Ötv yükseldi

Ucmaz, roketler. (200bin ustu araclar)
200 bin ustu araclarin yukseldigini goren alt segment halkimizda dogru orantili olarak yukari cekecek. Yani bir ivmelenme daha geliyor gibi

bugun aksam ustu favoriye ekledigim araca 4bin daha koymus adam aninda 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Alsatçı alemi 2023 ü gectim 

3023 e kadar "istikrar" devam etsin der artık ....böyle sistemde ben de alsatcı olsam tabiki  zil takıp oynarım ....

Ama yinede bu işlerin sonu gelecek 

500 bine 600 bine  golf olmayacak millet öküz değil ya ??

Vatandaş olarak sadece 1 ay kimse araç almasa, görün o zaman ithalatçı firmaların devlete yapacağı baskıyı ama nerdeee, bir daha alamam korkusu ile olmadık araçlara olmadık paraları veriyoruz :(

Öncelikle haber kanalları en önemli dilim olan 1600cc altı ancak 120.000tl geçen dilimi yazmamışlar, enteresan şekilde bu haber kanallarının hepsi havuz medyası olduğundan asıl vurucu kısmı bilerek mi atladılar muamma... 

Ben özet geçeyim, 

Eski matrahda en alt kademe %45 olan dilime girebilen araç artık neredeyse kalmamıştı, burası trişka.. (çıplak net fiyatı 70000tl ye kadar olan araçlardı. Boş paket egea, clio, fiat panda vs.. ) 

%50 dilime girebilen araç sayısı ise bir kaç boş corolla, megane i20 vs. model araçlardı. (çıplak net fiyatı 119990tl ye kadar olan araçlardı.) 

Kalan satışların nerdeyse tamamı %60 dilime tabi olarak yapılıyordu ki asıl ötv geliri alınan pay burasıydı. (çıplak net fiyatı 120000tl ve üstü) 

Şuanda %45 dilim için fiyat 85000tl ye çekilmiş, belki bir kaç araç buraya girer. 

%50 dilim için fiyat 130000tl ye çekilmiş. (şuanda buraya girebilecek araçlar midline plus olur, comfortline sanırım sınırda. Bildiğim kadarıyla comfortline çıplak fiyatı 130.000tl civarıydı.) 

Asıl bomba ise zaten %60 a tabi olan pek çok dolu paket araç artık %80 e tabi olacak ki şu anlama geliyor, misal tüm vergiler dahil 300.000tl olan araç artık 337.500tl...

Asıl ötv geliri alınan paydadan %20 daha fazla gelir elde etmek demek, resmen soygun demek! 

Screenshot_20200830_021844_com.android.chrome.jpg

Alsatçı alemi 2023 ü gectim 

3023 e kadar "istikrar" devam etsin der artık ....böyle sistemde ben de alsatcı olsam tabiki  zil takıp oynarım ....

Ama yinede bu işlerin sonu gelecek 

500 bine 600 bine  golf olmayacak millet öküz değil ya ??
Kesinlikle oyle!

bu aralar malum Tiguan piyasasini takip ediyordum, bayiiden 340-370 arasina topladiklari highlinelari 380-415 arasi fiyatlarla satmaya calisiyorlardi bu alsatci memurlar ve galericiler.

fakat aracin fiyati son bir kac aydir bir hayli sistigi icin 2-3 haftadir takipimde olan alsatcilarin araclari satilmiyordu. Devlet resmen bu otv degisikligi ile adamlarin ekmegine yag surmus oldu.

su an otv zammi ile bayiiden gelecek en ucuz tiguan 410bin tlye kadar cikacak, e bu durumda bizim al satcilar ellerindeki araclari daha da karli satabilecekler.

kazanan yine al satcilar, galericiler. Kaybeden ise sade vatandas, nalet olsun.

Comfortline 130bin liraydı sınıra iyice yaklaştı,birkaç kur "saldırısı" sonrasında yerini artık %80 ötv kısmında dolduracak. Highline golflere havadan 30bin lira zam geldi diğer araçlardan zaten bahsetmiyorum.

"Pozitif" haberler olarak:

(BURASI ÇOKOMELLİ) Piyasadaki son güncel kasa leon fr ve leon xcellence 10-15bin TL arası indirim alacak. Yeni kasası allaha emanet.

Forumca beğendiğimiz yeni kasa A3'ü de artık youtube'da doya doya seyredeceğiz alması daha da zorlaştı.

Edit: Yok mu madrid jant satan? :)  

Bu arada varsa Leon excellencelari kacirmayin. 130bin sinirindaki araclardan, bi ust dilime gecmesi 31bin tl kafadan farkettiriyor.

Olacakları söyleyim şimdide, 

Senaryo 1)

Galericilerin misal 255.000tl(ve üstü) olarak %60 ötv ile satın alıp kenara attıkları ve piyasaya 285.000tl den millete çakmaya çalıştıkları arabaların hepsinin yarın sabah bayi satış fiyatı 286.875tl. Bu durumda 285.000tl yazan masum köylü galerici arkadaşlar fiyatlarını 315.000tl olarak güncelleyeceller. 

Senaryo 2)

Tiguan, 3008, highline golf vs gibi araçlara kapora veren, gemide olan hatta yarın gemiden inecek olan araçların hepsinin satışı pazartesi olacağı için, bu araçlara kapora veren arkadaşlar bayinin muhtemel +15k civarı zammını beklerken, üzerine bir de devlettin +37k dan başlayan zammını yiyecek... 

Senaryo 3)

Golf comfortline fiyatı 230.000tl olurken, highline fiyatı 315.000tl olacak. Ocak ayında aralarında 30k fiyat farkı olan bu paketler arasında artık fiyat farkı 85k olacak... 

Senaryo 4)

MK8 gelene kadar euro kurunun yükselmesi sebepli en boş paketi bile %80 e girebilir, muhtemelen başlangıç fiyatı 320-350k civarında olur. Orta ve üst paketler 400k üzeri. 

Kesim olarak zam gelmiş arkadaşlar araç alacaklar hemen sarı sitey girip en beğendiği aracı alsın 1 ay sonra higline 2018 300 den aşagı kalmaz maalesef şaka gibi

Kesim olarak zam gelmiş arkadaşlar araç alacaklar hemen sarı sitey girip en beğendiği aracı alsın 1 ay sonra higline 2018 300 den aşagı kalmaz maalesef şaka gibi
Hocam çok geç, 

Bugün sözleşen ve kapora veren bile yarın alım satım olamayacağı için, pazartesine yapacak. Pazartesi gününe araç satan, kapora alanların hepsi kapora iade eder gönderir... 

Valla utanılacak bi durum ?

350 binlik araca binmek icin hırsız olmak lazım derler adama 

Ben rahatsızım artık bu durumdan

Benzinlikte 4+2 liraya arabanı yıka 

Bakımlarını kendin yap

Az yaksın diye tin tin git

Sıfırı 350  küsür ederinde arabaya bin 

120 bine alınan araba daha 3 yıl olmadan (ocak 2021 de 3 olacak)

Nasıl 3 katına çıkar

@tiesay insanlarda haklı bu zamdan sonra adam satıp alacagı araca ekstra en az % 20 fazla ücret ödeyecek  kendi aracını ucuza vermiş olur .şuan dünyanın en çok vergi ödeyerek otomobil sahibi olan vatandaşlar olarak rekorumuzu egale ediyoruz

@Savatage golf aracım vardı satıp altın yapıp golf 8 i bekleyecektim şimdi satsam mo satmasam mo ne yapacagım sasırdım golf 8 r line  minimum 450 olur herhalde

Hocam çok geç, 

Bugün sözleşen ve kapora veren bile yarın alım satım olamayacağı için, pazartesine yapacak. Pazartesi gününe araç satan, kapora alanların hepsi kapora iade eder gönderir... 
Yani 1.6 ve ustu araclari etkileyecegini anladim genel olarak hocam. Peki bunlarin yukselmesiyle diger ikinciel araclarda yukselmez mi ? Mesela 2.el leon 1.2 bakiyordum  hepsini etkilemez mi ?

Geri
Üst Alt