Golf mu yoksa Seat Leon mu?

Şu an yanımda kahvesini yudumlayan arkadaşımda Leon 1.2 tsi dsg var. Ben golfümü aldığımda beraber test ettik inceledik. Kendisi kullandı. Aracım sipariş sürecindeyken de ben onun aracını çok kullandım. Aradaki farklara değinecek olursak.

Golf iç mekan kalitesi olarak daha iyi.

Golf süspansiyon olarak daha yumuşak ve konforlu.

Motor ve şanzıman doğal olarak aynı.

Sürüş zevki olarak iki araçta iyi.

Leon fiyat olarak çok çok iyi.

Leon boş donanımda bile dolu olması açısından çok iyi.

@dtkorkmaz

Hep diyorum leon bu piyasanın fiyat performans aracı. Leona alana niye aldın diye kızamam.

Ama şu var ki ben leon almadığıma pişman değilim. Arabanın içindeki kalite algısı donanımsızlığı unutturuyor ;)

@silvershadowdegerli murat hocam sizin katılım ve açıklamalarınızı hiçbir zaman yorumlayamam çok güzel bir tanıtım yapmışsınız tebrıkler

kuzenım ocak ayında sıfır 2015 model leon fr ı 63000 tl ye alıpta sokaga getırınce uzaktan bır baktım..bende comfortline golf var satsam 70bin ediyor ama özellik yok dedim.

Biran bende leonun full led farlarına sunroofuna sert sportif duruşuna ve fiyatına kapılıp niyeti bozuyordum.

Herşey içine binene kadar sürdü.Belki de yıllarca golfe alıştığımız için araç bana 3.sınıf plastıklerle doldurulmuş son derece sert süspansiyonlu hiç konforu olmayan bir araç gibi göründü.

Sonra dedim ki bu özelliklere sahip olmalıyım ama leon ile değil gittim highline bir golf aldım :)  kuzenımın hala bir sürü para verdin aynı özellikler var demesine maruz kalıyorum ama her onun arabasına binişimde vw ye verdiğim parayı helal ediyorum.

Bence leon mu golf mü diye sormak büyük hata.. leon mu megane mı bravo mu 308 mi diye sorulabilir ama golf asla olamaz.

golf kesinlikle a3 1 serisi a serisi ile kıyaslanabilecek seviyede şuan.

Bir arkadaşımla aynı çelişkiye düştük. O 1.4 TSI 140 PS + opsiyonları ile leon aldı ben de golf 7.

Şehir dışında olduğum için karşılaştırma yapamamıştım. İstanbula a döner dönmez arabasına bindim ve ufak bir tura çıktık.

Ayıp olmasın diye güzel olumlu cümleler kullandım ama dağlar kadar fark olduğunu daha 1 km gitmeden anladım.

Sonra benim aracıma geçtik ve onun kullanmasını rica ettim.

Az önce söyleyemediğim tüm cümlelerimi bir bir kendisi söylemeye başladı  s=s20  

Beni en iyi anlatan smile   :000073-medium:

Ben  FR ı satıp Golf aldım. Ama şahsi düşüncem boş golfe bineceğime FRa binmeyi tercih ederim. 

Bir arkadaşımla aynı çelişkiye düştük. O 1.4 TSI 140 PS + opsiyonları ile leon aldı ben de golf 7.

Şehir dışında olduğum için karşılaştırma yapamamıştım. İstanbula a döner dönmez arabasına bindim ve ufak bir tura çıktık.

Ayıp olmasın diye güzel olumlu cümleler kullandım ama dağlar kadar fark olduğunu daha 1 km gitmeden anladım.

Sonra benim aracıma geçtik ve onun kullanmasını rica ettim.

Az önce söyleyemediğim tüm cümlelerimi bir bir kendisi söylemeye başladı  s=s20  

Beni en iyi anlatan smile   :000073-medium:
degerli hocam bu yazdıklarınızı okumaya baslayınca 3. satırda eyvah arkadaşı bunları okumamalı diye düşünmeye basladım

fakat sonrasında fikrim tamamı ile değişti gercek şu ki leon golfe göre bir tık daha farklı sade bir görünümü var

onunda  diğer sekmentlere göre daha kalıtelı bir araç olduguna emiinim :'(

Hemen hemen herkesin yukarıda yazdığı gibi bende aracımı almadan önce Leon FR alacaktım. 

Hatta yetkili bayii de test aracı olmadığı için Bağcılar' da bir galeriye alıcı gibi gidip aracı test etmek istedim. 

Leon hakikaten dışardan cazibesi olan bir araç. Ancak içine binince neden test aracı olmadığı sorusuna sanki cevap buldum.

Bu kadar çok plastik malzemenin bu segmentte bir araçta kullanıldığına ilk defa şahit oldum ve şaşırdım. Bardaklıklar ortada, tüm gözler ve boşluklar ortada. aracın dışı ne kadar estetik gözükse de içi bu şekilde. 

Bir de hatırlayamadığım bir kaç özelliğinin olmayışı vardı ki evlere şenlik. St' ye sorduğumda bunun bir spor araç olduğu ve bu yüzden bu özelliklerin olmadığıydı.

Neyse. Çok şükür Golf aldım arkadaşımın tavsiyesi ile. Çok da memnunum. 

Bugüne kadar bu 4. arabam. Hepsinde de bundan sonraki arabam şu marka olacak deyip marka değiştirmiştim.

Bunda ise marka ve model değil sanırım sadece TSI logosu değişecek. 

Uzun lafın kısası "Das Auto"

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben  FR ı satıp Golf aldım. Ama şahsi düşüncem boş golfe bineceğime FRa binmeyi tercih ederim. 
Leon FR ilk çıktığı sene almış biri olarak aynı görüşteyim. Özellikle performans olarak çok daha iyi bir araç. 122 hp golf ile kıyaslanamaz. Sert bir araçtı doğal olarak. Comfortline golf 16 jant ve standart süspansiyon ile doğal olarak daha konforlu. Ancak yüksek sürat Stabilite olarak FR daha üstün. Ayrıca sürüş profil seçenekleri daha belirgin değişiklikler yapıyordu.

Bu arada fabrika montaj yerleri farklı olsa da neredeyse tüm ortak parçalar aynı fabrikada üretiliyor. Şasi ve yürüyen aksam da buna dahil. Motor şanzıman birebir. Modele göre bir değişiklik yok. Golf iç mekan olarak daha kaliteli ancak daha pahalı. Tasarım olarak kırmızı FR her daim kendine baktırıyor.

FR aracımı sattığımız zaman eşim bana küsmüştü. Arkasından ağladığı bir araçtı. Hala da özler.

Arada bir aracım daha oldu. Daha sonra golf aldım.Golf alma sebebim ergo koltuklar ve dcc gibi donanımların olması idi.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu konuda yeri olmasa da paylaşmak istedim.

2010 yılında aldığım MK2 kasa (şu an mk3 kasa satılıyor) leon cupramı 2 yıl kullanıp sattım.O da golf R gibi beyaz ve sunroof suzdu.  2 yıl boyunca toplasam 3-4 kişi aracın cupra olduğunu anlamıştır.

Bu arada geçenlerde polis çevirmesinde genç polisin biri bu araç GTİ mı dedi,yok onun abisi bu R dedim ,çok hoş güle güle kullanın dedi buyrun ruhsatı dedim, yok gerek yok siz gidebilirsiniz dedi. Teşekkür ettim ve gittim...

Dönelim cupraya, :)    Leon cupra satıldıktan sonra tahmin edemeyeceğim yerde ve yine tahmin edemeyeceğim kişiler hadi ya sattınız mı aracı dedi.Üzerinden 4 yıla yakın zaman geçti bazen hala soranlar oluyor ne oldu o araç diye...O kasa sevilmişti...

İçimden geldi paylaşayım dedim... :)

@OnurD7 videodaki samimiyeti çok beğendim ben , ayrıntı çok yok ama , leonun arka düz ledi çok güzel golfün arka ledleri eski açık hava düğünlerindeki 60 lık ampuller gibi, bazen geceleri uzaktan audi izlenimi var seatta , muhtemelen yeni kasa veya makyajda golf bunlardan vazgeçecektir.

1.5 sene Seat Leon kullanmış biri olarak aynı model, aynı şanzıman ve hatta aynı lastik modeline sahip Vw Golfe geçen birisi olarak farkları sıcağı sıcağına kısaca yazayım

(Galipler belirtildi)

Dış tasarım=Bence tartışmasız leon

İç tasarım ve kalite = Tartışmasız golf

Konfor = Golf (fakat 2 araç arasında beklediğimden daha az bir süspansiyon konforu farkı var)

eğlenceli sürüş = Leon (kullanımı çok daha kolaydı, direksiyonu daha netti)

yol tutuş = Golf (ilginçtir ki genel kanının aksine golf virajlarda ve dönüşlerde cok daha fazla güven veriyor)

yakıt = bariz Leon (100 km de en az yarım litre fark olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Belki daha da fazla)

işcilik kalitesi/ detaylar = Bariz Golf

Ses sistemi = Bariz Golf

Koltuklar= Golf (karşılaştırılması bile abes = alcantara koltuk sanki kişisel bir giysi gibi uzerinize oluyor)

Sınıflandırılamayan diğer farklar= Leondan sonra Golf D segmenti bir araç hissiyatı veriyor.Abartı olacak ama sanki askeri zırhlı bir araç sürermiş gibi hissettim Golfe gecince.Hem çok tok bir sürüşü var hem de Leon gibi uçar kaçar değil oturaklı bir his veriyor.Aradaki ağırlık farkı fazla değil ama Golfte böyle bir tat veriyor sürüş.

Genel olarak yakıt dışında şimdilik çok ama çok memnunum.Sadece aracın içine oturunca bile ne kadar doğru bir değişiklik yapmış olduğumu anlayabiliyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt