Ön panel değişmiş araba alınır mı?

Tam tahmin ettiğim gibi ;

8Y0807109 kodlu faturada “tampon taşıyıcı” diye geçen parça aslında —>ön tampon demiri (ön travers) diyoruz,

Bu parça aracın şasi kollarına bağlı metal/demir bir parçadır ve kazanın şiddetine göre hasarı sönümlemeye yarar,

Şimdi durum şu şekilde ; yetkili servisleri bilirsiniz en ufak tamiri mümküm olan parçayı bile değiştirmek isterler, ama tam aksi durum da yaşanmış olabilir, yani travers (ön tampon demiri) onarım ile düzeltilemiyecek durumda da olmuş olabilir,

Bunu öğrenmenin en kolay yolu araç servise onarım için geldiğinde, kazalı resimleri ve onarım aşamasındaki resimleri çekilir bunlara bakarak ön traversin aldığı hasarın büyük mü küçük mü anlaşılabilir,

Burada esasen ön travers (ön tampon demirinin) değişmesinin hiç bir sakıncası yoktur, Esas önemli olan bu kazada ön tampon demirinin aldğı darbe —şasi kollarına bir hasar vermiş mi vermemiş mi..? Bunu işinin ehli bir şasici ustası veya ekspertiz de kontrol ettirmek gerekli,

(Şasi kollları dediğimiz) kısım motoru taşıyan sağlı-sollu 2 ana kol oluyor. Eğer şasi kollarında bir hasar almamışsa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

3.cü kez tekrarlama gereği duyuyorum; onarım merkezinde ney veya neler onarılmış bunu öğrenmeniz çok iyi olur.
Servis faturasında ödenecek tutar 96.981,91 tl tramer sorgusu da ise 113805 tl arada 16824 tl fark var. Bu fark onarım merkezinde yapılan onarıma dair olabilir mi?
Araç ve sahibi ankarada ben istanbuldayım aynı şehir olaa adamı tutup kolundan audi servisinde ne ne değildir öğrenirdim.
Siz böyle deyince şasi işlemlimi diye içime kurt düştü belkide şaside yapılan işlem için bu aradaki fark. Satıcıya sorduğumda audideki yetkili ile görüştüler yetkili “onarım merkezinin yansıttığı hasar olmayan şeyler “ demiş, bundan birşey anlamadım.

Alt takıma ait servis kalemi yok gözüküyor.
Belki o kısımlara ait islemleri araç sahibi kendi sanayi ustasında çıkma fason yan sanayi olanlarla cebinden degistirmiş bile olabilir.
Salaklık degilmi bu kasko varken?
İnsanlar bu işlemleri yaparken cebinden cıkacak parayla , aracı satarken tramerde gözücek deger kaybını oranlayıp sinsi hesaplar yapıyor artık .

Herkes "düz" vatandaş degil bu ülkede.

Alt takımları bi audi üstadına göstermek şart. Fabrikasyonmu değilmi ?
Kesinlikle içime kurt düştü iyice.

@Utku87
Bu yazdıklarımız sizi endişelendirmesin ama bizimkisi affedersiniz yıllarca çalışıp emeğiniz milyonlar verip bir araba alıyorusunuz emeğiniz boşuna gitmesin, X bir kaza anında kazının şiddeti dalga dalga ilerleyerek parçalara kademe kademe hasar verir,

İşinin ehli bir usta —>şasi kollarında bir hasar oluşmuş mu..? Alt takımda, yürüyen aksamda ve karter kısmında bir hasar oluşmuş mu.? İşinin ehli bir usta 10 dk. için de kolayca bunu tespit eder.

Servis faturasında ödenecek tutar 96.981,91 tl tramer sorgusu da ise 113805 tl arada 16824 tl fark var. Bu fark onarım merkezinde yapılan onarıma dair olabilir mi?
Araç ve sahibi ankarada ben istanbuldayım aynı şehir olaa adamı tutup kolundan audi servisinde ne ne değildir öğrenirdim.
Siz böyle deyince şasi işlemlimi diye içime kurt düştü belkide şaside yapılan işlem için bu aradaki fark. Satıcıya sorduğumda audideki yetkili ile görüştüler yetkili “onarım merkezinin yansıttığı hasar olmayan şeyler “ demiş, bundan birşey anlamadım.
Bunu öğrenmenin en kolay yolu ; aracın kaza dosyası ile ilgilenen (Eksper şirketi) ile irtibata geçmektir, dosyaya bakan eksper şirketinde tüm kayıtlar sisteme kaydedilir, ruhsat sahibi bu bilgileri öğrenebilir.

Diğer izlenecek yol ; şasici ustası 5 dk. inceleme yapsa ne var ne yok hemen tespit eder.

Aracın tamir öncesi parçaların sökülümü aşamasında ön tampon demirinin (travers) aldığı hasarın küçük mü büyük mü zaten resimleri çekilmiştir, yetkili servis aracın dosyasına bakan eksper şirketinden onay almadan bu parçayı kafasına göre değiştiremez, Eksper servisin gönderdiği resimleri inceler (bunu şirketteki dosya sorumluları yapabiliyor) veya onarım aşamasında servise giderek darbeye bağlı parçanın değişip değilmeyeceğine karar verir.

Katılıyorum...
Servisler genelde fotoğraf vermezler eğer tanıdığın yok ise...
Araç sahibi kaza dosya numarasını biliyor ise bağlı olduğu kasko firmasının web sitesine girip online dosya sorgulatıp şifresi ile tüm bilgileri fotoğraflar dahil görebiliyor...

Anladığım kadarıyla kazalı hasar kayıtlı araçlarda kazayı en ince ayrıntısına kadar servis ve eksper firmasından öğrenmedikçe, tampon bile olsa hasar kayıtlı araba almak mantıklı değil. Olaya başta çok masumane altı üstü tampon radyatör diye bakmıştım. Belkide servis faturası ile 5664 teki rakamın tutmama sebebi onarım merkezinde şaside işlem yapılmış olması. Dün akşam alma niyetiylr yatmıştım şimdi direk soğudum araçtan.

1500-1600 lira az para değil bende almam şahsen hatta 2.ele bu paraları veremem.
Vag dan devam edecekseniz śkoda Octavia yada kamiq alırım mis gibi sıfır araba koklayarak gezerim.

Arkadaşlar bu süreçte satıcıyla görüştüm kazanın videosu dahi var araç kamerası varmış. Refüje çıkma falan yok küçük bir köpeğe çarpıyor orta şeritte, tramer farkıda ortaya çıktı ikame araç bedeli yansıtılmış 2. Bir ikame araç faturası var. Servis faturası dışında bir işlem yok yarın ekspere sokacağım aracı bakalım orada da birşey çıkmazsa alacağım 😂 her yeni bilgide karar değiştiriyorum :)

Bunu öğrenmenin en kolay yolu ; aracın kaza dosyası ile ilgilenen (Eksper şirketi) ile irtibata geçmektir, dosyaya bakan eksper şirketinde tüm kayıtlar sisteme kaydedilir, ruhsat sahibi bu bilgileri öğrenebilir.

Diğer izlenecek yol ; şasici ustası 5 dk. inceleme yapsa ne var ne yok hemen tespit eder.

Aracın tamir öncesi parçaların sökülümü aşamasında ön tampon demirinin (travers) aldığı hasarın küçük mü büyük mü zaten resimleri çekilmiştir, yetkili servis aracın dosyasına bakan eksper şirketinden onay almadan bu parçayı kafasına göre değiştiremez, Eksper servisin gönderdiği resimleri inceler (bunu şirketteki dosya sorumluları yapabiliyor) veya onarım aşamasında servise giderek darbeye bağlı parçanın değişip değilmeyeceğine karar verir.
Hocam verdiğiniz bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim gayet aydınlatıcı oldu. Son durumda, rakamda 1.550 TL 2022 advence paket 18.000 binde araç almış olacağım yarın eksperde sorun çıkmazsa aracıda ankara tarcanlara gönderiyorum birşey varsa en kıl onlar zaten diye biliyorum. Aracın kaza anı videosunda tramer tutarlarına kadar her şey netleştiği için yarınki eksper raporu sonrası akıbet belli olacak bakalım raporu paylaşırım.

Hocam verdiğiniz bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim gayet aydınlatıcı oldu. Son durumda, rakamda 1.550 TL 2022 advence paket 18.000 binde araç almış olacağım yarın eksperde sorun çıkmazsa aracıda ankara tarcanlara gönderiyorum birşey varsa en kıl onlar zaten diye biliyorum. Aracın kaza anı videosunda tramer tutarlarına kadar her şey netleştiği için yarınki eksper raporu sonrası akıbet belli olacak bakalım raporu paylaşırım.
Rica ederim yardımcı olduysak ne mutlu.., Tarcanlar da ekspertiz de aracın başında siz olmayacaksınız sanırım ??

Mümkümse araçtan anlayan bir dostunuz olsa iyi olur,

Herşey gözlünüze göre olur inşallah :)

Sonuç olarak

120 bin Tramerli sekilde

1.500-1550 arası fiyat bu aracın kendi helal ederidir demistim.

Expertizde extra bisey çıkmadan sonuclanır umarım.

Hayırlı olsun.

Rica ederim yardımcı olduysak ne mutlu.., Tarcanlar da ekspertiz de aracın başında siz olmayacaksınız sanırım ??

Mümkümse araçtan anlayan bir dostunuz olsa iyi olur,

Herşey gözlünüze göre olur inşallah :)
Evet ben olmayacağım, bir arkadaşıma rica edeyim o zaman normalde kimseyi göndermeyecektim.

Arkadaşlar son durumda eksperde kaputta göçük düzeltme çıktı, araç ilk sahibinden diye gitmiştim sigortacı sorgulamasında 3. Sahibi çıktı fiyatta baya düştü ama aracı almaktan vazgeçtim.

Arkadaşlar son durumda eksperde kaputta göçük düzeltme çıktı, araç ilk sahibinden diye gitmiştim sigortacı sorgulamasında 3. Sahibi çıktı fiyatta baya düştü ama aracı almaktan vazgeçtim.
Hayırlısı olsun.
Tr deki son a3 değildi

Sarı sitede Kaza fotoları üzerine dönen oyunlar var ?

Önden yada yandan araç haşat oluyor.

Araç sahibi sanayi kaportacısında

Hasarın %75 ini onarıyor.

Bu aşamada araca boya bile atıyorlar

Hasar ne kaldı ? %25

%25 hasarlı hali ile fotoları cekip

Kaza böyle keyfe keder önemsiz bir bahçe duvarına sürtmeden kaynaklıdır deyip yutturuyorlar fotoları.

Sonuç olarak kaza fotosu / filmi / dvd si / cd si işleri her türlü katakulli var araba aleminde

Geri
Üst Alt