Benzin olarak hangi istasyonu tercih ediyorsunuz.

@Terms Daha açıklayıcı bir şekilde revize ettim yazıyı hocam yanıltıcı bilgi olmasın. Benim belirttiğim olduğundan çok yüksek veya çok düşük olması motor için zararlı .Araç üreticisinin önerilen normal değerlerde olması gerekmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hep Shell den alıyordum bağdat caddesinde Bi BP den almak zorunda kaldım çok memnun kaldım hem daha çok km gitti hemde yanması daha iyi geldi. 200 TL ile 300 km anca gidiyordum şuan 360 oldu Bi 30 40 km daha gider diyor :) Araç Golf 5 Hitler Otomatik 

@golfcu91 Bağdat Caddesinin sonunda yol ağzında yer alan istasyon; BP Petrolleri'nin kendi işletmesindeki istasyonlarından bir tanesidir.

Benim aracım 1.6tdi manuel ve aracı aldığımdan beri 3 senedir yakıtı Shell’den alıyorum full iken şehir içi kullanırken gidebileceği mesafe 590-600 km gösteriyor bizim arkadaşın aracı ise full depoda 900 km yaptığını söylüyor sizin araç full depoda kaç km yapıyor benim araçta mı sorun var anlamadım ?

[mention=61]Terms[/mention] Daha açıklayıcı bir şekilde revize ettim yazıyı hocam yanıltıcı bilgi olmasın. Benim belirttiğim olduğundan çok yüksek veya çok düşük olması motor için zararlı .Araç üreticisinin önerilen normal değerlerde olması gerekmektedir.
Türkiye'de çoğu yerde 98oktan olarak satılan yakıtların bile bu seviyede olmadığını düşünüyorum.Instagramda bazen 102 oktan alan golf7 cileri görüyorum ama yine Avrupa bile olsa ben net ulaşıldığı kanısında değilim.Bir de golf7 102 oktan'ı kaldıracak bir motor yapısına sahip mi? okuduklarım üzernden düşünüyorum tabi,bilgim sizin ki gibi değer taşımaz [emoji847]

@mufayu  Hocam az önce dediğiniz konu hakkında bir araştırma yaptım dediğinize istinaden bölge rakım farklılığı bile etkiliyor ve hesaplıyorlar bilgi edinmek gerçekten çok güzel :)

"ALINTIDIR"

-Ankara ve İstanbul arasında oktan sayısı nasıl etkiler?

İstanbul ve Ankara arasında yaklaşık 900mt rakım yani yükseklik farkı vardır. Bu nedenle de aynı motora sahip iki aracın performans değerleri her iki şehir için farklıdır. Üreticiler performans ve güç değerlerini deniz seviyesine sıfır olan yerlere göre belirlerler. Yükseğe çıkıldıkça hava yoğunluğu azalır ve bu nedenle performans düşer. Kısacası İstanbul’da deniz seviyesinde bulunan aracın performansı daha yüksektir. Ankara’da ise aynı tarz kullanımda performans daha düşüktür ancak tüketim de daha düşüktür.

oktansayC4B1sC4B1nedir-4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
[mention=19510]mufayu[/mention]  Hocam az önce dediğiniz konu hakkında bir araştırma yaptım dediğinize istinaden bölge rakım farklılığı bile etkiliyor ve hesaplıyorlar bilgi edinmek gerçekten çok güzel [emoji4]
"ALINTIDIR"
İstanbul ve Ankara arasında yaklaşık 900mt rakım yani yükseklik farkı vardır. Bu nedenle de aynı motora sahip iki aracın performans değerleri her iki şehir için farklıdır. Üreticiler performans ve güç değerlerini deniz seviyesine sıfır olan yerlere göre belirlerler. Yükseğe çıkıldıkça hava yoğunluğu azalır ve bu nedenle performans düşer. Kısacası İstanbul’da deniz seviyesinde bulunan aracın performansı daha yüksektir. Ankara’da ise aynı tarz kullanımda performans daha düşüktür ancak tüketim de daha düşüktür.
/monthly_2021_02/oktansayC4B1sC4B1nedir-4.jpg.8e21d245770eeb4736103b44d2e9eaac.jpg
O zaman ben taşınıyorum Erzuruma rakim 1890 mis

@HONEY Valla alıntı hocam bende araştırıyorum bu yükseklik-oktan arası bilgisi olan aktarırsa bilgi alışverişi yaparız forum ailemizde bildiğim kadarıyla doğu bölgesinde dostlarımız var :)

[mention=19510]mufayu[/mention]  Hocam az önce dediğiniz konu hakkında bir araştırma yaptım dediğinize istinaden bölge rakım farklılığı bile etkiliyor ve hesaplıyorlar bilgi edinmek gerçekten çok güzel [emoji4]
"ALINTIDIR"
/monthly_2021_02/oktansayC4B1sC4B1nedir-4.jpg.8e21d245770eeb4736103b44d2e9eaac.jpg
kesinlikle öyle.Suyun kaynama süresi gibi bir durum var,basıncın yüksek olduğu yerde daha geç kaynar muhabbeti motor için de geçerli bir durum tabi ki.Güzel oldu teşekkürler,emeğinize sağlık[emoji847]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

[mention]Terms [/mention] estağfurullah ne haddimize,taş geldiyse affola.Yerinde gülmek iyidir ben de onu amaçlamıştım[emoji847]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt