Donan Silecek Suyu

@Recep Gül Malesef öyle hocam, bizimki bitecekse en olmadık zamanda biter.. Sabah fıskiyelerden birisi donunca ben de cam suyundan şüphe ettim, sıkıp bitireceğiz artık. @e2e  hocam en mantıklısı yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi kapalı otoparkta bir kaç saat durması olacaktır diye tahmin ediyorum, umarım en kısa sürede çözülür sorununuz.

Hazır konusu açılmışken bende arada kaynayayım dedim, 

Bugün sabah araca bindiğimde ön cam hafif buzlanmıştı silecek suyu ile çıkar dedim, kolu kaldırdım suyu bırakın, silecek motoru  çalışmadı !  Yarın TÜV var dedim şimdi bide bu mu çıktı falan neyse araç motor iyice ısınınca hem silecek motoru çalıştı hem de su gelmeye başladı. Anlam veremedim. 

Aracınızda Isıtmalı cam yıkama sistemi bulunuyor ve ısınmasını bekliyor, bu sebeple gecikmiş olabilir mi? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@PassificGolf7 Hocam bende kolu sadece bir tık alta aldığımda su püskürtmeden çalışıyor, eğer kola aşağıya doğru basılı tutarsam su püskürtüp çalışıyor. Belki bu detayı atlamış olabilirsiniz. 

@ogzogz Acınızda Isıtmalı cam yıkama sistemi bulunuyor ve ısınmasını bekliyor, bu sebeple gecikmiş olabilir mi? 

Valla ısıtmalı cam yıkama varmı yok mu emin değilim ?  Ama silecek motorun çalışmaması ilk defa oldu. silecekler çalışıor fakat su püskürtme çalışmadı motor yüzünden.

@PassificGolf7 Tamam bende arka silecekten bahsettim zaten. Sağdaki kolu bir tık aşağıya aldığımda susuz siliyor, aşağıya doğru basılı tuttuğumda su püskürterek siliyor.

@PassificGolf7 Kafanız karışmasın hocam ben yanlış hatırlıyorum sanırım. Yağmur yağdığında eğer kolu bir tık aşağıda bırakırsanız otomatik su püskürtmeden siliyor, veya vitesi R ye aldığınızda,k.bakmayın ben yanlış hatırlıyorum aşağı inmeyin bnm yüzümden 😁

@PassificGolf7 arka silecek ile ilgili,

Geçen gün park ederken elim silecek koluna takıldı ve ön silecek ile arka silecek 1 defa çalıştı ve o an sileceğin kademesini ortaya aldım ancak daha sonra fark ettim ki  arka sileceğin kademesini öne almayı unutmuşum. Daha sonra arka sileceğin o an çalışıp çalışmadığını dikkat etmedim. Kontrol için araç kamerasından arka kamerayı izledim  ve sadece 1 defa çalışmış.

Yani büyük ihtimalle ön silecek ile kademe yapmadıktan sonra arka silecek sadece tek geride kalırsa silme işlemi sadece 1 defa oluyor.

Ayrıca multimedyadan geri vites arka silecek çalışsın isterseniz ayarı var ve ön silecek aktif kullanılıyorsa arka silecek de kademesinde olmasa dahi  çalışıyor.

Bu arada aracımda yağmur sensörü bulunmamaktadır.

@PassificGolf7 Kafanız karışmasın hocam ben yanlış hatırlıyorum sanırım. Yağmur yağdığında eğer kolu bir tık aşağıda bırakırsanız otomatik su püskürtmeden siliyor, veya vitesi R ye aldığınızda,k.bakmayın ben yanlış hatırlıyorum aşağı inmeyin bnm yüzümden 😁
bi soguk var anlatamam 😂 Simdi bi tik yukarida hassasiyet acik durumda. Kolu bi tik ileri itince arka cama suyu bir kez basip siliyor. eger ileri basip eli cekmezsem suyu surekli atiyor... Bunda bir eksik veya sorun var mi? 

Merakim su: ben herzaman su atmasini istemiyorum. ittigimde suatmasi yapilabilir mi?

@PassificGolf7 tek geriye alırsanız su püskürtmez. Geride kalırsa yukarı aşağı kademe yaparsanız yani ön silecek aktif olunca çalışır. Yine su püskürtme yapmaz. Su püskürtme işlemi sadece basılı tutunca gerçekleşiyor.

iste o tek geriye cektigim anda ilk anda 1 kez sulu siliyor. sonra su vermeden devam...
Geriye basılı tutmadığım sürece su gitmiyor diye hatırlıyorum. Yanlışlıkla bastığımda sadece 1 kademe geri gitmiş ve su gelmemişti bu arada. Model 2013. Daha sonra eklenmiş olabilir mi?

Kitapçıkta şöyle geçiyor:

Tavsiye edilen cam temizleyiciler
● Sıcak mevsimler için Yaz cam deterjanı G 052 184 A1. Cam yıkama suyu haznesindeki karışım oranı 1:100 (1 birim deterjan için 100 birim su) olmalıdır.
● Her mevsim için cam temizleyici G 052 164 A2. Kışın -18 °C (0 °F)'ye kadar karışım oranı yaklaşık 1:2 (1 oranında konsantre, 2 oranında su) diğer durumlarda cam yıkama suyu haznesindeki karışım oranı 1:4.
Dolum miktarları
Cam yıkama suyu haznesinin dolum miktarı yaklaşık 3–4 litredir; far yıkama sistemine sahip araçlarda yaklaşık 3–6 litredir.

@Recep Gül Yani konsantre cam suyu 1 litrelik şişedeyse, 1 litre konsantreyi depoya boşalttıktan sonra o şişeyi iki kere suyla doldurup depoya eklemek gerekiyor. Deponun içinde kalan su miktarı bence aman aman mühim bir durum değil, yarım litre/bir litre fazladan suyla antifrizin özelliğini yitireceğini sanmıyorum.

Depodaki suyu boşaltmak isteyenler için ek bilgi: Silecek suyu kolunun aralıksız 10 saniyeden fazla çalıştırılması, silecek suyu motorunun sağlığı açısından tavsiye edilmiyor. 

Geriye basılı tutmadığım sürece su gitmiyor diye hatırlıyorum. Yanlışlıkla bastığında su girmemişti buarada. Model 2013. Daha sonra eklenmiş olabilir mi?
bende ilk dokunusta tek sefer su atarak baslatiyor.. itmeye devam edeersem kesintisiz su atiyor.. Neyse.. ogrenecegiz yavas yavas... cok sagolun.

Geri
Üst Alt