Akaryakıt Zam ve İndirimleri [ANA KONU]

@AhmetCakmak hocam araba 50 litre almıyor mu? 

Bide dizel araç...

Araçta 0.350 lt mazot varmış sanırım...

Gerçi yedek depoyu da fulleyin iz sanirim 

Yine de dizel araçta çeyrek depodan assagi kullanılmaması gerektiğinı dusunenlerdenim benzinli de de öyle yaparım gerçi hep full gezerim ama benzin bayatliyor dediler o yüzden alışkanlığımı degistircem sanırım...

Velhasili hayırlı olsun guzel günlerde kullanmaniz dileği ile...
Hocam araç Qashqai olduğu için depo 55 litre. Yakıt az uyarısı yanmıştı. Benzin bayatlıyor olayı ne zamana kadar oluyor bir araştırmak lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yedek depo diye bisey yok tabi...

Hani röntgen çektirip te 

50 litrelik deponun sağ alt tarafında 5 litrelik minyatürize bir depo daha göreceğimizi kimse zannetmemeli

Yıllardır bizlerin ağzına dolanan yanlış bir tabir sonucta

Vw nin kendisi aslında bu yanlışlığa sebebiyet veren!

Bos (bombos depoya) tabanca ilk atıncaya kadar aldığı yakıt miktarı 50 litre...

Zorlarsan ıkınırsan bi 5 litre daha alıyor.

Ama nereye ? 

Aynı deponun içine

Bu 5 litre yakıt buharı genleşmesine karşı emniyet olarak extra koyulmuş seviyedir. .

Bize yedek depo

Avrupalıya emniyet bosluğu

@Terms @Savatage hiç dizel golfum olmadı kullandım fakat yakıt almadım...

Dizel 1.2 tdi  polom vardı depo şu 45 litre alırdı agzina kadar dolunca sağda küçük düğme gibi bişey var pompa ucuyla onu iteklerseniz 10 litre daha alırdı bu da yek dendi bana galiba dizel golfler de var...

Ama benzinli araçta yok nedense 

Benzinli passat vardı babamda 96 model onda da depo kapağını açınca köşe de görmüştüm ağzına kadar doldur onu iteklerseniz benzin mazot her neyse olan araçlarda hemen yakıtin çekildiğini ve daha yakıt istediğini görürsünüz değerli hocalarım...

Yedek var...

1.2 tsi polo 2015 model araç onda da var fakat benim 1.2 tsi golf te yok 

Kapak var gerçi onu kalırsam varmı görürüm 

Yarın yola gidicem izmirde bakarım artık merak ettim :)

Forum kusura bakmasın ama TV'den değil; saraydan öğreniyorlar.

Türkiye'nin en büyük 15 ilinin vatandaşlarını ilgilendiren sokağa çıkma yasağını şahsen iptal edebilen biri benzer veya daha az sayıdaki kişiyi ilgilendiren kararı pekalâ alabilir ya da kaldırabilir.

Hangi parti olursa olsun çağdaş dünyada eleştirilmesi gereken bir konudur.
paylaşımınıza katılıyorum.

@Mmt0634 Ne yedek deposu arkadaş!
Depoyu doldurduktan sonra bide başkayerlerde yedek depo mu var sizlerin aracın da?

Ben sıfırlandıktan sonra depoyu fulladım 54,xx  küsüratı hatırlamıyorum benzin aldı benim 1.4 TSI ve yedek depo falan yok benim arabada varsada ben yerini bilmiyorum hiç doldurtmadım  :(
@Terms sizin araç kaç model, 1.4 125 Bg'de 2016 ve üzeri modellerde depo 50 litre, 2015 ve aşağı modellerde 55 litre, ve yedek depo olayı yok, yakıtın genleşme boşluğu aracı hemen kullanmayacaksanız orayı da doldurmanın bir anlamı yok hatta orayı hiç kullanmamak lazım. eğer aracınızın deposu 50 lt ise ve size 50.00 lt bile verdilerse, size hava satmışlardır. dünkü bahsettiğim konu tam da buydu.

@Terms sizin araç kaç model, 1.4 125 Bg'de 2016 ve üzeri modellerde depo 50 litre, 2015 ve aşağı modellerde 55 litre, ve yedek depo olayı yok, yakıtın genleşme boşluğu aracı hemen kullanmayacaksanız orayı da doldurmanın bir anlamı yok hatta orayı hiç kullanmamak lazım. eğer aracınızın deposu 50 lt ise ve size 50.00 lt bile verdilerse, size hava satmışlardır. dünkü bahsettiğim konu tam da buydu.
Üretim tarihi 30 kasım 2015 trafiğe çıkış 23 aralık 2015 ama kitabında ve tanıtım evraklarında 2016 üretim yılı diyor.
Kullanma kitabında da depo için 50L yazıyor ama bir defa uzun yoldan geliyordum(Ünyeden Adanaya) çiftehan tünellerine girmeden yakıt lambası yandı adana gişelerinden geçtiğimde menzil 0 bile değildi. Adanada petrolün girişinde araba tekledi ve DSG yi boşa alarak pompaya yanaştım. 54,17 gibi benzin aldı ama 54,27 de olabilir küsürattan tam emin değilim 54,xx yani küsüratlı olarak benzin aldı araba net eminim.

Yakıt aldığım petrol de o zamanlar TOTAL kendi işlettiği istasyon du. Hile yapacaklarını sanmıyorum.

Araç 1.4 TSI DSG 125 Highline

@AhmetCakmak benzinin 6 ay yanıcı özelliği vardır. Bayatlama süresini bilmiyorum ama 6 ay sonra yanıcı özelliğini kaybeder

Üretim tarihi 30 kasım 2015 trafiğe çıkış 23 aralık 2015 ama kitabında ve tanıtım evraklarında 2016 üretim yılı diyor.
Kullanma kitabında da depo için 50L yazıyor ama bir defa uzun yoldan geliyordum(Ünyeden Adanaya) çiftehan tünellerine girmeden yakıt lambası yandı adana gişelerinden geçtiğimde menzil 0 bile değildi. Adanada petrolün girişinde araba tekledi ve DSG yi boşa alarak pompaya yanaştım. 54,17 gibi benzin aldı ama 54,27 de olabilir küsürattan tam emin değilim 54,xx yani küsüratlı olarak benzin aldı araba net eminim.

Yakıt aldığım petrol de o zamanlar TOTAL kendi işlettiği istasyon du. Hile yapacaklarını sanmıyorum.

Araç 1.4 TSI DSG 125 Highline
o araçlar 55 LT. alıyor, tabanca attıktan sonra da biraz daha aldıysanız sıkıntı yok demektir. benim depo 50 Lt alıyor geçen haftalarda depoyu fullerken görevliye dedim ki 47 lt alması lazım 47,5 olursa pompanızda sıkındır var demektir dedim tabanca 47,2'de attı. tabi görevli hayretler içerisinde. yola çıkacağım için üzerine de 2 lt daha eklettirdim.  normalde yola çıkmayacaksam tabanca atınca rakamı yuvarlatırım. 

pardon şimdi inceledim, sizin araçta 50 LT alıyor. 

o araçlar 55 LT. alıyor, tabanca attıktan sonra da biraz daha aldıysanız sıkıntı yok demektir. benim depo 50 Lt alıyor geçen haftalarda depoyu fullerken görevliye dedim ki 47 lt alması lazım 47,5 olursa pompanızda sıkındır var demektir dedim tabanca 47,2'de attı. tabi görevli hayretler içerisinde. yola çıkacağım için üzerine de 2 lt daha eklettirdim.  normalde yola çıkmayacaksam tabanca atınca rakamı yuvarlatırım. 
Yalnız şu hatırlatmayı da yapayım. 54,xxL yakıtı aldıktan sonra Yakıt lambası yansa menzil 60-70km gösterede bir daha hiç 50L bile yakıt alamadım. hep 46-47 lerde kaldı.

Ayrıca hala aynı istasyondan almaya devam ediyorum. Bir yıl öncesine kadar işletmeci demirören di şimdi "Özmen Global-Total"
Huzurevleri mahallesi T.Özal Bulvarı

Yalnız şu hatırlatmayı da yapayım. 54,xxL yakıtı aldıktan sonra Yakıt lambası yansa menzil 60-70km gösterede bir daha hiç 50L bile yakıt alamadım. hep 46-47 lerde kaldı.

Ayrıca hala aynı istasyondan almaya devam ediyorum. Bir yıl öncesine kadar işletmeci demirören di şimdi "Özmen Global-Total"
Huzurevleri mahallesi T.Özal Bulvarı
60-70 km menzilde 46-47 lt yakıt alması normal, ancak bu durumda 0 km menzil ile sizin 54,xx litre yakıt almanız hiçte normal değil,  benim 50 lt hacimli depoya, benzinciye çeyrek depoyla gidip 50 küsür litre yakıt almam gibi. (hava satmışlardı bana) söylediğimde inanmadılar yok dediler senin depo 55 lt yok dediler depon genleşmiş vs. vs. vs. sonuçta havamızı aldık :)  

@Culture33 doğru söylüyorlar depo genleşme yapar 5 10 litre fazla alır normal takilmamak gerek 

Kaçakta olabilir gormezsiniz ama akar gider 

Herşey olabilir...

Ama pompa arızalı olamaz hava satamaz lar sütte lekeye şaşırmam fakat 

Benzinlik te yok kalitesiz benzin yok debisi oynanmış pompa yok hava basarlar v.s....

hiç inanmam nedeni açık dinimize orfumüze adetimize aykırı...

Gavur deriz bide yaptığı arabalarda çok hata aradık bulamadık uckagidimizi kapatmak için....

@Culture33 doğru söylüyorlar depo genleşme yapar 5 10 litre fazla alır normal takilmamak gerek 

Kaçakta olabilir gormezsiniz ama akar gider 

Herşey olabilir...

Ama pompa arızalı olamaz hava satamaz lar sütte lekeye şaşırmam fakat 

Benzinlik te yok kalitesiz benzin yok debisi oynanmış pompa yok hava basarlar v.s....

hiç inanmam nedeni açık dinimize orfumüze adetimize aykırı...

Gavur deriz bide yaptığı arabalarda çok hata aradık bulamadık uckagidimizi kapatmak için....
benim aracı aldığım ilk günden beri her aldığım yakıtı kaç litre almışım kaç tl'den almışım km başına kaç lt yakmışım hepsi ayrıntılı bir şekilde, depo genişleme yapmaz o depolar 15-20 yıllık araçlarda belki olabilir, 0 km arabaya 3 depoyu doldururken asla olmaz. depoda sızıntı olsa araçlarımız bilgisayarlı her datayı size bildiriyor zaten. pompaların basınç ayarları otomatik ayarlanıyor bu otomatik basınç ayar rölelerinin + - ayarları olur, normal olan 5 bardır, bu ayarı 5,5 bar yaparsanız %8-10 arasında hava almış olursunuz. (bir akaryakıt istasyonu sahibinin itirafından alıntıdır.) size yakıt aldığım firmaları gizleyerek hazırladığım tablonun bir kısmını paylaşıyorum. her alışımda depoyu fullerim. ilk aldığım yakıt aracı 0 km aldıktan sonraki litredir.

dini söyleminize gelince de, bana göre dine bağlamak biraz ters, bunlar ahlaki değerler ile alakalıdır. 

Yakıt.jpg

Bi yedek depo dedik konu nerelere geldi. :)  Kesin bir bilgi olmadan söylemiştim, yorumlarınıza saygı duyuyorum. Mantıken düşününce, deponun içinde bir bölme olsa, tamamı dolduktan sonra orayı da doldurması gerekirdi. Depo ile pompa arasındaki miktar daha mantıklı geliyor.

A98C7179-5525-4E39-9E06-140F460F01C4.jpeg

Aracımı ilk aldığımda menzil 0 gösterdikten sonra benzinliğe kadar 10 km daha gidip depoyu fullemiştim, 50,43 litre benzin almıştı. Bu vesileyle benzin fiyatının 7 ay öncesine nazaran hala uygun olduğunu görmüş olduk.  :)  

Bi yedek depo dedik konu nerelere geldi. :)  Kesin bir bilgi olmadan söylemiştim, yorumlarınıza saygı duyuyorum. Mantıken düşününce, deponun içinde bir bölme olsa, tamamı dolduktan sonra orayı da doldurması gerekirdi. Depo ile pompa arasındaki miktar daha mantıklı geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 33937

Aracımı ilk aldığımda menzil 0 gösterdikten sonra benzinliğe kadar 10 km daha gidip depoyu fullemiştim, 50,43 litre benzin almıştı. Bu vesileyle benzin fiyatının 7 ay öncesine nazaran hala uygun olduğunu görmüş olduk.  :)  
sizinki gırtlak dolusu olmuş galiba. :)  

Geri
Üst Alt