Benzin olarak hangi istasyonu tercih ediyorsunuz.

İşyeri yakıt kartından ötürü senenin büyük kısmında Opet kullanıyorum, rölantide biraz sesli çalışıyor gibi geliyor ama başka 1.2 TSI araçla kıyaslamadım hiç. motorun karakteristiği mi, yağ kaynaklı mı(Castrol), yakıt kaynaklı mı emin değilim. Yakıt tasarrufu anlamında memnunum. Bir depo Şehiriçi 750 şehirlerarası 950km civarı yol yapıyorum.

Tekirdağ'da iki benzin istasyonu sahibi biriyle tanışmıştım, istasyon denetimlerinin sıkı olduğu ve özellikle benzinde ciddi bir fark olmadığı söyleniyor ne diyorsun demiştim, yakıt işinde istasyonun filtrasyonunun önemli olduğunu ve en büyük farkın da filtre bakımından kaynaklanacağını söylemişti. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdiye kadar hep benzinli araba kullandım ve %90 Opet'ten aldım ama babamın dizel Kangoo'suna yıllardır yakıt aldığı Moil var. Hem de evimize çok yakın ve ulaşımı kolay. Ben de geçen sene babam yıllardı alıyor, sorun yaşamadı diyerek 2018 model 6 bin km'deki Suzuki Swift aracım için bu istasyondan almaya başladım. Bir süre sonra araba geç çalışmaya başladı. Yakıt hiç aklıma gelmedi, arabaya bir şey oldu galiba gibi düşünmeye başladım. Hatta bakıma gidince de göstereyim diye düşünürken bir uzun yolculukta mecburen istasyon bulamadığım için yakıtı dibine kadar bitirdim ve Opet'ten depoyu doldurdum. Arabanın çalışması bir anda düzeldi. O gün bu gündür de Opet harici yakıt almadım. Şimdi dolanıyorum yolu uzatıyorum ama Opet'ten alıyorum.

Shell Bp Opet PetrolOfisi

4 ünü de tercih ediyorum, kredi kartı puan kampanyasına göre.

Genelde işlek olan istasyonları tercih ediyorum. Kıyıda kuytuda alakasız bir yerde yakıt almak zorunda kalmamak için çeyrek depo görünce giderim.

[mention=19510]mufayu[/mention] BP den Hic deneyimlemedim

[mention=16]Seastar76[/mention] BP denedin mi?
baba tavsiyesiyle ilerledi bizimki.Bp kendisine ait istasyonlarda kaçak yakıt hava basma vs gibi şeyler olma olasılığı çok çok düşük olduğunu söylemişti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Total > Shell > PO

Bence Sehirlere gore istasyonu ayiralim paylasalim ayni ildeki arkadaslara rehber olur

@Franquaz Olabilir.

Ben emekli olmadan önce çalışırken şirket aracına  Taşıt Tanıma nedeni ile mecburen Shell den alıyordum.

Emekli olunca da Shell e devam ederken Total de çalışan teyze oğlu senin eve yakın olan istasyonumuz bizim kendi istasyonumuz(Bayi değil) Totalden al dedi.

Ogünden sonra totalden almaya başladım. Gerçi şimdi o istasyon Totalin kendi istayonu değil. Demirörene geçince Total o istanyonu sattı. Artık Adana da Totalin kendi istasyonu yok.

Total de Güzel enejiye satıldı. 
Ben hala Totale devam ediyorum. Çünkü Shell e göre ortalama 1 depeoda şehir içi 70-80km fazla yol yapıyorum.

Günaydın herkese,

Mazotlu aracımdada benzinli aracımdada yakıt alırken hep Shell alıyordum şube fark etmiyor.Fakat bazı markaların yakıt oktanı olduğundan çok düşük olabiliyor. Eskiden shellinkide düşüktü benim zamanımda shellpower yoktu yeşil tabelali fuelsave (şimdiki adıyla) var di yeni nesil araçlara göre uyarlayıp hem emisyon oranını çevreye salınan kirli havayı hemde oktanı düzenlediler.

Yani demem o ki yakıtı aldığınız marka da dikkat etmeniz gereken oktanın normal seviyelerde olması.Bu yüzden bilmediğiniz markalardan almayın diyorlar.

Oktanin ne olduğunu bilmeyen vardır belki diyerek onuda açıklayayım motor soğuk iken motora çekilen yakıt motordaki vuruntuyu en aza indirmesi için yanma noktası yüksektir(oktan değeri yüksek normal seviyelerde). Eğer oktan değeri çok düşük ise yakıtın yanma sıcaklığı değeri daha yüksektir dolayısıyla yakıt yanma sıcaklığına stabil olana kadar motor hem gürültülü hemde vuruntulu sesli çalışır. 

Yakıt oktan değeri araç üreticisinin belirttiği değerlerden yüksek veya alçak olmamalıdır normal olmalıdır.

Soruya gelicek olursak oktanı çok az yakıt daha az yakar ama motoru yıpratır. Oktanı normal seviyede yakıt hem motor sağlığını korur hemde performans acısından tatmin eder gaza ne kadar basarsaniz yanma sicaklığı düşük olduğundan daha hızlı tutuşur ve tepkiler iyileşir fazla gaza basmanızda aracın çok daha fazla yakmasının sebebide budur .

Güncel araç verilerim Shell power değerler.

Golf 1.6 tdi 105 ps

Şehir içi fatihten ıkitelliye 16 km

5.7/100

Şehir dışı 4.6/100 

Değerlerim başlangıçtan itibarendir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Günaydın herkese,

Mazotlu aracımdada benzinli aracımdada yakıt alırken hep Shell alıyordum bazı markaların yakıt oktanı olduğundan çok fazla. Eskiden shellinkide yüksekti benim zamanımda shellpower yoktu yeşil tabelali fuelsave (şimdiki adıyla) var di yeni nesil araçlara göre uyarlayıp oktanı düşürdüler.

Yani demem o ki yakıtı aldığınız marka da dikkat etmeniz gereken oktan yüksekliği. 

Oktanin ne olduğunu bilmeyen vardır belki diyerek onuda açıklayayım motor soğuk iken motora çekilen yakıt motordaki vuruntuyu en aza indirmesi için yanma noktası yüksektir(oktan değeri düşük). Eğer oktan değeri yüksek ise yakıtın yanma sıcaklığı değeri daha yüksektir dolayısıyla yakıt yanma sıcaklığına stabil olana kadar motor hem gürültülü hemde vuruntulu sesli çalışır. 
Bir yanlışlık olmasın!
Ben tam tersi biliyordum, yani oktan yükseldikçe yanma zorlaşır dolayısı ile vuruntu azalır.

Geri
Üst Alt