Fren Disklerinin Değişimi?

Tuvun verileri gecerli degil. Titreme var ise diskiniz egilmis (sicak/soguk/su degmesi...vs.) ve torna ile duzelebilir tabii payı varsa.

Fren balatalarinizin hala orjinal oldugundan yola cikarak diskiniz bence hala sorunsuzdur. Cok fren kullanmamisiniz diye dusunuyorum.

Servisten alin ve serviste degistirin. Yasi yuksek araclara guzel zubizu indirimi var, markalar ayni olsa bile kalite ayni olmuyor serviste satilanla.

Diskinizin bitip bitmediginizi elinizle anlayabilirsiniz.Videonun 06:40 bolumunde eski diskim ile yeni diskin farkini gorebilirisniz.

@mehmetmert Teşekkürler Adaşım :D Videolarınızı hep izliyorum :rolleyes: Geçen yıl Temmuz ayında 2. El Leon Fr alacaktım 2 defa kısmet olmadı! Aracın satış fiyatı üstüne 2 bin lira verdim vermediler :p Milletimiz düşürür ama ben aksine fazla verdim. Allah daha iyisini Golf Highline kısmet etti ve aracın sahibi ricamı kırmayıp ayağıma kadar getirdi :rolleyes: Araba konusunda içki sigara hiç kullanmadığım için biraz fazla titizim maalesef :D Allah herkese en iyisini ve hayırlısını kısmet etsin.En önemlisi  herkese kazasız belasız sürüşler dilerim!

@bf417 hocam bizim aile aracında da arka da değilde önde %11 sapma var. Ön sol tarafta 97 küsür , sağ ön tarafta 109  yazıyordu tüvtürk kağıdında. Bu ay sonu bakım zamanı(Virüsten dolayı gidebilirsek), gitmişken ustaya da götüreceğiz. Zaten araç yatıyor şu anda :)  Virüs olaylarından malum. Değişmesinde yarar var sanırım. Ön diskler hiç değişmemişti(120bin km), ön balatalar 70 binde değişmişti.  110 km hızlarda hafif sert frenlerde bi sorun yaşamadım ama insanı o değer psikolojikmen etkiliyor.

@bf417 hocam bizim aile aracında da arka da değilde önde %11 sapma var. Ön sol tarafta 97 küsür , sağ ön tarafta 109  yazıyordu tüvtürk kağıdında. Bu ay sonu bakım zamanı(Virüsten dolayı gidebilirsek), gitmişken ustaya da götüreceğiz. Zaten araç yatıyor şu anda :)  Virüs olaylarından malum. Değişmesinde yarar var sanırım. Ön diskler hiç değişmemişti(120bin km), ön balatalar 70 binde değişmişti.  110 km hızlarda hafif sert frenlerde bi sorun yaşamadım ama insanı o değer psikolojikmen etkiliyor.
Şayet diskler değişecekse., sıfır disklere yeni balata takmanızda yarar var..

@forzaGilles Diskler değişecek derse dediğiniz gibi yaparız. Fren rodajı hakkında bilginiz var mıydı?

Fren rodajı ? 

Textar Horluyor

Trw  Anırıyor

Ferodo Böğürüyor 

Bosch  Gulyabani Sesler çıkartıyor? 

Bu tecrübelerle ona iyi buna kötü tecrübeleri var forumda 

Çocuklukta bisikleti olanlar ? (Pinokyo?)

Fren pabucu denir bisiklet literatüründe 

Balata sisteminin aynısı ! 

Defalarca bisikletçiye gidip fren pabucu alıp kendim değiştirmisimdir.

İlk 10gün fren koyduğunuzda arka mahalleyi inletecek frekansda öter frenler ! 

Daha sonra ses kesilir ! 

Ses çıkaran fren balatası çöp değildir ! 

Çabuk biten balata çöptür

Markası ne olursa olsun 200 km gidin ses biter  ? Fren sound rodajı budur...

Siz sesi kestiğinizde fiziksel rodajda çoktan 100 km civarında tamamlanmıştır !  Balatanın diski tam öpme durumu yani

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şöyle söyleyim disklerin değişeceğine ya da tornaya gireceğine usta karar verir ama disk balata değişse bile sapmanın düzelmediği durumlar oluyor ve bu durumda frenciler söylediği artık kimden duydularsa abs beyni hatalı değişmesi lazım.

Öncelikle araçta kaza var mı şasi işlemli mi ve her şeyden önce takımlar kontrol edilmeli herhangi bir boşluk vs var mı, jantlar orj mi çünkü replikaya bazen bilezik takarlar bileziklerin çapı vs vs

Sapma durumu her şeyden olabilir. 

3 saat önce, thelordof yazdı:

@forzaGilles Diskler değişecek derse dediğiniz gibi yaparız. Fren rodajı hakkında bilginiz var mıydı?

Youtube da pek çok rodaj videosu var zaten.. diskler değişecekse değişir.,

Önemli olan 250-300 lira fren balatası masrafından kurtulmak için yeni diskleri yıpratmayın.!! 

Diski torna yapalım idare edet diyen usta olursa oradan uzaklaşın., o torna işlemi sizin hissedeceğiniz ve hissedemediğinix vibrasyon yaratarak fren sistemine ciddi zararlar verecektir..

Günü kurtarır mı evet kurtarır fakat ilerki süreçte 4-5 kat tamirat masraf da kaçınılmaz.. Üretilen hiç bir parçayı torna ile eski haline getiremezsin., getiririm diyen yalan söylüyordur.. 

Şöyle söyleyim disklerin değişeceğine ya da tornaya gireceğine usta karar verir ama disk balata değişse bile sapmanın düzelmediği durumlar oluyor ve bu durumda frenciler söylediği artık kimden duydularsa abs beyni hatalı değişmesi lazım.

Öncelikle araçta kaza var mı şasi işlemli mi ve her şeyden önce takımlar kontrol edilmeli herhangi bir boşluk vs var mı, jantlar orj mi çünkü replikaya bazen bilezik takarlar bileziklerin çapı vs vs

Sapma durumu her şeyden olabilir. 
Bilgi için teşekkürler. Sorunsuz olsa bile %1-2 sapma olur diyorlar.

Youtube da pek çok rodaj videosu var zaten.. diskler değişecekse değişir.,

Önemli olan 250-300 lira fren balatası masrafından kurtulmak için yeni diskleri yıpratmayın.!! 

Diski torna yapalım idare edet diyen usta olursa oradan uzaklaşın., o torna işlemi sizin hissedeceğiniz ve hissedemediğinix vibrasyon yaratarak fren sistemine ciddi zararlar verecektir..

Günü kurtarır mı evet kurtarır fakat ilerki süreçte 4-5 kat tamirat masraf da kaçınılmaz.. Üretilen hiç bir parçayı torna ile eski haline getiremezsin., getiririm diyen yalan söylüyordur.. 
Evet hocam, torna işine bende sıcak bakmıyorum.

Rodajı sizde mantıklı buluyor musunuz onu kastetmiştim :)  

Diyelim ki diskleri değiştirdiniz 5bin km kullandınız bir ara arabanızı acil yıkamak gerekti aracın kaportaya su tuttunuz ama diskler yamuldu ne yapacaksınız birdaha mı değiştireceksiniz  🙂

Diyelim ki diskleri değiştirdiniz 5bin km kullandınız bir ara arabanızı acil yıkamak gerekti aracın kaportaya su tuttunuz ama diskler yamuldu ne yapacaksınız birdaha mı değiştireceksiniz  🙂
Fren disklerinin su teması ile yamulması için çok ısınmış olması gerekir, virajlı bir dağ yolundan iniş sonrası sudan geçerseniz belki sorun olabilir, ama şehir içinde kullandığınız ve zorlamadığınız koşullarda etkilenme olmaz. Ha paranoya varsa 5-10 dakika bekler öyle su tutarsınız.

Disk yamulması yüksek hızlarda frenlemede titreme, çok düşük hızlarda hafif frenlemede de tutuyor-bırakıyor hissiyle anlaşılır.

Yamulmuş disk değişir, değişmelidir. Tornaya girmez, girmemelidir

Torna fren güvenliği için ciddi tehlikedir. Sadece yeni balata takılmadan balatanın değmediği dış kenardaki çapaklanmayı almak için kullanılmalıdır.

Şikayet olmadan (ki her zaman ömrünü tamamlamış olduğu fark edilmeyebilir) disk değişimi için kaba bir kural  her ikinci balata değişiminde disklerin de değişmesi yönündedir. 

Fren önemlidir, tasarrufa gelmez. 

Bu arada hangi fren balatasi olursa olsun kullandiktan sonra otmesi gececek diye bir sey yok :)  

Geri
Üst Alt