İkinciel piyasasina hakim arkadaşlardan yardım/öneri bekliyorum

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Merhabalar. Uzulerek soyluyorum ki artik bir golfum yok. Hatta dahada uzucu olani 1 ay once 2012 1.6 Dsg Highline cam tavan u led 153.000 Km de 146.000₺ ye sattigim arac şuan 165-175k arasinda. Ve dun gece yarisi gelen otv ile sanirim yeni yilin basinda sıfırı 400u bulursa benim eski arac 200k yi gorecek. Eder mi etmez mi etmez ama benim ongorum bu.

Araci pandemi nedeniyle isyerindeki sikintilardan dolayi ne olur ne olmaz nakit para dursun kenarda diyerek sattim ve 114k ya clio4 aldim.  Arac tertemiz far sensoru yagmur sensoru geri gorus kamerasina kadar full. Ama isterse kendi kendini park etsin bir golfun yanindan gecemez. Hele benim gibi son derece agresif ve hizli araba kullanan biri icin hic ama hic guvenli degil. Korkarak gaza basiyorum yada basmiyorum. ama tam bir teneke yığını. 27 yasindayim hep alman arabalarina bindigim icin midir nedir inanin ic aksam kalitesi tofasla yarisir anca.

isyerindeki sikintilari hallettim. Ve suan otv fiyatlari ikinci ele yansimadan hem konfor olarak rahat edecegim hemde deger kazanacak bir arac onerisi istiyorum sizden. ( Bu deger kazanma kaba tabirle soylenmis bir sozdur. Paranin degersizlestigini bilen ve keske fiyatlar düşse diyenlerdenim. Fakat cebimide dusunmem lazim.)

aklimda iki arac var .  Ama bunlarin hangisi dogrudan otvden etkilenecek teknik bilgim yetmiyor ve cevremde soracagim kimse yok. Butun gun kendimi yiyecegime bari bilen birilerine sorayim istedim ve dogru yerde oldugumu biliyorum :)  

1. Golf 1.6 Comfortline Dsg 155.000₺~

2. Leon 1.2 Dsg 145.000₺~

golf 10-13k kadar daha pahali. Zorlarsam alabilirim ama sizce hangisini almak bana daha cok kar ettirir. (Tekrar soyluyorum burdaki kar sozunden amacim arac alayim satayim kafasindaki bir adamin bahsettigi kar degil. Zaten golfumu 1 ay once satarak suan resmen 20k geri attim kendimi. Birdaha bu olsun istemiyorum. )

Kusura bakmayin su arac piyasasindan anlayan birilerini bulmak cok zor icimi döktüm uzun oldu simdiden tesekkurler :)  

@oguzkaanvolkan 

Hocam arabanin 2.el degerini sifir fiyatina yapilan amortisman ile buluruz, piyasada bu sekilde isler

Comfort 2020 model %80 ötv dilimine girdigine göre fiyati yaklasik 300.000 lira

Sizin alacaginiz 2015 model arabanin degerini 300 bin lirayi baz alarak buluruz

B-segment haric bütün arabalar ötv zammindan etkilensede-etkilenmesede sonucta etkilenir :)

Hangi araba?

Kesinlikle Golf, tartismaya acik bile degil ama son dakika süprizlerine hazir olun fiyat konusunda, suanda yansimadi tam olarak ama 1 haftaya kalmaz fiyatlar 2.elde "güncellenir"

Leonun sıfırı hala alt ötv dilimine giriyor, bu nedenle ikinci el alacaksanız fark açılmadan bir an önce Golf alıp geçin.

sıfır alabilecek para çıkabiliyorsanız şu ara en mantıklısı Leon FR vey Xcellence almak.

@oguzkaanvolkan 

Hocam arabanin 2.el degerini sifir fiyatina yapilan amortisman ile buluruz, piyasada bu sekilde isler

Comfort 2020 model %80 ötv dilimine girdigine göre fiyati yaklasik 300.000 lira

Sizin alacaginiz 2015 model arabanin degerini 300 bin lirayi baz alarak buluruz

B-segment haric bütün arabalar ötv zammindan etkilensede-etkilenmesede sonucta etkilenir :)

Hangi araba?

Kesinlikle Golf, tartismaya acik bile degil ama son dakika süprizlerine hazir olun fiyat konusunda, suanda yansimadi tam olarak ama 1 haftaya kalmaz fiyatlar 2.elde "güncellenir"
Onerileriniz icin tesekkurler cevap bekledigim kisilerden biriydiniz :)  ah su clioyu satabilirsem bu hafta ici hayirlisiyla. 
ama soyle birsey var 146 ya full cam tavan highline satmisken 1 ay sonra 158 e comfort alacagim icin kendimi enayi gibi hissediyorum. Hanim zaten ben sana satma dedim diye her firsatta yapistiriyor lafi :D  kafayi yiycem elimizdekinden olduk 1 ayda

Herseyin hayırlısı diyelim

Bu islerden anlamam ama

Ben golf tercih ederdim

Valla en güzel laf bu hocam hayirlisi demek :)  ama icimede oturmadi degil. Neyse bakalim alirsak golfü baklava.xls dosyasina eklersin benide :D  

Onerileriniz icin tesekkurler cevap bekledigim kisilerden biriydiniz :)  ah su clioyu satabilirsem bu hafta ici hayirlisiyla. 
ama soyle birsey var 146 ya full cam tavan highline satmisken 1 ay sonra 158 e comfort alacagim icin kendimi enayi gibi hissediyorum. Hanim zaten ben sana satma dedim diye her firsatta yapistiriyor lafi :D  kafayi yiycem elimizdekinden olduk 1 ayda
Çok geçmiş olsun. Haklısınız arada kaç aylık emeğiniz heba olmuş.

Clioyu da aldığınızın biraz üzerine satabileceksiniz diye tahmin ediyorum.

Zararın neresinden dönülse kârdır.

Golf de Leon da benzer şekilde değer kazanır diye düşünüyorum ama sizin sürüş tarzınızla tsi yerine tdi daha mantıklı gibi geldi bana da.

En azından el altında alınmıs bir clio var ...

Baktınız piyasa saçma sapan abuk

Binilir gecilir. Bir süre daha 1.5 dci hatırına o araca katlanılır...

Bu arada benim gözemlerim?

Haziranda temmuzda her türlü Fr /ekselans leon için +30 kar ile ilan giren alsatçı takımı agustostan  itibaren kar limitlerini 15 bine kadar düsürmüstü ilanlarda .

Yani satamamaya başladılar ağustosta +30 binlere +25 binlere 

Şu ötv bombasının fiyatları paaat diye hemen şişirecegini tahmin etmiyorum.

(Zaten satamamaya baslamıslardı birde şimdi +15 +20 nin üzerine 15 daha koyup yarın hiçbiri ilan güncelleyemez.

Bu kadar rahat niye konusuyorum

Elde CLİO oldugu icin

Piyasa yarından itibaren şişmeye başlasa clio yerinde mi sayacak ?

Acele etmeyin. Clio sigorta konumunda

Piyasa düşmez net

2.el Yerinde sayarmı (bir süre evet)

Eninde sonunda artar mı ? (Evet) onunda telafisi clio zaten

Yani sonuc piyasa uçacak diye gidipte bu hafta mantıksız yanlış teşhisle arac almanın alemi yok. İyisini kusursuzunu bulana kadar iyi araştırma yaparak araç almak lazım 

Bu duruma ters şanssız bir forum üyesi varsa oda @typhoons

Zaman ona hep aleyhte işledi ....kazadan başlayarak kısmet kapandı

İvedi araç bulunacaksa ona bulmak lazım

Onerileriniz icin tesekkurler cevap bekledigim kisilerden biriydiniz [emoji4] ah su clioyu satabilirsem bu hafta ici hayirlisiyla. 
ama soyle birsey var 146 ya full cam tavan highline satmisken 1 ay sonra 158 e comfort alacagim icin kendimi enayi gibi hissediyorum. Hanim zaten ben sana satma dedim diye her firsatta yapistiriyor lafi [emoji3] kafayi yiycem elimizdekinden olduk 1 ayda
Geçmiş maddi kayiplari unut bunlari hayat deneyimi olarak değerlendir

Kayıpları düşünmek moral bozmaktan başka birsey e yaramaz

Ben ne maddi kayıplar yaşadım katmerli çok takılmıyorum bu yaştan sonra sağlımı bozamam

Varsa yersin / alirsin yoksa elindekinin kıymetini bil yaşamana bak

Sağlık ve moralini daima ön planda tut

Çok geçmiş olsun. Haklısınız arada kaç aylık emeğiniz heba olmuş.

Clioyu da aldığınızın biraz üzerine satabileceksiniz diye tahmin ediyorum.

Zararın neresinden dönülse kârdır.

Golf de Leon da benzer şekilde değer kazanır diye düşünüyorum ama sizin sürüş tarzınızla tsi yerine tdi daha mantıklı gibi geldi bana da.
Valla seviyorum bu forumu ya efsane fikirler dusunceler var. Evet clioda. Net 10k kar ederim gibi ama kacan balik buyuk olur. Buyuk gol yedik highline dan. Birdepiyasan anliyorum diye geziyordum. Kac tane arkadasim otv indirimi beklerken zam gelir indirim gelmez diye araba aldirdim. Ama kendi kendimize gol attik .

surus profilime gore tsi uygun olur mu diyede dusunmuyorum degil. Cunku 1.6 Tdi ortalamam hic 7.5 altina düşmedim. Dusemiyorum yani olmuyor yol boşsa onume bir arac gelene kadar basiyorum guvenli bir sekilde.

Geçmiş maddi kayiplari unut bunlari hayat deneyimi olarak değerlendir

Kayıpları düşünmek moral bozmaktan başka birsey e yaramaz

Ben ne maddi kayıplar yaşadım katmerli çok takılmıyorum bu yaştan sonra sağlımı bozamam

Varsa yersin / alirsin yoksa elindekinin kıymetini bil yaşamana bak

Sağlık ve moralini daima ön planda tut
Valla babamda aynisini soyluyor agzin bal yesin bulent hocam :)   

En azından el altında alınmıs bir clio var ...

Baktınız piyasa saçma sapan abuk

Binilir gecilir. Bir süre daha 1.5 dci hatırına o araca katlanılır...

Bu arada benim gözemlerim?

Haziranda temmuzda her türlü Fr /ekselans leon için +30 kar ile ilan giren alsatçı takımı agustostan  itibaren kar limitlerini 15 bine kadar düsürmüstü ilanlarda .

Yani satamamaya başladılar ağustosta +30 binlere +25 binlere 

Şu ötv bombasının fiyatları paaat diye hemen şişirecegini tahmin etmiyorum.

(Zaten satamamaya baslamıslardı birde şimdi +15 +20 nin üzerine 15 daha koyup yarın hiçbiri ilan güncelleyemez.

Bu kadar rahat niye konusuyorum

Elde CLİO oldugu icin

Piyasa yarından itibaren şişmeye başlasa clio yerinde mi sayacak ?

Acele etmeyin. Clio sigorta konumunda

Piyasa düşmez net

2.el Yerinde sayarmı (bir süre evet)

Eninde sonunda artar mı ? (Evet) onunda telafisi clio zaten

Yani sonuc piyasa uçacak diye gidipte bu hafta mantıksız yanlış teşhisle arac almanın alemi yok. İyisini kusursuzunu bulana kadar iyi araştırma yaparak araç almak lazım 

Bu duruma ters şanssız bir forum üyesi varsa oda @typhoons

Zaman ona hep aleyhte işledi ....kazadan başlayarak kısmet kapandı

İvedi araç bulunacaksa ona bulmak lazım
Butun gun napicam diye dusunmekte hata etmisim aklima cok gec geldi buraya yazmak. Cok kral cok bilgiye dayali yorumlar geliyor. Tesekkurler. Clioyu pandemide arabasiz kalmamak ve sigorta niyetine aldim. Hani ikinci el piyasasi bir tren gibi bu aralar. İnersem geride kalirim diye sattigimin ertesi gunu cok cok cok uyguna aldim. Hem alirken karli aldim hemde onunda piyasasi yukseldi. Yukseldi ama zararimin yarisi kadar belkide. Clio ilaninida son 3 gundur fiyat dusuruyorum. Yaptigim cok yanlış alacak adamda almaz yada fiyati iyice öldürür ama baya telaş yaptim 

surus profilime gore tsi uygun olur mu diyede dusunmuyorum degil. Cunku 1.6 Tdi ortalamam hic 7.5 altina düşmedim. Dusemiyorum yani olmuyor yol boşsa onume bir arac gelene kadar basiyorum guvenli bir sekilde.
Dediğim şey evet buydu. Tsi size gelmeyebilir. 

İlanınızda fiyat düşmek yerine tarihini güncelleyin. Haziran da 1 ay satılmayan aracımı, fiyatı yükseltip ilan tarihi güncelleyerek 1 haftada satmıştım. (Çok Pazarlık edildiği için 85 yazıp 82.650 ye satmıştım, bir önceki ilanım 82.500 dü fiyatı...)

Dediğim şey evet buydu. Tsi size gelmeyebilir. 

İlanınızda fiyat düşmek yerine tarihini güncelleyin. Haziran da 1 ay satılmayan aracımı, fiyatı yükseltip ilan tarihi güncelleyerek 1 haftada satmıştım. (Çok Pazarlık edildiği için 85 yazıp 82.650 ye satmıştım, bir önceki ilanım 82.500 dü fiyatı...)
Sari siteye koydum 600 kisi gormus 22 favori 1 mesaj . Bu aksam ustu telasla napsam diye dusunurken arabam a koydum 3.000 kisi gordu 2 kisi favoriye aldi . İlan tarihi guncelleme fikri guzel sagolun

Geri
Üst Alt