Direksiyon tam sağ veya sol dayken gaza basınca ön takımdan ses geliyor

evet  oda olabılır hocam bende sesler duyorum ama bazılarını duymazdan geliyorum &:

Bende de buna benzer bir durum söz konusu fakat aynı değil ses daha çok fır fır şeklinde. autohold dan oldugunu sanmıyourm bendekinin.  yakında 30 bin bakımı için servise gideceğim orda bunu test edip sorunu tespit ettirmeyi düşünüyorum. gaza yuklenmede ve genişm açıda viraj dönüşlerinde yapıyor bendeki. bakalım nedir ne değildir öğreneceğiz serviste. 

Bir saat önce, alper32 yazdı:

Yeni konu açmak istemedim buradan devam ediyorum.

Yaklaşık 15 gündür araç soğukken yani sabah yada alşam iş dönüşü direksiyon yönünden bağımsız olarak ön taraftan ince bir ses geliyor. Hız 40-50 yi geçince ses kesiliyor. Servise gidene kadar da ses kalmıyor. Ama sabah apartmandan bile duyuluyor. 

Sizce ne olabilir ?

@EMRAH ATTS Hocam bilya sesimi acaba? 

@alper32

Hocam bu ses bana da disk temizleme sesi gibi geldi. Kapalı otoparktan çıkarken her sabah duyarım bu sesi. Gaz verip hızlanınca ya da 15-20 saniye sonra kesilir.

Benim asıl canımı sıkan otoparktan çıkışta eğimim bittiği yerde amortisörlerden gelen gacır gucur sesler [emoji35]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkadaşlar olabilecek olasilıkları söylemişler baktınız olmadı servise bir gösterin derim.., fakat şunu söylemezsem kendime ihanet etmiş olurum asla ama asla direksiyonu tam sola-sağa çevirmeyin ya direksiyon kutusunu dağıtırsınız yada hidrolik pompasını bozarsınız ki bunlar pahalı parçalardır.. manevra esnasında direksiyon tamamen çevrilir fakat son nokta ile sınır bölge arasında bir ayar noktası vardır zaten son dayanma noktsına kadar direksiyonu çevirip bıraktığınızda direksiyon kendini hafif ters yöne geri bırakır ve işte bu limit çevirme noktasıdır.. bunu en kolay araç çalışır vaziyette hareket etmiyorken deneme yaparak anlaşılabilir..

Arkadaşlar olabilecek olasilıkları söylemişler baktınız olmadı servise bir gösterin derim.., fakat şunu söylemezsem kendime ihanet etmiş olurum asla ama asla direksiyonu tam sola-sağa çevirmeyin ya direksiyon kutusunu dağıtırsınız yada hidrolik pompasını bozarsınız ki bunlar pahalı parçalardır.. manevra esnasında direksiyon tamamen çevrilir fakat son nokta ile sınır bölge arasında bir ayar noktası vardır zaten son dayanma noktsına kadar direksiyonu çevirip bıraktığınızda direksiyon kendini hafif ters yöne geri bırakır ve işte bu limit çevirme noktasıdır.. bunu en kolay araç çalışır vaziyette hareket etmiyorken deneme yaparak anlaşılabilir..
Değerli Ali Hocam 

Cidden önemli bir detay sizin vurguladığınız.. Teşekkür ederim. Bunun anlamı gerçi aracınızı yeni aldınız ama sizden ikinci el araç alınır. ;)

Ben de bir ekleme yapayım...

Direksiyon servosunun ve lastiklerin uzun ömürlü olabilmesi için mümkün olduğu kadar tam dururken tam sol tam sağ yapmamalı... Nasıl ki hidrolik veya elektrik destekli  direksiyon olmadığı yerde ve zamanlarda araba dururken direksiyonu hareket ettirmek zorken hafifçe hareket edince birden kolaylaşması gibi düşünün. Ciddi bir yük bildiriyor duruken yapılan bu hareket.

Hafifçe hareket ettiğinizde bu sola veya sağa dönüşleri yapmaya gayret etmeli. 

Elbette dar alandaki ve park etmeye yönelik manevralar müstesna...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@iamalegend

Merhaba Arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi direksiyon tam sağ veya sol dayken gaza basınca ön takımdan ses geliyor, bu sorun sadece tam sağ veya soldayken ve gaza yüklenince oluyor, sakin kalkışta yada sabit hızda ilerlerken değil, virajda gazlayınca yada u dönüşünde gazlayınca ortaya çıkıyor, böyle bir şey yaşayan oldumu, bu yaşanılan durum normalmidir?

saygılarımla
Aks Kafası içindeki bilyeler ses yapabilir.

@alper32 Ayak frendeyken ses geliyorsa disk yüzeyindeki paslanma,bu ses bir kaç frenlemeden sonra disk yüzeyi temizlenir ve ses kesilir. Seyir halinde ses geliyorsa disk ile balata arasında kalan minik toz parçası sesidir diye düşünüyorum.

Golf ün direksiyonunda hidrolik olan bir şey yok. Tamamen elektriklidir. Tam sağ ve sol direksiyonu dayayarak yapılmamalıdır.

Bugün 21.06.2016 Servise geldim nerdeyse 20 dakika test sürüşü yaptık ne ettiysem olmadı ses vermedi meret. oysa evden servise gelirken yapmıştı benim sorunumdaki Firfir tarzdaki ses. Ne yapalım olmadığına sevinelim mi yoksa varlığı beynimi kemirsin mi? ilerleyen günlerde yine bakacağız inşallah.

One Life Live it.!!!

Merhaba Arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi direksiyon tam sağ veya sol dayken gaza basınca ön takımdan ses geliyor, bu sorun sadece tam sağ veya soldayken ve gaza yüklenince oluyor, sakin kalkışta yada sabit hızda ilerlerken değil, virajda gazlayınca yada u dönüşünde gazlayınca ortaya çıkıyor, böyle bir şey yaşayan oldumu, bu yaşanılan durum normalmidir?

saygılarımla
@iamalegend Bu dediğiniz şeyi bende farkettim tam sağ-sol yapıp ilk kalkışta bu ses oluyor sanki sürtünme sesi gibi,sesi duyar duymaz direksiyonu biraz topluyorum hemen kesiliyor.Neden kaynaklandığını merak ediyorum, servise gidersem eğer soracam.Acaba siz neden olduğunu bulabildiniz mi?

Merhaba arkadaşlar,

Benim de buna benzer bir sorunum var. Yardımcı olursanız sevinirim. Direksiyon tam sağ ve solda olduğunda; yavaş bir hızla dönüş yaparken ya da kalkış yaparken araçta titreme oluyor. Tekerlerden geldiğini hissediyorum. (Vitesli aracı kaldırırken verdiğimiz gaz yetmez motor istop edecekmiş gibi titrer ya, aynı durum oluşuyor.) Bu bir sorun mudur? Servise gitmeli miyim?

@Mhawk kendi sorunumun (hareket halinde viraj girişinde gazlayınca yaşadığım sorun) takozların yıpranması nedeni ile olduğunu düşünüyorum, zira kasislerden geçerken de takır tukur sesler geliyor.

Geri
Üst Alt