Golf Mk7 Gti XENON far sorunu.

FatihNO

Üye
İsim
Fatih
Merhaba arkadaslar.

5 yildir sahibi oldugum 2014 model Golf mk7 gti aracimda sol farimda sorun yasiyorum. Far Bi xenon.

Dun yolda farkettim. Sol far sonup yaniyor. Araci park edip kontrol ettim isik zayiflamis. Kirmizimsi gorunuyor. 

sorunumun ne oldugunu nasil anlarim? Sadece xenon lamba mi sorunlu yoksa herhangi bir kablo veya ballast mi? 
daha once xenon isikla ilgili hic sorun yasamamistim. Sorunu net bilmeden de lamba almak istemiyorum. Degisim icin fari vs sokmek gerekiyor. 

Vw servisine lamba fiyati sordum 240 euro diyor tanesine. Saka gibi. Disarida d3s lamla osram 65-85 euro arasi farkli modeller var. 
eger sorunum xenon lamba ise sis farlari ile uyumlu bir lamba almak istiyorum. 

F1F0AB00-E0B8-4672-933A-BE82ED957209.jpeg

C20C18AA-254E-4018-B9D4-E9B9DC5CC581.jpeg

Böyle bir araçta orjinal ampul dışına çıkmazdım. Bence bütçenizi ayarlayıp serviste orjinalleriyle devam edin.

Upvote 0

Böyle bir araçta orjinal ampul dışına çıkmazdım. Bence bütçenizi ayarlayıp serviste orjinalleriyle devam edin.
Orjinallerin osram dan veya philips den farki ne olacak ki? Belki de ayni ampuldur. Orjinal parca numarasi olsa onu bulur alirim ama servisten kesinlikle almam. 240 euro nedir bir tane ampul icin. Cift de degil. Ikisi 480 euro. Tr fiyati degil bu ayrica norvecte ki fiyati. Bence oldugundan cok yuksek fiyata satiyorlar. VW marka ampul oldugunu sanmiyorum. Kesin osram veya philips gibi birseydir. 

Upvote 0
@FatihNO ampuller osram diye biliyorum. Orjinal değeri 4200k olması lazım sürekli sisler açık geziyor musunuz? Bilmiyorum ama sislerle aynı olmasına ne gerek var ki genelde kısalarla gidiyoruz osram xenon kelvin değeri 4000-5000 aralığında herhangi bir osram xenon ampulü alabilirsiniz. Ayrıca aracınız yıla bağlı olarak mercek eskimesi yaşıyor olabilir. Merceklerinizde lekelenme varsa kontrol ettirip temizletmeniz görüşünüzü %30 arttıracaktır.

Upvote 0
@farukal

mercekler kirli gorunuyor ama nasil temizlenebilir? 
daha once bir vw golf forumunda mercekte leke sebebiyle arkadasin birisi garantiden farlari degistirmisti. Bende ondan gorup baktim aynisi bende de vardi. Bende basvurdum ve ikisini de degistirdiler o zaman garantiden. 

Upvote 0
O zaman sıkıntı yoktur hocam değişeli ne kadar oldu

Upvote 0
@farukal suan ki halleri bu merceklerin;

sanki sol mercek bezle silinmis gibi sacma bir iz var. Sag mercek bugunu. Zamaninda nasil bir leke vardi da degistirdim hatirlamiyorum. Pc deki fotograflari karistirmam lazim. 
burada garanti 5 sene. Yapilan her isin veya degisen her parcanin da garantisi 5 sene. Farlarin garantisi hala var. Yine leke varsa basvurabilirim. 

B6516F69-4767-4CD4-AA2A-2FC344EAEB00.jpeg

5AC48377-70C9-4872-A518-512DE69736A2.jpeg

Upvote 0
[mention=14948]farukal[/mention] suan ki halleri bu merceklerin;
sanki sol mercek bezle silinmis gibi sacma bir iz var. Sag mercek bugunu. Zamaninda nasil bir leke vardi da degistirdim hatirlamiyorum. Pc deki fotograflari karistirmam lazim. 
burada garanti 5 sene. Yapilan her isin veya degisen her parcanin da garantisi 5 sene. Farlarin garantisi hala var. Yine leke varsa basvurabilirim. 

/monthly_2020_10/B6516F69-4767-4CD4-AA2A-2FC344EAEB00.thumb.jpeg.84faa44bc2cf3a3e1ce54c9c8e38da04.jpeg
/monthly_2020_10/5AC48377-70C9-4872-A518-512DE69736A2.thumb.jpeg.70f8246a8c0ff8a2af623d79de6d8bc3.jpeg
Hocam yanlışınız olmasın?
Bildiğim kadarıyla seviste garanti kapsamında değişen her bir parçanın eğer o parça için 1₺ bile ödemişse garantisi 2 yıl oluyor. Ama bedelsiz olarak (0₺) işlem yapılmışsa aracınızın garantisi bittiğinde o parçanın da garantisi bitmiş oluyor. VW Dicle yetkili servisinde özellikle sormuştum bu bilgiyi verdiler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
@serdilacil Hocam yurtdışında durum farklı olabilir, muhtemelen de farklıdır zaten. Doğuş gibi kafasına göre at koşturmuyor kimse dışarda. 

Upvote 0
@FatihNOotomobil üreticileri 4300K renk sıcaklığında xenon tercih eder, çünkü Xenon ampülde en iyi aydınlatmayı 4300-4800K değerinde alırsınız., Golf 'ün de fabrikanın taktığı xenonlar 4300k 'dır., serviste çifti 480€ 'ya satılan ampülle dışarda satılan Osram ampül tamamen aynıdır., aralarında hiç bir fark yoktur., Türkiye'de de servise gittiğinizde ampülün tanesine 1000 liradan fazla istiyorlar., dediğim gibi dışardan aldığınız ampülü ile servisin sattığı ampül arasında kesinlikle kalite farkı yoktur.,

Evet bir fark var ampül fabrikadan üretimi tamamlandığında biri VW kutusuna koyuyorlar diğerini Osram kutusuna

Sırf görütüsü daha iyi olacak ve sisler ile aynı renk tonunda olsun diye ampül arayışına boşuna girmeyin., bu sevdadan vazgeçin neden çünlü GTI 'da sisler led fakat farlar xenon., farklı ışık teknolojisi olan ampüllerde renk tonu ne yaparsanız yapın tutmaz., zaten Norveç gibi kışın ağır geçtiği bir ülkede beyaz ışık ile önünüzü göremezsiniz., aslında o baktığınız ampüllere beyaz ışık demekte çok yanlış bir terim., Sizin baktığınız ampüller beyaz değil buz mavisi..!! bu tip ışıklar iyi aydınlatma sağlamazlar., aksi olsaydı ameliyathanelerde yıllar öncesinden kullanılırdı., insan gözü çevresinde gelişen olayları en iyi gün ışığına benzer ampüllerle görebilir., zaten ampülleriniz eskidiği için size size sarı geliyor normalde xenon ampül sarı ışık vermez.,

Osram 'da Classic serisi fiyatı uygun tutulmuş, kullanılan malzeme kalitesi biraz kısılmış., ömrü nispeten daha kısa olan ampüllerdir.,

cool blue intense, white vision gibi havalı isimlerle satılan ampüllerin tamamı çöp.,

Amacınız daha iyi aydınlatma sağlamaksa aşşağıdaki ampüllerin hepsi güzel ürünler;

Osram Xenarc Original D3S (4300k)

Osram Xenarc Night Breaker Laser D3S (4400k)

Philips Xtreme Vision Gen2 D3S (4800k)

Xenon ampüller halojenlere göre pahalı olduklarından çakmaları çok olur., bunun önüneçebilmek için üreticler güvenlik programı geliştirmiştir., ürettikleri her bir ampülü kayıt altına alıyorlar., yurtdışındaysanız bilirsiniz ampül alırken aldığınız yerin (authorized seller/approved partner) sertifikası olan bir yerden almanızı öneririm.,

Osram orjinal 'lik sorgulama;  https://www.osram.com/am/the-trust-program/index.jsp

Philips orjinal 'lik sorgulama: https://www.chk.philips.com/gb_en/

Upvote 0
Norveç'e taşınmak için bir neden daha :) garanti 5 sene!

Upvote 0
@forzaGilles hocam yazdiklariniz icin tesekkurler. Diger arkadaslar da sagolsun. 
Philips xtreme vision gen2 4800k alicam. 
Uygun bir sitede buldum. 92 euro tanesi. 
bazi norvec sitelerinde 170 euro tanesi ama pakedi farkli. Philips sitesinde iki urun de var. 
Isimleri ayni ama paketleri farkli. Fark ne anlamadim. O yuzden daha siparis vermedim. 
biri c1 biri s1 diye bitiyor ama ayni urun paket farkli :S 

billigbilpleie.no sitesinden almayi dusunuyorum.

D6F1B498-BD27-49FF-9620-BCEA1AD58E97.png

Upvote 0
@forzaGilles hocam yazdiklariniz icin tesekkurler. Diger arkadaslar da sagolsun. 
Philips xtreme vision gen2 4800k alicam. 
Uygun bir sitede buldum. 92 euro tanesi. 
bazi norvec sitelerinde 170 euro tanesi ama pakedi farkli. Philips sitesinde iki urun de var. 
Isimleri ayni ama paketleri farkli. Fark ne anlamadim. O yuzden daha siparis vermedim. 
biri c1 biri s1 diye bitiyor ama ayni urun paket farkli :S 

billigbilpleie.no sitesinden almayi dusunuyorum.
İkisi de aynı ürün sadece ambalaj farkı var.,

42403XV2S1 kodlu blister ambalajlı

42403XV2C1 kodlu olan bildiğimiz karton kutulu (bundan alın, karton kutulu ampüller kargo/nakliye ile taşımada daha korunaklı olurlar)

Ampülleri değiştirdikten sonra far ayarı yaptırmanız gerekir (digital far ayar cihazı ile).,

Far ayarı yaptırırken doğru far ayarı için yakıt deposu %70-80 oranında dolu olmalı, bagajda çanta-bavul vs.. aracın standart ağırlığına etki eden eşyaları far ayarı öncesi boşaltın., ve ampülleri takan kişi ampülün cam yüzeyine temas etmemelidir, cam yüzeye el teması leke bırakır bu ampülün performansını olumsuz etkiler..!!

Aldığınız ampülleri montaj öncesi orginal mi değil mi diye philips'in sitesinden kontrol ediniz, ampül üzerindeki hologram üzerindeki (Label ID kodunu) ve (security kodunu) siteye giriyorsunuz.,

Philips Xenon ampül orjinallik sorgulama (Norsk): https://www.chk.philips.com/gb_en/

Upvote 0

Geri
Üst Alt