Çift U Led Tek U led farkı

Benim de merak ettiğim acaba tek u led ile çift u led farın aydınlatma performansı veya selektör hızı performansı farklı mıdır. Tecrübe eden oldu mu acaba paylaşırsa sevinirim. Çift u led daha iyi aydınlatıyor desinler bugün değiştiririm tek u LED'leri.
Hocam, DLR'ler (day light running, yada gündüz farları) aydınlatmada fark yaratmaz... Ne kadar çok parlaklığı artarsa karşıdan gelenden o kadar okkalı bir küfür gelir sadece :)  

Aydınlatmayı ne değiştirir... Mesela şuan bildiğim kadarıyla Bi-Xenon mekanizmasına sahip Golf'lerin ampulleri D3S. Her ne kadar soğuk selektör (kısalar kapalıykende xenon ile selektör yapabilme imkanı) yapma imkanı versede bir bmw yada mercedes deki gibi Gen5 D1S aydınlatmasına sahip değil... Haliyle aydınlatma biraz düşük kalıyor!

Eğer sizin sorunuzdaki gibi oem çift u led golf R farlarındaki mercek ve ampul ikilisi yukarıda bahsettiğim gibi GEN5 D1S şeklindeyse aydınlatma değişir... Yoksa tek başına u led'in iki tane hatta 5 tane olmasından kimseye aydınlatma performansı artırımı gelmez...

Üstadlar bir sorum var. Benim araç 1.6 tdi dsg comfortline. Sürüş konfor ve ışık paketi var. Highline almadığıma pişmanım. Yavaştan birkaç değişiklik yapayım istiyorum. 

Çift u led bi xenon 

arka led stoplar

led plaka aydınlatmaları

17" madrid veya dijon jant takımı

Farlar çıkma veya kaliteli replica olabilir. 

Orjinalleri 10bin liraya yakın tutuyor neredeyse. 

Bunlar için ne kadar bütçe ayırmam lazım?

Üstadlar bir sorum var. Benim araç 1.6 tdi dsg comfortline. Sürüş konfor ve ışık paketi var. Highline almadığıma pişmanım. Yavaştan birkaç değişiklik yapayım istiyorum. 
Çift u led bi xenon 
arka led stoplar
led plaka aydınlatmaları
17" madrid veya dijon jant takımı

Farlar çıkma veya kaliteli replica olabilir. 
Orjinalleri 10bin liraya yakın tutuyor neredeyse. 

Bunlar için ne kadar bütçe ayırmam lazım?
5.5 6 civarı. Ama jant için başka seçenek düşünün derim. Plaka aydınlatma arkadaş satıyor 50tlye.

Hocam, DLR'ler (day light running, yada gündüz farları) aydınlatmada fark yaratmaz... Ne kadar çok parlaklığı artarsa karşıdan gelenden o kadar okkalı bir küfür gelir sadece [emoji4] 
Aydınlatmayı ne değiştirir... Mesela şuan bildiğim kadarıyla Bi-Xenon mekanizmasına sahip Golf'lerin ampulleri D3S. Her ne kadar soğuk selektör (kısalar kapalıykende xenon ile selektör yapabilme imkanı) yapma imkanı versede bir bmw yada mercedes deki gibi Gen5 D1S aydınlatmasına sahip değil... Haliyle aydınlatma biraz düşük kalıyor!
Eğer sizin sorunuzdaki gibi oem çift u led golf R farlarındaki mercek ve ampul ikilisi yukarıda bahsettiğim gibi GEN5 D1S şeklindeyse aydınlatma değişir... Yoksa tek başına u led'in iki tane hatta 5 tane olmasından kimseye aydınlatma performansı artırımı gelmez...
Mert hocam elbette LED'lerin aydınlatma ile ilgisi yok. Yani bunu bu sitede bulunan herkes bilir diye düşünüyorum. Benim kastettiğim elbette kısa ve uzun farların performansı. Eğer tek u led farlarda olduğu gibi Valeo marka d3s ise zannetmiyorum. Ama insan ümit ediyor işte belki daha iyidir diye. Golf 6 aracımda ledli bi xenon far vardı, yanlış hatırlamıyorsam onda hella marka sistem vardı, BMW lerde olduğu gibi şimşek çakması misali hızlı selektörü ve insanın her yolculuğunu gece yapmaya heveslendiren aydınlatma performansı vardı. Ben o performansın peşindeyim resmen kasa yenileyip mağdur oldum

Tesekkurler hocam. Hangi jantı önerirsiniz peki? 17" dusunuyorum.
Madrid olabilir hocam. 18 de düşünebilirsiniz arada müthiş fark olmaz. İlla orjinal derdiniz yoksa benim gibi cms yaa da carre modellerini de değerlenebilirsiniz.

Arkadaşlar konu açılmışken sorayım bugün bi golf baktım 1.2 tsi comfortline cam tavan ve mercekli far mecvuttu lakin farlarda u sekillerinde led yoktu anlam veremedim bilen arkadaşlar beni aydınlatabilir mi ? Ayrıca katlanır ayna ekstra bir opsiyon mu ?

@mami

Comfortline donanımda katlanır ayna opsiyonel aynı zamanda u ledde öyle sizin baktığınız araçta bi xenon vardır ama u led yoktur.

@burakca senin aracında güzelmiş Allah kaza bela vermesin satar misin bana :)) ara ara bulamıyorum ya u led ve camtavani olan bi golf 1.2 mi senin aracın kac model pazarlık yapalım  :'(

Mert hocam elbette LED'lerin aydınlatma ile ilgisi yok. Yani bunu bu sitede bulunan herkes bilir diye düşünüyorum. Benim kastettiğim elbette kısa ve uzun farların performansı. Eğer tek u led farlarda olduğu gibi Valeo marka d3s ise zannetmiyorum. Ama insan ümit ediyor işte belki daha iyidir diye. Golf 6 aracımda ledli bi xenon far vardı, yanlış hatırlamıyorsam onda hella marka sistem vardı, BMW lerde olduğu gibi şimşek çakması misali hızlı selektörü ve insanın her yolculuğunu gece yapmaya heveslendiren aydınlatma performansı vardı. Ben o performansın peşindeyim resmen kasa yenileyip mağdur oldum :)
İstanbuldaysanız eğer bir çift orjinal boş far alın -kendi farınıza da yaptırabilirsiniz tabi ki hiç problem değil- İlker Kemal vardır belki duymuşsundur. Bixenon konusunda çok başarılı işler yapar. Muhtemelen 1000-1500 TL arası Hella mercek ve Gen5 D1S sistemine kavuşursunuz. Alın size BMW aydınlatması. Yaptıran çok arkadaşım var, özellikle focuscu arkadaşlarımın tamamı yaptırdı... Hiç sorun yaşayan görmedim. Bir alternatif önerisi sadece size...

Onun dışında VW aydınlatma konusunda bir BMW, Mercedes değil tabi ki... Almadan öncede farketmiştim, Golf bixenonlu bir araç olmasına rağmen dışarıdan bakıldığında dahi merceklerinin içeri fazla gömülü olması sebebiyle bixenon havası vermiyor. Mercekler o kadar gömülü ki far tasının içine, dışarıdan bakan kaliteli bir halojen beyaz ampul takıldığını sanabilir! Beni en çok memnun eden tarafı ise adaptif mercek hareketleri. Bunun performansı gerçekten hassas ve faydalı...

Siz İlker Kemal usta önerisini bir düşünün... Gerekirse konuşuruz yardımcı olurum  :'(

İstanbuldaysanız eğer bir çift orjinal boş far alın -kendi farınıza da yaptırabilirsiniz tabi ki hiç problem değil- İlker Kemal vardır belki duymuşsundur. Bixenon konusunda çok başarılı işler yapar. Muhtemelen 1000-1500 TL arası Hella mercek ve Gen5 D1S sistemine kavuşursunuz. Alın size BMW aydınlatması. Yaptıran çok arkadaşım var, özellikle focuscu arkadaşlarımın tamamı yaptırdı... Hiç sorun yaşayan görmedim. Bir alternatif önerisi sadece size...

Onun dışında VW aydınlatma konusunda bir BMW, Mercedes değil tabi ki... Almadan öncede farketmiştim, Golf bixenonlu bir araç olmasına rağmen dışarıdan bakıldığında dahi merceklerinin içeri fazla gömülü olması sebebiyle bixenon havası vermiyor. Mercekler o kadar gömülü ki far tasının içine, dışarıdan bakan kaliteli bir halojen beyaz ampul takıldığını sanabilir! Beni en çok memnun eden tarafı ise adaptif mercek hareketleri. Bunun performansı gerçekten hassas ve faydalı...

Siz İlker Kemal usta önerisini bir düşünün... Gerekirse konuşuruz yardımcı olurum  :'(
İlginize teşekkür ederim öncelikle. İlker Kemal ismini duymamıştım ama ilk fırsatımda bir bakıp inceleyeceğim.

Dün akşam yine dikkat ettim çalışma şekline farların, çok belirgin değil ışık çizgisi. Eski Golfümde bıçak gibi keskindi desem yeridir.

Esas problem 100km üzerinde hızlarda bana yeterince ileriyi aydınlatmıyor hissi uyandırması. Herhalde böyle kullanıp gideceğiz ne yapalım.

Merhaba Dostlar;

Genel olarak vw Golf lerdeki aydınlatma grubu fena olmamakla birlikte Bence beklenen seviyenin altında Performansları. Üzerine yaşanan Mercek sorunsallarıda cabası.Kendi aracımda Bi xenon U led lerimin çoğu zaman eleştirmeni olmuşumdur. Merceklerin lekelenmesi, Farların yeterince aydınlatmayışı , uzun yolculuklarda kısa farların yakınlığı vs şeklinde. Bunları dert etmeyenlerde vardır illaki ama Ben ilk olarak uzun yolda kısa farların daha uzun aydınlatması için far ayarlarını değiştirmiştim. Uzunlar yeterli gözükse de farklı model marka araçlara oranla yetersiz idi. üzerine 42 bin km de iken 2 yılını doldurmadan Değişim yapılması da aslında Farların Yeterli kalitede olmadığının vw tarafından ispatı  oldu. Çevremde U le ve ya Çift  U led almayı düşünenler oluyor bana sorulduğunda Dışardan replika Grubu far almalarının daha mantıklı olduğunu( Fiyat/Performans) söylüyorum oysa ki her şeyin orjinal olması yönünde her zaman tavsiyelerim olsada , bu konuda  bana arkadaşlardan garip bakışlar  olmuyorda değil :)  Evet maalesef opsiyon olarak daha fazla ödeme yaparak  aracımıza eklettiğimiz U ledler vs vw far grubu yeterli değil özellikle parasının karşılığını haketmediğini düşünüyorum. Farklı görüşlere saygım var lakin benim bu konuda ki düşüncelerim bunlar. Herkese selam ve  saygılar

Merhaba Dostlar;

Genel olarak vw Golf lerdeki aydınlatma grubu fena olmamakla birlikte Bence beklenen seviyenin altında Performansları. Üzerine yaşanan Mercek sorunsallarıda cabası.Kendi aracımda Bi xenon U led lerimin çoğu zaman eleştirmeni olmuşumdur. Merceklerin lekelenmesi, Farların yeterince aydınlatmayışı , uzun yolculuklarda kısa farların yakınlığı vs şeklinde. Bunları dert etmeyenlerde vardır illaki ama Ben ilk olarak uzun yolda kısa farların daha uzun aydınlatması için far ayarlarını değiştirmiştim. Uzunlar yeterli gözükse de farklı model marka araçlara oranla yetersiz idi. üzerine 42 bin km de iken 2 yılını doldurmadan Değişim yapılması da aslında Farların Yeterli kalitede olmadığının vw tarafından ispatı  oldu. Çevremde U le ve ya Çift  U led almayı düşünenler oluyor bana sorulduğunda Dışardan replika Grubu far almalarının daha mantıklı olduğunu( Fiyat/Performans) söylüyorum oysa ki her şeyin orjinal olması yönünde her zaman tavsiyelerim olsada , bu konuda  bana arkadaşlardan garip bakışlar  olmuyorda değil :)  Evet maalesef opsiyon olarak daha fazla ödeme yaparak  aracımıza eklettiğimiz U ledler vs vw far grubu yeterli değil özellikle parasının karşılığını haketmediğini düşünüyorum. Farklı görüşlere saygım var lakin benim bu konuda ki düşüncelerim bunlar. Herkese selam ve  saygılar
genelde bu segmentteki araçlarda bixenon hep opsiyonla gelir... Hatta bazen parasını verirsin ama o opsiyonu bile ekletemezsin. (bknz. focus alırken yaşanan krizler)

Golf'ün en üst donanım paketinde bixenon farı standart olarak sunması çok iyi. Sonucunda bu araç 2012'de üretildi, aynı üretimli focuslar da da benzer mercek-ampul kombinasyonu var. Hatta focuslar kısa farlar kapalıyken soğuk selektörde yapamıyor. Bu golfün bir artısı...

Ancak herkes aracını alttakiyle değil üsttekiyle kıyaslar... Her ne kadar BMW 1 serisi donanım ve malzeme kalitesi olarak bir hüsran olsa da ZF şanzımanı, twin turbosu, aydınlatması ve arkadan itiş avantajıyla golf için kıyas kriteri oluşturuyor. Ve zaten kullanılan aydınlatma grubu malzemeleri arasında ciddi fark olduğundan 2012 model bir 1.16 bmw'farları golfden çok çok daha iyi aydınlatmaya sahip... Neyse olmayınca bixenon hasreti çekilir oluncada böyle beğenilmez işte :)  

genelde bu segmentteki araçlarda bixenon hep opsiyonla gelir... Hatta bazen parasını verirsin ama o opsiyonu bile ekletemezsin. (bknz. focus alırken yaşanan krizler)

Golf'ün en üst donanım paketinde bixenon farı standart olarak sunması çok iyi. Sonucunda bu araç 2012'de üretildi, aynı üretimli focuslar da da benzer mercek-ampul kombinasyonu var. Hatta focuslar kısa farlar kapalıyken soğuk selektörde yapamıyor. Bu golfün bir artısı...

Ancak herkes aracını alttakiyle değil üsttekiyle kıyaslar... Her ne kadar BMW 1 serisi donanım ve malzeme kalitesi olarak bir hüsran olsa da ZF şanzımanı, twin turbosu, aydınlatması ve arkadan itiş avantajıyla golf için kıyas kriteri oluşturuyor. Ve zaten kullanılan aydınlatma grubu malzemeleri arasında ciddi fark olduğundan 2012 model bir 1.16 bmw'farları golfden çok çok daha iyi aydınlatmaya sahip... Neyse olmayınca bixenon hasreti çekilir oluncada böyle beğenilmez işte :)  
Mert Hocam merhaba;Farlar hakkında kendi yorumlarım bunlar lakin fort focus yada bir başka araçla kıyaslama da yapmadım; kendim 25 Ay sürekli ve aktif olarak  kullanmış olduğum farlar için Golftutkusu dostlarına olan düşüncelerimdir bunlar. Sizlerin yazısından anladığım kadarıyla focus ile bir kıyaslama yapılarak yeterli olabileceği hatta highline versiyonda bi xenon farlların standrat olmasının artısından bahsetmişsiniz .Bu sizin için yeterli olabilirken bir başkası için olmayabilir. Farklı görüşlere saygım var. Lakin VW mühendisleri de dahil kullandıkları xenon farların yetersiz ve sağlıksız çalışmalarının sonucunda bunu kabul etmiş ve gerekli işlemler için göz ardı edilemeyecek meblalalrda olsa dahi  değişim onayı vermişlerdir. Burada Asıl anlatmak istediğim durum Far grubunun bana göre başarısız oluşu ve yaşanan sıkıntılardan dolayı VW nin Makyajlı kasa golf lerde bu farları tamamen değiştirme yoluna gitmesi de sanki düşüncelerimi doğrular nitelikte oluşu. U led yada bi xenon Farlar bence yetersi ve  tarihteki yerlerini yetersiz olarak alacaklar. Son olarak Focus harici Golf ile kıyaslama yapılabilir araçların üst modellerinde kullanılan Far gruplarını incelemenizde fayda olacaktır.Örneğin Peugeot 308 FULL LED teknolojisi - Opel’in IntelliLux LED sistemi -Volvo Tam LED Aktif Huzme- BMW 1.16 Led Far Grubu- MB A180 Farları ...  vs gibi bunlarla kıyaslamak daha sağlıklı sonuçlar almamıza yardımcı olacaktır. Selam ve saygılar iyi Forumlar :)  

@Ender sizin yazdıklarınızı okudum, sonra kendi yazdıklarımı tekrar okudum... Aynı şeyden bahsediyoruz :)  

2012'de üretime giren araçlardan; kendisinden altta yer alan focustan daha iyi aydınlatır ama kendisinden üsttekilerden daha az aydınlatıyor dedim, doğru mu? Opel, Peugeot ne zaman üretildi, 2015-2016... Mutabıkız, genel olarak aydınlatma vasat. İyi kötü kıyaslaması değildi yazdığım, kendi sınıfı içindeki referanslardan bahsettim sadece. Tüm araçların aydınlatmalarından haberdarım, yeterli bilgim olmasa fikrimi aktarmam zaten...

Geri
Üst Alt