Araç Muayenesi ve araç bakım genel paylaşım konuları

Merhaba

Araç bilgi ekranında yağ değişimine 8 gün kaldı üyesi veriyor.

Özel bir ustaya goturdum yağında problem yok dedi.

Ben yine d yetkili bayiye gideyim mi?

İstanbul Avrupa yakasında hangi bayiyi onerirsiniz kontrol be bakim işleri için? 

Teşekkürler. 

Merhaba

Araç bilgi ekranında yağ değişimine 8 gün kaldı üyesi veriyor.

Özel bir ustaya goturdum yağında problem yok dedi.

Ben yine d yetkili bayiye gideyim mi?

İstanbul Avrupa yakasında hangi bayiyi onerirsiniz kontrol be bakim işleri için? 

Teşekkürler. 
Kontrolluk birsey yok aracin yili dolduysa yagini degistirin.

Usta neye gore yaginda problem yok dedi,vizkositesinimi olctu?Napti icindeki parca oranlarina mi bakti labaratuvar ortaminda?Tadina,tuzunami bakti?

Yaptigi tek sey kaputu acip yag seviyesine bakmistir,belki rengine diycemde zatem kararmistir sonra sorun yok devam demistir :)

Lutfen su yag degistirme kismini atlamayin,1 yil veya 15.000kmde(hangisi once dolarsa) aracinizin sagligi icin yagini degistirin

Arac komple servis bakimli ise orda degistirmeye devam edin degilse guvendiginiz ozel bir serviste degistirebilirsiniz

Peki istanbul Avrupa yakasında önereceğibiz bir bayı var mı? 

Bende geçen hafta girdim H11 ve H15 koyu sarı ampül ve film vardı tesadüfen ön 2 cam inik girdim sadece sis lambası yönü hatalı olarak geçtim filmleri fark etmediler reflektöre hiç bakmadı bile

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba,

Ben uzunlari yakinca sislerin sonmesi ozelligini actirmak istiyorum ama sanirim bunu acarsak vizeden cakariz degil mi? Sinyallere farlara bu kadar hassaslarsa buna ok vermezler? Ne dersiniz?

En cok istedigim ozellik aslinda :(

Orhan dedi:
Arkaşlar bugün aracımı muayeneye götürdüm. 191 TL muayene 44 TL egzoz olçümü. 7 tl egzoz muayene kartı ilk defa alınacağından.önce randevu alınıyor. sonra gidip matikten araç plakasını girip sıra alınıyor. randevu saatine göre gişe başında bekleniyor. ruhsat evrakları kılıfından çıkartılması ve hazır edilmesi isteniyor. nüfüs cüzdanı, sigorta belgesini de ibraz etmek zorunlu. araçta ceza veya vergi borcu olmayacak. daha sonra sıraya göre çağrılıp egzoz ölçümü işlem ücreti dahil tüm ücretler gişede ödeniyor. ruhsat sizden alınıyor çıkışta verilmek üzere.  ilk iş olarak egzoz ölçümüne gönderiyor. iş bittikten sonra anons edilip muayene standına çağrılıyor. araç görevliye teslim edilip çıkış kısmında bekleniyor. görevli netice kağıdıyla geliyor. ağır kusur varsa ruhsat muayene kağıdı onaylanmadan bir ay içinde bir daha geleceksin deniyor.

Her muayenin 1 adet kusur giderici tekrar muayenesi var.  tekrarda da halledilemez ise ücretli muayeneye alınıyor.

bir sonraki egzoz ölçümü 2 sene sonra tekrar muayene ile birlikte olacak.

sizlere faydalı olması açısından ve merakı gidermek amacıyla durum tespiti yapmak için aracımda açık olan vag.com özellikleri kapatmadım. neticesinde aşagıdaki kodlamalar muayeneden geçmedi. ağır kusur kaydı konuldu. kodlamaları geri alıp tekrar muayeneye gideceğim inş.bilginiz olsun.

XdlQ96.jpg

Sinyal lambaları hatalı yanıyor 5.14.16 Ağır kusuru ve dörtlü ikaz sistemi hatalı yanıyor 5.14.4 hafif kusuru için her iki başlık.

http://///topic/894-u-ledli-bi-xenon-ile-ön-sinyal-farinin-çakarli-yanmasi/?do=embed[/URL]

Fren lambaları pozisyonu hatalı 5.9.3 Ağır kusuru için bu başlık.

bir de sis farını led ampul yapmıştım. o da geçmedi muayeneden. sarıları takmak ya da onaylı led takılması gerekiyor.

sis farı onaysız takılmış 5.5.15 Ağır kusuru için bu başlıklar.

İkaz üçgen reflektörü 2 tane vardı araçta hazır etmiştim görmemiş mi nedir kusur olarak yazmış.

motor numarasını okuyamamış. ilginç hafif kusurlar olarak kayda girdiler. tekrarında detaylı soracağım bakalım. gerçi hafif kusurlar muayeneden geçiyor. :'(

@MSEhttp://///profile/3-silvershadow/@silvershadowhttp://///profile/2-yusuf/@yusuf

Orhan Hocam geçmiş olsun diyorum ve bu kusurların hangi kodlamalar olduğuna açıklık getirirsek en azından muayene öncesi dostlara açık bir fikir vermiş oluruz. örneğin bu sinyaller ve stop lambasi olayı nedir tam anlamıyla ağır kusur sayılabilecek durumu. Teşekkürler selamlar.

One Life Live it.!!!

Orhan Hocam Konuya açıklık getirmek adına Nelerin ve hangi kodların muayene esnasında sorun olacağını maddeler halinde yazalım ve arkadaşlarla paylaşalım ki bu konuda mağduriyet yaşanmasın . Hatta kodlama bölümünde bunun için ayrı başlık dahi açılabilir. Teşekkürler

One Life Live it.!!!

Teşekkür ederim Hocam . Desene bana iş düştü bende 30 -40 arası kod var hepsini tek tek kaldırmak gerekiyor. anlamadığım bunlar olması gerekenle oynanmış olanları nasıl bir cihazdır ki belirleyebilir. belirledikleri içerisinde kodlu da olsa geçen olmuyormu acaba örneğin selektör ile sislerin yanmasinin ne gibi bir sorunu olabilir yada 4 lülerde fasilali çalışmış olmasının. aklımda bu tip sorular. ama kesin sorun yaşamamak adına hepsini eski haline getirmek doğru olan. Hayırlısı bakalım daha muayeneye 15 ay var benim. [emoji16]

One Life Live it.!!!

Detayli bilgiler icin cok tesekkurler. Yani bu kodlama isini ogrenip kablo sahibi olup kendi kendimize yapmamiz gerekiyor ki, bu da zaman alir. Ama yapacak birsey yok gibi.

Peki, bu kodlamalari yaptik diyelim, fabrika ayarlarina don gibi bir kod var mi hepsini basa dondursun? Sonra tek tek acariz yeniden?

Orhan dedi:
mesela amerikan parklar muayeneden geçmez. bende kapalıydı.
Amerikan park ile muayneden sorunsuz geçen bir Hocamız vardı forumda, nickini hatırlayamadım şimdi. 

Püf noktası şuymuş orada ki memurun dediğine göre, amerikan park yanıyor tamam, ama eğer sinyal verdiğinde 0-100-0-100 şeklinde değilde 30-100-30-100 şeklinde yanıp sönüyorsa geçmiyormuş. Yani sinyalde tam yanıp sönmesi önemli noktaymış. Eğer tam yanıp sönüyorsa geçiyormuş.

Bende muayene zamanı deneyeceğim bakalım. Şubatta bizim muayene tarihi de. 

Kusursuz geçen araç bende görmedim henüz, herhalde fabrikada alıp getirip muayeneye soksan, hiç bişey bulamasa far yönü hatasından hafif kusurla geçer. Farları ayarlatıp gitmiştim, yine de 3 farda hatalı yön diye kusur bulmuşlardı. 

Orhan dedi:
işi hiç riske atmadan ve uğraşmadan muayeneye girmek lazım eren.

benim durumum bunu açıkca gösterdi. gidip gelme masrafı ve zamanı ile uğraşmaktan daha kolay özellikleri kapatmak bence.

özellikle senin gibi işin üstadı olan için. s=bigstar
Yok Abi çakarlı sinyali felan kapatırım zaten ama amerikan parkı kapatmadan gideceğim. Bunları kapat gel derse medya ekranından kapatırım hemen orada. :D  

Orhan dedi:
onu da çözmüştük değil mi. s=ebebe

bu güzel işte. ama muayene standına giremiyoruz ve çıkışta kapatmak imkanı olmuyor diye biliyorum.

gerçi bir kez de sen denemiş olursun.
Girmeden sorarız orada ki memurlara, yok hiç bir amerikan türü geçmiyor derse girmeden önce kapatırız hemen. :)  

Girmeden sorarız orada ki memurlara, yok hiç bir amerikan türü geçmiyor derse girmeden önce kapatırız hemen. :)  
Değerli Eren Kardeşim 

Aydınlatmada yapılan en küçük değişiklik hiçbir şekilde geçmez. 

Amerikan parklar da buna dahil.

İşini yapmayan görevli nedeniyle yapılan bu hatalı tespit ancak başka bir yerde işini yapmayan bir görevli bulduğunuzda yine benzer şekilde sonuçlanacaktır. Fakat mantıkta iki tikelden nasıl ki tümele varılması mümkün değilse, iki yanlış bir doğruya vardırmaz.

Geri
Üst Alt