Kış lastiği hakkında

FatihTan

Üye
İsim
Fth
Merhabalar, eski aracım 2020 golf 1.5tsi comfortline idi, 205/55/16 kışlık lastik kullaniyordum ancak aracımı degistirdim ve octavia'ya gecis yaptim, su an lastik ebatlarim 205/55/17 oldu, dolayisiyla kışlık lastiklerim boşa çıktı, merak ettiğim konu eski kışlık lastiklerim yeni aracıma uyar mı, uymaz ise en iyi kış lastiği hangisidir tavsiyelerinize ihtiyacım var, fiyat önemli değil, günde 150 km yol yapıyorum güvenlik önceliğimdir, bu arada eski kış lastiğim brigstone blizzak idi ve orta derecede memnundum, iyi forumlar.

Lastik tavsiyesinde bulunamıyorum. Lastik ebatları doğru yazılmış ise uyum sağlamaz.

@FatihTan Hocam söylediğinize göre biri 16" diğeri 17" lastiklerin, dolayısıyla uyması mümkün değil. Kış lastiği tavsiyesi göreceli bi konu, forumda aratıp bulabilirsiniz. Herkes kendi kullandığı lastiği yorumlar. Ben blizzak 005 kullanmıştım, memnundum.

Her iki aracımın kışlığında kullandığım Continental WinterContact TS 870P kışlık için tavsiye edebilirim güzel lastikdir. 2.bir takım olarak jantınız yok ise tavsiyem 16" Sac jant almanız olabilir ve böylece boşa çıkan lastiklerinizi kışlık olarak kullanabilirsiniz.

@FatihTan Hocam söylediğinize göre biri 16" diğeri 17" lastiklerin, dolayısıyla uyması mümkün değil. Kış lastiği tavsiyesi göreceli bi konu, forumda aratıp bulabilirsiniz. Herkes kendi kullandığı lastiği yorumlar. Ben blizzak 005 kullanmıştım, memnundum.
Blizzak ts870 den çok çok iyi lastik özellikle ıslak zeminde

Michelin Alpin 5 ve Blizzak lm005 tecrübem oldu, bütçe yetiyorsa Alpin alın derim :) blizzak lm005 te gayet güzel di ama Alpin başka.

Merhabalar, eski aracım 2020 golf 1.5tsi comfortline idi, 205/55/16 kışlık lastik kullaniyordum ancak aracımı degistirdim ve octavia'ya gecis yaptim, su an lastik ebatlarim 205/55/17 oldu, dolayisiyla kışlık lastiklerim boşa çıktı, merak ettiğim konu eski kışlık lastiklerim yeni aracıma uyar mı, uymaz ise en iyi kış lastiği hangisidir tavsiyelerinize ihtiyacım var, fiyat önemli değil, günde 150 km yol yapıyorum güvenlik önceliğimdir, bu arada eski kış lastiğim brigstone blizzak idi ve orta derecede memnundum, iyi forumlar.

Octavia aracınızın orijinal lastik ebatları aşağıdaki gibidir.

205 / 60 R16

205 / 55 R17

225 / 50 R17

225 / 45 R18

225 / 40 R19

Murat bey in dediği gibi , kış lastikleri için 16'' sac veya alüminyum alaşımlı jant alırsanız, elinizdeki 205 / 55 R16 lastikleri yıpranıncaya kadar kullanabilir sonrasında aracınızın orijinal ebatı olan 205 / 60 R16 kışlık lastik alabilirsiniz.

205 / 55 R16 ebat lastiklerin çevre çapı aracınıza uygun değil, 20mm daha küçük, aracınız 10mm alçalacaktır. km göstergesinde 2 - 4 km/s sapma olacaktır, ama yük endeksi 91 olduğu için aracınızı güvenle taşıyacaktır. Sakin kullanıcı iseniz , aracınızın yol tutuş ve frenleme performansında ciddi bir kayıp oluşturmayacaktır.

2023 Test verilerine göre kış lastikleri sıralaması bu şekilde ( şimdilik )

.

Son düzenleme:
Son 2 aracımda da LM005 kullandığım için. Rakiplerine göre uygun fiyatlı ve çoğu kıyasta öne çıkan lastiktir. Tavsiye ederim. Hala da o lastiği kullanıyorum…

Geçen yıl Ilgaz'da karlı yolda Blizzak LM005 yıl tutuşu. Bir kere bile çekişten düşmedi araç. Önümdeki X1 debeleniyordu.

Küresel soğuma başlayana kadar (60 yıl sonra deniyor)

en pahalısından en babasından en sükselisinden yesyeni DOT üretim tarihli kış lastigine ihtiyacım yok.

Ort alt sınıf hertürlü kış lastiği işimi görür.

Ama yok yukarda @Holigan ın örnekledigi gibi

Ben ılgazdan inip palandökene tırmanıcam ordan erciyese çıkıcam ordan salıp uludağa falan

Ya da Bir beylikdüzü felaket gecesinde ana artere değilde (oralarda trafik durur yine)

Beylik düzü sokaklarında geceyarısı karsavuran makinesi gibi karları yara yara savura savura gazlıycam diyen

Continental 970 , 1270 , 1870
Blizzak 009

Nokian wrD9 tercih edebilir.

Bu kış da Açtın tv de a-haberi
Beylikdüzünde felaket kıyamet görüntüleri

Millet zannediyor ki

Contisi nokianı olanlar ilerliyor.

Lassa starmax petlas ı olan lar kara saplanmış

Abisi ilerleyen yok , biri devrilmiş biri ters dönmüş tır kamyon kamyonetler yolu kapamış.

İsterse paletli leopard tankın olsun nereye gidiyosun ?? Yol kapalı.

Continental WinterContact TS870 lastiklerde 205/55/16 ebatlarında 3 farklı yerde üretimli oluyor. Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Almanya üretimi olanlar var. Üretim yerinin kalitesine etkisi var mıdır?

Continental WinterContact TS870 lastiklerde 205/55/16 ebatlarında 3 farklı yerde üretimli oluyor. Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Almanya üretimi olanlar var. Üretim yerinin kalitesine etkisi var mıdır?
Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Romanya ve Slovakya ‘da üretiliyor,

Mümkünse Almanya üretimi alınız, ancak son 2 senedir Almanya ‘daki fabrikası (pandemi sebebiyle) sadece ülke içine tedarik sağlıyordu, şuan bu durum değişti mi bilmiyorum, Almanya üretimi bulamazsanız Fransa veya Portekiz üretimi olabilir, Aşırı soğuk iklimi olan ağır kış koşulları olan bir şehirde yaşamıyorsanız veya kar tatili gibi etkinlikleriniz yoksa bu kadar pahalı bir kış lastiği almanıza gerek yoktur,

Hem bütçenizi zorlamıyacak orta segment bir kış lastiği işinizi görecektir, Continental ‘in bünyesinde olan Avusturya’lı Semperit marka lastikler oldukça kaliteli bir markadır, Lassa, Hankook, Barum, Falken, Kumho, Nexen, Debica, Kormoran, Dayton, Laufenn, Petlas, Sava gibi markalardan çok daha kaliteli bir lastik markasıdır. Türkiye’de pek bilinmese de Avrupa da çok bilindik ve tercih edilen bir markadır.

Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Romanya ve Slovakya ‘da üretiliyor,

Mümkünse Almanya üretimi alınız, ancak son 2 senedir Almanya ‘daki fabrikası (pandemi sebebiyle) sadece ülke içine tedarik sağlıyordu, şuan bu durum değişti mi bilmiyorum, Almanya üretimi bulamazsanız Fransa veya Portekiz üretimi olabilir, Aşırı soğuk iklimi olan ağır kış koşulları olan bir şehirde yaşamıyorsanız veya kar tatili gibi etkinlikleriniz yoksa bu kadar pahalı bir kış lastiği almanıza gerek yoktur,

Hem bütçenizi zorlamıyacak orta segment bir kış lastiği işinizi görecektir, Continental ‘in bünyesinde olan Avusturya’lı Semperit marka lastikler oldukça kaliteli bir markadır, Lassa, Hankook, Barum, Falken, Kumho, Nexen, Debica, Kormoran, Dayton, Laufenn, Petlas, Sava gibi markalardan çok daha kaliteli bir lastik markasıdır. Türkiye’de pek bilinmese de Avrupa da çok bilindik ve tercih edilen bir markadır.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten detaylı bir açıklama oldu. Ankara’da ikamet ediyorum. Ankara’da sadece bir bayide Almanya üretimine denk geldim. Continental tercih etmek istememin de sebebi 5 sezon boyunca performansını koruduğu yönünde kanılar olduğu içindi. Bir de yazlık olarak cpc6 deneyimim olmuştu. Oldukça memnundum. Bu da diğer tercih sebebimdi ama sizin görüşlerinizi de değerlendirmek isterim tabi.

Ben de yazlık ve kışlıkta conti kullanıyorum bazı lastikler karda iyiyken ıslakta kötü oluyor conti ikisinde de başarılı

2 sezondur Hankook i’cept evo3 W330 kullanıyorum. Gayet memnunum ve geçen yıl yoğun kar yağışı olan bir gün milletin 60-70 km/h gittiği Kırıkkale-Ankara arasındaki elmadağ mevkiinde (O yolu bilenler anlıyordur beni) ben 120-130 km/h civarındaki hızlarda seyrediyordum. Hiç tedirgin etmedi lastikler. Orjinal lastik ölçülerim 215/65/17 olmasına rağmen Asfalt ile temas’ın daha fazla olması (her lastik için 1 cm fark ediyor) yol tutuşunu bir tık daha iyileştirdiğini bildiğim için 225/65/17 ölçülerinde kışlık lastik almayı tercih etmiştim. Ayrıca %3 lük sapma’yı aşmadığı için bir sorun teşkil etmiyor. Ancak Yakıt sarfiyatı bir tık fazla oluyor. Fakat kış aylarında önceliğim yol tutuşu olduğu için bunu görmezden gelebiliyorum.

Geri
Üst Alt