Güncel Bakım Masrafları

Bende 2 gundur arabanin altinda yakit deposu etrafinda filtre ariyorum degistirmek icin :D Ve gercekten hicbiryerde bu bilgiyi bulamadim. 2021'in sonundan itibaren uretilen 1.0 tsi araclarinda yakit filtresi yok :D

Son düzenleme:

Herkese selamlar
arkadaşlar bende bugün periyodik bakım ile ilgili araştırma yaptım.
bunun sonucunda bir yetkiliden fiyat teklifi aldım,bir OEM parça satan sitedeki fiyata baktım,birde en son kendim rutin olarak N11 mağazadan uzmanparça isimli satıcının sattığı filtre setlerinin güncel fiyatını aldım.
bu karşılaştırmalar sonucu:
1, yetkili servisten %30 indirimli periyodik bakım(yağ+yakıt+hava+carbonlu polen filtre,karter tapası ve yağ değişimi ile sanırım cam silecek suyunuda koyuyorlar.) şuanda 8300 TL.
2, periyodik bakım filtrelerini OEM/VAG olarak satan sitede fiyat karter tapası dahil 5100 TL
3, N11 den (Mann Türkiye tuzla distribütörüyle telefon ile görüşüp kendilerinden gerçekten alıp almadığını teyit ettirmişliğim vardır.) sürekli satın aldığım mann marka 4 lü filtre seti ve hediye karter tapasıyla 1543 TL.

şimdi şunuda sizlere sorup artık ona göre bir yol belirleyeceğim.Aracımı aldığımdan beri toplamda 3 defa N11 den 4 lü filtre setini alıp, yağımıda egemottan liqui moly 4200 olan yağı alıp filtre değişimlerini yağ harici kendim yapıyordum.Yağ değişimini ise kanal veya lift olmadığından herhangi bir yere götürüp değiştiriyordum.

şuanda aynı periyoda devam edersem filtreler 1543 TL+yağ 1828 TL+yağ değişim işçiliği geçen yaz 200 dü şuanda 300-400 TL desek toplamda 3700-3800 TL gibi bir fiyat çıkıyor.

tüm filtreleri yetkiliden alsam 4696 TL+ dışarıdan kendim yağ alsam 1830 TL+yağ değişim işçiliği de 300-400 TL desek 6800-6900 TL gibi tutuyor.

şimdi buraya dikkat buyurun!

orijinal Mann filtreler servisteki orijinal filtreler ile aynı çalışma görevini yapacak kapasiteye sahip midir?
konuyu bilenlerin cevaplarına göre eğer aynıysa, sürekli yaptığım gibi periyodik bakımları kendim yapmam daha ekonomik oluyor.
Ama kesinlikle fark vardır denilirse öyle kabul görülürse ozamanda yetkiliden filtreler tedarik eder yağı dışardan alırsam 6800-6900TL fiyat çıkıyor.
işte dananın kuyruğu bundan sonra kopacak
lütfen konuya vakıf olan abilerim arkadaşlarım özellikle sizlerin cevapları beni karar alma noktasında bir yere getirecektir.

çünkü bir fark var ise 1300-1400 TL gibi bir fark yüzünden boşuna uğraşmaya değmez benim gözümde.Çünkü en azından tüm parçalar hem orijinal hemde yapılan işlem kayıt altında olduğundan satış aşamasında satıcının elini güçlendirdiği için yetkilide yaptırmanın böyle bir artısı var.
şimdiden teşekkürler herkese

"Aracımı aldığımdan beri toplamda 3 defa N11 den 4 lü filtre setini alıp, yağımıda egemottan liqui moly 4200 olan yağı alıp filtre değişimlerini yağ harici kendim yapıyordum.Yağ değişimini ise kanal veya lift olmadığından herhangi bir yere götürüp değiştiriyordum."

Devam edin derim...Fazla para vereceğinize aracınızın yağını biraz erkenden değiştirin. Servisin bakımından çok daha iyi gelir :)
Dışarda yağ değiştirirken dikkat edin fazla yağ koymasınlar. Servisin en güzel yanı o..ölçülü bir şekilde koyup bitiriyor.

@memin
Polen filtre farkını daha önce detaylı aktardım. Ancak hatalı üretim polen filtresi de mevcut. Her ikisi de serviste bu şekilde.

Hava filtresini de kıyasladım. Dışarıdaki ile servisteki 1 yaprak fark vardı. Ancak üstten bakışta turuncu alan aralığındaki kapasite aynı denilebilir. Bu da direkt olarak kaliteli kalitesiz anlamı taşımaz.

Düzeni bozmayın derim. Zaten tecrübeleriniz aynı şekilde temin edip dediğim yaptırın.

Bugün periyodik bakım yaptırdım. Taze bir fatura bırakıyorum.

2019 1.5 TSI Golf - 66.500 km - Doğuş Oto Ankara

Screenshot 2024-02-13 at 14.50.07.png

"Aracımı aldığımdan beri toplamda 3 defa N11 den 4 lü filtre setini alıp, yağımıda egemottan liqui moly 4200 olan yağı alıp filtre değişimlerini yağ harici kendim yapıyordum.Yağ değişimini ise kanal veya lift olmadığından herhangi bir yere götürüp değiştiriyordum."

Devam edin derim...Fazla para vereceğinize aracınızın yağını biraz erkenden değiştirin. Servisin bakımından çok daha iyi gelir :)
Dışarda yağ değiştirirken dikkat edin fazla yağ koymasınlar. Servisin en güzel yanı o..ölçülü bir şekilde koyup bitiriyor.
cevabın için çok teşekkür ederim,benim peşine düştüğüm yetkilideki filtre fiyatlarını orjinal Mann olan filtreler ile arasındaki bukadar devasa fiyat farkı neden?
sonuçta serbest piyasa ekonomisi var evet ama o filtreyi üreten firmanın Mann şirketinin sattığı fiyattanda haberi vardır muhakkak.
pekala varsa haberi neden ısrarla yüksek fiyattan satışını yapıyor.
hadi servisin yüksek fiyat çekmesini anlarım maliyetler şu bu vs..
peki online yedek parça sitesine bakıyorum oradada mann filtre var fiyat dediğim gibi diğer satış yapan yerler ile hemen hemen aynı fakat oem orijinal diye sattığı filtre seti 5100 tl servis ise aynı filtreyi 4700 tl ye satıyor. muhtemelen bu dışarıda OEM/VAG diye sattıklarını sanırım doğuş otodan tedarik edip farkını koyarakmı satıyor.

@memin
Polen filtre farkını daha önce detaylı aktardım. Ancak hatalı üretim polen filtresi de mevcut. Her ikisi de serviste bu şekilde.

Hava filtresini de kıyasladım. Dışarıdaki ile servisteki 1 yaprak fark vardı. Ancak üstten bakışta turuncu alan aralığındaki kapasite aynı denilebilir. Bu da direkt olarak kaliteli kalitesiz anlamı taşımaz.

Düzeni bozmayın derim. Zaten tecrübeleriniz aynı şekilde temin edip dediğim yaptırın.
teşekkür ederim oğuz yukarıya yazdığım cevabı okurmusun bu kadar yüksek olmasının sebebi ne olabilir?

@memin
Fiyat farkı bakımından bakarsak işçilik kalemlerine bakarsanız aslında sonuç ortada.
Teknisyen de aynı işçilik ücreti, usta da..

Eko diye satılan parça ucuz. Sahte mi , hayır. Ekonomik.
Yani aslına bakılırsa servis fiyatı işçilik fiyatı günün sonunda dengelemek için. Bir parça fiyatı ile bu fark kalite ile alakalı denemiyor.
Zubizu ile işlem yapılınca belirli bir fiyata düşüyor. Ama sonra onu misli ile başka bir arızada sizden alınıyor.

Dışarıda OEM/orijinal olarak satılan parça tecrübem olmadı. Servisteki ile aynı ürün ise ona da kâr ve kargo ücreti vs. ile fiyat biraz daha farklı olmuş olabilir.
Yani günümüzde fiyat şahitliği yok. Bir malı üreten bir defa kazanıyor. Ama onu elden ele geçirip üreticiden daha fazla kazanç elde etmek durumu da söz konusu.(tabii ki artan maliyetler kurtarma durumları da çok hızlı etki ediyor)

Geçtiğimiz hafta 30.000 km bakımı yaptırdım. (Golf 8 1.0 tsi) Filtre ve motor yağı dışında fren hidroliği değişimi yaptırdım. Tutar istanbul Özön için 10.000TL'dir. (Cam sıvısı falan yok bu fiyatta)
Garantisi devam eden araç sahiplerine bilgi olması için paylaşmak istedim.
Bu arada +1 yıl uzatma garantisi için peşin 26.000TL. KK ile 29.000TL fiyat teklifi paylaştılar.

Geçtiğimiz hafta 30.000 km bakımı yaptırdım. (Golf 8 1.0 tsi) Filtre ve motor yağı dışında fren hidroliği değişimi yaptırdım. Tutar istanbul Özön için 10.000TL'dir. (Cam sıvısı falan yok bu fiyatta)
Garantisi devam eden araç sahiplerine bilgi olması için paylaşmak istedim.
Bu arada +1 yıl uzatma garantisi için peşin 26.000TL. KK ile 29.000TL fiyat teklifi paylaştılar.
Ben sıfır araç teslim alırken garanti uzatmayı 20 bin liraya yaptırdım. Araç kredisi içine gömüp faiz ile 12 aya da döldüler.

Bugün periyodik bakım yaptırdım. Taze bir fatura bırakıyorum.

2019 1.5 TSI Golf - 66.500 km - Doğuş Oto Ankara

Bakım sonrası yağ değişimi maili geldi. Atık yağ miktarı yazıyor. Buradan 1 yılda 0.2 litre yağ yakmış bilgisi çıkartılabilir sanırım :)

Screenshot 2024-02-15 at 10.23.25.png

• Beğen
Tepkiler: SCC
İlk yıl yani 15 bin bakımında, yağ/yağ filtresi/hava filtresi değişti yetkili serviste. İkinci yıl 30 bin bakımında, yağ/yağ filtresi/hava filtresi/polen filtresi değişti yine yetkili serviste. Kullandıkları yağ çöp, kullandıkları yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi büyük ihtimalle bosch ya da mann marka. Diğer üçünü geçtim fakat polen filtresini orijinal kullanmadıklarında olay bitiyor. Fabrikadan gelen orijinal polen filtresinin muadili yok gibi bir şey zaten fiyatından belli. Servisin 540 tl ye taktığı polen filtresi dışarıda 300/350 bandında oysa gerçek vag ürünü polen filtresinin fiyatı 1700 tl. Bir tarafta; iki yıl sıfır koku, sıfır baş ağrısı, neredeyse hiç dahili hava sirkülasyonunu çalıştırmadan geçirilen 25 bin km, diğer tarafta; yetkili serviste yapılan bakım sonrası kalorifer/klima çalıştığı an hissedilen egzoz kokusu ve dışarıdaki en küçük kokunun araç içine girmesi.
Ne diyebilirim ki, geçmiş olsun. Alım gücü o derece düşmüş ki, orijinal parçayı servisler bile kullanmıyor, kullanırsa müşteri kabul etmeyecek ya da muadil ürün kullanımından ettiği karı orjinal ürün kullanınca edemeyecek.

https://www.hepparca.com/volkswagen-golf-8-karbonlu-polen-filtresi-orijinal

https://ulugyedekparca.com/volkswagen-golf-8-karbonlu-polen-filtresi-mann-marka

https://www.lazimolur.net/bosch-karboblu-polen-filtresi-volkswagen-golf-8-1.5tsi-2019-2023

İlk yıl yani 15 bin bakımında, yağ/yağ filtresi/hava filtresi değişti yetkili serviste. İkinci yıl 30 bin bakımında, yağ/yağ filtresi/hava filtresi/polen filtresi değişti yine yetkili serviste. Kullandıkları yağ çöp, kullandıkları yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi büyük ihtimalle bosch ya da mann marka. Diğer üçünü geçtim fakat polen filtresini orijinal kullanmadıklarında olay bitiyor. Fabrikadan gelen orijinal polen filtresinin muadili yok gibi bir şey zaten fiyatından belli. Servisin 540 tl ye taktığı polen filtresi dışarıda 300/350 bandında oysa gerçek vag ürünü polen filtresinin fiyatı 1700 tl. Bir tarafta; iki yıl sıfır koku, sıfır baş ağrısı, neredeyse hiç dahili hava sirkülasyonunu çalıştırmadan geçirilen 25 bin km, diğer tarafta; yetkili serviste yapılan bakım sonrası kalorifer/klima çalıştığı an hissedilen egzoz kokusu ve dışarıdaki en küçük kokunun araç içine girmesi.
Ne diyebilirim ki, geçmiş olsun. Alım gücü o derece düşmüş ki, orijinal parçayı servisler bile kullanmıyor, kullanırsa müşteri kabul etmeyecek ya da muadil ürün kullanımından ettiği karı orjinal ürün kullanınca edemeyecek.

https://www.hepparca.com/volkswagen-golf-8-karbonlu-polen-filtresi-orijinal

https://ulugyedekparca.com/volkswagen-golf-8-karbonlu-polen-filtresi-mann-marka

https://www.lazimolur.net/bosch-karboblu-polen-filtresi-volkswagen-golf-8-1.5tsi-2019-2023
Polen filtresi ile ilgili tespitlere göz atabilirsiniz.
https://www.golftutkusu.com/topic/15366-servis-filtresi-ile-disaridan-alinan-filtre-farki/

https://www.golftutkusu.com/topic/21180-volkswagen-servislerinde-uretim-hatasi-polen-filtresi/

https://www.golftutkusu.com/topic/2...durumlar-eko-yedek-parca-tercihi-anket/page/3

Fabrikadan gelen, araçtan çıkan polen filtresinin fotoğrafı var mıydı?

Çöpe attım maalesef. Normalde sıfır araçlarımı garanti süresince yetkili servise götürür (servis ücretinin tamamını öder), yağ ve yağ filtresini değiştirmelerine izin verir, fabrikadan gelen hava filtresini 30 bin km ye kadar basınçlı hava ile temizleyerek, polen filtresini ise hiç ellemeden 50 bin km ye kadar kullanırdım. Ücretini ödediğim ama değiştirmelerine müsaade etmediğim, takacakları sıfır hava ve polen filtrelerini de teslim etmelerini isterdim. Bu durum sadece vag gurubuna has bir şey değil, reno ve opel de böyle yapıyor, birinci ve ikinci yıl bakım için yetkili servise de verseniz aracın üzerinde fabrikadan gelen sıfır ürünü kullanmıyorlar/kullanamıyorlar.

Bende 2 gundur arabanin altinda yakit deposu etrafinda filtre ariyorum degistirmek icin :D Ve gercekten hicbiryerde bu bilgiyi bulamadim. 2021'in sonundan itibaren uretilen 1.0 tsi araclarinda yakit filtresi yok :D
Yakıt filtresi deponun içinde. Benzin pompası ile beraber. Arka koltuğun altından ulaşılıyor.

Yakıt filtresi deponun içinde. Benzin pompası ile beraber. Arka koltuğun altından ulaşılıyor.
Aynen. 1.5 tsı aracım var. Benim aracın da yakıt filtresi deponun içinde. Uzun ömürlü filtre olduğu söylendi. Ama tabi Türkiyedeki yakıt kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda ne kadar uzun ömürlü orası tartışılır.

Geri
Üst Alt