Dış Depo Kapağı Sorunu

@Omfarukslm hocam , depo kilit sorununu halletletim sonunda :) ama nasıl?

Hepsiburadan almış olduğum (ilkay oto) motor arızalı çıktı.Kilitliyor ama açmıyordu.

Usta işin ehliymiş 20 dk .uğraştı eski motoro yağladı vs tamir etti ve şimdi tıkır tıkır işliyor..Arızalı motoru da geri gönderdim..saygılar herkse..

Çok daha iyi olmuş hocam hayırlı olsun

TRY 119.19 10%OFF | Yakıt kapı kilidi aktüatör yakıt deposu kapağı kilidi aktüatör 56D810773C VW Volkswagen Golf için MK7 R32 GTI tavşan Jetta MK6 passat B6 B7

https://a.aliexpress.com/_uIqSXF

Aliexpresten aldığım parça bugün geldi, 90 tl ye almıştım vergisi 32.15 tl çıktı.

IMG_20210526_114220.jpg

IMG_20210526_114231.jpg

Parçayı sökmek basit ama soketi içerde sabit dışarı gelmiyor 1 parmak girecek boşluktan zar zor sökmeyi ve takmayı başardım.

IMG_20210526_114253.jpg

Kırmızı plastik ipi konumlandıracağım yeri şimdilik bulamadım davlumbaz üzerinde.

IMG_20210526_114240.jpg

Eğer bozulur da kapak kilitli kalırsa teker üstündeki davlumbazı söküp ulaşmak mümkün olacak, onu çekince kilit manuel açılıyor.

Bu da eski parçamız, içini açtım ama tamir edip kapatmak mümkün değil gibi, düzen tutmayabilir.

IMG_20210526_114306.jpg

@Kysr038 plastik parçayı konumlandıracağınız yer 2 sayfa gerideydi..

On 24.08.2020 at 11:38 PM, ogzogz yazdı:

@HONEY işaretli parça asıl olarak işlevini rus forum sitesinde görmüştüm. Oraya uygun bir aparat var plastik kelepçe gibi düşünülebilir. Uzun bir plastik malzeme oraya takılıp, bagaj içerisine kadar uzatılıyor. Daha sonra kilitte donmalar meydana gelirse manuel olarak bagajdan o parça çekilerek depo kilit açılabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 36895

Ayrıca soketi sökmenin kolay yolu yanlış hatırlamıyorsam , bagaj aydınlatmasını çerçevesiyle yerinden çıkarmak. Depo kilit soketi hemen arkasında kalıyor.

Satın almış olduğunuz üründe manuel açma plastiği soketin yanından geçmiş olarak gelseydi iyi olurdu. Ama sorun değil.

Soket ucundan pinleri çıkartın. Plastik ile kabloyu yanyana geçirin. Daha sonra tekrar pinleri sokete takın.

Bu şekilde videodaki gibi konumlandırabilirsiniz.

Hayırlı olsun..

Moderatör tarafında düzenlendi:
On 24.08.2020 at 11:38 PM, ogzogz yazdı:

@HONEY işaretli parça asıl olarak işlevini rus forum sitesinde görmüştüm. Oraya uygun bir aparat var plastik kelepçe gibi düşünülebilir. Uzun bir plastik malzeme oraya takılıp, bagaj içerisine kadar uzatılıyor. Daha sonra kilitte donmalar meydana gelirse manuel olarak bagajdan o parça çekilerek depo kilit açılabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 36895

Teşekkürler hocam.

@Kysr038 hocam benim de bu sorunum vardı,bayramdan önce hepsiburadadan parça aldım ama arızalı çıktı ustamın maharetli elleri eski parçayı tamir etti  küllerinden yeniden doğdu adeta,maşallah tıkır tıkır çalışıyor..:)

Yenisini almak istemiyorsanız reçeteyi yazıyorum.

Kilit mekanizmasını nasıl söküldüğüne youtube'tan bakın. Kilit mekanizmasını çıkarın. Daha sonra motorun sağında ya da solunda kauçuk malzemeden bir yer var.  Kauçuk yer manuel olarak kilit motorunu hareket ettiren anahtardır. Enjektöre wd40 çekin. İğne ucu ile kauçuk yeri delerek içeriye mercimek tanesi kadar sıkın.  Daha sonra anahtarı yukarı aşağı 5-10 defa yukari aşağı yapın. Yerine montaj yapmadan test edin. Bu şekilde sorun kalmadı. Denendi onandı.

Kolay gelsin.
Hocam atanıza rahmet! dediğiniz yöntem işe yarıyor. Başına gelenler görsün diye konuyu öne çıkartayım. Zorlayıp içini açmayın, şırınga ile wd40 zerk edince mekanizma çalışıyor   :)

Hocam atanıza rahmet! dediğiniz yöntem işe yarıyor. Başına gelenler görsün diye konuyu öne çıkartayım. Zorlayıp içini açmayın, şırınga ile wd40 zerk edince mekanizma çalışıyor   :)
Amin , cümlemizinkine..

Zararı olmayan bir alternatif yöntem. (Bu arada 2013 aracımda halen aynı kilitle yola devam ediyorum. Yukarıdaki yöntem 1 defa uygulandı.)

Çok teşekkür ederim.

@isok hocam benim kilit 2.5 ay kadar önce arıza verdi ustam tamir etti ama artık ömrünü doldurmuş,yenisini serviste taktırdım 450 tl işçilik dahil 2 yıl garanitili..

Aracım 2014 Golf 7 TDI 289.xxx km

Benim motordan ses geliyor ama kilidi açmıyordu, kumandadan kilit açmaya basarken kapağa bastırmayı da denedim, yandan dokunmayı da, ama işe yaramıyordu. Sanırım çok basmaktan motordan da ses gelmemeye başladı. Deneyip zorlamaya devam ederken depo kapağı bir anda tık diye attı. Mekanizma sağlam mı diye yuvarlak pime bastırdığımda dönerek çıt edip yerine geldi fakat bu sefer de gerek basarak gerek kumandadan deneyerek mekanizma kendini eski haline getirmediği için kapak havada kalıp kapanmadı. Ben de hazır açılmışken yuvarlak mekanizmanın üzerinde mazot kalıntısı kalıp dönmeyi engellediğini düşündüm. Yuvarlak mekanizmanın üzerine 1L ye yakın su döküp mekanizmayı bezle sildikten sonra düzelti artık çalışıyor.

Benimde depo kapagindan ses geliyor. Acilip kapanmasinda sorun yok ama baya ses geliyordu. Forumun onerisi uzerine enjektorle kaucuk malzemenin ordan delerek icine sıktım. Ses azaldi ama gitmedi. Malzemeyi bolca da sıktım aslında... İslemi tekrarlasam mi acaba?

Herkese merhaba,
Benim yakıt depo kapağı da kilitli kaldı açılmıyor. Başlıktaki yöntemleri denedim yine bir sonuç elde edemedim. Güncel bir yöntem var mı acaba yazılanların dışında?

Herkese merhaba,
Benim yakıt depo kapağı da kilitli kaldı açılmıyor. Başlıktaki yöntemleri denedim yine bir sonuç elde edemedim. Güncel bir yöntem var mı acaba yazılanların dışında?
Uzaktan kumandanın kilitleme ve açma tuşuna basarken, aynı zamanda depo kapağınızın üzerine bastırın 2 parmakla. Her seferinde farklı noktalardan deneyin. Basıncı artırın azaltın.

İşe yaramadıysa,

avuç içinizle zarar vermeden orta şiddette vurun, önceki hamleye tekrar dönün.

Sarsıntı veya zaman (gece gündüz) bazen olumlu yönde etkiliyor kendiliğinden açılıyor, yakıtınız kritik seviyede değilse biraz sürdükten sonra ya da ertesi gün tekrar deneyin.

Yine açılmadı servise gidecek mesafede değilseniz, Aracınız servis bakımlı ise yol yardımı arayın hocam gelirler.

Kilitlememesi neyse de kilitli kalması gerçekten can sıkıcı, çok yaşadığım için bilirim.

Uzaktan kumandanın kilitleme ve açma tuşuna basarken, aynı zamanda depo kapağınızın üzerine bastırın 2 parmakla. Her seferinde farklı noktalardan deneyin. Basıncı artırın azaltın.

İşe yaramadıysa,

avuç içinizle zarar vermeden orta şiddette vurun, önceki hamleye tekrar dönün.

Sarsıntı veya zaman (gece gündüz) bazen olumlu yönde etkiliyor kendiliğinden açılıyor, yakıtınız kritik seviyede değilse biraz sürdükten sonra ya da ertesi gün tekrar deneyin.

Yine açılmadı servise gidecek mesafede değilseniz, Aracınız servis bakımlı ise yol yardımı arayın hocam gelirler.

Kilitlememesi neyse de kilitli kalması gerçekten can sıkıcı, çok yaşadığım için bilirim.
Teşekkürler hocam işe yaramadı iki saattir her türlü denedim yok açılmadı. Servis yolu göründü bana 😕

Geri
Üst Alt