Park sensörü arızaları

bulento

Yeni Üye
Merhaba,

Golf'üm 1000 km'yi devirdi. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Sadece park sensörleri ile ilgili potansiyel bir sorun var gibi. Benzeri tecrübesi olan arkadaşlar var mı, veya birşeyi gözden mi kaçırıyorum : Ön veya arka park sensörleri, bazı durumlarda aslında etrafda bir engel filan olmamasına rağmen uyarı veriyor.

İki örnek vermek gerekirse :  Yoğun olmayan trafikde dur kalklar ile ilerliyorum. Önümdeki araç ile aramda ciddi bir mesafe var. Park sensörü otomatik olarak devreye girdi ve önümde çarpmak üzere olduğum bir engel uyarısı verip uzun ötmeye başladı. Parkpilot ekranına bakarsanız, sanki aracın tam ortasında, 3-5 cm önünde çarpmak üzere olduğum bir engel varmış gibi gösteriyor ancak öyle birşey yok. İkinci örnek ise, bomboş bir sokakta geri geri giderken, arkamda hiçbirşey olmamasına rağmen, yine aracın hemen ortasında bir engel varmış gibi, göstergede tam ortada kırmızı hat uyarısı ve kesintisiz uyarı sinyali. İnip bakıyorum, arkada hiçbirşey yok.

Bu durum, bana daha önce kullandığım bir araçtaki park sensörü sorununu hatırlatıyor - ne zaman çakıllı bir alanda kullanmaya kalksam, sensörler deli gibi ötmeye başlıyordu. Çakıllı alandan çıkınca kesiliyordu.

Golf'ün sensörlerinin de hassas olduğu bir yol yüzey şekli veya materyal var mı acaba ?. Ne bileyim, örneğin logar kapağı, kasisler, vs,..

Şimdi bu rastgele devreye giren uyarılar yüzünden otomatik etkinleşme özelliğini kapattım.

Bir daha benzer bir durum yaşadığımda araçtan inip daha detaylı inceleyeceğim ortamı..

@bulento

Değerli Hocam;

Güzel bir konu olmuş.

En şiddetli yağışta dahi sapıtmadı benimkiler.

Fakat İzmi'de pek yaşanmayan bir durum olan "buzlanma" halinde sensörlerin hatalı false alarm verebileceklerine yönelik uyarı var kılavuz kitapçıkta.

Bir dağ yolunda yol kenarına uzanan çalı ve dalları engel olarak algılamıştı.

Bir diğer istisna yağışta dur kalk trafikte önümdeki araçla 50 cm. den uuzun bir mesafe varken sinyal vermesiydi. Ben aracın egzozundan çıkan dumanın yoğunluğuna veya soğuk hava ile karşılaşınca bir bulut misali yoğuşmasına başlamıştım.

Bunu serviste sordum.

Arızalı sensör durmadan öter veya hiç ötmez yanıtını aldım.

Belki de sorun olabilir elektrik aksamında; hem servise bir uğrayın yağına suyuna baktırın hem de bunu sorun derim.

Park sensörlerinin dik rampaların önünde

@bulento

yaklaşık 6 aylık kulanım da ben de 2-3 defa bu tarz sorunla karşılaştım

ancak araç stop edip kontağı tekrar açınca sanki kendilerini resetliyor sistem ve normale dönüyor. Çok sık olmadığı için ben pek de takmıyorum bu durumu .

@bulento

Hocam eve dönüş güzergahımda bu durumu yaşadığım bir nokta var. Hep aynı yerde oluyor ve önce önler sonra arkalar uyarı veriyor. Yol 4 şerit, en soldan gidersem olmuyor. En sağdaki iki şeritten gidersem oluyor. Sensörlerin etkilendiği elektromanyetik bir alan mı var bilmiyorum ancak bazen canım sıkılıyor öttüreyim diye sağdan gidiyorum :D

Bazı zamanlar kırmızı ışıkta durmak için sert fren yaptığım esnada sanki bir cisimle temas etmiş gibi deli gibi öttüğü oluyor ama çok nadir yapıyor. Hafiften korkuyorum ama alıştım diyebiliriz :)

Bunun sebebini bulmak lazım. Yoksa bir gün deli gibi öterken, umursamayıp sonra çarpacağız bir yere.

Otomatik devreye girme özelliğini tekrar aktifleştireceğim ve gözlemlere başlayacağım.

Bu arada, işyeri otoparkında, park alanlarını ayırmak için yapılmış 4-5 cm yüksekliğinde beton alanlar var.

Park yerine önden girdiğim zaman bu 4-5 cmlik yükseltilere ötüyor. Zemindeki bu tip farklılıklar da yansımalar filan yoluyla sebep oluyor olabilir.

Diğer aracımız Jetta, onda bu sorun yok. Sensörleri onda biraz daha yüksek konumlandırılmış, bu yüzden olabilir.

Gözlemlerimi aktaracağım.

Bende de bazen anlam veremediğim durumlarda oluyor (yazılımsal olabilir)ama çok ciddiye almıyorum,fakat belirtmeliyim ki ön ve arka park sensörü olması yoğun trafikte araca fazla yanaşıldığında uyarı vermesi çok hoşuma gidiyor,daha sabah aklımdan geçmişti güzel bir özellik diye...

Moderatör tarafında düzenlendi:
bulento dedi:
Bunun sebebini bulmak lazım. Yoksa bir gün deli gibi öterken, umursamayıp sonra çarpacağız bir yere.

Otomatik devreye girme özelliğini tekrar aktifleştireceğim ve gözlemlere başlayacağım.

Bu arada, işyeri otoparkında, park alanlarını ayırmak için yapılmış 4-5 cm yüksekliğinde beton alanlar var.

Park yerine önden girdiğim zaman bu 4-5 cmlik yükseltilere ötüyor. Zemindeki bu tip farklılıklar da yansımalar filan yoluyla sebep oluyor olabilir.

Diğer aracımız Jetta, onda bu sorun yok. Sensörleri onda biraz daha yüksek konumlandırılmış, bu yüzden olabilir.

Gözlemlerimi aktaracağım.
Değerli Hocam;

Yaptığım denemelerden biliyorum ki;

Sahte alarmın;

Çok tozlu zeminde toz yükselmesi haricinde zeminle bir bağıntısı olduğunu görmedim.

Standart bir Golf'ün tamponunun altının dokunacağı yerde mutlaka sinyal veriyor.

Bu sinyal tampon'un altı  değmeyecekse duyulmuyor.

Bir kaç kez tampon ucunun değdiğini gördüm sinyal verese de...

bu nedenle %100 güvenmemeli.

geçen gün şöyle bi olay yaşadım; benim ön sensörler ortada bisey yokken açık otoparkta ilerlerken kırmızı olup aniden öttü. ben de bisey yok diye manuel olarak kapattım ve 30 sn sonra parka girdim. Ön tarafta çalı vardı, usul usul yanasirken sensörler öter diye beklerken plakayı çalıya yasladım :)

manuel kapatınca tekrar otomatik devreye giriş suresi mi vardır?

maniax dedi:
geçen gün şöyle bi olay yaşadım; benim ön sensörler ortada bisey yokken açık otoparkta ilerlerken kırmızı olup aniden öttü. ben de bisey yok diye manuel olarak kapattım ve 30 sn sonra parka girdim. Ön tarafta çalı vardı, usul usul yanasirken sensörler öter diye beklerken plakayı çalıya yasladım :)

Değerli Murat Hocam;

Aslında seçenek var diye hatırlıyorum.

siz tekrar açana veya kontağı kapatıp açana kadar sesi kapalı kalıyor.

Aman dikkat..

Kapatıp unutursanız başınıza bir kaza gelmesin..

Park pilot devreye girse de sesi kapalı kalır.

silvershadow dedi:

Değerli Murat Hocam;

siz tekrar açana veya kontağı kapatıp açana kadar kapalı kalıyor.

Aman dikkat..

sanki daha önce manuel kapayıp sürüşe devam ettiğimde otomatik tekrar devreye girdiği olmustu diye hatırlıyorum. süre mi az geldi acaba?

Bende de çok oluyor bu durum ön sensör yapıyor genelde önüm bomboş ama ekranda sanki bişeye çarpmışım gibi gösteriyo ve ötüyo

maniax dedi:

Değerli Murat Hocam;

siz tekrar açana veya kontağı kapatıp açana kadar kapalı kalıyor.

Aman dikkat..

sanki daha önce manuel kapayıp sürüşe devam ettiğimde otomatik tekrar devreye girdiği olmustu diye hatırlıyorum. süre mi az geldi acaba?
Değerli Murat Hocam;

sesi diye ekleme ve düzeltme yaptım.

Bu olay benimde basima geliyor arada sirada. Sensorlere  yuzde yuzde yuz guvenmemek gerek . Bazen  yanilabiliyorlar yada  anlamsiz yere otup ,otmesi gereken yere otmuyorlar.bu yuzden bagaj kapagini degdirdim azcik .:)

Geri
Üst Alt