İkinciel piyasasina hakim arkadaşlardan yardım/öneri bekliyorum

@oguzkaanvolkan Valla hocam önceki aracımı 10 ay önce satmamış olsaydım, şimdiki fiyatıyla iki tane tertemiz Golf 7.5 alıyordum öyle söyleyeyim. :)  İnsan “keşke” demekten kendini alamıyor ama strese girecek kadar değil bence. Üstadların söylediklerine katılıyorum, telaşa kapılmayın, elinizdekilerin kıymetini bilin, gidene üzülmeyin, dünya malı sonuçta. Daha iyileri sizin olsun, Allah sağlık sıhhat versin, gerisi bi şekilde hallolur...

@oguzkaanvolkan hocam gidenin ardindan hiç uzulmeyin pismanda olmayın sonucta 1 avu cıvata. Kâr zarar her zaman olur bizi yatırımcı gibi düşünürseniz eğer zaten kârı devlet galeriler otomobil disturbitorleri yapıyor bize bir kâr kalmiyor. 

Araç olarak golf alabiliyorSaniz alın ama etrafinizda fırsat için araç gelirse kaçırmayın da. 

@Savatage Aracımı sattım tabi ama öyle öldüm kaldım bir durumda yok çok şükür araç arıyoruz ama belki bu durum firsatlarda getirebilir her marka model araca bakıyorum şuan 1.5 TSI hayalimiz vardı bu ÖTV ve kur olaylarindan sonra bircogumuz gibi hayal olarak kalacak. Nasip diyelim.

@oguzkaanvolkan

Hocam en başta geride kalanlar için üzülmeyin, yoksa ilerisi için atacağınız adımlarda panik karar alır ve tekrar hatalı işlemle kayıp paradoksu içine girersiniz. (özellikle borsa işlemi yapanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.) Dahası sonrası için hareket etmeye cesaret edemez, kararsızlıklar yaşar ve süreci daha da çıkmaza sokarsınız. 

Pazar günü sarı sitedeki ilanların çoğu maalesef fiyatı arttı, kalanlar ise ilanı geri çekti ve bu haftaki piyasaya bakarak tekrar fiyat yazacaklar. 

Golf konusunda comfortline sıfırı %80 dilime girdi görünüyor, haliyle sarı sitede 2.el fiyatları buna göre revize edilmiştir. Velek ki %80 dilime girmese bile hiçbir comfortline sahibi aracını şu anda highline a göre 70000-80000tl ucuza vermez. 1 ay bekler üst dilime girer ve aradaki fark 30000-40000tl olunca satar. Buradaki algı üst paket ile orta paket arası 80.000tl fark etmeyeceğini alan da satanda bilir.

Leon da ise durum biraz daha farklı, 

Normalde sıfır leon excellence 1.5 şuanda milimle 230.000tl civarı veriliyor, en azından yeni vergi paketi sonrası bayiler bunu diyormuş. (129900tl civarı çıplak fiyat ayarlandı) Bu da demek oluyor ki 2. Eldeki değerlemesi sıfıra göre yapılırken henüz fiyat artışı yememesi gerek. Üstelik en üst paket olduğu için style donanım ile arada uçurum da oluşmadı henüz. Yanlız elinizi çabuk tutup bir an önce almanız gerekir aksi halde 1 aya  kalmadan eurodaki artış nedeniyle üst dilime girebilir, böylece excellence üst paket sıfır fiyatı 276.000tl ye gelir. Bu da style sahiplerinin de fiyat şişirmesi olarak sonuçlanır. 

Şu anda yapılacaklar içerisinde en başta sarı sitede eğer fiyat artmamış golf varsa ilk ona bakmak, yoksa da vakit kaybetmeden leon bakmak olmalıdır. 

bu arada yapabiliyorsanız önce alacağınız aracı alın, daha sonra eldeki aracınızı satın. 

@oguzkaanvolkan

Hocam en başta geride kalanlar için üzülmeyin, yoksa ilerisi için atacağınız adımlarda panik karar alır ve tekrar hatalı işlemle kayıp paradoksu içine girersiniz. (özellikle borsa işlemi yapanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.) Dahası sonrası için hareket etmeye cesaret edemez, kararsızlıklar yaşar ve süreci daha da çıkmaza sokarsınız. 

Pazar günü sarı sitedeki ilanların çoğu maalesef fiyatı arttı, kalanlar ise ilanı geri çekti ve bu haftaki piyasaya bakarak tekrar fiyat yazacaklar. 

Golf konusunda comfortline sıfırı %80 dilime girdi görünüyor, haliyle sarı sitede 2.el fiyatları buna göre revize edilmiştir. Velek ki %80 dilime girmese bile hiçbir comfortline sahibi aracını şu anda highline a göre 70000-80000tl ucuza vermez. 1 ay bekler üst dilime girer ve aradaki fark 30000-40000tl olunca satar. Buradaki algı üst paket ile orta paket arası 80.000tl fark etmeyeceğini alan da satanda bilir.

Leon da ise durum biraz daha farklı, 

Normalde sıfır leon excellence 1.5 şuanda milimle 230.000tl civarı veriliyor, en azından yeni vergi paketi sonrası bayiler bunu diyormuş. (129900tl civarı çıplak fiyat ayarlandı) Bu da demek oluyor ki 2. Eldeki değerlemesi sıfıra göre yapılırken henüz fiyat artışı yememesi gerek. Üstelik en üst paket olduğu için style donanım ile arada uçurum da oluşmadı henüz. Yanlız elinizi çabuk tutup bir an önce almanız gerekir aksi halde 1 aya  kalmadan eurodaki artış nedeniyle üst dilime girebilir, böylece excellence üst paket sıfır fiyatı 276.000tl ye gelir. Bu da style sahiplerinin de fiyat şişirmesi olarak sonuçlanır. 

Şu anda yapılacaklar içerisinde en başta sarı sitede eğer fiyat artmamış golf varsa ilk ona bakmak, yoksa da vakit kaybetmeden leon bakmak olmalıdır. 
Cevap bekledigim kisilerden biri daha guzel yorumunuz icin teşekkürler sanirim biraz zorlayip golf almak daha mantikli olacak

C sınıfında büyük konuşmayayım ama golften sonra alacağım araç tekrar golftür, yalnız leonda da güzel oyuncaklar, iyi fiyatlar olabiliyor. Denk getirilebilirse güzel bir Leon sıfır alınabilir, yoksa 2016 1.4 TSİ 140bg act motorlu bir golf çok güzel gider

Sabah doğuş esenyurt ile görüştüm, aktarayım:

Golf comfortline teslim bekleyen araçların hepsi %80 üst dilime girmiş, bugün teslimatı yapılacak müşterilere maalesef patlamış. Direk fiyat alamadım ama matematik olarak 80% e girdiğine göre minimum 276000tl olmak zorunda...

Yıl sonuna kadar araç getirme planları belli değilmiş, ama daha 4 ay var ve gelir diye düşünüyorum. 

Seat excellence üst dilime girmemiş ama araç bulabilirseniz. 

@krym

@oguzkaanvolkan

@Savatage

Golf ve Leon arasında ciddi konfor ve malzeme kalitesi farkı var. Boş araç sevmediğim için hiçbir zaman almadım sırf bu yüzden Leon'a bakılabilir ama Golf Highline ve Leon FR kıyaslamasında bütçe yeterse kesinlikle Golf.

Sabah doğuş esenyurt ile görüştüm, aktarayım:

Golf comfortline teslim bekleyen araçların hepsi %80 üst dilime girmiş, bugün teslimatı yapılacak müşterilere maalesef patlamış. Direk fiyat alamadım ama matematik olarak 80% e girdiğine göre minimum 276000tl olmak zorunda...

Yıl sonuna kadar araç getirme planları belli değilmiş, ama daha 4 ay var ve gelir diye düşünüyorum. 

Seat excellence üst dilime girmemiş ama araç bulabilirseniz. 

@krym

@oguzkaanvolkan

@Savatage
Valla hocam butce 150 civari. 1.6Tdi dsg Comfortline buldum favoriye attim iki tane 157₺. İki tanede Leon style 1.2 Tsi dsg led paket buldum 147₺ ye. 
Sanirim suan 10bin fazla verip golf almak ilerki donemde daha karli cikmamizi sagliyacak ??

@oguzkaanvolkan İlerdeki kar hesaplamasından önce bu 2 araç arasından Golf sizi daha mutlu eder ki Golf piyasası düşünüldüğünde satış aşamasına geldiğinizde sizi üzeceğini düşünmüyorum.

Valla hocam butce 150 civari. 1.6Tdi dsg Comfortline buldum favoriye attim iki tane 157₺. İki tanede Leon style 1.2 Tsi dsg led paket buldum 147₺ ye. 
Sanirim suan 10bin fazla verip golf almak ilerki donemde daha karli cikmamizi sagliyacak ??
Doğru mantık. Prim yapan araçlar bazında golf opele görede daha iyi prim yaptı. İmkan varsa fazla beklemeden bir araç alınmalı. 
Çevreme tavsiyem hep şu oldu: 
-Araba alıcam ama kararsızım diyorlardı. 
Ben ise marka model takmadan hemen araba alınacaksa ne olursa olsun hangi bütçe aralığındaysa o bütçe aralığında herhangi bir araç almalarını tavsiye ettim.

Sizin burada yaptığınız mantıklı hareket şu olmuş. -Clio almak-

iyi ki clio almışsınız. Yoksa makas aralığı açılmaya devam edecekti. Zararınız clioyu alarak makul seviyede kalmış.

Doğru mantık. Prim yapan araçlar bazında golf opele görede daha iyi prim yaptı. İmkan varsa fazla beklemeden bir araç alınmalı. 
Çevreme tavsiyem hep şu oldu: 
-Araba alıcam ama kararsızım diyorlardı. 
Ben ise marka model takmadan hemen araba alınacaksa ne olursa olsun hangi bütçe aralığındaysa o bütçe aralığında herhangi bir araç almalarını tavsiye ettim.

Sizin burada yaptığınız mantıklı hareket şu olmuş. -Clio almak-

iyi ki clio almışsınız. Yoksa makas aralığı açılmaya devam edecekti. Zararınız clioyu alarak makul seviyede kalmış.
Valla ayni tavsiyeleri bende yaptim. Hatta forumda otv indirimi olur mu diye konu actiklarinda zam olur diye bile yazdim kac kere :D  ama iste anlamiyorum boyle bir hatayi nasil yaptim. Hatada diyemiyorum sadece butcemi evimi nakdi olarak guvene aldim kendimce. Birsey olmadi isyerimdeki problemler cozuldu. Allahtan clioyu aldik zararimiz suanlik 15bin

@oguzkaanvolkan Öyle bakmayın olaya. Sonuçta aracınız elinizde bulunan bir değerdi. Sıkışıklık anında en rahat elden çıkabilecek bu değeri bazı şeylerin devamını sağlamak adına nakite çevirdiniz. Bence bu doğru bir harekettir. 
El mahkum bazı şeylerin kendinden olmasını beklemektense müdahalede bulunmak treni rayına oturtmak gibi...

O müdahale geç olsa ve işler ters gitse belki elinizde bir clio olmayabilirdi. Olaya böyle bakmanızı öneririm. Şuan clio + yoluna giren işleriniz var :)  Yolunda gitmeye devam etmesi önemli olan. Yoksa Allah korusun tofaşa mahkum olmayalım yeter ki... 🙏🏼

@oguzkaanvolkan Öyle bakmayın olaya. Sonuçta aracınız elinizde bulunan bir değerdi. Sıkışıklık anında en rahat elden çıkabilecek bu değeri bazı şeylerin devamını sağlamak adına nakite çevirdiniz. Bence bu doğru bir harekettir. 
El mahkum bazı şeylerin kendinden olmasını beklemektense müdahalede bulunmak treni rayına oturtmak gibi...

O müdahale geç olsa ve işler ters gitse belki elinizde bir clio olmayabilirdi. Olaya böyle bakmanızı öneririm. Şuan clio + yoluna giren işleriniz var :)  Yolunda gitmeye devam etmesi önemli olan. Yoksa Allah korusun tofaşa mahkum olmayalım yeter ki... 🙏🏼
Yine mantik dolu yorumlar geliyor tesekkurler herkese bakalim clio icin arayanlar var 129 yazdim 125 126 verenler oldu 127 son dedim heralde gider kisa zamanda elimden

Geri
Üst Alt