Aracı P konumunda terk ediniz uyarısı

İzmir vosmeri arayıp sorsunlar faturaya vs gerek yok. Serviste yapılan her işlemin kaydı var. Benimki ağustosta değişti. 

Arkadaşlar aynı sorunu ben de 2016/12 ayında yaşadım ve vites mekanizması değişti. Değişim esnasında aracın yanında bekleyip izledim ne yaptıklarını. Vites topuzunun hemen altında yumruktan biraz büyük bir parça. Değişim yapıldığı tarihte garantim bitmişti fakat iyi niyet vs sadece işçilik parası ödedim. Faturaya ait fotoğraf ekledim. Gel gelelim sadede arkadaşlar. Bir aydır aynı sorunu yine yapmaya başladı hem de daha sık yapıyor şuan. Hemen hemen her sürüşte uyarıyı verip kayboluyor. Çözüm vites mekanizmasının değişmesinde değil bence. Buradaki yorumları okuduktan sonra bu hatanın aracın kronik sorunu, fabrikasyon hatası olduğu kanısına vardım ben. Eğer ki yasal yollara başvuracak arkadaşlar varsa ortak hareket edip mahkeme masraflarına ortak olalım derim. Belki herkes bu masrafı karşılayabilir lakin birlikten kuvvet doğar, yargı merci bu sorunun bireysel değil kamuya mal olmuş sayabilir. 

IMG_4325.jpg

@teknolog türkiye'de böyle kolektif bilinç zor kendine müslüman teriminin çıktığı ülkeden bahsediyoruz aracım dsg olsa sizin gibi düşünür ama ben de düşünmekle kalır öteye gitmezdim öz eleştirimi de yapıyım.Bunun sebebi de yargıya olan güvenin genel anlamda sarsılmış olmasıyla ilgili bizler Avrupalı ya da ABD li gibi hak aramaya alışkın değiliz çünkü sonunda hep kapitalin kazandığı bu gibi davalarda sonucu baştan yenilgi olarak görüp harekete geçmeyiz bu sadece dsg le ilgili değil, banka aidat keser maaş hesabından düşer telefon bozulur amaan kim uğraşacak yenisini al, dizel skandalı sadece ABD ye mi has biz burada zehirlenmiyor muyuz neden amerikalının sağlığı değerli bizim beş para etmez, bunu toyota yapsa reno yapsa adamların Türkiye de yatırımı var ses çıkarmadık derim vw bir tane çivi çakıp yatırım yaptı mı HAYIR peki bizim yetki verdiğimiz merciler neden sessiz onu da sizin yorumunuza bırakıyorum.

Aracım 2017 model bende 2 kere bu uyarıyı aldım 1 saniye ekranda kalıp kayboldu ikisinde de. 3 hafta sonra servise gideceğim ve hatayı bildireceğim. Garantim devam ediyor bakalım ne cevap verecekler. 

Klasik dsg hataları.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gbora hocam verecekleri cevap. Şuan için beklemedeyiz guncelleme gelecek biz kaydınızı oluşturuyoruz sizi ararız..3 senedir gelmiyor o güncelleme...8 martta bakıma gidecem izmir gaziemir vosmere bu sever uğraşacaklar benle biraz oyalama olayı bitti sadede gelin diyecegim bakalim ne olacak...

selamlar. bugün araç baya uzun süreli olarak bu hatayı verdi bi kapatıp açtım hata hala devam ediyordu 4-5 metre gittikten sonra kayboldu uyarı

var mıdır bu konuyla alakalı bri gelişme güncelleme gelecek diye yazılmıştı en son?

IMG_3574.JPG

Arkadaşlar 2 ay önce 2014 model A3 aracımda aynı sorun oldu Maltepe Erelde ücretsiz vitesin altında bi sensör varmış değiştirdiler bir daha yapmadı problemi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bende aynı hatayı bugün iki kez aldım. Aracım 2015 Polo 17 binde.. Servisi aradım getirin yazılım güncellemesi yapılacak Dedi.. Bir daha uyarıyı almadım. Götürmedim. Tekrarlarsa götüreceğim. Garantim yok. Yakın zamanda giden oldu mu? Çok ücret çıkarırlar mı?

9 mart itibariyle izmir vosmer ar-ge calismasinin sürdüğünü yazılım veya parca ile çözüm bulunduğunda dönüş yapilacagibilgisi verildi..

Vites kolu mekanizmasi değişiminin durdurulması değişen arackarda çözüm olmadığı ve ayni hatanin tekrar verilmesiymis..

Sadece hata veriyor ve işlevsel olarak bir soruna yol açmıyor ise mahkemeye gitmeden bir süre daha beklemenizi öneririm. Aracın kullanımı etkilemeyen, araçtan faydalanmayı azaltmayan/tehlikeye atmayan arızalar için mahkeme süreci son aşama olmalı.

Servislere mutlaka müracaat  edip, iş  emirlerine sorun işletilmeli. Sorunun çözümü için servislerde ısrarlı takibi yapılmalı. Böylece distribütör Doğuş, Almanya yı sıkıştırarak sorunun çözümünü hızlandırır.

Ben geçtiğimiz aylarda 2016 da aldığım Golf 7 aracımda bu hatayı almıştım. Neden olabilir diye düşünürken bu hatayı almadan önce aracı durdururken yaptığım bir hata geldi aklıma.(Bana göre hata)

Şöyleki o gün aracı frenle durdurduktan sonra vitesi N konumuna alıp el frenini çektim ama dalgınlıkla P konumuna getirmeden aracın kontağını kapattım. Aracı tam terk edicem bir uyarı ötüp duruyor ne yazdığını hatırlamıyorum. Bakıyorum şöyle bir 5 dakika aradım neden kapıyı açar açmaz ötüyor diye tam kafayı yemek üzereyken bir baktım araba N'de. Neyse bunu bi şekilde P'ye aldım kontağı açıp mı aldım kapalıyken mi aldım hatırlamıyorum aracı terk ettim gittim. Sonraki günlerde arabayla seyir halindeyken "Aracı P konumunda terk ediniz" şeklindeki daha önce sadece forumlarda gördüğüm, yaşamadığım için şükrettiğim hatayı aldım. 1-2 gün böyle kullandım servise falan giderim diye düşünüyordum. Yukarıda bahsettiğim gibi yaptığım bu hata(dalgınlık) geldi aklıma bende aynı senaryoyu araca tekrar yaşattım. Aracı durdurdum N'deyken kontağı kapattım. Tekrar başlatıp P'ye alıp bir daha kapattım. Sonra aracı tekrar başlattım N'ye aldım vs. vs. (bir nevi kendimce kalibre etmeye çalıştım neyi kalibre etmeye çalıştığımı bilmeden) karışık bir şekilde bunları tekrarladım. Bir şekilde kalibre etmişimki bu hatayı 2.5-3 aydır bir daha hiç almadım.

Belki işinize  yarar :)  

Kimimiz aracı durdurduğunda P'ye getirmeden kontağı kapatıp sonra P'ye getiriyor bence bu yanlış eklemek istedim teknik bir bilgiye dayanarak değil mantığıma uymuyor sadece, eklemek istedim. İyi forumlar.

@mcgyver yaptığınız böyle bir arıza vermesi için bir hata olarak değerlendirilemez elbette. Sadece uygun şekilde aracı park etmemişsiniz.

Diğer söyledikleriniz ve deneyiniz çok enteresan. Bu şekilde park etmek yazılımın bir açığını tetiklemiş olabilir   :)

Dikkate alınmalı.

Iyi günler bende 2014 model 1.6 dizel araci yeni aldim 2.el 1 ay oldu ve bu hatayi almaya basladim çözüme  kavusan arkadaslar varmi yoksa bi sekilde araci sahibine geri vermeyi dusunuyorum 

Geri
Üst Alt