Jump to content

AhmetCakmak

4. nesil Yeni Seat Leon tanıtıldı

Recommended Posts

Seat'ın en çok tercih edilen modeli Leon'un 4. nesili tanıtıldı.

SEAT Leon hatchback'in boyutları 4.368 mm uzunluk, 1.800 mm genişlik ve 1.456 mm yükseklik olarak açıklanıyor. Bu da hatchback versiyonun eskisine göre 86 mm daha uzun, 16 mm daha dar ve 3 mm daha alçak olduğu anlamına geliyor. Buna ek olarak aracın aks mesafesi de 50 mm artırılmış ve 2.686 mm boyutuna gelmiş. Station wagon Leon, yani Leon ST'nin açıklanan boyutları ise 4.642 mm uzunluk, 1.800 mm genişlik ve 1.448 mm yükseklik şeklinde. Bu değerlere baktığımızda da Leon ST'nin 93 mm uzadığı, 16 mm daraldığı ve 3 mm kısaldığını anlaşılıyor. Leon ST'nin aks mesafesi de Leon hatchback ile aynı olan 2.686 mm değerinde.

Aracın bagaj hacmi ise 380 litre değerinde sabit kalmış. Fakat station wagon versiyonda bagaj hacmi 30 litre artarak 617 litreye yükselmiş. Bu da oldukça etkileyici bir değer. Tabii bu işin piri diyebileceğimiz Skoda, Octavia Combi modelinde 640 litrelik bir bagaj hacmi sunmayı başarıyor.

Yeni Leon'daki diğer özelliklere baktığımızda full-LED'li ön ve arka farların opsiyonel olarak alınabileceğini öğreniyoruz. Bu farlar bünyelerinde dinamik sinyalleri de içeriyorlar. Aracın iç mekanında da ambiyans aydınlatması amacıyla LED'ler kullanılmış.

Yeni Leon, SEAT'ın şu anki "bağlanabilirlik" özelliği en fazla olan aracı da oluyor. Çünkü yeni Leon, 10.25 inç'lik bir dijital gösterge paneli ile 10 inç'lik bir multimedya ekranına sahip olarak geliyor. Daha alt donanım seviyelerinde ise multimedya ekranının 8.25 inç boyutuna indiği belirtiliyor. Firmanın "Full Link" adını verdiği yazılımı sayesinde Leon'da Android Auto ve Apple CarPlay bağlantıları kullanılabiliyor. Ayrıca kablosuz şarj özelliği de yine Leon'un yeni nesilinde yer alıyor.

İç mekanı tamamen yenilenen Leon, kardeşleri Golf ve Octavia'nın yeni nesillerindekine benzer bir konsol tasarımına sahip olmuş. Hatta yeni Audi A3'ün de bu araçlarla hemen hemen aynı bir konsol tasarımına sahip olacağını şimdiden biliyoruz. Büyüyen ekranlar, küçülen otomatik vites topuzu gibi kısımlar sayesinde iç mekanın daha etkileyici ve daha teknolojik göründüğü şüphesiz.

Yeni Leon'un motor seçenekleri ise VW Grubu'nda sık kullanılan yeni nesil motorlardan oluşacak. Bunlar arasında 90 ve 110 beygir güç seçenekleri bulunan 3 silindirli 1.0 TSI ünite, 130 ve 150 beygir güç seçenekleri bulunan 1.5 TSI ünite ve 190 beygir güç sunan 2.0 TSI ünite yer alıyor. 2.0 TSI ünitedeki tek şanzıman seçeneğinin çift kavramalı otomatik şanzıman olduğu belirtiliyor.

1.0 TSI ve 1.5 TSI ünitelerin güçlü olan seçeneklerinde hafif hibrit (mild hybrid) opsiyonuna da yer verilmiş. Hafif hibrit motorlar ise bildiğiniz üzere ufak bir elektrik motorundan destek alarak hem yakıt ekonomisi hem de performans anlamında daha çok şey vaad ediyorlar. Tabii 110 beygirlik 1.0 TSI ve 150 beygirlik 1.5 TSI motorlar eğer hafif hibrit opsiyonuyla alınacak olurlarsa, tek şanzıman seçenekleri çift kavramalı otomatik DSG şanzıman oluyor. Yeni Leon'un motor seçeneklerinin dizel tarafında ise 115 ve 150 beygir güç seçenekleri bulunan 2.0 TDI ünite yer alıyor.

Bazı ülkelerde yeni Leon, TGI adlı bir motor seçeneğiyle de satılacak. Bu motor seçeneği, CNG yani sıkıştırılmış doğal gazı yakıt olarak kullanıyor. Aracın TGI versiyonunda 130 beygirlik 1.5 TSI ünitenin görev yapacağı belirtiliyor. 

Tüm bunlara ek olarak yeni Leon'da, yeni Golf ve yeni Octavia'da da olduğu gibi plug-in hibrit bir versiyon da yer alacak. Bu versiyonda da 1.4 TSI benzinli motor, bir elektrik motoru, 13 kWh'lık lityum-iyon batarya ve 6 ileri DSG şanzıman yer alacak. Bu versiyonun 204 beygir güç üreteceği ve sadece elektrikli olarak 60 km kadar bir yol gidebileceği belirtiliyor. Yeni Leon'un Avrupa'da 2020'nin 2.çeyreğinde, yani bahar aylarında satışa sunulacağı da belirtiliyor. Aracın performanslı Cupra versiyonları ise ilerleyen zamanlarda tanıtılacak.

Fotoğraflar

Leon FR:

new1.jpg 2.jpg

3.jpg 4.jpg

5.jpg 5a.jpg

5b.jpg 5c.jpg

5d.jpg

Leon FR e-Hybrid:

6.jpg 7.jpg

8.jpg 99.jpg

Leon Sports Tourer:

10.jpg 11.jpg

12.jpg 13.jpg

İç ve dış detaylı çekim videosu:

İç ve dış tüm aydınlatmalar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gönderildi: (düzenlendi)

2. hayal kırıklığı...

İç tasarımı güzel bulsam da dıştan fiyasko bence

tarihinde frknyldrm tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Onu yeni i 30 a benzeten tek ben miyim arkadaki sportif sekilde gtmis 2.hayal kırıklığı 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hakikaten arka tarafi cok kotu duruyor ya, ama renklerinin mk8den iyi oldugu kesin. Vag grubu tasarimsal olarak geri gidiyor maalesef skoda haric. Skoda Scala ve Mazda 3 Türkiyemize gelsinde bari bunlara bir alternatif olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gönderildi: (düzenlendi)

Ön taraf direk Ford Focus., ön tarafta tek beğendiğim şey farları., arka kısım fena değil., led stoplar yanıyorken havalı duruyor., boydan boya uzanan led stop yeni nesil audi lere benzemiş., ama nedense stopların ışığı kapalıyken beğenmedim.,

En beğendiğim şeyi ön konsolu oldu., gayet hoş duruyor ve konsol A sütununda bitmeyip kapılara kadar devam etmesi çok lüks bir görüntü katmış., Özetle bence hem iç hem de dış görünüm olarak Mk8 Golf 'e 10 basar.,

Mk8 Golf ve makyajlı kasa B8 Passa'ta ciddi anlamda malzeme kalitesinin düştüğünü göz önüne alırsak., Yeni Leon 'da da kesin aynı politika izleneceği bundan nasibini alacaktır..

tarihinde forzaGilles tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

profilden duruşu beğenmedim ancak ön ve arka kötü durmuyor bence. iç tasarım gayet iyi.

hibrit motorlar ülkemize gelecek mi bakalım hem golfün hem leonun...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1 serisine göz kırpmış, beğendim öncekinde sağlamlık hissi yoktu kağıt kapılar vs. bunda en azından dışarıdan baktığında biraz hissedebiliyorsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Leon Sports Tourer tam aile arabası olur gibi görünüyor bence.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Detaylı videolar konuya eklenmiştir.

Yeni Leon iç ve dış detaylı çekimler:

İç ve dış tüm aydınlatmalar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benim hoşuma gitti açıkcası tasarımı. Evet eski çizgisinin çok dışında ama, bi mk8 in üzgün suratının çirkinliği yok bu araçta. Daha agresif duruyor önden

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Videoları izledim de Golf 8 den çok daha güzel :sofor:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ön taraf 1 serisi ve focusun karışımı gibi arka tarafı ise keşke yapmayıp öylece bıraksalarmış arkası başarısız olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben begendim video yu seyrettim 3 şey dikkatimi çekti

Kusur bulayim dedim :)

1 - Vites kolu çok kisa ç.k gibi

2 - Torpidoda aydinlatma yok gibi geldi

3 - plaka aydinlatma sagdaki daha canlı yanıyor :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Leon oldum olası hoşuma gitmiyor. Algıdan dolayı sanirim golfün yan sanayisi algısı var benim gibi birçok kişide.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

O kadar gömülecek kadar kötü bir tasarımı yok. İş yapar.

Yeni Octavia diğer kardeşlerinden tasarım olarak üstün, bu kesinleşti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İlginç bir benzerlik olmuş

Seat-Leon-2020-1280-08.thumb.jpg.5d67d473d94e09ff2b398173f5406043.jpg

Ford-Focus_ST-Line-2019-1280-31.thumb.jpg.5e52a16b3ec960a5902a5b36321448a8.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence focus açık ara daha iyi tasarım konusunda

sedan değil ama hb olan iyii baya

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Leon belli bir çizgisi olan daha çok spor tarzı ile bilinen bir araç benim gözümde. MK4 ile birlikte keskin hatları yuvarlanmış, ön taraf fena durmasa da focusu anımsatıyor arka kısım ıse Egea gibi görünüyor. arka tarafta baştan sona devam eden stop ledler pek hoş olmasa da yeni trend bu sekilde devam edecek gibi. Fiyat konusunda da Golften 20-30 bin tl daha uygun olması halınde handikaplı olacaktır tercih sebebinde olanların. Zamanla göz alışır elbette ama Golf 8 de oldugu gibi tasarım olarak MK4 leon da pek hoş olmamış denebilir.

keyifli Forumlar 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Önden ? Şu halüsinasyonu da kabul etmek lazım tabi!

Bu mk4 yeni leondan LED farları çıkar halojen tak ! (Şu an güncel style standart donanım leonlar halojen zaten)

Tabiri caizse bu yeni Leon Donsuz kalır

Yani kendi mimarisinde ruh yok bu aracın

Anası focus,  Babası egea kırma araba işte 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

golf ve leon en çok tercih edilen modeller kendi sınıfında ama şu var

golf 8 beğenilmeyecek tasarım kötü denildii. leona bakarak aaa evet golf daha iyi demeye şimdiden başladık gibi

sanki bilerek yapıyor vw bunu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: AhmetCakmak
      Seat Leon'un 4. jenerasyonuna ait yeni casus fotoğraflar yayınlandı. İç tarafta ilk kez casus fotoğraflar yayınlanırken orta konsol tasarımı oldukça şık duruyor. Dış tasarımı da önceki jenerasyon tasarım gibi kuzeni Golf'ten daha iddialı olacağa benziyor. Ayrıca stopların ortada birleşeceği de bir diğer ortaya atılan iddia.

• Yeni Oluştur...