Donan Silecek Suyu

bende ilk dokunusta tek sefer su atarak baslatiyor.. itmeye devam edeersem kesintisiz su atiyor.. Neyse.. ogrenecegiz yavas yavas... cok sagolun.
Ekli dosyayı görüntüle 42076

sl.jpeg

G konumunda yıkama görünmüyor.

Yanlış anlamadiysam siz daima G konumunda tutuyorsunuz. Bu sebeple geriye itince su püskürtme durumu yaşanıyor.

Siz sileceği tam öne yani ön cama su püskürtecek şekilde çekin ve bırakın. O konum A konumu yani  cam silecekleri kapalı..

Yani özetle silecek kolu G konumunda kalırsa ve ön silecek çalışmadığı zaman arka silecek de çalışmıyor. 

Bu da trafikte arka sileceği açık unutulmuş araçlardan farklı kılıyor.

Yani ince düşünülmüş detay diyebiliriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bimden aldığım antifrizli cam suyu Bingöl de - 10 derecede bile donmamisti :D ummadık taş baş yarar hesabı iyi çıkmıştı halada Bimden alırım :D

Arkadaşlar sakın radyatöre eklenen antifirizi cam suyu bölmesine eklemeyin. Araç boyasına zarar verir. 

Antifirizli cam suyu diye satılan ürünlerin içerisinde donma noktasını düşürmesi için alkol ve türevleri bulunur, zarar vermez. 

Dün yaptığım yolculukta dışarısı ortalama -3 ile -8 arasındaydı, silecek suyu deposundaki su donmamıştı ( Würth konsantre olanından kullanıyorum) fakat fıskiyeler donduğu için çok uzun süre cama su atamadım. Aşağıdaki videoda da görüleceği üzere bu fiskiyelerin ısıtmalı olanları var. Henüz kontrol etmedim ama yüksek ihtimal bizim araçlarda ( en azından benimkinde) ısıtmalı fıskiye yok.  Acaba bu ısıtmalı fıskiyelerden alsak elektrik bağlantısının nereye yapılacağı gibi bir bilgiye ulaşabilen olurmu ?  Çünkü bu fiskiyeyi takmak bişey değil ama elektriğini direk sigorta kutusundan bir yerden alamayız, bu durumda sürekli ısınması anlamına gelir. En mantıklısı arka cam resistansı hattına bağlanabilir, böylece arka cam ısıtıcısı aktif olduğunda  bu fiskiyelerde ısınır. Tabi en güzeli orjinalde elektriği nereden alıyor? 

Hatta buda Aliexpress'te rastgele bulduğum parça:  

https://tr.aliexpress.com/item/32843932475.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.66056f0fcit2ba&algo_pvid=1e529726-757e-469d-9b7d-4a634a41f982&algo_expid=1e529726-757e-469d-9b7d-4a634a41f982-10&btsid=2100bddd16110493166841357ee6c5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

daha uygunuda bulunabilir belki.

@Zafer 

evet, ısıtmalı yıkama sistemi olabiliyor.

Dün de @Recep Gül Hocamın aracında soğuk havada buzlanan ön cam ile ilgili bu özelliğin olabileceğini düşünerek kendisine iletiştim. Eğer ki araca binince direkt olarak su püskürtme yapmıyorsa ısınma işlemi vardır diye düşünmüştüm. Ya da ani su ısıtıcısı gibi su, püskürtme kısmına gelince içinden geçerken mi ısıtıyor.? 

Tam olarak çalışma prensibi nasıl olduğunu aracında ısıtmalı yıkama sistemi olan birisi deneyerek paylaşırsa öğrenmiş oluşur. 

@ogzogz sanırım ısıtmalı bendekilerde hocam. Şu videoda değişim yapılıyor, değişim yapılan  parça ile bendeki parçalar aynı gibi

Bende gözükenler, bunlar yoksa tüm golfleree aynı mı yanılıyor olabilirim.

2551F7E3-72F7-470D-ACB6-894593CD75B8.jpeg

@Recep Gül hocam yerinden çıkarılarak bakilabilir. Isıtma olmayanların altında bir tek su girişi var. Isıtmalılarda ekstra 1 tane de kablo girişi var. Bu şekilde ayırt edebilirsiniz. 

Tam olarak çalışma prensibi nasıl olduğunu aracında ısıtmalı yıkama sistemi olan birisi deneyerek paylaşırsa öğrenmiş oluşur. 
Oğuz hocam,

Benim araç 1.4TSI Highline DSG 
30 Kasım 2015 üretimli. Kullanma kitabında 2016 model year yazmakta.
Bunun üzerine vw sitesinden wın numarası sorguladım orada da model year 2016 yazmakta.

Üsttekileri ekstra bilgi verdim yanlışlık olmaması için.
Benim araçta ısıtmalı katlanır elektrikli yan aynalar var.  Bu özellikleri barındıran Highline larda ısıtmalı cam silecek suyu özelliği de var.

Sizin mesajları görünce kitabı açtım okudum.

Çalışma prensibi; Dış hava koşulları çok soğuk ve don riski varsa, cam suyu ısıtıcı sadece püskürtme fıskıyelerini donmaya karşı otomatik ısıtır yazmakta.

Su ve su tankı ısıtılmıyor.

Kış Paketi

Kış Paketi soğuk kış aylarında size ekstra konfor sunuyor.

Bu paketin içeriği modelden modele göre değişmekle birlikte genel olarak ısıtmalı sürücü ve ön yolcu koltukları, ısıtmalı ön cam fıskiyeleri ve ön far yıkama sisteminden oluşmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak bazı modellerde arka koltuk ısıtmaları da alınabilmektedir.

Seçmiş olduğunuz modele ait paket içeriği için Yetkili Satıcı’nızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

@Terms hemen hemen tahmin ettiğimiz gibi. Yeni kılavuzda yazıyor anladığım kadarıyla. 

Bu durum belki konfor tüketicileri altında görüntülenebilir.

Ekranda sıcaklık göstergesi yanında yanılmıyorsam 4°C ve altı bir sıcaklık gösterince yanında kar simgesi oluyor. Bununla birlikte devreye giriyor olabilir.

Selamlar bende tek tık yaptığımda su akışı olmuyor. Basılı tutunca akıyor. 2013 tdi aracım. 
Enteresan.. Kodlama mi yapildi acaba onceki sahibinde🤔 Ama kodla acilan birseyde gormedim. Biraz daha arastirayim bakalim.. cok sagol degerli yorumlarin icin.

Geri
Üst Alt