SANKİ FAZLA TÜKETİYORUZ !!!

Amerika tüketim değerleri hakkında bir spec bakmadım fakat, Çok kısa mesafeler ve soğuk hava koşullarını hiçbir dizel sevmez zaten, Fabrika verileri konusunda evet haklısınız abartılmış değerler ve bazı firmalar lokal ortamlarda denerken bazıları laboratuvar tabir edeceğimiz tüm kıstaslar net olan yerlerde bu oranları çıkartmaktadırlar. İnternet bu konuyla ilgili birçok bilgi mevcut, Fakat dikkat etmemiz gereken nokta dizel bir araç alıyorsak sıcaklık standart değerlere geldikten sonraki performansı ve yakıtı olacaktır, Sabahları -5 -15 değerleri arasındaki bir havada herhangi bir  araçla yola çıkıp 5 10 km'lik kısa mesafeler kat ediyorsak elektrikli araçtan tutunda scoter'a kadar kullanacağınız araçların tüm değerli uçuk çıkacaktır. 

Amerika tüketim değerleri hakkında bir spec bakmadım fakat, Çok kısa mesafeler ve soğuk hava koşullarını hiçbir dizel sevmez zaten, Fabrika verileri konusunda evet haklısınız abartılmış değerler ve bazı firmalar lokal ortamlarda denerken bazıları laboratuvar tabir edeceğimiz tüm kıstaslar net olan yerlerde bu oranları çıkartmaktadırlar. İnternet bu konuyla ilgili birçok bilgi mevcut, Fakat dikkat etmemiz gereken nokta dizel bir araç alıyorsak sıcaklık standart değerlere geldikten sonraki performansı ve yakıtı olacaktır, Sabahları -5 -15 değerleri arasındaki bir havada herhangi bir  araçla yola çıkıp 5 10 km'lik kısa mesafeler kat ediyorsak elektrikli araçtan tutunda scoter'a kadar kullanacağınız araçların tüm değerli uçuk çıkacaktır. 
Bütün firmalar aynı şartlarda laboratuvar ortamında deney yaptırmak ve onay almak zorundalar. Biz Avrupa birliğine tabi olduğumuz için ülkemizde satılan taşıtlar NEDC testine giriyor. Tüm firmalar aynı teste giriyorlar. ABD, EU, Japonya ve Çin gibi 4-5 çeşit test var, hangi ülkede satılacak ise o ülkede geçerli testlere hepsi girmek zorunda.

Gerçek kullanım ile test arasında tescrübe ettiğimiz gibi farklar var ve olmak zorunda. Birisi laboratuvar ortamı, diğeri yol farklı yol hava, sürücü, taşıtın durumu şartları.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Serkan hocam hiç olmadı bu bende 14 falan gördüm kızdım arabaya otobüsle gidip geliyorum artık
:D
ne 14 mü ? ortalama 14 olsun gider wolfsburg'a götürür mazot döker yakarım üstüne..   s=s17 (bu arada tekrar seni görmek büyük mutluluk sevgili emrah )

Serkan hocam hiç olmadı bu bende 14 falan gördüm kızdım arabaya otobüsle gidip geliyorum artık
:D
Emrah kardeşim o gün 14 te 24 te çok normal olurdu gerçekten hava şartları olağan dışıydı soğuk hava koşulları ve kısa mesafe dizel araçları daha fazla etkiliyor bu kesin

ne 14 mü ? ortalama 14 olsun gider wolfsburg'a götürür mazot döker yakarım üstüne..  
(bu arada tekrar seni görmek büyük mutluluk sevgili emrah )

Arif hocam ben buralardayım her zaman işten dolayı geride kaldım biraz
Tel no sizde olmalı dilediğiniz zaman yardıma hazırım

Doğrudur ben biraz uzak kaldım emrah hocam aklımdasın inşallah bir çayını içmeye gelecem en uygun zamanda  :'(

Selam Arkadaşlar, yeni üye oldum aracımı bir ay önce aldım 1500 km de ... 1.6 tdi Ortalama 6-7 litre yakıyor İstanbul şehir içi kullanım. Uzun yol yapamadım Düşmesini bekliyorum
...

6.5 - 7.0 l/100 km normal kış koşullarında, endişelenmeyin.

Capture.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam arkadaşlar; (araç 1,6 tdi-dsg hig.)uzun süredir 6,4-6,6 civarlarında gezen ortalama tüketimim yaklaşık 10-15 gündür 7,3 den düşmüyor. anlıyorum hava soğuk anlıyorum kısa mesafe kullanıyorum (10 km) anlıyorum istanbul trafiği, araç 13,600 km de anlıyorum servis bakımı geldi.... AMA anlamadıklarım.tek kişi kullanıyorum çok zorlamıyorum.aşırı performanslı değil. en son S modunda ya da manuel modda ne zaman kullandığımı da hatırlamıyorum.depoyu fullediğim de dahi 660 dan yukarıda göstermiyor. SİZCE bir anormallik mi var yoksa ben mi kuruntu yapıyorum ???
Hocam menzilin depoyu fulledikten sonra bile 660km göstermesi normal. Çünkü son verilere baz alarak o menzili gösteriyor. 660 km menzil varken uzun yola çıksanız araç daha az tüketeceği için menzilde git gide artacaktır yada 100km yol gitseniz bile menzil gene 650km falan gösterecektir.

@arfkync Hocam, az yaksın diye dizel alınıyor ama dizelin esprisi uzun mesafede az yakmasıdır, kısa mesafede benzinden fazla yakar. sonuç bence normal canınızı sıkmayın. aracı uzun yola vurunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

saygılarımla

Uludağ'dan Bursa'ya inerken .Arac 1.2. Tsi. Yol biraz daha uzun olsa depoya benzin koyacak neredeyse :) :)  benim aracın kış ortalaması 6,6 lt. Sürekli yokuş şehiriçi olan bi güzergahta kullanıyorum Samsun'da .

IMG_0115.JPG

Şu yakıt fiyatları ile az yakan tabiri kaldığını sanmıyorum, Aralık ayı 1 depo için 192 Tl civarı Ocak başı 198 Tl civarı Dün 208 Tl civarı bir tutar ödedim. Oyüzden hiç dert etmeden keyifle sürmeye devam ediniz dostlar. Ankara'nın en yoğun trafiği sürekli rampa çıkıyorum yaklaşık 10-11 Işıkta bekliyorum.

Ocak başında aldığım yakıtın tüketim değerleri aşağıdadır. Dizel Araçla kısa mesafa gidiyorsak Benzinliden malesefki çok yakıyoruz. Dizel araçlar ortalama sıcaklığa gelmeden yada tam ısındığında aslında biz varmak istediğimiz yere varıyoruz. Şu kış aylarında -10 Derece bantlarında bu yakıt değerleri çok makuldür.

20170125_084755.jpg

Geri
Üst Alt