Jump to content

Kedileri nasıl uzak tutarım ? (Kedi Sorunu)

Recommended Posts

Merhabalar herkese iyi hafta sonu dilerim. 

Kedilerle başımız belada arkadaşlar. Otoparkta sürekli gelip aracımın üstüne oturuyor. İnerkende ayakları kaydığı için bir şekilde aracı kılcal çiziyor. Naftalin koymayı denedim. Fakat etkisi olmadı. Naftalin koyduktan sonra birkaç gün gelmediler. Sonrasında yeniden varken gelmişler. Pati izlerini bırakıyor. Ekstra olarak pislemeleri ayrı bir kısmı kedi kokusunu bırakmak için yapıyor. Küçük dostumuz hakkını veriyor gerçekten kokuyor. :)   Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan ve çözüme ulaşabilen oldu mu ? Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• İleti 45
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

[mention]frknyldrm [/mention] Sagolasin Furkancim Evet pasta ile gecer dert etmiyorum gecmesede sorun degil kedicik isteyerek yapmamistir Allah iki ayakli densizlerden korusun yeterli

Bence çözüm yok Kapali garaj yada branda kullanilmadigi sürece Motosikletim varken cok ugrastim naftalin spreyler ivir zivir denemeler Bir sure ise yariyor sonra bagisiklik kazaniyorlar galiba E

@farukal devamlı aynı noktaya park ediyorsanız 10 liraya 4-5 litrelik ucuz çamaşır suyu alın, haftada bir aracın etrafında zemine belli noktalara çamaşır suyu damlatın. Nasıl ki devamlı gelmeye alışıy

Konudaki görseller

Bence çözüm yok :)

Kapali garaj yada branda kullanilmadigi sürece

Motosikletim varken cok ugrastim naftalin spreyler ivir zivir denemeler

Bir sure ise yariyor sonra bagisiklik kazaniyorlar galiba

Eksoz iseyip isininca ortaya cikan koku tarif edilemez çok kötü kokuyordu

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@farukal devamlı aynı noktaya park ediyorsanız 10 liraya 4-5 litrelik ucuz çamaşır suyu alın, haftada bir aracın etrafında zemine belli noktalara çamaşır suyu damlatın. Nasıl ki devamlı gelmeye alışıyorlarsa, yaklaşmamaya da alışacaklardır. İşe yarar diye düşünüyorum. Çünkü kokuyu pek sevmiyorlar.

Kendilerini seviyoruz ama mümkünse aracın motoruna girmesinler ve üzerine çıkmasınlar, öyle değil mi:)

tarihinde ogzogz tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@farukal Otoparkta yeriniz sabitse yakın bir yere uyuyacakları ve su icecekleri vs..  bir yer yapın bizim garajda da vardı bir süre sonra gitti yerini dolduran olmadı :) kışın kapalı ortamları tercih ediyorlar motora girebilirler. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • Kurucu Yönetici

Hocam naftalini aracın çeşitli noktalarına ve aracın ön kısmında çevresine koyarak deneyebilirsiniz. Ve bir de otopark dışında ama kapalı ve korunaklı bir yerde koliye yuva yapıp yanına su ve mama koymak çözüm olabilir.

@ogzogz Hocam çamaşır suyu vb. bazik ve asidik maddeleri kediler sevmese bile o noktalara önceden koku bıraktıkları için tekrardan koku bırakırlar. Yani bir nevi işaretlemiş oldukları için biliyorlar. :) Çok akıllı hayvanlar. Bizim evdeki küçük oğlan da 1 yaşına yaklaştığında 1 ay kadar uğraşmıştık, sonra mecbur kısırlaştırıp çözümü o şekilde sağladık. Evde koku bırakmadığı yer kalmamıştı, çamaşır suyu ve diğer çoğu maddeyle bile temizlense faydası yok.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@AhmetCakmak  hocam sık aralıklı etrafa dökünce gelmeyeceklerini düşünüyorum. 

Kediler gelir gelmez ya lastiğe ya da egzoz yakınına yapıyorlar. Bu da aslında lastik ve egzoz kokusunu bastırmak için sevmediklerinden. Çamaşır suyu kokusu biraz da keskin gelir ve yaklaşılacaklarını düşünmedim sadece. 

Yani antibakteriyel ürünlerde %100 değil de %99.9 etkili yazdıkları gibi benim de öngörüm %99.9:)

Naftalinin de araçta özellikle motor kısmında erime durumu söz konusu. Dışarıya koymak denenebilir.

Yuva ve mama durumu ayrı konu, araçtan uzak tutmak olarak düşününce yuva için etraftaki kedi sayısı da önemli. 

Deneme yanılma yöntemi diyelim.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
  • Kurucu Yönetici
1 dakika önce, ogzogz yazdı:

@AhmetCakmak  hocam sık aralıklı etrafa dökünce gelmeyeceklerini düşünüyorum. 

Kediler gelir gelmez ya lastiğe ya da egzoz yakınına yapıyorlar. Bu da aslında lastik ve egzoz kokusunu bastırmak için sevmediklerinden. Çamaşır suyu kokusu biraz da keskin gelir ve yaklaşılacaklarını düşünmedim sadece.

Yani antibakteriyel ürünlerde %100 değil de %99.9 etkili yazdıkları gibi benim de öngörüm %99.9:)

Naftalinin de araçta özellikle motor kısmında erime durumu söz konusu. Dışarıya koymak denenebilir.

Yuva ve mama durumu ayrı konu, araçtan uzak tutmak olarak düşününce yuva için etraftaki kedi sayısı da önemli. 

Deneme yanılma yöntemi diyelim.

Evet kedinin keyfine kalmış bir durum, biraz da başka araçta yatayım der belki. :sofor:

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@Mustafaun evde kedi tecrübem olmadı. Alışmışlarsa ve gidecek yerleri yoksa çamaşır suyu da etki etmeyebilir.

Ancak dışarıda olunca, ya herkes kedileri evine alacak ya da etrafa yuva yapacak.. baş gelinemiyorsa da belediyeye başvurulabilir.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Veteriner bir arkadaşım kesin çözümü paylaştı: Hayvancağızı gördüğünüzde su tabancasıyla su sıkmak :) 

Ağzına yüzüne zarar vermeyecek şekilde tabii :) 

Golftutkusu üyeleri birbirlerini bellerindeki su tabancasından tanır :))) 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Amaç hayvanlara zarar verelim değil tabii ki..

Köpekler için önerisi olan var mı?

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, ogzogz yazdı:

Amaç hayvanlara zarar verelim değil tabii ki..

Köpekler için önerisi olan var mı?

Arabanın içine kedi falan girmiş olabilir diye düşündüm. Özellikle Toyota nın parçalandığı videoda

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı sorun bizde de var hocam. Otopark kapısı açılır açılmaz dalıyorlar. Çözüm olarak içeriye kutu koyduk yemek koyduk fakat bu sefer kediler çoğalmaya başladıBaş edemedik kutuları kaldırdık kaderimize teslim olduk...

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, SCC yazdı:

Veteriner bir arkadaşım kesin çözümü paylaştı: Hayvancağızı gördüğünüzde su tabancasıyla su sıkmak :) 

Ağzına yüzüne zarar vermeyecek şekilde tabii :) 

Golftutkusu üyeleri birbirlerini bellerindeki su tabancasından tanır :))) 

Ciddi mi ahaha :) 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de kedileri uzaklaştırmayı başaramadım, hatta bir keresinde 10 dakikalığına eve girmiştim bir şeyler almak için. Motor sıcak oldugu icin üstüne çıkmışlar ve çiftleşmeye başlamışlardı :D Beni görünce kaçtılar işleri yarım kaldı :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim otoparkın da kediler var.

Bir tanesi var özel arkadaşım. Kuru et ve bimden sosis aç bitir salam ikram etmiştim.

Bagaj açıkken pandizota yerleşir, tavan açıksa tavandan içeri girer.

Ama şunu farkettim zeki hayvanlar.

Ben evden araca doğru yürürken beni görüyor yaklaşık 50 mt mesafe var, benden önce arabama koşup orada vale gibi araç başında bekliyor.

Bu hayvanlar konuşamaz derdini ifade edemez masumlar, diyeceğim şudur ki ilgi bekliyorlar pandemiden onlar bile etkilendi. Daha çok yardımcı olmalıyız. Evet çık tavana arabamı çiz demiyorum ama kötü niyetli değiller : )

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kedi zedelerden biri de benim. Aracım sürekli kapalı garajda ve tamamen şeffaf kaplama olması sebebi ile kaportaya zarar vermese de psikopat bir kedim var diyebilirim. Garajda Land Cruiser, BMM X1, BMW 5, Citroen AirCross C5 gibi pek çok kaliteli araç varken benim garibanın üstünden inmiyor. Hani evet kaportaya zarar vermiyor belki ama aracı yıkatmışım garaja pırıl pırıl çekmişim ertesi sabah bir bakıyorum her yerinde pati izleri, sinir bozucu bir durum açıkçası. Hatta bir keresinde arka silecek süpürgesini koparmıştı yerde buldum. Onları geçtim aracın sürücü camında pati izleri nasıl olur bir türlü çözemiyorum, ne işin var orada nasıl bir fantezi peşindesin? dediğim çok oldu. Naftalin olayını bende denedim bildiğin naftalinlerle sarmaş dolaş yatarken buldum :) Gördükçe kovalamak dışında başkaca bir çare de bulabilmiş değilim. Arabayı garajda sabit yerimin dışına da park etmeyi denedim ama eliyle koymuş gibi buluyor :) Çözüm bulan olursa lütfen bana da iletsin. 

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende arabayı bayiden çıkarıp eve geldiğim gece bagaj kapağımın üstünde görmüştüm :( Kilitle oynayınca kayarak inmişti biraz çizmiş ama yapacak bir şey yok mahallenin yeni sakinini tanımak istemiş. 

27 dakika önce, DuzboruDownpipe yazdı:

Ben de kedileri uzaklaştırmayı başaramadım, hatta bir keresinde 10 dakikalığına eve girmiştim bir şeyler almak için. Motor sıcak oldugu icin üstüne çıkmışlar ve çiftleşmeye başlamışlardı :D Beni görünce kaçtılar işleri yarım kaldı :)

Ali bey ayıp değil mi efendim ? Ben en çok içi yeni temizlenmiş tipoya girmelerine gülmüştüm :D

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Adv_Dbl yazdı:

Kedi zedelerden biri de benim. Aracım sürekli kapalı garajda ve tamamen şeffaf kaplama olması sebebi ile kaportaya zarar vermese de psikopat bir kedim var diyebilirim. Garajda Land Cruiser, BMM X1, BMW 5, Citroen AirCross C5 gibi pek çok kaliteli araç varken benim garibanın üstünden inmiyor. Hani evet kaportaya zarar vermiyor belki ama aracı yıkatmışım garaja pırıl pırıl çekmişim ertesi sabah bir bakıyorum her yerinde pati izleri, sinir bozucu bir durum açıkçası. Hatta bir keresinde arka silecek süpürgesini koparmıştı yerde buldum. Onları geçtim aracın sürücü camında pati izleri nasıl olur bir türlü çözemiyorum, ne işin var orada nasıl bir fantezi peşindesin? dediğim çok oldu. Naftalin olayını bende denedim bildiğin naftalinlerle sarmaş dolaş yatarken buldum :) Gördükçe kovalamak dışında başkaca bir çare de bulabilmiş değilim. Arabayı garajda sabit yerimin dışına da park etmeyi denedim ama eliyle koymuş gibi buluyor :) Çözüm bulan olursa lütfen bana da iletsin. 

On 04.01.2021 at 10:04 PM, ogzogz yazdı:

Nazarlık olsun.. 

Sakınılan göze çöp batar.. 

Cana geleceğine mala gelsin.. 

Gibi cümleler ile teselli buluyoruz:).

Golf neden çekiyor böyle olayları ben de anlamıyorum.

bir gün üzerinde kedi.. bir gün yaslanan birisi..

Durumu tam çözemedim..

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benimde uzun süredir problemini yaşadığım konu. Açık otoparkı var sitenin. Balkon altı aracın nerdeyse tamamını örten bir yer var. Eğer boşsa direk aracı oraya çekiyorum. Özellikle yağmurlu havalarda hep araç üstündeler temiz ve kuru:)

Dün akşam yine araci yıkadım. Bu sabah ekmek, simit almaya çıktığımda iki tane birden üstündeydi. Bende sirke, naftalini denedim ama çare etmedi. Bugün biraz araştırdım. Salatalıktan korktuklarına dair youtube ta birçok video izledim. Ama tabi hep yemek yerken arkalarına farkında olmadan bırakılıyor. Büyük ihtimalle yılan filan zannediyorlar. Ben denemeye karar verdim birazdan markete giderken salatalikta alıp aracın önüne iki tane koyacağım bakalım :)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Kysr038 yazdı:

Arabanın içine kedi falan girmiş olabilir diye düşündüm. Özellikle Toyota nın parçalandığı videoda

Büyük ihtimalle kaçan kovalanır durumu:)

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, KaiZeN yazdı:

Benimde uzun süredir problemini yaşadığım konu. Açık otoparkı var sitenin. Balkon altı aracın nerdeyse tamamını örten bir yer var. Eğer boşsa direk aracı oraya çekiyorum. Özellikle yağmurlu havalarda hep araç üstündeler temiz ve kuru:)

Dün akşam yine araci yıkadım. Bu sabah ekmek, simit almaya çıktığımda iki tane birden üstündeydi. Bende sirke, naftalini denedim ama çare etmedi. Bugün biraz araştırdım. Salatalıktan korktuklarına dair youtube ta birçok video izledim. Ama tabi hep yemek yerken arkalarına farkında olmadan bırakılıyor. Büyük ihtimalle yılan filan zannediyorlar. Ben denemeye karar verdim birazdan markete giderken salatalikta alıp aracın önüne iki tane koyacağım bakalım :)

Böylelikle kesin çözüm bu gibi duruyor.:) tabi kaçarken zıplayıp tekrar aracın üzerine konar gibi de durmuyor değil.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...