Golf 7 Kapı Yalıtım Uygulaması

Hafta içi sipariş geçiyorım bende hadi hayırlısı

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hafta içi sipariş geçiyorım bende hadi hayırlısı

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@beratx kesinlikle kapılar rahat kapanmaya başladı yavaş yavaş şeklini almaya başlamış tavsiye ederim araç daha oturaklı oldu, fark hissediliyor yanı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese selamlar. 2 haftalık golf 7.5 highline ile aranıza katıldım ve forumda ilk aradığım konu ses yalıtımı oldu. 2020 mart ayında peugeot 3008 aracımı satıp Hyundai Kona aldım sıfır model. Ancak araçta inanılmaz yol sesi vardı 3008 den sonra rahatsız etti. 1 ay dayanabildim 2020 model bir leon fr ile takas yaptım ancak yine istediğimi bulamadım. En son leon uzerine para vererek golfe geçtim malum ses konusunda herkesin takdiri olan bir arabaydı. Ancak net söyleyebilirim ki hayal kırıklığına uğradım ve inanılmaz bir yol sesi var arabada. 

Yalıtım konusunda baya şeyler öğrendim diyebilirim Hyundai kona ya 5bin lira masraf yapıp komple bagaj zemin camurluklar Yalıtım malzemesi ile döşetmistim altına pütür bile artırmıştım ancak kafayı takınca ne kadar iyilessede ses alma olayı yine de rahat vermiyor.

Fitil işine gelirsek onda da baya yol aldım. Arabanın a bloğuna Z fitil, B bloğuna D fitil, bagaja ve kaputa büyük D fitil çektim. Etkisi oldu mu evet oldu ama çok aman aman değildi. 

Golfe de hepsini uygulamayı düşünüyorum çünkü abartmıyorum Leon daha başarılıydı daha 2 hafta önce sürüyordum ses algım taze hala. Golf beni bu konuda çok şaşırttı ve hayal kırıklığına uğrattı arkadaşlar.

Herkese selamlar. 2 haftalık golf 7.5 highline ile aranıza katıldım ve forumda ilk aradığım konu ses yalıtımı oldu. 2020 mart ayında peugeot 3008 aracımı satıp Hyundai Kona aldım sıfır model. Ancak araçta inanılmaz yol sesi vardı 3008 den sonra rahatsız etti. 1 ay dayanabildim 2020 model bir leon fr ile takas yaptım ancak yine istediğimi bulamadım. En son leon uzerine para vererek golfe geçtim malum ses konusunda herkesin takdiri olan bir arabaydı. Ancak net söyleyebilirim ki hayal kırıklığına uğradım ve inanılmaz bir yol sesi var arabada. 

Yalıtım konusunda baya şeyler öğrendim diyebilirim Hyundai kona ya 5bin lira masraf yapıp komple bagaj zemin camurluklar Yalıtım malzemesi ile döşetmistim altına pütür bile artırmıştım ancak kafayı takınca ne kadar iyilessede ses alma olayı yine de rahat vermiyor.

Fitil işine gelirsek onda da baya yol aldım. Arabanın a bloğuna Z fitil, B bloğuna D fitil, bagaja ve kaputa büyük D fitil çektim. Etkisi oldu mu evet oldu ama çok aman aman değildi. 

Golfe de hepsini uygulamayı düşünüyorum çünkü abartmıyorum Leon daha başarılıydı daha 2 hafta önce sürüyordum ses algım taze hala. Golf beni bu konuda çok şaşırttı ve hayal kırıklığına uğrattı arkadaşlar.
@iyilmaz Foruma hoşgeldiniz. Umarım keyifli vakit geçirirsiniz. Evet hocam size katılıyorum önce ben golf e bindiğimde gayet sessiz demiştim taki A3 sürene kadar. A3 gerçekten çok sessiz bir araç. Kapı filtilinin katkısı oldu.

Ben ek olarak bagaj zemini, arka koltuk altına da uygulama yaptım yol sesi rahatsız edecek kadar değil şu an için beni rahatsız eden yüksek süratlardaki rüzgar sesi ki o da cam ve dizayn ile alakalı birşey. Aracın aerodinamiği gereği (hatcback) ve yan aynaların tasarımı nedeniyle olan birşey. Sizin de tecrübelerinizi dört gözle bekliyoruz. Bilgilerinizi ve uygulamalaranızı paylaşırsanız çok seviniriz.

İyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Kingslayer Teşekkürler hocam olabildiğince yararlanmaya ve katkı sağlamaya çalışmak lazım ki insanlar faydalansın. 

Yol sesi genel olarak bagaj ve arka davlumbazlardan gelir diyor ses yalıtımı yapan ustalar. Buna katılmakla beraber ön davlumbazlar ve özellikle araç tabanından da geldigini düşünüyorum. 

Ben kapı içlerine de titreşim yalıtıcı ve akustik sünger uygulaması yaptırmıştım Hyundai Kona da ancak bu uygulama daha çok müzik kalitesini artırmaya yönelik. Yol sesine çok katkısı olduğunu düşünmüyorum.

Fitilleri muhakkak sıcak ortamda yapıştırın çok kuvvetli yapışıyor primer sıvısına gerek kalmıyor. Ruzgar sesi için çok yapacak bir şey yok bence de, aynanın ve aracın aerodinamik hatları çok etkili o konuda ve yalıtımlı camlar.

Fitil olarak gördüğüm tek eksik ön çamurluk ve ön kapı arasındaki Z tip fitil eksikliği yalnız bu fitil genel olarak top seviye premium araçlarda var illaki katkısı vardır. 

Fitil için Güçlas firmasının ürünleri yeterli kalitede, yapışkanı gayet iyi tutuyor. Hepsiburada ,n11 vb. sitelerden kolayca temin edebilirsiniz.

@Kingslayer Hocam video çektiniz mi? Bir de 100 km hızları üzerinde ne kadar farkedebiliyorsunuz fitillerin yararını?

Son olarak bir de eski fitillerin içerisine silikon serum sokup fitilleri daha dolgun hale getirme yöntemi var. Bunu denemeyi düşündünüz mü hiç? 

@Kingslayer Hocam video çektiniz mi? Bir de 100 km hızları üzerinde ne kadar farkedebiliyorsunuz fitillerin yararını?

Son olarak bir de eski fitillerin içerisine silikon serum sokup fitilleri daha dolgun hale getirme yöntemi var. Bunu denemeyi düşündünüz mü hiç? 
@Ahmet Tokmak Hocam insallah yarın videoları yüklerim buraya hareket halinde cekmistim ama rolanti ve kapalı yok onları da çekip yükleyeyim ama hissiyat olarak bayağı fark etti diyebilirim sonuç belki 3-4 db olabilir ama his çok ve zamanla kapı rahatladı.

Araç su an A3 gibi olmasa da yaklaştı diyebilirim özellikle camlar kapalı yüksek hızlarda fark etti. 

Hortum isini açıkçası hiç denemedim belki oda fark edebilir ama premium veya üst segment araçlarda ikinci fitil olduğu icin uyguladım. Eğer hortum yapacaksanız tavsiyem boyut olarak fitil içine tam oturacak şekilde seçiniz.

@Kingslayer videolari bekliyoruz hocam merakla. Ben de sizin attiginiz numarayla iletisime gectim golf icin egimli fitil uygun dedi. Siz de mi egimli fitil kullandiniz? Bi de zalim 13 tl dedi metresine😂

@Kingslayer hocam ben de aldım fitili kısmet olursa en yakın zamanda uygulama yapacağım, fakat takıldığım bir yer var. D şeklinde olan fitilin hangi tarafı içe hangi tarafı dışa bakmalı?

Ben de sipariş ettim bakalım nasıl olacak. Golflerde sol kapı pencere üzeri tam olarak keten fitilin olduğu bölüm yanal rüzgarlarda ciddi ses yapıyor. Rüzgarlı bir havada yaklaşık 1 km lik bir tünelde hızımı 140 a çıkardım. Ses olması gerektiği gibiydi tünelden çıkar çıkmaz yanal rüzgarların etkisiyle ciddi ses alıyor o taraftan da. Fitil bu yanal rüzgarların sesini kesmede ne derece başarılı olacak göreceğiz.

@Kingslayer hocam ben de aldım fitili kısmet olursa en yakın zamanda uygulama yapacağım, fakat takıldığım bir yer var. D şeklinde olan fitilin hangi tarafı içe hangi tarafı dışa bakmalı?
@strayder Hocam insallah güzel şekilde montajını yaparsınız. Kalın tarafı kapı dışına gelecek zaten takmadan elinizde tutarsanız anlaşılır. Özellikle @Ahmet Tokmak hocanın dediği gibi üst keçe fitillerde kapı içi eğimli olduğundan kalın yer dışa bakacak.

@Ahmet Tokmak evet hocam eğimli D fitil diye geçiyor n11 üzerinden o fiyattı ben kendilerinden direkt almıştım zam gelmiş olabilir :(  malum döviz kurları vs. 

Fitili aldım ve uyguladım kapılarda kasma yapıyor, silikon spreyle kasma problemi gideriliyor, ancak beklenen faydayı vermiyor, verilen paraya ve emeğe değmez, bir Audi a3 teki fitil gibi değil, mutlaka 20 cm aralıklarla fitilde delik açın, kapı kasılmasını engellersiniz, ben havya ile delik açtım yırtılma problemi olmuyor.

@coskun023 Hocam beklenen fayda derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Beklentileriniz nelerdi ve neyle karşılaştınız? 

@Ahmet Tokmak rüzgar sesinde ve dış seslerde azalma bekliyordum, dış ortam sesi azaldı, rüzgar sesi azalmadı. Araç bir Audi a3 olmadı yani, sağ ön ve arka camlar  açarken ve kapatırken kasma yaptı ve titreşimli açılıp kapandı. Silikon sprey bu durumu da çözdü. Verilen para 200 TL civarı ama fayda 50TL lik oldu gibi. 

Geri
Üst Alt