Golf 7 Akü Değişim Önerisi

Brockline

Üye
İsim
Burak
2016 model aracımda yer alan akü bu. Start/Stop devreye girmemeye başladı. Sanırım değişim zamanı geldi. Hangi aküyü almamı önerirsiniz ?

EDIT: Araştırmalarım ve burada yardımcı olan arkadaşlar sonucunda 70 Ah Varta Agm akü aldım, start stop tekrar çalışmaya başladı, sorunsuz kullanıyorum. Herkese teşekkürler.

CF27C6A2-7DE0-4BB7-8415-FE46E4787507.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:

2013 1.4 tsi Highline Manuel aracımda Keyless (Anahtarsız giriş ve çalıştırma) Ergoactive ısıtmalı ve masajlı koltuklar var. 2019 Ocak ayında akü yenilenmiş ama aracım için yeterli mi bilmiyorum. Akü Varta Efb 60 lık.

Ekli dosyayı görüntüle 43720

Aracımı alalı 2 seneye yaklaştı herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama araca tanıtıldı mı hiç bilmiyorum. Varta Akü yetkili servisde takılmış garanti belgesi mevcut.
Bunu öğrenmek için yetkili servis aranır. Şase kodu ile aracın fabrikadan hangi akü ile geldiği öğrenilir. Nedeni ise son kullanıcı satma niyetine girip daha düşük kapasiteli akü taktırmış olabilir. (Bu, kimsenin günahını almak için söylenen birşey değildir ancak olasılığı vardır.)

Ayrıca "yetkili serviste değiştirilmiş" durumu forum içerisinde "volkswagen yetkili servisi" ni çağrıştırıyor. Ki zaten yukarıdaki akü yetkili serviste satılmadığından, Varta yetkili satıcıdan değiştirilmiş olduğu sonucu çıkıyor. 

Yani özetle yetkili servisten teyit alınır, fabrikadan 59 ah akü ile gelmiş ve 60 ah Varta yetkili bayiinden değiştirilmiş kodlanmış ise sorun yoktur.  Ki 70 ah akü ile gelmiş ve 60 ah akü takılmış ve tanıtımı yapılmış akü de sorun yaratmaz. Sorun yasamamanız da bu yönde olabilir Bu şekilde içinizi rahatlatabilirsiniz.

Upvote 0
Bunu öğrenmek için yetkili servis aranır. Şase kodu ile aracın fabrikadan hangi akü ile geldiği öğrenilir. Nedeni ise son kullanıcı satma niyetine girip daha düşük kapasiteli akü taktırmış olabilir. (Bu, kimsenin günahını almak için söylenen birşey değildir ancak olasılığı vardır.)

Ayrıca "yetkili serviste değiştirilmiş" durumu forum içerisinde "volkswagen yetkili servisi" ni çağrıştırıyor. Ki zaten yukarıdaki akü yetkili serviste satılmadığından, Varta yetkili satıcıdan değiştirilmiş olduğu sonucu çıkıyor. 

Yani özetle yetkili servisten teyit alınır, fabrikadan 59 ah akü ile gelmiş ve 60 ah Varta yetkili bayiinden değiştirilmiş kodlanmış ise sorun yoktur.  Ki 70 ah akü ile gelmiş ve 60 ah akü takılmış ve tanıtımı yapılmış akü de sorun yaratmaz. Sorun yasamamanız da bu yönde olabilir Bu şekilde içinizi rahatlatabilirsiniz.
Evet akü Varta servisinde yani yetkili servisde değiştirilmemiş dedim. Ayrıca konumuz değil ama şöyle bir sorun yaşıyorum. Aracın kumandadan camları açıp kapatsam da kısa sürede kalibrasyonu bozuluyor. Tekrar yapıyorum zamanla tekrar bozuluyor. Bugün tekrar yaptım arka camlarda sıkıntı yok tek tuşla inip çıkarken ön camlarda sıkıntı oluyor. Ön sağ cam bu kalibrasyonu bozuyor. Aracımı 2 senedir  kullanıyorum artık ne oluyor ne bitiyor alıştım 🤭 Yorumunuz için sağolun.

Upvote 0
Araştırmalarım ve burada yardımcı olan arkadaşlar sonucunda 70 Ah Varta Agm akü aldım, start stop tekrar çalışmaya başladı, sorunsuz kullanıyorum. Herkese teşekkürler.

Upvote 0
Bende 72A mutlu akü varmis

Eminim kodlanmamistir ama start stop 500metre git çalışıyor

Kodlayalimda tam kapasite dolsun [mention]CemK [/mention] di mi

Upvote 0
@HONEY aynen yaptır kodlamasını bende aracı satıcam değiştirmedim yaza bakım da değiştiririm...

eskiyi alıp 750₺ aküyü gelip takıyorlarmış düşünebilirim:)

https://akugetir.com/urunler/otomobil/varta-12v-70-ah-650a-start-stop-efb-e45/
Metin hocam arabayı satacam diyorsunuz ama sürekli birşeyler arayışındasınız.

Ayrıca varta akü de apaydınlardan daha yeni ve ucuz satan yok sanırım.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-12v-70-ah-amper-760a-varta-aku-start-stop-efb-blue-dynamic-n70-899810603/detay

Upvote 0
@erty @erty Bende yaklaşık iki yıl önce varta agm akü alıp taktırmama rağmen start stop devreye girmemişti, burada konuda açmıştım, farklı akü kodlamasından anlayan pek kimse yok, çünkü kimse ne çözüm buldu nede sorunu bulmuştu. Yaklaşık İki yıl oldu hala starstop çalışmıyor, bir yere de kodlatmıştım ama yapabildi mi yapamadı mı pek emin değilim. Ayrıca araca sonradan eklenen bir çok opsiyon var belki de bu yüzden devreye girmiyordur, ama yeni akü de 70 a gücünde, eskisi 68 di, kodlama başarılı olsa belki devreye girerdi ama yinede bilmiyorum artık uğraşmadım bende. Servis bile kodlayamamıştı.

Upvote 0
Bence aku olayı cok onemlı degıl dandık markada olmasın tabıkı ılla cok para verıp varta almayada gerek yok bence ben ıncının almıstım gayette memnunum tavsıye ederım

Upvote 0
@Terms  kendi konumda yazmıştım tam hatırlamıyorum zamanını ama aracı satmaktan şuan vazgeçtim istediğim araç ile anlaşamadığım için,  zaten dijon ve sıfır lastik aldım:) yani alacak kişi değerini verirse neden olmasın lakin en az bir yıl beraberiz... bakım ürünlerini aldım yarın servisten bujileride alacağım... akü evet bakım zamanı almış olurum... verdiğin ilanı kayıt ediyorum👍🏽🙏

Metin hocam arabayı satacam diyorsunuz ama sürekli birşeyler arayışındasınız.

Ayrıca varta akü de apaydınlardan daha yeni ve ucuz satan yok sanırım.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-12v-70-ah-amper-760a-varta-aku-start-stop-efb-blue-dynamic-n70-899810603/detay

Upvote 0
Yerli aküler hiç ucuz değil., İnci akü ve Mutlu akünün EFB/AGM aküleri neredeyse Varta ile aynı fiyatına satılıyor..

Hatta bazı yerlerde Varta daha ucuzken, yerli aküler daha pahalı..

Mutlu akü marka olarak gayet iyi bir markadır fakat fiyatları öyle pek uygun değil., Varta ile benzer rakamlara satıldığı sürece yerli akü almanın mantığı kalmıyor..

Upvote 0
2014 tdi golf sahibiyim. üzerinde fabrikada takılan agm varta mevcut. park fren manuel harici frene sabit basınca artık devreye girmez oldu. aküm artık son günlerini yaşıyor. ama agm vartaya 1400 civarı ücret vermek te nedense hiç içimden gelmiyor. aracımda koltuk ısıtma yada katlanır ayna yok.

aurıca vag.com ile start stop u 12.5 volt alt sınırlaması ile devre dışına almıştım. aküyü değiştirsem bile bu rakamı yükseltip yine devre dışı kalmasını sağlıyacam. zira göbeklerde dönüş yaparken bazen istemsiz frenlemelerde start stop un çalışması hiç hoşuma gitmedi. alışamadım. büyük şehirde yaşamadığımdan hiç kullanışlı gelmedi start stop bana.

özete gelince 700-800 tl ye varta 760 volt gücünde efb aküsünden almayı çok düşünmeye başladım. aracımın km si az ve 50 bini geçmeden 1-2 sene sonra değiştirmeyi düşünüyorum nasip olursa. agm taksam bile bi 5-6 yıl daha binme durumum pek yok.

aracı iş ev arası günlük 8-10 km kullanıyorum ve motor ısınmadan kullandığım için sık sık partikül filitresi uyarısı almaktan sıkıldım. kısa mesafe kullanımında tdi yi asla tavsiye etmiyorum.

sadede gelirsek; agm yerine efb de alsam işimi görmezmi. ayrıca çok soğuk bi yerde yaşamıyorum. hava 0 ın altına çook nadir düşüyor. Erbaa da yaşıyorum. sıcak bir yer.selamlar tüm golf sevenlere.

tavsiyelerinizi beklerim.

Not: 190 a aracı satsam 230 a yeni leonmu alsam o konudada kararsızım.

Upvote 0
2014 tdi golf sahibiyim. üzerinde fabrikada takılan agm varta mevcut. park fren manuel harici frene sabit basınca artık devreye girmez oldu. aküm artık son günlerini yaşıyor. ama agm vartaya 1400 civarı ücret vermek te nedense hiç içimden gelmiyor. aracımda koltuk ısıtma yada katlanır ayna yok.

aurıca vag.com ile start stop u 12.5 volt alt sınırlaması ile devre dışına almıştım. aküyü değiştirsem bile bu rakamı yükseltip yine devre dışı kalmasını sağlıyacam. zira göbeklerde dönüş yaparken bazen istemsiz frenlemelerde start stop un çalışması hiç hoşuma gitmedi. alışamadım. büyük şehirde yaşamadığımdan hiç kullanışlı gelmedi start stop bana.

özete gelince 700-800 tl ye varta 760 volt gücünde efb aküsünden almayı çok düşünmeye başladım. aracımın km si az ve 50 bini geçmeden 1-2 sene sonra değiştirmeyi düşünüyorum nasip olursa. agm taksam bile bi 5-6 yıl daha binme durumum pek yok.

aracı iş ev arası günlük 8-10 km kullanıyorum ve motor ısınmadan kullandığım için sık sık partikül filitresi uyarısı almaktan sıkıldım. kısa mesafe kullanımında tdi yi asla tavsiye etmiyorum.

sadede gelirsek; agm yerine efb de alsam işimi görmezmi. ayrıca çok soğuk bi yerde yaşamıyorum. hava 0 ın altına çook nadir düşüyor. Erbaa da yaşıyorum. sıcak bir yer.selamlar tüm golf sevenlere.

tavsiyelerinizi beklerim.

Not: 190 a aracı satsam 230 a yeni leonmu alsam o konudada kararsızım.
Fabrika AGM takmışsa EFB takılması tavsiye edilmeyen bir durum., tam tersi EFB takılı olan araca AGM takılabiliyor.,

Varta AGM 70ah aküyü biraz fiyat araştırması yaparak varta satan yerleden 1.000-1.100 tl. civarına taktırabilisiniz., Tokat taki bayilere ile biraz görüşüp pazarlık ile uygun fiyata alabilirsiniz diye düşünüyorum.,

AGM yerine EFB takarsanız aküyü araca kodlamasını yaptırmanız gerekir., kodlamayı yaptırmadan kullanırsanız akü vaad ettiği ömründen çalacak ve daha kısa sürede ömrünü bitecektir.

Aracınız 7 yaşını doldurmuş ise serviste değiştirirseniz akü ve değişim işçiliği %30 zubizu indirimi yaparlar., servisten fiyat alınız.,

Serviste orjinal AGM akü bir de eco seri orjinal akü bulunur., eco seri olan fiyatı daha uygun olur ama eco seri aküler EFB tip akülerdir., eco seri akünün AGM olanı yoktur.. fakat servisteki eco seri efb akü tercih ederseniz aracı efb aküye göre kodlamasını yaparlar., o zaman sıkıntı çekmezsiniz ama serviste satılan eco seri efb akü fiyatına dışardan Varta AGM belki aynı rakama da gelebilir net bilmiyorum., en iyisi önce servisten her iki akü içinde fiyat almanız olacaktır(zubizu indirimi ile fiyat alınız).., https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar-ve-finansal-cozumler/servis-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

Netten almak pek avantajlı olmuyor çünkü eski aküyü depozito ile akücü alamadığından fiyat artıyor., satış sitesinin komisyonu da eklenince.. nette en uygun fiyata satan bu satıcı., bayiden alsanız aynı satıcı 950 'den satıyor ama nette yukarda yazdığım sebeblerden fiyat yükseliyor; https://urun.n11.com/aku/12v70-ahamper-760a-varta-aku-silver-startstopagm-e39-ekim-2020-P262353245

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-12v-70-ah-760a-varta-aku-silver-dynamic-start-stop-agm-e39-899824908/detay

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt