DOD Fiyatlari

@Serkanasn 50 binden 6 bin lira mevduattan kazanilir, cünkü her ay taksit ödemesi düser 50 bin liradan, 1. ay 50 binliranin faizi, 2. ay 46 bin liranin faizi 3.ay 42 bin 4.ay....

@krym 50 bin TL yi yıllık vadeliye yatırıp taksidi cepten ödeme ile yapılırsa demek istedim.

@Serkanasn Öyle olmaz, sonucta o taksit ödenecek, para gökten inmiyorsa finans bilminde bu sekildedir, 12 bin lira kar olmaz, 12 bin lira gelir olur, cepten ödediginin faizini firsat gideri olarak aliriz, gelir gider toplanirsa ayni kapiya cikar. 5-6 bin lira bile degil cünkü hazirandan itibaren faizler düsmeye baslamisti

@krym ben diyorum ki siz cebinizde 160 bin ile acentaya gittiniz ve 110 bin nakit verip geri kalanı sıfır faizle kredi kullanıp aracı aldınız ve vw den çıkıp herhangi bir bankaya gidip faizi sabit ve vade sonu ödemeli bir hesap açtırıp %24 yıllık faiz (haziran oranı) ile parayı hesaba yatırdınız, bu para çekince vadesi bozulmayan faizi günlük değişenlerden bahsetmiyorum.

ve aracın taksitlerini de maaşınızdan faizsiz olarak ödediniz, tam olarak bundan bahsediyorum.

@Serkanasn öyle olmaz, firsat maliyeti nedir? (opportunity cost nedir) bunu bilmek lazim, ülkede finansal okur yazarlik malesef felaket durumda, o maasin faizi geliri ne olacak pekala? taksiti ödeyince, para eksiliyor, o paranin faiz  gelirinden mahrum oluyor, bir yandan faiz geliri elde ederken bir yandanda maasin faiz gelirinden feragat ediyor>>

Ögrenmenin yasi yok, suradan okumaya basla, önemli bir konu, özellikle ticaretle ugrasiyorsan: https://iktisatnedir.com/tag/opportunity-cost/

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym siz günlük harcamalar için yaptığınız ödemelerin faiz zararını hesap edip gardırobunuzdan ve midenizden faiz geliri elde edebiliyor musunuz?

@Serkanasn Sen konuyu anlamamakta israr ediyorsun, tamam 12 bin lira kar yaz, ama gönderdigim linkteki yaziyi oku

@Serkanasn öyle olmaz, firsat maliyeti nedir? (opportunity cost nedir) bunu bilmek lazim, ülkede finansal okur yazarlik malesef felaket durumda, o maasin faizi geliri ne olacak pekala? taksiti ödeyince, para eksiliyor, o paranin faiz  gelirinden mahrum oluyor, bir yandan faiz geliri elde ederken bir yandanda maasin faiz gelirinden feragat ediyor>>

Ögrenmenin yasi yok, suradan okumaya basla, önemli bir konu, özellikle ticaretle ugrasiyorsan: https://iktisatnedir.com/tag/opportunity-cost/
Fakülte de iktisat ve maliye dersi vermişliğim mevcut lakin bu forumda her konuda olduğu gibi iktisat konularında da sizin gibi ordinaryüs profesörler olduğu için ben şu dersleri bi tekrar edeyim.

@Serkanasn viyana universitesi ekonomi lisans yüksek lisans mezunuyum, bence lise terksin

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Serkanasn Gerci bizim ülkenini en büyük sorunu egitim oldugu icin,  belkide saka gibi iktisat hocasisindir, en temel basit konulari bilmeden hemde :)

@krym okuma yazmayı da 10 dakika önce ögrendim, allah razı olsun siz olmasanız nasıl sökerdim okuma yazmayı🤣🤣

yaşa varol, bu arada viyana üniversitesinin adını ilk defa duydum, Viyana ne ki üniversitesi ne olsun.

@Serkanasn hahahaha iktisat hocasi, yas kac? 18-20? ergenligi atlatta gel, ders vermis birde

Viyana universitesi bu ülkenin universitelerinin ilk 500'e giremedigi yerde (hani sen iktisat hocasisin ya, senin okutugun uniler) sürekli ilk 100'de

5-6bin lira bile faiz geliri yok, cünkü dogus oto faiz masrafini araba fiyatlarina ekleyip öyle satis yapmisti, bosuna tartistik. Faiz masrafinin fiyatlara bastan yansitilmasi daha önce baska bir baslikta acilklanmisti

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt