Elektrik Faturalarındaki zam oranları!

Elektirik fiyatlamalarında ki, alt sınır üst sınır zam vergi kaçak göçek vb derken milletimiz işi gücü bırakıp elektirik hesabına yoğunlaştırdı gündemini maalesef...
Şu güzel günler ne zaman gelecek se gelsin bir an önce. Her gün zam, hayat pahalılığı ve Mutsuz insan haberleri bitmeli lütfen artık .

150 kw sınırı 210 kw a yükseltilmiş

Hiçbir işe yaramaz. Mertlerse, azcık halkı düşünüyorlarsa zam oranını düşürsünler.

Elektirik fiyatlamalarında ki, alt sınır üst sınır zam vergi kaçak göçek vb derken milletimiz işi gücü bırakıp elektirik hesabına yoğunlaştırdı gündemini maalesef...
Şu güzel günler ne zaman gelecek se gelsin bir an önce. Her gün zam, hayat pahalılığı ve Mutsuz insan haberleri bitmeli lütfen artık .

Bu iş kendiliğinden olmayacak biliyorsunuz hocam. Güzel günler gökten zembille inmeyecek; mücadele gerekiyor.

Ekonomi de mühendislik gibi, tıp gibi bir bilimdir. Kanıtlanmış doğruları vardır. Bu doğruların yanlış olduğunu iddia edip, kendi yanlışlarınızda inatlaşırsanız sonuçlarına katlanırsınız. Hoş burada da katlanan yine vatandaş, inatlaşanlara yine bir şey olmuyor.

Örnekle açıklayalım; adamın biri jant değiştirmek istiyor, beğendiği jantlar 16" ama mevcut lastikleri 18". Usta diyor ki ya lastikleri 16" alacaksın, ya da 18" bir jant beğeneceksin. Adam hayır diyor ben 16" jantı 18" lastiğe takarım, aradaki boşluğu da doldurur basar giderim. Ustalar diyor yapma etme böyle iş mi olur, kaza yaparsın bu araba böyle gitmez. Adam diyor ne demek gitmez, ben 150 bile basarım bu halde.

İşte şu an 18" lastiğe 16" jant takıp aradaki boşluğu köpük-pamuk-jel-yapıştırıcıyla doldurulmuş bir vaziyette 20 km ile gidiyoruz, aracın her tarafından ses geliyor, trafikte bu şekilde gidemeyeceğimiz çok belli. Mutsuz insan haberleri almamak için şoförün araçtan inmesi gerek. Yoksa ne kadar kötü günler yaşayacağımız tamamen şoförün gaza ne kadar daha basacağına bağlı.

bugün 210 olur yarın 250 derken kaldırırlar... Hadi bir çok yer kömür yada doğalgaz ile ısınıyor ama marmaris bodrum gibi ısınmayı klima ile yapanlar için bu sistem tam bir soygun. Adamlar 3bin 4 bin TL fatura ödüyorlar. Muhtemelen bir çoğunun klimaları inverter olmayan, ısınmadan ziyade soğutma amaçlı eski tip klimalar olduğundan tüketim değerleri çok yükseliyor ama netice de tüketim değerleri 210 un çok çok üstünde kalacağı kesin. Adam ne yapsın doğalgaz yok, kömür yasak ... Gerçi kömür yasak olmasa da onun da tonu olmuş 4000 TL ... Geçen ayki maaşım kredi kartını kapatamadı. Şimdi %50 zamlı yatacak ama gene kapatamayacak sanırım :(

İşte bizleri düşürdükleri durumlar
2 kişi bir araya gelince konuşulan tek şey pahalılık…
Üretim olmayınca olacağı buydu
Ilk öğretim yıllarında öğretilmedimi?
Sanayi hayvancılık tarım
Nerde?

150 kw sınırı 210 kw a yükseltilmiş
Uygulama öyle değil.
Sayaç okuyan memur fiks 30 günde gelemediği için!
Uygulama Günlük 5kWh den 7kWh ye çıktı.

Yani fatura kaç günlükse onunla 7 çarpılarak 1. kademe sınırı belirleniyor.

Bizim memurun maşallahı var bazen 26 günde bazen 35 günde bir okuyor. Adaş

Uygulama öyle değil.
Sayaç okuyan memur fiks 30 günde gelemediği için!
Uygulama Günlük 5kWh den 7kWh ye çıktı.

Yani fatura kaç günlükse onunla 7 çarpılarak 1. kademe sınırı belirleniyor.

Bizim memurun maşallahı var bazen 26 günde bazen 35 günde bir okuyor. Adaş
Hem spor hem elektrik üretme adına, yakında böyle çözümleri araştırmaya başlarız o halde

Son gelen faturada geçen aya göre yaklaşık aynı tüketim miktarına ulaşmışım ama fiyat tam 2 kat artmış.
Abonelik babamın adına idi. atıyorum 23 gün babamın üzerinden elektrik kullanmışım. Kalan 7 gün kendi adımla kullanmışım ve 114kw elektrik tüketmişim. Çakallar 114kw'ın tamamını son 7 günde harcamışım gibi hesap yapıyorlar ve 7 gün x 5kw 'dan 35kw'ını düşük kademeden kalanını yüksek kademeden kitlemişler. Kaç kere telefon ve internet üzerinden itiraz ettim her şey normal dediler. Bizzat gittim yüzlerine karşı anlattım. Ap açık ortada olan bir durumu hala anlamak istemiyorlar... Dilekçe doldurttular hala geri dönüş yapılmadı. 50-100 TL sinde değilim ama bu kadar da aptal yerine konmaz insan.. Aboneliği üstünüze almazsanız aboneliğiniz kapatılır diye insanları korkutuyorlar ki 2018 den beri kapatmaya gelen olmadı :) bir de üçkağıt yapıyorlar.. 1 kişi için 50-100 bir şey değil ama her kullanıcıya bunu yaparlarsa faiş bir gelir elde ederler.. Arkasını bırakmayacağım ama sonraki adımım avukata verip dava açmak olacak. Nasılsa her türlü ben haklıyım, ödesinler avukat ve dava masraflarını ...

• Beğen
Tepkiler: SCC
bugün 210 olur yarın 250 derken kaldırırlar... Hadi bir çok yer kömür yada doğalgaz ile ısınıyor ama marmaris bodrum gibi ısınmayı klima ile yapanlar için bu sistem tam bir soygun. Adamlar 3bin 4 bin TL fatura ödüyorlar. Muhtemelen bir çoğunun klimaları inverter olmayan, ısınmadan ziyade soğutma amaçlı eski tip klimalar olduğundan tüketim değerleri çok yükseliyor ama netice de tüketim değerleri 210 un çok çok üstünde kalacağı kesin. Adam ne yapsın doğalgaz yok, kömür yasak ... Gerçi kömür yasak olmasa da onun da tonu olmuş 4000 TL ... Geçen ayki maaşım kredi kartını kapatamadı. Şimdi %50 zamlı yatacak ama gene kapatamayacak sanırım :(
Sadece Marmaris veya Bodrum değil de Akdeniz ve Ege kıyılarında genelde klima kullanılıyor. Bizim evde de klima var, çalıştığımız için sadece akşamları çalıştırıyoruz ve klimadan başka elektrik tüketen bir şey yok. 1082 TL fatura geldi. Bir soba alıp kursak daha mı iyi olur diye düşünmeye başladık.

Fatura gelsin paylaşacağım. 7-8 günü kaldı

"Avrupada en az zammı biz yaptık almanya 7 kat arttırmış."
Almanyada kardeşim yaşıyor son 3 yılda 3 yıllık toplam %3,47 zam gelmiş elektriğe.

Önceki fişleri bulamadığım için net karşılaştıramıyorum. Normaldekinin 2 katı fatura geldiğini belirtmeye gerek yok sanırım ama aralık-şubat karşılaştırması:
İstanbul Boğaziçi Elektrik
2021 Aralık birim fiyat 0,739 TL
2022 Şubat birim fiyat 1,124 TL
Artış %52

DD15BBB4-885E-4545-93B3-8ED795A552E5.jpeg

Son düzenleme:

Bir faturada benden... Evdeki herşey A++ Firin Ayda 5 6 kez çalışıyor. Lambalarin tamami LED 6 Watt. Ben bu gelen rakama şükrediyorum.😂😂 Bir yillak fatura geçmişime baktim yazın kışın 205 Kw geçmemişim yani Reisimizin son açıklamasında ki 210 Kw ile ben paçayı yirtiyorum. 160 TL geçmemişimdir Şubat ayinda. 😂

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-02-10-21-38-09-118_com.adobe.reader.jpg
    Screenshot_2022-02-10-21-38-09-118_com.adobe.reader.jpg
    65.6 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_2022-02-10-21-37-39-225_com.adobe.reader.jpg
    Screenshot_2022-02-10-21-37-39-225_com.adobe.reader.jpg
    72.7 KB · Görüntüleme: 15

Geri
Üst Alt