Golf7 Dış Detailing (Demirtozu, Kil, Wax)

@mustafacagri Merhaba,

Emeğinize sağlık. Detay fırçası yerine farklı ürün mü kullanıyorsunuz? Bez ve fırça tericleriniz aracınız için malum önemli, biraz pahalı oluyor maalesef ama aracınızda haralenme & çizik gibi can sıkıcı görüntü riskini engellersiniz. Detailing işi hastalık oluyor malum :)  Sürekli ayna gibi görüntü görmek istiyorsunuz.

Lastik parlatma için kullandığınız ürün epey populer & etkili. Kullanımını nasıl yaptınız bilmiyorum. Yabancı kaynaklı forumlarda lastiğin soğuk & kuru & temiz olmasına takiben üzerinde 12saat hareketsiz halde aracın & uygunlamanın kalması gerektiği yazıyordu diye anımsıyorum. Fırsatınız olursa akşam uygulayın sabaha kadar bırakın. Daha kalıcı sonuç elde etmeniz dileğiyle..

Eğer aracınızda seramik mevcut ise Meguiars ın Ceramic Wax ı nı kullanmanızı öneririm.

image.png

@mustafacagri Merhaba,

Emeğinize sağlık. Detay fırçası yerine farklı ürün mü kullanıyorsunuz? Bez ve fırça tericleriniz aracınız için malum önemli, biraz pahalı oluyor maalesef ama aracınızda haralenme & çizik gibi can sıkıcı görüntü riskini engellersiniz. Detailing işi hastalık oluyor malum :)  Sürekli ayna gibi görüntü görmek istiyorsunuz.

Lastik parlatma için kullandığınız ürün epey populer & etkili. Kullanımını nasıl yaptınız bilmiyorum. Yabancı kaynaklı forumlarda lastiğin soğuk & kuru & temiz olmasına takiben üzerinde 12saat hareketsiz halde aracın & uygunlamanın kalması gerektiği yazıyordu diye anımsıyorum. Fırsatınız olursa akşam uygulayın sabaha kadar bırakın. Daha kalıcı sonuç elde etmeniz dileğiyle..

Eğer aracınızda seramik mevcut ise Meguiars ın Ceramic Wax ı nı kullanmanızı öneririm.

Ekli dosyayı görüntüle 31282
Teşekkür ederim :) detay fırçam var ama onu genelde iç kısımda kullanıyorum, dış kısım için de alacağım :) dış kısımda Stargil'in fırçasını kullanıyorum. Jant, ızgara, difüzör gibi yerlerde çok sorun yapacağını sanmıyorum. Ama tabi amblem kenarı, arka yazı kenarları vs gibi yerlerde riskli... Bez olarak liquid elements black hole bez kullanıyorum, twisted pile yapısında. Son derece başarılı ve kullanması rahat bir bez. Cam bezi olarak da yine black hole ve superclean'ın cam bezlerini kullandım. Bezlerin fiyatları malesef yüksek. Ama verdiği rahatlığı göz önüne alınca değer diyerek almıştım, çok memnunum.

Lastik parlatıcı olarak evet meguiars endurance kullanıyorum 2 senedir. 2 senede yarısını anca bitirdim. Lastikteki suların kurumasını bekledim ve uygulama yaptığım gün akşam eve gidince sürdüm ürünü. Kimisi uygulama yapıp siliyor vs ama ben uygulama yapıp öyle bırakıyorum. İlk 2 3 gün parlak, sonrasında güzel bir mat görüntüde kalıyor. Performansından ve yarı parlak yarı mat görünümünden çok memnunum ama fiyatları yükselmiş... Şimdi 3d magic dressing aldım. Baya övdüler kullanımı rahat, daha başarılı vs vs diyerek. Piyasada endurance diyince arkasından magic dressing diyorlar hemen :D     ek olarak yine söylediğiniz gibi bu ilk sürülen parlak zamanda Lastiğe su çok değmezse daha da uzun süre rengini koruyor ürün. Aksi taktirde daha erken kirleniyor :)

Seramik mevcut değil malesef aracımda Wax uyguladım araca. Attığınız fotodaki ürün çok övülüyordu ama fiyatları bana yüksek geldiği için katı Wax uyguladım 

arkadaşla karantinada benim aracımın üstüne de reçine yağmış ve 4 gün boyunca güneş görerek kemik gibi olmuş. bu çözümü için bir fikri olan var mı?

bu arada dün kaputta folyo olmasınında rahatlığıyla kaputa kil uygulaması yaptım bütün reçineyi ce demir tozunu alda lakin folyo matlaştı bu yüzden ince pasta çekilecek yani reçine çok uğraştıracak bunun daha kolay bir yolu yok mudur. herhangi bir kimyasal kullanıp çözebilirmiyim.
Kil mavi kil ise yapısı sert olduğundan folyoyu matlaştırması normal., 

Reçine için endişelenmeyin çözümü basit., önce aracı gölge bir yere çekin 1-2 saat kalsın ki kaporta soğusun., bir kovaya “ılık su” hazırlayın (sıcak olmayacak) bildiğimiz ılık su., elinizi suya soktuğunda yakmıyacak ısıda olsun., maşrafa yardımıyla reçine olan bölgelere azar azar dökün., ılık su reçineleri çözecektir., 

Sonra elinizde varsa bir ön yıkama şampuanı sprey şişe veya srey pompa yardımıyla yüzeye sıkıp kaba kirleri yumuşatsın., 4-5dk. bekleyin., ve aracı su ile durulayın.,

Tekrardan kova şampuanı ve eldiven yardımıyla ile aracı temaslı şekilde yıkayıp ve durulayın., 

Sonrasında elinizi reçine olan bögelere sürterek kontol edin., reçine var mı diyee., 

En son isterseniz yumuşak hamurlu turuncu kil ve kil kaydırıcı olarak bir sprey şişeye hazırladığınız şampuanlı su yardımıyla çok baslı uygulamadan kil yapabilirsiniz.. Kil yapmadan önce kil hamurunu elinizle iyice yoğurun., Mavi kil aracı çizer bu sebebten valet pro nun turuncu killerinden almanızı öneririm.. 

Bu şekilde yaparsanız reçineden eser kalmaz..

***kaporta reçineli haldeyken polisaj yaparsanız yüzeydeki reçineyi, kalıcı olarak verniğin içine gömersiniz aman diyim böyle bişey yapmayın..!! 

Elinizde yoksa ön yıkama şampuanı, valet pro turuncu renk kil, kova şampuanı ve yıkama eldiveni temin edin.. 

-Ön yıkama şampuanı için; flowey b33 veya valet pro combo2 

-Spey şeklinde atımlı pompa için: secho fx2 

-Kova şampuanı için: valet pro concentrated car wash veya nanolex pure shampoo olabilir.,

elinizde kova şampuanı varsa fakat cilalı şampuan ise kullanmayın., çünkü amacımız boya yüzeyindeki reçine ve kirleri temizlemek., cilalı şampuan bunu engeller..!! 

-yıkama eldiveni çok pahalı bir eldivene ihtiyacınız yok., bütçenize göre bir eldiven alın yeterli; https://www.yamaclardetailing.com/urun/slopes-mikrofiber-yikama-eldiveni

Reçine çok sıkıntı edilecek bir durum değil., siz yeterki doğru uygulama yapın.,

Tekrar ediyorum reçene olmuş boya yüzeyine polisaj yapmayınız.!! 

@forzaGilles verdiğiniz bilgi ve açıklamanız için çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi yapacağım önce turuncu kil ile uygulama yapıp sonrasında elimde mevcut olan menzerna 3800 pasta ile  uygulama yapacağım. Dün kil yaptım yüzey pürüzsüzdü ancak gece yine arcın üzerine reçine yağmış allahtan folyo üzerine cila yapmıştım şuanda reçineler sökülebilir durumda. En iyisi şu bahar ayını atlatmaya yakın yapmak yoksa süreki reçine olacak araçlarımızın üst. Havaha uçuşan polenlerde cabası. Bende demir tozu ve kil temizliği yapılmadan pasta yapılmasına bende kesinlikle karşıyım. Boya çok kötü olur.

@forzaGilles verdiğiniz bilgi ve açıklamanız için çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi yapacağım önce turuncu kil ile uygulama yapıp sonrasında elimde mevcut olan menzerna 3800 pasta ile  uygulama yapacağım. Dün kil yaptım yüzey pürüzsüzdü ancak gece yine arcın üzerine reçine yağmış allahtan folyo üzerine cila yapmıştım şuanda reçineler sökülebilir durumda. En iyisi şu bahar ayını atlatmaya yakın yapmak yoksa süreki reçine olacak araçlarımızın üst. Havaha uçuşan polenlerde cabası. Bende demir tozu ve kil temizliği yapılmadan pasta yapılmasına bende kesinlikle karşıyım. Boya çok kötü olur.
Rica ederim., reçinenin en büyük ilacı ılık su hocam tecrübeyle sabittir., 1-2 kova ılık su., sonrasında aracı güzelce yıkadığınızda %95’i gidecektir.. 

@forzaGilles hocam aracı kil yaptım. Ancak aracın renki koyu olduğu için araç üzerinde kılcal cizikler görülür oldu. Benim önerim kil yapacaksanız en kalitelisinide kullansanız sonrası ince pasta ihtiyacı duyuyor boya. Buna hazırlıklı olmak gerek. Beyaz renge sözüm yok onda beli bile oladı. Ama atlantik mavi aman yarabbi güneş korkulu rüya. Bu arada hamuru bol bol evire çevire yaptım yani en az kılcal cizikle atlattık olayı. Sonrası menzerna 3800 pasta onun devamında da bu gün Meguiars Cleaner Wax Temizleyici Ve Koruyucu Sıvı Cila ile sonlandıracağım. :)  

@forzaGilles hocam aracı kil yaptım. Ancak aracın renki koyu olduğu için araç üzerinde kılcal cizikler görülür oldu. Benim önerim kil yapacaksanız en kalitelisinide kullansanız sonrası ince pasta ihtiyacı duyuyor boya. Buna hazırlıklı olmak gerek. Beyaz renge sözüm yok onda beli bile oladı. Ama atlantik mavi aman yarabbi güneş korkulu rüya. Bu arada hamuru bol bol evire çevire yaptım yani en az kılcal cizikle atlattık olayı. Sonrası menzerna 3800 pasta onun devamında da bu gün Meguiars Cleaner Wax Temizleyici Ve Koruyucu Sıvı Cila ile sonlandıracağım. :)  
Merhaba hocam,

Baskı uygulamadan ve kil kaydırıcı veya kova şampuanıyla kaygan yüzey oluşturursanız en az çizikle işi kurtarabilirsiniz. Valet pro turuncu kil gibi yumuşak olanları tercih etmekte tabi önemli. 

Hazır polisajda yapmışken mevcutsa katı bir Wax uygularsanız koruyuculuğu daha iyi olacaktır. Meguiars in sıvı cilası büyük ihtimalle kapatıcı özelliği olanlardandır. Çizikleri dolduracaktır. Ancak koruyuculuğu ve kalıcılığı minimum seviyededir diye düşünüyorum. İki yıkama sonrası uygulamadan eser kalmama ihtimali yüksektir.

Aracı önce ön yıkama., sonra çift kova ile yıkayıp., sonrasında demirtozu temizleyici uygulayıp., 

sonrasında 

Turuncu kil ve bol bol şampuanlı su veya (kil kaydırıcı) ile yapmalısınız., yüzeye sürekli bol bol şampuanlı su sıkarak yapmalısınız., bu sayede minimum kıcal çizik olur veya hiç olmaz..!!

Meguiars ‘ın ürünü harcadığınız emek ve zamanın karşılığını alabileceğiniz bir ürün değil., soft99 kiwami gibi bir katı wax öneririm.. katı wax daha uzun süre koruma sağlar ve daha parlak bir görüntü elde edersiniz..

Helal olsun valla bu kadar detayla uğraşan ustadlara

Cift kova olaylari falan

Benim bir kovam bile yok

Cidden helal olsun arkadaşlar okuyup bilgi sahibi oluyoruz araba yıkamayı tanzikli su vurup kurulamak zannederdik ama öyle deilmiş. Sahi arkadaşlar aracını kendiniz yıkamayı seviyorsanız zeytinburnu çevresindeyseniz belgradkapı shell istasyonu çok iyi alan geniş 10 dan fazla yıkama yeri var yıkadıktan sonra kurulayıp uğraşmak için müsait yer aklınızda olsun

Geri
Üst Alt