2013 Golf 7 Otomatik Vites Sorunu

bakan07

Yeni Üye
İsim
Hüseyin
İyi günler.

Aracım 2 gündür ilk çalıştırmada 2-3 saniye kadar geç çalışıyordu, aküden kaynaklanabileceğini düşünerek çok üzerine düşmedim (Varta 12V 79Ah AGM akü, 2017 Şubat ayında yeniletmiştim) ancak 2 günün sonunda marşa bastığımda normalden farklı olarak sanki dişli sürtünme sesine benzer bir ses geldi ve aracım vites "D" konumundayken hiç hareket etmedi, "R" konumundayken ise frene basıp çekiyormuşum gibi sallanarak gitti. Bunun üzerine vitesi "N" konumuna alarak arabayı park pozisyonuna getirdim ve motoru durdurdum. Tüm bu bahsettiğim durum toplamda yarım dakika sürdü. Aracım 92.000 kilometrede ve ilk sahibi benim daha önce bu tip bir durum hiç olmamıştı.

Otomatik vites sisteminde bir sıkıntı olabileceğini düşünerek bu başlığı açtım ama bilgisi-fikri olanlar veya başına benzer durum gelenler varsa ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.  Antalya merkezde yaşıyorum özellikle bu durumu Antalya da yaşayıp çözmüş kişiler nerede yaptırdıkları hakkında görüş bildirirse çok daha iyi olur.

@golfcu91 Teşekkürler (y) . Restorasyondan kastiniz nedir? Sorun karttaysa kart almak yerine reset attiriliyormuş o mu demek?

Upvote 0

@bakan07 arslan ustanın yerini tamirhane ismini bulup yazıcam buraya, yetkili servise boşuna okadar para vermeyin. Artık dsg sorunlarinı yetkili servisten daha iyi halledebilen iyi ustalar var sanayilerde. Benim fikrim mekatronik yada elektronik kart olsa araç ariza uyarisıda verirdi. Yüksek ihtimal kavrama setiniz ömrünü tamamlamış. 

Upvote 0
Aracınız daha öncesinde 1 den 2 ye geçişlerde veya dur kalk trafikte silkeleme, vuruntu tarzında baskı balatanın ömrünü doldurduğunu yönelik emareler gösterdi mi?

Evet ise bu şekilde kullanıma devam ettiniz ve sonrasında mı bu arıza mı oluştu?

Video da D ye alıp gaza bastığınızı göremedim, araç gaza hiç tepki vermeden ve gaz yemeden durması enteresan. Ben halen mekatronik arıza olduğunu veya araç beyni ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. En azından D ye alıp gaza basınca devir yükseltmiyor, geriye atınca istop ediyor gibi durumlar sanki araç beyni motora yakıt göndermiyor gibi.

N de iken gaza basınca devir bir yere kadar yükselip orada kalıyor mu? 

Upvote 0
Ayrıca 2 husus daha var, 

Aracı R ye alıp hiç hareket etmiyor diyorsunuz video da ancak gaza basmıyor sunuz? Araç el freni çekili konumda olduğundan gaza basmadan hareket etmeyecektir, sanırım bunu biliyor sunuz. 

Diğer husus ise aracı D ye alınca çıkan sesler hiç hoşuma gitmedi, baskı balata ile ilgili olsa böyle bir ses çıkmaz. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@bakan07 antalya kepez de, akdeniz sanayi sitesi  FARK OTOMOTİV  orda Arslan usta var. İşinin ehli bir adam.  Youtube sayfası var videolar paylaşiyor. İşini çok temiz yapıyor.

Upvote 0
@ogzogz @bakan07 Arkadaş gayet iyi bir konuya değindi, %30 indirimle aracınızın tamiri özel servis ile aynı fiyata veya çok az bir farkla yakın rakama gelecektir. üstelik garantili de olacaktır.

Upvote 0
@golfcu91 evet hareketli parçalarda güvenli olmaz zaten veya daha kötü bir arızaya neden olabilir.

Upvote 0
Aracınız daha öncesinde 1 den 2 ye geçişlerde veya dur kalk trafikte silkeleme, vuruntu tarzında baskı balatanın ömrünü doldurduğunu yönelik emareler gösterdi mi?

Evet ise bu şekilde kullanıma devam ettiniz ve sonrasında mı bu arıza mı oluştu?

Video da D ye alıp gaza bastığınızı göremedim, araç gaza hiç tepki vermeden ve gaz yemeden durması enteresan. Ben halen mekatronik arıza olduğunu veya araç beyni ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. En azından D ye alıp gaza basınca devir yükseltmiyor, geriye atınca istop ediyor gibi durumlar sanki araç beyni motora yakıt göndermiyor gibi.

N de iken gaza basınca devir bir yere kadar yükselip orada kalıyor mu? 
Fark edebildiğim kadarıyla 1'den 2'ye geçişlerde bir anormallik hissetmedim. Videoyu daha da zarar verme korkusundan kısa çektim ama olay ilk olduğunda D'de gaza bastım devir sayısı artmadı ve aracım gitmedi, R'de ise istop etti. N'ye alarak denemedim ve devir sayısına bakmadım.

Upvote 0
Ayrıca 2 husus daha var, 

Aracı R ye alıp hiç hareket etmiyor diyorsunuz video da ancak gaza basmıyor sunuz? Araç el freni çekili konumda olduğundan gaza basmadan hareket etmeyecektir, sanırım bunu biliyor sunuz. 

Diğer husus ise aracı D ye alınca çıkan sesler hiç hoşuma gitmedi, baskı balata ile ilgili olsa böyle bir ses çıkmaz. 
Videoda oyle olmuş dediğim gibi.

Aracı lk çalıştırırken ve D'ye takarken çıkan sesler benimde hoşuma gitmedi dediğiniz gibi.

Upvote 0
@Culture33 Antalya da Alvin, Wolswagen yetkili servisi. Bu sabah aradım %30 indirim konusunda yardımcı olmadılar o yüzden usta arayışı devam bir süre daha.

Upvote 0
@bakan07 VW yol yardımı aramayı deneyin. Belki oradan da fikir verirler.

İndirim olayının devam ettiğini düşünüyorum. Ancak değiştirme hakkı firmalara ait olduğundan uygulama yapmama hakları da ihtimal dahilindedir.

Upvote 0
@bakan07 kendisine dm den yazdım sizin için bu numarayı verdi ve bana ulaşsın diye rica etti. 0242 221 24 23

Upvote 0

@Fightforus tesekkur ederim nobet usulu calistigimdan msjiniza cevap veremedim. Aracin volanti bozulmus ve degisim yapildi, arabayi yarin teslim alicam durum kesinlesince durumu buraya yazicamki ayni durumda olanlara bir faydasi olabilsin.

Upvote 0

Geri
Üst Alt