Merceksiz Far LED Önerisi

@ogzogz Bu fara kısaya mercek takıp LED uygulayanda mevcut. Sonuçta kullandığımız araç Doblo değil Tofaş değil. Problem olacağını düşünmüyorum

Led tasarımlı farlarda mercek yuvarlak değildir. 

Merceksiz led tasarımlı farların çanak bükeyleri ona göre tasarlanmıştır.

Xenon tasarımlı farlarda mercek yuvarlatır. 

Yani xenon için tasarlanmış mercekli fara led takılırsa da ideal görüş ve görünüşlük(karşıdakine zarar vermeme)  sağlanmaz.

Özetle problemi maalesef takan kişi yaşamıyor,

karşıdaki sürücü yaşıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@forzaGilles Peki neden o zaman en boş passat'larda LED var hocam merceksiz olmalarına rağmen
Yukarda arkadaşımız bu sorunuzun cevabını vermiş; en boş passatlardaki merceksiz led farın çanak tasarımını da öne göre Ar-Ge yapılmıştır., tamamen mühendislik ile alakalı bir durum..

Kendi aracınızdaki halojen farlarınızın çanak tasarımına yakından dikkatlice bakın, sonra da showroom daki en boş passat 'ın merceksiz led farlarının çanak tasarımına bakın arada çok ciddi farklar olduğuna şahit olursunuz..

Bu yapmayı düşündüğünüz uygulamayı insanlar çok kez denedi sağlıklı bir çözüm olmadığına defalarca şahit oldular., boşu boşuna zaman ve para kaybından öteye gitmiyor.. halı saha ayakkabısıyla çim sahada top oynamak gibi bişey bu

Orjinal J Led 'li mercekli Led far uygulamasında tesisat değişimi olmuyor sadece BCM 'nin boş olan ilgili soketlerine orjinal kablo montajı yapılıyor yani kesme-biçme işlemi değil bu., fabrikasyon montaj işlemi yapılıyor..

Mliyet elbette ucuz değil ama ne kadar ekmek o kdar köfte misali,

Amacınız aydınlatmayı iyileştirmek ise performans tip haoljen ampüllere yönelmeniz daha doğru olur

@pharmacisthbcm her türlü değişiyor hocam Mk7 'de de değişiyordu., Mk7,5 ta da değişmesi gerekiyor.

Led tasarımlı farlarda mercek yuvarlak değildir. 

Merceksiz led tasarımlı farların çanak bükeyleri ona göre tasarlanmıştır.

Xenon tasarımlı farlarda mercek yuvarlatır. 

Yani xenon için tasarlanmış mercekli fara led takılırsa da ideal görüş ve görünüşlük(karşıdakine zarar vermeme)  sağlanmaz.

Özetle problemi maalesef takan kişi yaşamıyor,

karşıdaki sürücü yaşıyor.
Üzülerek Söylüyorum Benim Sorunum İçin Maalesef Tek Çözümüm Var. Keşke Volkswagen Diğer Markaları Örnek Alsada Artık Şu Çağ Öncesi Standart Donanımlarını Arttırsa.

Yazan arkadaşlara ben de katılıyorum. Halojen farlar için tasarlanmış olan çanaklar ile merceksiz led farlar için tasarlanmış olan çanaklar farklıdır. O nedenle ben de halojen fara sahip araçlara led ampül takılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Yukarda arkadaşımız bu sorunuzun cevabını vermiş; en boş passatlardaki merceksiz led farın çanak tasarımını da öne göre Ar-Ge yapılmıştır., tamamen mühendislik ile alakalı bir durum..

Kendi aracınızdaki halojen farlarınızın çanak tasarımına yakından dikkatlice bakın, sonra da showroom daki en boş passat 'ın merceksiz led farlarının çanak tasarımına bakın arada çok ciddi farklar olduğuna şahit olursunuz..

Bu yapmayı düşündüğünüz uygulamayı insanlar çok kez denedi sağlıklı bir çözüm olmadığına defalarca şahit oldular., boşu boşuna zaman ve para kaybından öteye gitmiyor.. halı saha ayakkabısıyla çim sahada top oynamak gibi bişey bu

Orjinal J Led 'li mercekli Led far uygulamasında tesisat değişimi olmuyor sadece BCM 'nin boş olan ilgili soketlerine orjinal kablo montajı yapılıyor yani kesme-biçme işlemi değil bu., fabrikasyon montaj işlemi yapılıyor..

Mliyet elbette ucuz değil ama ne kadar ekmek o kdar köfte misali,

Amacınız aydınlatmayı iyileştirmek ise performans tip haoljen ampüllere yönelmeniz daha doğru olur

@pharmacisthbcm her türlü değişiyor hocam Mk7 'de de değişiyordu., Mk7,5 ta da değişmesi gerekiyor.
Yani İkinci El Bir Highline Farı Alıp BCM İle Soket Sokete Kabloları Kesmeden Montaj Yapabilirmiyim?

Yazan arkadaşlara ben de katılıyorum. Halojen farlar için tasarlanmış olan çanaklar ile merceksiz led farlar için tasarlanmış olan çanaklar farklıdır. O nedenle ben de halojen fara sahip araçlara led ampül takılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Başka Çözüm Bulamadım Bende Hocam

Bilmiyorum ne kadar sağlıklı ancak, ben Polo da piyasa da kesinlikle göz almadığını iddia eden, halojen far tası için tasarlandığını söyleyen bir markanın led ampülünü aldım ve uyguladım, evet fiyat olarak biraz tuzlu 700-800 ₺ civarı ancak, 2-3 aydır gerek şehir içi gerekse şehir dışında hiç selektör yemedim, karşısına geçip kendim kontrol ettim, başka bir araça karşısına geçip yanından geçtim, gözümü alan bir durum yaşamadım. Aydınlatma olarakta epey iyi diyebilirim, halojende görmüyormuşum resmen.

4F63F955-9837-4BD0-A4DA-154722F072DB.jpeg

B5A97E2D-052E-4E18-8E85-A01624C513B6.jpeg

9836EEBE-8A0E-4A9C-BE67-9DDD8ED7E1D5.jpeg

Bilmiyorum ne kadar sağlıklı ancak, ben Polo da piyasa da kesinlikle göz almadığını iddia eden, halojen far tası için tasarlandığını söyleyen bir markanın led ampülünü aldım ve uyguladım, evet fiyat olarak biraz tuzlu 700-800 ₺ civarı ancak, 2-3 aydır gerek şehir içi gerekse şehir dışında hiç selektör yemedim, karşısına geçip kendim kontrol ettim, başka bir araça karşısına geçip yanından geçtim, gözümü alan bir durum yaşamadım. Aydınlatma olarakta epey iyi diyebilirim, halojende görmüyormuşum resmen.

Ekli dosyayı görüntüle 45701

Ekli dosyayı görüntüle 45702

Ekli dosyayı görüntüle 45703
Zaten Bende Taktırırsam Herkesin Taktırdığı 50-100 Liralıklardan Taktırmam Hocam Photon, Philips Gibi Düşünüyorum.

Yani İkinci El Bir Highline Farı Alıp BCM İle Soket Sokete Kabloları Kesmeden Montaj Yapabilirmiyim?
Mk7,5 Highline ile gelen J Led Mid farlar için ihtiyacınız olan parçalar;

2 adet Far, 2 adet Led kontrol ünitesi balastı, 2 adet Led güç modülü, 1 adet BCM (highline araçlarda olandan), 1 adet otomatik far seviye sensörü ve kablo tesisatı

Kesme biçme yok

detaylarını @forjust1dayhocam bilir..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merceksiz fara led muhabbeti geçince her konuya bu fotoyu atıyorum, hala aynı yorumlar geliyor :D

Merceksiz fara taktığım ledin çizgisi şu şekilde :

IMG_20210321_133935.jpg

Bilinçsizce araştırmadan led takılırsa karşı tarafın gözünü ciddi anlamda alacaktır. Araştırarak yukarıda attığım şekilde kesilme çizgisi de alabilirsiniz farınızda. 

@mustafacagri güzelmiş. Başka fotoğraf ve videolar var mı acaba ? Bende başka bir araç için uygulamak istiyorum. Ve marka nedir?

Geri
Üst Alt