U Led Gündüz farları ve Bi-Xenon farlar (PXB)

Doğru.

Sadece uzun farlar açıkken geçerli bir özelliktir. 

Kısa huzmeli farlarla o hızlarda seyretmek zaten güvenli değildir Hocam.

140 km/s hızın üzerinde kısa farlarınız da gündüz olsa dahi yanar. Hatta VAG kablosu ile bu hız limiti değiştirilebiliyor.
Ben sensör olsun olmasın yaklaşık 18 senedir aracı çalıştırdım mı kısa farlarımıda açarım ilk zamanlar polisler bile anons ederdi kapat şunu gündüz vakti diye ilk bir makalede okumuştum kaza. Riskini azaltıyor diye o günden bu güne farımda yolumda açık

Sent from my D6503 using Tapatalk

Arkadaslar ben birsey soracagim belki guleceksiniz ama bu benim mercegin etrafindaki u yaniyor ama ic taraftakini bir turlu yakamadim far anahtari hangi konuma gelince yaniyor. 

Bende farimin biraz yere dogru vurdugu dusuncesindeyim ve gercekten hizlaninca aydinlatma yetmiyor gibi.uzunlari acmayi denemedim ama ortakoyde giderkende uzun acilmazki hemen karsida arac geliyor. 

Arkadaslar ben birsey soracagim belki guleceksiniz ama bu benim mercegin etrafindaki u yaniyor ama ic taraftakini bir turlu yakamadim far anahtari hangi konuma gelince yaniyor. 

Bende farimin biraz yere dogru vurdugu dusuncesindeyim ve gercekten hizlaninca aydinlatma yetmiyor gibi.uzunlari acmayi denemedim ama ortakoyde giderkende uzun acilmazki hemen karsida arac geliyor. 
İçerideki golf r da yanar sadece. Serviste bir miktar daha yukarı ayarlanabilir yükseklik ayarı. 

İçerideki golf r da yanar sadece. Serviste bir miktar daha yukarı ayarlanabilir yükseklik ayarı. 
Hocam ic taraftaki u ledlerin icinde ampul yok mu bizdekilerde. Var gibi duruyorda kodlamayla filan yakma sansimiz olamaz mi. 

İtiraf edeyim buna hic dikkat etmemistim. Hayallerim yikildi adeta

Birde bu eve gidis evden gelis ozellikleri ayarlar kisminda 10 sn yaptim ama onlardi da calistiramadim. 

Teknoloji ilerledikce ona hukmetmekte zorlaniyoruz galiba 2007 model golfum de hic boyle ayarlar yoktu.kapilari acardim yanardi kilitlerdim yanardi. 

Birde bu eve gidis evden gelis ozellikleri ayarlar kisminda 10 sn yaptim ama onlardi da calistiramadim. Teknoloji ilerledikce ona hukmetmekte zorlaniyoruz galiba 2007 model golfum de hic boyle ayarlar yoktu.kapilari acardim yanardi kilitlerdim yanardi. 
Hocam kontağı kapattıktan sonra 1 kez selektör kolunu çekmeniz lazım coming home için. Vag.com ile otomatik hale getirilebiliyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

@GolfR400 

ic taraftaki küçük u yanmaz, orada minik bi led var, farlarımız açıldığında yani xenonlar diyelim, o da yanar. sadece şekil olsun diye koyulmuştur. 

onun dışında ch; gece kontak kapandıktan sonra selektör kolu çekilerek devreye alinir

lh ise; yine hava yeterince karanlık olduğunda siz aracı açtığınızda yanar

Değerli @silvershadow Hocam;

PXB - Bi-Xenon farlar ve Led gündüz farları özel opsiyon özellikleri kafamda tam olarak netleşmedi.

VW Sitesindeki bilgileri taradım ve netleştirmeye çalıştım, teyidinizi alabilirsem rahatlatacağım.

Allstar donanımında geçen ve teknoloji başlığı altında da yer alan Bi-Xenon Plus özellikleri ile U Led gündüz farları özelliklerinin tamamını üzerinde barındırıyor mu? 

PXB kodlu opsiyonun adına "Bi-Xenon Plus farlar ve Led gündüz farları" denebilir mi? Denemezse hangi farklar yüzünden denemez?

Aşağıya eklediğim Allstar dış donanım son iki özelliği PXB kodlu opsiyona karşılık mı gelmektedir? Eğer yanıt hayır ise farklar nelerdir?

Yine kafama takılan ve netleşmesini istediğim farklı konuda bir soru eklemek istiyorum, izninizle.

Donanımlarda, Highline sayfasını açınca "Allstar donanım özelliklerine ilave olarak" şeklinde bir ifade var. Özellikle dekoratif ve görsel Allstar donanımları Highline araçlara da mı uygulanacak yoksa VW/Doğuş sisteminin onları zor durumda bırakabilecek yeni bir dikkatsizliği mi?

Teşekkür ediyor, Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 3203

Ekli dosyayı görüntüle 3204

@HaK

Değerli Hakkı hocam, kafanız karışmasın PXB opsiyon kodlu Bi-Xenon Plus farları alınca ULED gündüz sürüş farları beraberinde geliyor.. Bayinin verdiği liste hatasından kaynaklanıyo bu durum.. PXB kodlu donanımın tam adı "adaptif bi-xenon plus farlar+uled gündüz sürüş farları dır.. Kısaca AFS (adaptive front-light system) diğer bi değişle AFS destekli bi-xenon plus farlar+uled gündüz sürüş farları dır.. Ve PXB opsiyonu nu satın aldığınızda hepsi bir arada sunuluyor.. AFS Bi-xenon farlar sadece sağa-sola dönerek size avantaj sağlamıyor aynı zamanda değişken hava koşullarında örneğin yoğun yağmurlu havalarda sistem görüş mesafesi düştüğünde daha uzağı görmek yerine daha yakını daha iyi aydınlatma sağlamak için kendini ona göre kendini ayarlıyor.. Kısacası eğer PXB opsiyonunu alırsanız hem ULED gündüz sürüş farlarına hem de AFS destekli Bi-xenon Plus farlara sahip oluyorsunuz.. 

Murat hocam konunun uzmanı olarak mutlaka daha açıklayıcı bilgi verecektir.. 

AFS destekli Bi-Xenon Plus Far sisteminin çalışma şekline örnek şeması; 

sistem aynı aşşağıdaki "örnek" şemada ki gibi çalışıyor tek farkı kırmızı çarpı olarak işaretledim "uzun far asistanı" Golf te daha gelişmiş bir sistem kullanılıyor.. Adı da Dynamic Light Assist. Diğer markalarda ki uzun far asistanı sadece karşıdan gelen aracı sensör fark ettiğinde otomatik olarak uzun'dan kısa fara geçerken.., Golf teki daha gelişmiş Dinamik uzun far asistanı sisteminde sürekli olarak uzun farlarla gitmenizi sağlıyor ve karşıdan gelen araç olduğu zaman uzun farlardan feragat etmeksizin sistem hem uzun farlarla gitmenizi hem de "perdeleme" yaparak karşıdan gelen aracın rahatsız olmasını engelliyor.. Aynı zamanda perdeleme etkisi sadece karşıdan gelen araçlar için değil aynı zamanda önünüzde seyreden araçlar için de perdeleme etkisi aynı anda yapabiliyor.. Dinamik uzun far asistanı nı sahip olmak için de DLA kodlu opsiyona extra ücret vermek gerekiyor..

Ekli dosyayı görüntüle 3214

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Ali Hocam bilgilendirmeniz ve ayırdığınız değerli zamanınız için çok teşekkürler. (Bu arada adım Hakkı değil, Hasan :)  )

Yani Ben PXB kodlu opsiyonu alınca (960x1,711) 1642 TL olarak Bi-Xenon Basic düşülmüş, 3315 TL'nin kalan kısmı 1672 TL ile Plus+Uled gündüz farları almış oluyorum.

DLA'yı da birlikte almak istersem de bu durumda opsiyonun kodu da PXD oluyor. Böyle anlıyorum doğru mudur?

Aslında PXB opsiyonunun adı; "Bi-Xenon Plus Farlar + U Led Gündüz Farları" mı olmalı?

Saygılar...

@HaK

Değerli Hakkı hocam, kafanız karışmasın PXB opsiyon kodlu Bi-Xenon Plus farları alınca ULED gündüz sürüş farları beraberinde geliyor.. Bayinin verdiği liste hatasından kaynaklanıyo bu durum.. PXB kodlu donanımın tam adı "adaptif bi-xenon plus farlar+uled gündüz sürüş farları dır.. Kısaca AFS (adaptive front-light system) diğer bi değişle AFS destekli bi-xenon plus farlar+uled gündüz sürüş farları dır.. Ve PXB opsiyonu nu satın aldığınızda hepsi bir arada sunuluyor.. AFS Bi-xenon farlar sadece sağa-sola dönerek size avantaj sağlamıyor aynı zamanda değişken hava koşullarında örneğin yoğun yağmurlu havalarda sistem görüş mesafesi düştüğünde daha uzağı görmek yerine daha yakını daha iyi aydınlatma sağlamak için kendini ona göre kendini ayarlıyor.. Kısacası eğer PXB opsiyonunu alırsanız hem ULED gündüz sürüş farlarına hem de AFS destekli Bi-xenon Plus farlara sahip oluyorsunuz.. 

Murat hocam konunun uzmanı olarak mutlaka daha açıklayıcı bilgi verecektir.. 

AFS destekli Bi-Xenon Plus Far sisteminin çalışma şekline örnek şeması; 

sistem aynı aşşağıdaki "örnek" şemada ki gibi çalışıyor tek farkı kırmızı çarpı olarak işaretledim "uzun far asistanı" Golf te daha gelişmiş bir sistem kullanılıyor.. Adı da Dynamic Light Assist. Diğer markalarda ki uzun far asistanı sadece karşıdan gelen aracı sensör fark ettiğinde otomatik olarak uzun'dan kısa fara geçerken.., Golf teki daha gelişmiş Dinamik uzun far asistanı sisteminde sürekli olarak uzun farlarla gitmenizi sağlıyor ve karşıdan gelen araç olduğu zaman uzun farlardan feragat etmeksizin sistem hem uzun farlarla gitmenizi hem de "perdeleme" yaparak karşıdan gelen aracın rahatsız olmasını engelliyor.. Aynı zamanda perdeleme etkisi sadece karşıdan gelen araçlar için değil aynı zamanda önünüzde seyreden araçlar için de perdeleme etkisi aynı anda yapabiliyor.. Dinamik uzun far asistanı nı sahip olmak için de DLA kodlu opsiyona extra ücret vermek gerekiyor..

Ekli dosyayı görüntüle 3214
Değerli Ali Hocam;

Bu güzel açıklamalar ile görsel destekleri için Sizi gönülden tebrik ederim.

Küçük bir düzeltme yapmama müsaade ederseniz son paragrafta yaptığınızaçıklamalara bir detay eklemeli. 

PXB kodlu farlar sizin de ilettiğiniz gibi Bi-Xenon " Plus " farlar, U Ledli farlar veya Gündüz LEDli Bi-Xenon farlar olarak adlandırılır. 

PXD kodlu Bi-Xenon farlar ise DLA kodlu Dinamik Light Assist donanımının tamamlayıcı ve mecburi olarak alınması gerekli tamamlayıcı donanımdır. Görünüm ve temel özellikleriyle Bi-Xenon farlarla aynı olmakla birlikte uzun far asistanının uzun farları perdeleme özelliğine sahip altyapıya sahip olma özelliğine sahiptir. 

@forzaGilles Ali Hocam bilgilendirmeniz ve ayırdığınız değerli zamanınız için çok teşekkürler. (Bu arada adım Hakkı değil, Hasan :)  )

Yani Ben PXB kodlu opsiyonu alınca (960x1,711) 1642 TL olarak Bi-Xenon Basic düşülmüş, 3315 TL'nin kalan kısmı 1672 TL ile Plus+Uled gündüz farları almış oluyorum.

DLA'yı da birlikte almak istersem de bu durumda opsiyonun kodu da PXD oluyor. Böyle anlıyorum doğru mudur?

Aslında PXB opsiyonunun adı; "Bi-Xenon Plus Farlar + U Led Gündüz Farları" mı olmalı?

Saygılar...
Değerli Hasan Hocam;

Sondan başlayarak sonuncu söylediğiniz doğru.

Sondan bir önceki tespitiniz de doğru. PXD, DLA kodlu Dinamik Light Assist donanımının tamamlayıcı donanımdır.

Hesaplamalarda PXA kodlu Basic Bi-Xenon farlar daha düşük fiyatla düşülüyor. Ödeyeceğiniz fark daha önce 1705 TL iken şimdilerde 1780 TL civarında 

En nihayetinde bu Led Farlar Ücretinin Karşılığını ''GECE-GÜNDÜZ'' Veriyor :)   :mad:

Saygılar...
Hasan hocam kusura bakma sizin 6.5" Composition Media olayındaki "haklı" mücadeleniz neticesinden aklımda hakkı diye kalmış :) Düzeltme yapayım aslında hepimizin mücadelesi.

@silvershadow Kıymetli Murat hocamın dediği gibi; Ekstra olarak DLA'yı da almak isterseniz PXB almayıp yerine PXD almanız (bu pxb nin tüm özelliklerini içeriyor) + PFD almanız gerekiyor (zorunlu)

-PXA tam açılımı; Bi-Xenon Basic Farlar + Halojen Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

-PXB opsiyonun tam adı; AFS destekli Bi-Xenon Plus Farlar + U LED Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

-PXD+PFD tam adı; AFS destekli Bi-Xenon Plus Farlar + Dynamic Light Assist + U LED Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

Ayrıca PXA, PXB, PXD+PFD opsiyonlarından herhangi birini aldığınızda; far yıkama, otomatik far yükseklik ayarı, ön cam silecek suyu/far yıkama sıvısı uyarı ikaz ışığı göstergesi standart olarak araçta geliyor..!

Moderatör tarafında düzenlendi:

@forzaGilles Kusur mu olur hiç Ali Hocam, sadece Hasan'a alışılsın diye belirtmek istedim :)  

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim siparişim PXB opsiyonlu. VW'nin PXB opsiyonu tanımında PLUS eklentisi olmadığı için tereddütte kaldım. İlk mesajımda eklediğim Bi-Xenon PLUS tanımındaki özelliklerin olmasını isterim çünkü araçta. Çok fazla gece yolculuğu yapmıyacağımız için bu araçla, PXD opsiyonuna gerek duymadık açıkçası ve PXB ile verdik siparişi.

Yoksa VW, medya cihazında yaptığı sebepsiz farklı donanım uygulamasını bu opsiyonda da mı yapıyor? Bazılarını Pluslı, bazılarını Plussız gönderdiği için mi PXB'nin tanımında PLUS'ı kullanmıyor?!?!

Saygılar...

Geri
Üst Alt