Golf Mk7 Gti XENON far sorunu.

FatihNO

Üye
İsim
Fatih
Merhaba arkadaslar.

5 yildir sahibi oldugum 2014 model Golf mk7 gti aracimda sol farimda sorun yasiyorum. Far Bi xenon.

Dun yolda farkettim. Sol far sonup yaniyor. Araci park edip kontrol ettim isik zayiflamis. Kirmizimsi gorunuyor. 

sorunumun ne oldugunu nasil anlarim? Sadece xenon lamba mi sorunlu yoksa herhangi bir kablo veya ballast mi? 
daha once xenon isikla ilgili hic sorun yasamamistim. Sorunu net bilmeden de lamba almak istemiyorum. Degisim icin fari vs sokmek gerekiyor. 

Vw servisine lamba fiyati sordum 240 euro diyor tanesine. Saka gibi. Disarida d3s lamla osram 65-85 euro arasi farkli modeller var. 
eger sorunum xenon lamba ise sis farlari ile uyumlu bir lamba almak istiyorum. 

F1F0AB00-E0B8-4672-933A-BE82ED957209.jpeg

C20C18AA-254E-4018-B9D4-E9B9DC5CC581.jpeg

@forzaGilles @FatihNO @tgun89 @Holigan hocam benim araçta 2014 artık ampuller ömrünü tamamlamış sizin bu konudan sonra biraz araştırdımda 4300 k olanlar bana çok sarı gibi geliyor diğer aracın 2018 superb prestige yanında superbteki ampuller harika aydınlatması felan cam gibi araştırdığım kadarıyla yanlışım varsa düzeltin lütfen osram ds3 6000 k mı yoksa farklı bişey mi 4300 k sanmıyon bu kadar beyaz göstersin ki bide benim golfte adaptif u ledler far döndüğünü farkediyorum ama ampul değişiminden sonra çok daha iyi olur

Osramın haricinde superb in merceklerine benzeyen farklı marka ampul ne tavsiye edersiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Far ayarı şart., ampülü sizin değiştirmeniz çok zor tamponun sökülmesi gerekiyor., sökmeden takamazsınız
Honda crv aracim var onun yeni sis farlarini kendim degistirdim tamponu sokup. Youtube da video vardi. 
golf 7 icin de bir video buldum. Ona bakip yapmayi dusunuyorum. Iscilige cok para istiyorlar. 
araca yay takmistim . Ondan mi far zayif diye mi bilmiyorum gorus mesafesi cok kisa farlarda. Yaydan sonra ayar yapmak gerekiyormus ama acaba yapmadilar mi merak ediyorum. Nasil kontrol edebilirim yapip yapmadiklarini? 
farlarin uzerinde iki tane sarimsi ayar yeri var. Biri sag sol digeri yukari asagi. Oradan kendim yapsam olmaz mi? 

veya ampulleri degisirim. Yakinda servise giricek araba. Yilbasindan sonra. Orada sorarim far ayari yaparmisiniz diye. Servis listesinde olan birseydi sanirim. 

philips x-tremevision gen2 siparis ettim. 

Upvote 0
@FatihNO Youtube da videolar mevcut. Yurtdışında olduğu için işçilik fazladır dediğiniz gibi. Önce panjuru çıkarın. Zaten tamponun da tamamını indirmiyorsunuz. Tekerin oradan bir kaç vida söküyorsunuz, Yandan tamponu biraz dışarı alıp, içerde farı tutan bir vida daha var. Onu unutmayın. Sonra farın üstündeki vidalar çıkacak. Bunlar için bir  tane torx anahtarına ihtiyaç olacak. Ben Torx 25 kullanıyorum bunlar için. En son farı biraz dışarı alınca yandaki diline bastırarak kablo soketini çıkartın. Yerine tam olarak yerleştirmeden kabloları takıp deneme yapın. Sonra @forzaGilles hocamın dediği gibi far ayarı yaptırın mutlaka.

Upvote 0
Honda crv aracim var onun yeni sis farlarini kendim degistirdim tamponu sokup. Youtube da video vardi. 
golf 7 icin de bir video buldum. Ona bakip yapmayi dusunuyorum. Iscilige cok para istiyorlar. 
araca yay takmistim . Ondan mi far zayif diye mi bilmiyorum gorus mesafesi cok kisa farlarda. Yaydan sonra ayar yapmak gerekiyormus ama acaba yapmadilar mi merak ediyorum. Nasil kontrol edebilirim yapip yapmadiklarini? 
farlarin uzerinde iki tane sarimsi ayar yeri var. Biri sag sol digeri yukari asagi. Oradan kendim yapsam olmaz mi? 

veya ampulleri degisirim. Yakinda servise giricek araba. Yilbasindan sonra. Orada sorarim far ayari yaparmisiniz diye. Servis listesinde olan birseydi sanirim. 

philips x-tremevision gen2 siparis ettim. 

Aracın yüksekliğinde oynama yaparsanız/yapılmışsa far ayarı tamamen bozulur, far ayarını kendiniz yapamazsınız, bunun için elinizde far ayar cihazı olması gerekir,

Sadece far ayar cihazı da yeterli değil, Yeni nesil Xenon ve Led farlı araçlarda ampül değişimi sonrası araç bilgisayara bağlanarak farların kalibrasyonu yapıllır.,

Ön tampon sökümü;

Upvote 0
@forzaGilles @FatihNO @tgun89 @Holigan hocam benim araçta 2014 artık ampuller ömrünü tamamlamış sizin bu konudan sonra biraz araştırdımda 4300 k olanlar bana çok sarı gibi geliyor diğer aracın 2018 superb prestige yanında superbteki ampuller harika aydınlatması felan cam gibi araştırdığım kadarıyla yanlışım varsa düzeltin lütfen osram ds3 6000 k mı yoksa farklı bişey mi 4300 k sanmıyon bu kadar beyaz göstersin ki bide benim golfte adaptif u ledler far döndüğünü farkediyorum ama ampul değişiminden sonra çok daha iyi olur

Osramın haricinde superb in merceklerine benzeyen farklı marka ampul ne tavsiye edersiniz
6000K renk sıcaklığına sahip bir ampülle sağlıklı bir aydınlatma alamazsınız., 6000K ışık beyazdan ziyade buz mavisi bir ışık tonuna denk geliyor.,

Ampüller yapısı gereği kullandıkça ömrü azalır, vaad ettiği aydınlatma performası azalır, buna ilaveten xenon ampülü ömrü azaldıkça ışığın renk tonunda değişme olur, yani beyazlığını kaybeder., sizin ampüller eskidiği için yeniden 4300K takarsam sarımsı ışık verecek zannediyorsunuz ama öyle değil..!!

Üreticiler 4300K xenon kullanır çünkü Xenon 'da en iyi aydınlatma bu renk sıcaklığında elde edilir., Xenon 'da en iyi (beyaz renk tonu) 4300K 'da elde ediliyor.,

Philips Xtreme Vision Gen2 ampüller 4800K değeri var., daha beyaz renk tonu vardır., ama piyasada satılan philips marka xenon'ların %90 'ı sahtedir..!! Orjinalini bulmak çok zor ama bulailirseniz Philips Xtreme Vision Gen2 D3S ile daha beyaz ışık elde edebilirsiniz, güzel ampüllerdir fakat fiyat olarak pahalıdır..!!

Osram Xenarc Original D3S (4300K)

Philips Xtreme Vision Gen2 D3S (4800K) orjinalini bulmak biraz zor ama araştırırsanız bulabilirsiniz, almadan önce mutlaka Philips 'ın sitesinden orjinallik kontrolü yapmalısınız.

Upvote 0
Upvote 0
İkisi de aynı ürün sadece ambalaj farkı var.,

42403XV2S1 kodlu blister ambalajlı

42403XV2C1 kodlu olan bildiğimiz karton kutulu (bundan alın, karton kutulu ampüller kargo/nakliye ile taşımada daha korunaklı olurlar)

Ampülleri değiştirdikten sonra far ayarı yaptırmanız gerekir (digital far ayar cihazı ile).,

Far ayarı yaptırırken doğru far ayarı için yakıt deposu %70-80 oranında dolu olmalı, bagajda çanta-bavul vs.. aracın standart ağırlığına etki eden eşyaları far ayarı öncesi boşaltın., ve ampülleri takan kişi ampülün cam yüzeyine temas etmemelidir, cam yüzeye el teması leke bırakır bu ampülün performansını olumsuz etkiler..!!

Aldığınız ampülleri montaj öncesi orginal mi değil mi diye philips'in sitesinden kontrol ediniz, ampül üzerindeki hologram üzerindeki (Label ID kodunu) ve (security kodunu) siteye giriyorsunuz.,

Philips Xenon ampül orjinallik sorgulama (Norsk): https://www.chk.philips.com/gb_en/
Merhaba. 

Xenon ampuller geldi. Altinda bir qr kod var. Ordan philips sitesine yonlendiriyor. Arka fon beyaz olacak sekilde urunun ønden fotografini cek diyor. Kutunun. Cektim. Onayladi. 
Yalniz senin verdigin linkde altindaki qr kod farkli. Ayri iki numara var. Ordan kontrol ediyor. Bende o numaralar yok. Bilemedim:S

3. fotograf senin verdigin linkte gorulen. 

5948A5FB-03DC-4C5D-98E2-576A111B09A5.jpeg

5308A97B-6204-47F3-9591-2DFED8552581.jpeg

BF6A024E-38EC-42ED-B6D2-2A7697C261E9.png

Upvote 0
@forzaGilles 

bu videodaki islemi yaptim. 

onayladi ikisini de. Bu videoyu bulunca rahatladim biraz ama neden benimkinde o kodlar yok onu anlamadim niye iki ayri yol izlemisler. 

Upvote 0
Upvote 0
@FatihNOselam, Şubat 2020 itibariyle yeni bir kontrol sistemine geçmişler.,  sizin aldığınız ampüller "yeni sisteme" dahil olanlardan., onay verdiyse sıkıntı yok merak etmeyin.,

Doğal olarak piyasada hala eski etikete sahip olan ampüller olabileceği için eski kontrol sistemini bir süre daha hizmette olacağı söylenmiş..

detaylar burada yazıyor; https://www.powerbulbs.com/blog/2020/02/say-no-to-counterfeit-bulbs-and-buy-from-powerbulbs-instead
Cok sagol , cok yardimci oldun. 
diger arkadaslar da sagolsun.

servise sordum serviste normal servis alirken isik ayari yapiyorlarmis. Ekstra yaptirmak istersem 50-80 euro arasi birsey soylediler. Yakinda servis alicam 2-3 aya o zaman yapilir artik. Hafta sonu degistiririm belki ampulleri. 

Upvote 0
@FatihNOselam, Şubat 2020 itibariyle yeni bir kontrol sistemine geçmişler.,  sizin aldığınız ampüller "yeni sisteme" dahil olanlardan., onay verdiyse sıkıntı yok merak etmeyin.,

Doğal olarak piyasada hala eski etikete sahip olan ampüller olabileceği için eski kontrol sistemini bir süre daha hizmette olacağı söylenmiş..

detaylar burada yazıyor; https://www.powerbulbs.com/blog/2020/02/say-no-to-counterfeit-bulbs-and-buy-from-powerbulbs-instead
Hocam ampulleri degistim. Renk tonu olarak cok bir farki yok eskilerinden ben fark hissetmedim. Aydinlatma cok fark etti ama. 
Tek sorun sol tarafta klipsli birsey var onu cikarirken kirdim klipslerini. Klipsleri gordum aslinda. Ama bastirip cikaramadim. Videodaki adam sadece cekti cikti. Bende cektim benimkiler kirildi. Plastik klipsle sabitliyimmi bunu nedir ki bu?

birde sol far saga gore daha az yaniyor gibi. Far ayari yapilinca bu duzelir mi yoksa sol az asagi bakiyor zaten boyle mi olacak? 

0015DC64-87C7-4907-818F-F8FBED1E9B88.jpeg

6BEAFEAF-D71E-4004-8793-B46DDB4E7CE2.jpeg

CC75B44C-2AD6-4662-B086-9A2875C1622D.jpeg

DAEA4839-6601-41CE-A15C-52C676A9EC2D.jpeg

Upvote 0
@FatihNO kırdığınız parça; kaput açma telinin bakaliti

Sol far karşıdan gelenin gözünü almaması için hafif aşağı bakar normal bir durum.

Aslında renk tonu daha beyaz olması lazımdı., farlar kirli temizken çekip bakmak lazım.,

Mk7 'nin kronik mercek lekelenmesi sorunu var., zamanla merceklerde lekelenme oluşuyor., net bir resim çekip bakmak lazım

Upvote 0
@FatihNO kırdığınız parça; kaput açma telinin bakaliti

Sol far karşıdan gelenin gözünü almaması için hafif aşağı bakar normal bir durum.

Aslında renk tonu daha beyaz olması lazımdı., farlar kirli temizken çekip bakmak lazım.,

Mk7 'nin kronik mercek lekelenmesi sorunu var., zamanla merceklerde lekelenme oluşuyor., net bir resim çekip bakmak lazım
parlari peceteyle sildim oyle cektim.

icinde gibi kir.

Peki o klipslerini kirtigim sey orada sabit durmasi mi gerekiyor yoksa oyle dursun mu? Yeni alip degistireyim mi? O kadar sacma yapmislar ki klipsleri icine ittirip cikaramadim. Gerci dogru aletle yapilirdi belki.

Lambanin ustune degerse sicaktan zarar gorur mu? 
merceklerim suan hafif bugulu gibi. Garantiden degismisti. Taktiklari gun cam gibiydi. Gecen sordum aracin garantisi bitti olmaz dediler. Dedim sunroof umu garanti bittikten sonra ayni sorun tekrar ettigi icin komple degistiniz bunda neden olmuyor. Iste soyle boyle filan. Vw norway e mail attim. Cevap bekliyorum. Garanti den karsilamazsaniz tuketici haklari mahkemesine gidicem yazdim. 
4800 k bilemedim daha beyazimsi bekliyordum. Biraz moralim bozuldu acikcasi :)  

Isigin boyle huzmeli dalgali gibi olmasi mercektenmidir peki? Videoda philips osram karsilastirmasinda philips biraz boyle dalgaliydi isik. Ben takarken eldiven kullandim ampule hic dokunmadim. 

1B65BEAE-96A0-45FC-A14F-2C8A7FA5D263.jpeg

BDBEEDD6-A6AB-41DB-BD4D-24E81F8D4804.jpeg

63D8DC18-95F3-4CED-B54D-AEA08E50B0E5.jpeg

Upvote 0

Hocam benim bu farlar direksiyonu cevirince donmuyormuydu? Daha once hic dusunmedim ama bu sira lamba degisince konsantrasyonum isiklara cok yogunlasti. Direksiyonu ceviriyorum isik sag sol donmuyor. Sadece virajlarda mi donuyor yoksa ? 

Upvote 0

Geri
Üst Alt