Sıfır araçlarda 6 ay ve 6 bin kilometre şartı

Fiyat 7.5 kat artmış 1.5 sene önceki enflasyonla hesap yapıp şimdiki rakamı buluyorsanız matematiğinizin önünde saygıyla eğilir kenara çekilirim.
Evet biraz talihsiz bir açıklama olmuş ancak demek istediğim genel bir değerlendirmeydi , çoğu al satçı galerici bu dönemde para kazandıklarını sandılar bu verdiğiniz örnek biraz uç bir örnek zaten 800'e alıp almadıkları muamma ki 2020 yılı eylülde 290'a focus aldım sıfır hatta 30 bin lira fazladan ötv farkı ödedim 2 gün farkla.Hadi focusu 300'e say 800'e taycan helal olsun,bırakta satsınlar 6'ya.

merhaba
2015 model 7 yaşındaki 160 bindeki araçla sıfır aracın fiyatı aynı olmalı değil mi zaten. :) '100k para olan araba ile 200k para olan araba ayni yuzdelik oranda artsa dahi vermemiz gereken para arttikca artiyor.'' Şu yazdığınızı bir daha okuyun enflasyonla falan alakası yok bu yazdığınızın arabanız eskidikçe değeri düşmesi gerekirken siz diyorsunuz ki benim aracımın fiyatı niye sıfırıyla aynı oranda artmıyor veya yakın bir fiyatta olmuyor yazdığınız bu malesef.Sizin gibi düşünen çok fazla e öyle oluncada herkes kafasına göre fiyat biçiyor ve sarı siteye yüklüyor ve sürekli fiyatlar artıyor.Sebep ortada zaten.
Yok hocsm tam anlatamamisim ben heralde, demek istedigim su: benim 100liram var, alacagim araba 200lira, her iki arabaninda (sifirdan bahsetmiyorum, sifirn aetisina gore 2.elde bir miktar artiyor haliyle) %10 arttigini dusunursek, zamdan evvel 100tl fark vermem gerekirken zamdan sonra 110tl vermem gerekiyor. E bu zamn her ay gelince 110 oluyor 150 lira bir sure sonra. Hani demistiniz ya fark eden birsey yok diye ona istinaden fark var demek istiyorum. Ayrica bu soyledigimin araci satarken fiyatlandirma konusunda kafamiza gore fiyat vermek ile alakasi yok.

Ek olarak sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve kişiler hakkında da detaylı tespitler yaptık. Vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen, piyasada spekülasyona sebebiyet veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlemleri yapmaya başladık. Saha denetimleri de sürüyor.

100 bin mükelleften bahsediliyor. Sozlerinde dururlar mi bilmiyorum ama benzer seylerin yasanmamasi icin mutlaka sert bir yaptirim olmali.

https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/nebati-otomotivde-1000-kisi-radarimiza-takildi-7310747/

Anlamadigim 6 ay doldu ama arac 6 bin km degil dolmadi bunu kim nasil kontrol edecek alici ile anlastiktan sonra

Noter mi araca gidip kontrol edecek :)

Anlamadigim 6 ay doldu ama arac 6 bin km degil dolmadi bunu kim nasil kontrol edecek alici ile anlastiktan sonra

Noter mi araca gidip kontrol edecek :)
1-) abi saçmalık burada. Sende diyelim sıfır golf var. Gittik notere 6.725km dedik. Noter bakmadı diyelim, fıstık gibi satış oldu.

Arabanın gerçek km si 296 diyelim ben 1 sene bindim araba geldi 6300 km ye. Bende sattım 1 sene sonra noter dedi km nedir 6300 dedim kimi ne ilglilendirir?

Veyahut tamamen bambaşka bir yoldan gidiyorum.

2-) Bülent abi'de sıfır golf var 3 tane almış turşusunu kuruyor. Bana araç satışı ile ilgili vekalet verdi. 34 EMF xxx plakalı WWWZZZUKH64308457 ŞASE NOLU ARACIN satışı diye başlayan sadece o arabanın satışını kapsayan bir vekalet ile fıstık gibi SATAR, ben o arabayı 6 ay bekler sonra üstüme de alırım, karımın üzerine de satarım. 3. şahısa da satarım.

3-) Muhteşem fikirler ile notere gelmeden aracın km'sini 6000 km yükseltip de gidilebilir (çok bir değer kaybı olmaz),

4-) Aracı notere götürmeden bir tane 6000 km de benzer aracın fotoğrafı çekilip notere o gösterilebilir,

5-) Aracın benzeri ile notere gidip sanki araba oymuş gibi noter kandırılabilir sadece km baksın diye plakaları el çabukluğu ile 2 dk değiştirilebilir (noterin şase kontrol yapacak hali yok ya)

6) Genellikle bu tip galericilerin tanıdık noterleri tanıdık elemanları oluyor içerden ufak bir rüşvet karşılığı tüm bu saydıklarımı yapmadan kolayca işleri halledeceklerdir.

Olan yine; sıfır clio 1.0 tce araba hayali kuran emekli öğretmen hocalarımıza, sıfır araba alacağı parayla gidip 2. el polo alan hemşire hanıma, sıfır corollaya yazılıp 6 aydır araba yok çip krizi diye bir şey varmış diyen asker emeklimize olur. Arada götüren götürür, ocak ayından beridir daha yasa yeni çıkar, olan vatandaşa olmuştur...

Son düzenleme:
zor bişey değil bu km kontrol birimi kurulur oraya gidip para yatırılır km kontrol edilir kağıt alınır notere verilir yalniz bu şahısları kapsayan bişey değil fazla dert edinmeyin bence

1-) abi saçmalık burada. Sende diyelim sıfır golf var. Gittik notere 6.725km dedik. Noter bakmadı diyelim, fıstık gibi satış oldu.

Arabanın gerçek km si 296 diyelim ben 1 sene bindim araba geldi 6300 km ye. Bende sattım 1 sene sonra noter dedi km nedir 6300 dedim kimi ne ilglilendirir?

2-) Bülent abi'de sıfır golf var 3 tane almış turşusunu kuruyor. Bana araç satışı ile ilgili vekalet verdi. 34 EMF xxx plakalı WWWZZZUKH64308457 ŞASE NOLU ARACIN satışı diye başlayan sadece o arabanın satışını kapsayan bir vekalet ile fıstık gibi SATAR, ben o arabayı 6 ay bekler sonra üstüme de alırım, karımın üzerine de satarım. 3. şahısa da satarım.

3-) Muhteşem fikirler ile notere gelmeden aracın km'sini 6000 km yükseltip de gidilebilir (çok bir değer kaybı olmaz),

4-) Aracı notere götürmeden bir tane 6000 km de benzer aracın fotoğrafı çekilip notere o gösterilebilir,

5-) Aracın benzeri ile notere gidip sanki araba oymuş gibi noter kandırılabilir sadece km baksın diye plakaları el çabukluğu ile 2 dk değiştirilebilir (noterin şase kontrol yapacak hali yok ya)

6) Genellikle bu tip galericilerin tanıdık noterleri tanıdık elemanları oluyor içerden ufak bir rüşvet karşılığı tüm bu saydıklarımı yapmadan kolayca işleri halledeceklerdir.

Olan yine; sıfır clio 1.0 tce araba hayali kuran emekli öğretmen hocalarımıza, sıfır araba alacağı parayla gidip 2. el polo alan hemşire hanıma, sıfır corollaya yazılıp 6 aydır araba yok çip krizi diye bir şey varmış diyen asker emeklimize olur. Arada götüren götürür, ocak ayından beridir daha yasa yeni çıkar, olan vatandaşa olmuştur...

2 no'lu senaryoyu galerici bile cesaret edip riske giremez., vekaleti verdi diyelim., araç o süre içinde suça karışır vs.. fena şekilde başı yanar.,

Benim anladığım araba hem 6 ayını doldurmalı hem de 6.000 km 'yi doldurmalı., yani iki şartı da karşılaması gerekiyor., Ayrıca bu uygulama sadece galericileri, kiralama şirketleri vs.. ticari olan kurumları kapsıyor., Ahmet abiyi, Ayşe öğretmeni falan bağlamıyor.,

5 no'lu senaryo evet aracın plakasını başka araca takıp sanki o arabaymış gibi gösterebilirler., fakat her aracın ön camında kolayca görülecek şekilde şasi numarası yazıyor., bunu yapan 3 kağıtçı bir de onunla uğraşması gerekecek.,

6 no'lu senaryo evet bu tür galericilerin mutlaka tanıdık bir noteri veya içerden bir elemanı yüksek ihtimalle vardır., Fakat o noter yaptığı bu usülsüzlükte yakalandığı anda canını yakarlar., 3 kuruş kazanacağı rüşvet ve satış işlemi ücreti için neden riske girsin.,

Her şeye rağmen dolandırcı adam yeter ki yapmak istesin., mutlaka sistemin bir açığını bulur tereyağından kıl çeker gibi usulüne uydururlar., bunu yapacak galerici alenen vergi kaçırmış olacak., Yapsın bakayım aynısını Avrupa'da vergi kaçırmanın cezası kurdu çakalı --> kuzuya çevirirler., Caydırıcı yaptırım olmadıkça bu tür kılıfına uydurma dolandırıcılık kaçınılmazdır maalesef...

Son düzenleme:

Satış yapilmadan once expertiz raporunu isteyip kontrol ederler ise gayet faydali bir iş olur bence.

Teoriler muazzam, mümkün de ama burada sıkıntı, galerinin araç alım satımını şahıslar üzerinden çevirdiğini devletin bilmiyor gibi yapması. Devlet ülke içinde belli bir konuda cidden bir düzen tertibat kurmak isterse sistemi bozmaya kimsenin gücü yetmez. Ama isterse…

Teoriler muazzam, mümkün de ama burada sıkıntı, galerinin araç alım satımını şahıslar üzerinden çevirdiğini devletin bilmiyor gibi yapması. Devlet ülke içinde belli bir konuda cidden bir düzen tertibat kurmak isterse sistemi bozmaya kimsenin gücü yetmez. Ama isterse…
Evet neden istemiyor tartismaya acik. Oy kaygisi, bu isten kazanan tanidik insanlar vb. Bazen dusununce akil tutulmasi yasiyorum. Oysa En ufak gelirin bile kaydi tutuluyor. Bir odeme kurulusunda calisan arkadasim hesaba gelen giden paralarin kaydini belirli periyodlarla devletin kendilerinden talep ettigini soyluyordu. Bunu bankalar zaten yapiyor.. Kazanilan maas veya mulk getirisi belli hesaba giren cikan para belli. Basit bir algoritmayla bile bu dijital kayitlar oldugu surece kimin kayit disi gelir sagladigi ortaya cikar. Zaten bir kac mesaj yukarida Radar isimli programa 100bin kisinin takildigini soyluyor maliye bakani.

Dün izlediğim haberde satış yapılan araçların %20 si galericilere veya alsatçılara, %80'i şahıslara satıldığı şeklinde bir oran vardı. Bu kanun da şahısları kapsamadığı sadece tüzel kişileri kapsadığı için ocak ayından haziran ayına kadar satılan 280.000 aracın %80'i olan 224.000 aracı "devlet bunları takip etmeye gerek yok" dediyse kalan %20 sinin peşine düştüyse bir bildikleri vardır.

Bu arada aracı getiren firmalarda "sadece araçlarımızı satalım modunda" şahıslara satalım al sat yapanlara satmıyoruz diye görünen bir baskı var. Galeriler de ne kadar akrabası eşi dostu güvendiği adam varsa sıraya soktuğunu ve bunların üzerine çatır çatır araba alıp kendi dükkanında sergilediğini devlet bilmiyor mu? 60 yaşındaki teyzenin üzerinde 2 tane t-roc 1 tane passat olduğunu görmezden mi geliyorlar? İncelemede şahısları incelemeyeceğiz diyorlar? Enteresan bir durum yaşayıp görelim süreci.

Not: Bildiği kadarı ile yıldızlı firma hariç sattığı arabanın galeriye düşüp düşmediğini kontrol eden ve satıcısını küt diye işten çıkarmaya kadar ciddi yaptırımları olan başka bir firma yok. Hangi galerilerde hangi marka çoksa o firma bu konuya dikkat etmiyordur bu açık bir tespit olabilir. Son müşterisini önemsemiyordur sadece satalım geçelim modundadır. Bence kanunen değil ama gönül olarak o marka kullanıcısı uzun dönemde müşteri kaybetmeye mahkumdur. İlerde bu süreç geçecek ve biz torunlarımıza bayide araba yok galeriler yer kalmadıkları için avmlerin en alt katına araba park ediyorlardı diye gülüp anlatırız inş.

Son düzenleme:
Taksi harici 6 ay kiralama sirketine kiralayip yine ustesinden gelebilir. Bir suru alternatif var aslinda.

Insanlarimizin da biraz kendine dur demesi lazim. Yetkiliden bayiden bulamadigi 0km arabayi almayiversinler. Halk olarak biraz kendi kendimizin ayagina sikiyoruz. Arabam su kadar olducular sonra gelip kaskom, sigortam vb. su kadar cikiyor diyor.

Ciddi derecede eldeki araci satip 300bin vb farkla yenisine sahip olmamizin hic bir mantikli tarafi yok. Enflasyonmus, dolar farkiymis alinca karda oluyormus geciniz abi. Bir sonraki sene ya da ay daha fazlasini vereceksin. Arac dedigimiz seye herkesin ulasabilmesi lazim. Hastasi olan, bebegi olan ozetle ihtiyaci olan insanlar var. Yani en kotu en azindan belli bi yasin altindaki araclar.

Piyasa denetimsizligi vb durumu cigrindan cikmis hale getirdi. Bir takim onlemler almaya calisiyorlar ama yetersiz oldugunu goruyoruz hep birlikte. Cari acik yaratacagini dusunup 0 aracta otv indirmiyorsunuz eyvallah ama bari 2. el arac ithal edin piyasaya.

Bi ara vw trye fabrika acma fikri dogunca bazi vw sahipleri (forumdan bagimsiz) aracimin fiyati duser diye kin kusuyordu nedense o geldi aklima.

Geri
Üst Alt