Güncel Bakım Masrafları

Ali hocam motor yağı değişiminde motor temizleyici katkı kullanmanın bir avantajı veya dezavantajı oluyor mu? Başka marka hafif ticari aracımın bakım zamanı geldi, usta tavsiye etti ama hiç kullanmadım şimdiye kadar.
Kişisel aile aracınızda aklınıza bile getirmeyin derim.!! Motor yağının içinde zaten (temizleyici katkı maddeleri) yeterince bulunur.,

Hafif ticari aracınız 150 bin km’den fazla ise ve sizin haricinizde iş yerinde personel veya başka kişiler de kullanıyor ise o zaman motor temizleyici “kullanılabilir.” ANCAK

Bunun için 2 bidon motor yağı ve 2 adet yağ filtresi alarak bakım yapmanızı öneririm.,

Kirli yani değişecek eski yağın içine (motor temizleyicisi) uygun oranda ilave edilir, motor bir miktar rolantide çalıştırılır., Sonrasında motor yağı ve yağ filtresi değiştirilir. (ilk değişimdeki yeni motor yağı) motorun içini çalkalama amaçlı ve motor temizleyici ürünün olası kalıntılarından kurtulmak amaçlı kullanılır., Önce yeni yağ ısınması beklenir, gerekirse çok yüksek devir çevirmeden kısa bir tur atılır., Yağ boşaltılır., yağ filtresi tekrardan değiştirilip, 2. Kez yeni yağ dolumu yapılır işlem tamam., ancak bu işlemler yapılırken yahu az önce zaten yağ filtresini değiştirdik., 15 dk. sonra tekrardan yağ filtresi değiştirlir mi diye düşünmeyin çünkü yağ filtresi de mutlaka 2. kez değiştirilmesi gerekir.!

Km ‘si yüksek olan ticari araç bile olsa her bakımda bu işlemi yapmaya gerek yoktur., 2-3 bakımda bir yapılabilir.

bu motor suyu ekleme takviyesinin serviste yapılması gerekir mi .Serviste maliyeti ne kadar olur dışarda maliyeti ne kadar olur bir bilgisi olan varmı
Maliyet olarak çok yüksek bir rakam olmaz, dışarda ekletmeyin lütfen bizim araçlara uygun antifriz her yerde olmayabiliyor.
birde aracımı düzenli serviste bakım yaptırıyorum bunu kendilerinin ta o vakit eklemeleri gerekmezmiydi
Belki o esnada minimum çizgisinin üzerinde idi, belkide gözlerinden kaçmıştır.

araç arıza lambası verdi bu hususta maksimum kaç km kullanabilirim böyle
En yakın petrolden saf su satın alıp, bir miktar ekleme yaparak (örneğin minimum yazan seviyeyi az geçecek şekilde) servise gidebilirsiniz.

Burada kilit nokta gözle görülür bir su kaçağı var mı o önemli?

Saf Su eklemenize rağmen, su seviyesi görünmüyorsa çok çok su eklemek gerekiyorsa ve hatta su kaçağı tespit ettiyseniz aracı sürmek yerine çekici ile götürmek daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Su deposunun Fotoğraf atma imkanınız olur mu ?
Su kaçağı için bakacağınız yerler; aracınız tsi ise akünün altındaki motorun sağ alt tarafına denk gelen yerler. Eğer Tdi ise onun devirdaim nerededir bilmiyorum

Kişisel aile aracınızda aklınıza bile getirmeyin derim.!! Motor yağının içinde zaten (temizleyici katkı maddeleri) yeterince bulunur.,

Hafif ticari aracınız 150 bin km’den fazla ise ve sizin haricinizde iş yerinde personel veya başka kişiler de kullanıyor ise o zaman motor temizleyici “kullanılabilir.” ANCAK

Bunun için 2 bidon motor yağı ve 2 adet yağ filtresi alarak bakım yapmanızı öneririm.,

Kirli yani değişecek eski yağın içine (motor temizleyicisi) uygun oranda ilave edilir, motor bir miktar rolantide çalıştırılır., Sonrasında motor yağı ve yağ filtresi değiştirilir. (ilk değişimdeki yeni motor yağı) motorun içini çalkalama amaçlı ve motor temizleyici ürünün olası kalıntılarından kurtulmak amaçlı kullanılır., Önce yeni yağ ısınması beklenir, gerekirse çok yüksek devir çevirmeden kısa bir tur atılır., Yağ boşaltılır., yağ filtresi tekrardan değiştirilip, 2. Kez yeni yağ dolumu yapılır işlem tamam., ancak bu işlemler yapılırken yahu az önce zaten yağ filtresini değiştirdik., 15 dk. sonra tekrardan yağ filtresi değiştirlir mi diye düşünmeyin çünkü yağ filtresi de mutlaka 2. kez değiştirilmesi gerekir.!

Km ‘si yüksek olan ticari araç bile olsa her bakımda bu işlemi yapmaya gerek yoktur., 2-3 bakımda bir yapılabilir.
Detaylı açıklama için teşekkür ederim hocam. Aracım 2014 model 115bin km’de, sadece kendim kullanıyorum. Bu bendeki ikinci bakımı olacak, öncesini bilmiyorum. Önerdiğiniz yöntem çok mantıklı fakat maliyet/fayda açısından değecek bir işlem olur mu bilemedim.

@forzaGilles motor soğutma suyunun, soğutma su kabinin max çizgisinde olmasının sakıncası var mı?
Aracım 4 yılı doldurdu, daha 9000 km de. 15 gün sonra servise gittiğimde fren hidroliğini değiştireceğim, soğutma suyunu da değiştirmelimiyim (soğutma suyu berrak).
4. yıl bakımında bujilerde değişmeli mi?

@forzaGilles motor soğutma suyunun, soğutma su kabinin max çizgisinde olmasının sakıncası var mı?
Aracım 4 yılı doldurdu, daha 9000 km de. 15 gün sonra servise gittiğimde fren hidroliğini değiştireceğim, soğutma suyunu da değiştirmelimiyim (soğutma suyu berrak).
Km yapmayan araçlar için!
  • Hidrolik değişimi 3. yılllık, 5. yıllık, 7. yıllık, 9. yıllık bakımlardadır.
  • Bujiler aracınız 4 silindirli ve ACT değil ise 60.000Km de değişir, yılla alakası yoktur.
  • Fabrika dolumu antifreez 6 yılını doldurana kadar gider. Sonrakiler her 5 yılda bir değişir.

Son düzenleme:
Detaylı açıklama için teşekkür ederim hocam. Aracım 2014 model 115bin km’de, sadece kendim kullanıyorum. Bu bendeki ikinci bakımı olacak, öncesini bilmiyorum. Önerdiğiniz yöntem çok mantıklı fakat maliyet/fayda açısından değecek bir işlem olur mu bilemedim.
Bu yöntem sadece benim önerdiğim bir yöntem değildir., motor iç temizleyici yapılırken bu yöntem uyulması gereken bir tavsiyedir.,

Araç kaç km'den beri sizde..? marka-model nedir? uzun süre kulanıcak mısınız? aracın geçmişini biliyor musunuz? bunları bilmek gerek.

Gerekli cevapları değerli dostumuz vermiş., sadece ilaveten şunları ekleyim;

Motor soğuk iken seviye (max. çizgisinin) üzerinde olmamalıdır.!

Doğru seviye ölçümü; motor soğukken ve araç düz bir zemindeyken kontrol edilmelidir. motor sıcakken seviye max. seviyesinin üzerine çıkabilir bunda herhangi bir sakınca yoktur., Eksilme yaparsa ilave işlemi sadece saf su veya G13 antifriz ile yapılmalıdır, çeşme suyu, içme suyu vs.. kesinlikle kullanılmamalıdır..!!

G13 antifriz ile yapılan ilave işlemlerinde kullanılacak antifriz "konsantre formül" şeklinde ise önce ayrı bir kapta yarı yarıya saf su ile sulandırılmalı, sonrasında ilave yapılmalıdır., kullanılacak antifriz (ready to use / kullanıma hazır) formül ise direkt olarak kullanılır.

Bi siteden yari fiyatina buldum, orjinal mi sizce?
Daha detaylı resimler gerekli., özellikle şerit şeklindeki tutkal kısmının başlangıç ve bitiş noktalarını görmek lazım., ve filtrenin üst kısmının resimini görmek gerek. yarı fiyatına aldıysanız sahte olma ihtimali yüksek.

Bugün 2018 golf araç için bakım randevusu aldım. Araç 43binde 4.yıl bakımı 2005 TL fiyat verdiler. Buji değişimi olursa 3000 TL . Bujileri 60 bin ya da 4 yılda değiştiriyoruz dediler. Buji için 60 binde değiştirelim dedim. ZUBİZU indirimi yerine volkswagenim indirimi oluyormuş artık. Cumartesi faturayı alınca paylaşırım

Son düzenleme:
Maliyet olarak çok yüksek bir rakam olmaz, dışarda ekletmeyin lütfen bizim araçlara uygun antifriz her yerde olmayabiliyor.

Belki o esnada minimum çizgisinin üzerinde idi, belkide gözlerinden kaçmıştır.

En yakın petrolden saf su satın alıp, bir miktar ekleme yaparak (örneğin minimum yazan seviyeyi az geçecek şekilde) servise gidebilirsiniz.

Burada kilit nokta gözle görülür bir su kaçağı var mı o önemli?

Saf Su eklemenize rağmen, su seviyesi görünmüyorsa çok çok su eklemek gerekiyorsa ve hatta su kaçağı tespit ettiyseniz aracı sürmek yerine çekici ile götürmek daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Su deposunun Fotoğraf atma imkanınız olur mu ?
Su kaçağı için bakacağınız yerler; aracınız tsi ise akünün altındaki motorun sağ alt tarafına denk gelen yerler. Eğer Tdi ise onun devirdaim nerededir bilmiyorum
aracı bugün vw kayseri servisine götürdüm 213tl ye antifiriz değişimi ve kaçak kontrolleri yapıldı aslında vermemem gereken bir rakamdı çünki 60bin bakımda bakılıp yeterli demişler ama yeterli olsadyı 6ay içinde o derece azalmazdı

aracı bugün vw kayseri servisine götürdüm 213tl ye antifiriz değişimi ve kaçak kontrolleri yapıldı aslında vermemem gereken bir rakamdı çünki 60bin bakımda bakılıp yeterli demişler ama yeterli olsadyı 6ay içinde o derece azalmazdı
Ne zaman eksilteceği belli olmuyor hocam.

Ben bagaja attım servisten alınma 1 lt kendim takip ediyorum.

Bakım içerisinde ücretsiz yapıyorlar mı bilmiyorum.

Neyseki önemli bir kaçak yokmuş ondan emin oldunuz bu sayede

213 tl. antifriz değişimi için oldukça az bir rakam., kullanılan antifrizin litresi 150 tl.den aşşağı değildir., ve (en az 3 lt.) antifriz kullanılması gerekiyor., kaçak kontrolü, bilgisayar ile sistemin havasının alınması vs.. en az 250-300 tl. işçiliği tutar., faturada 213 tl. yazdığına emin misiniz.? bu işte bir yanlışlık var faturayı paylaşabilir misiniz.?

213 tl. antifriz değişimi için oldukça az bir rakam., kullanılan antifrizin litresi 150 tl.den aşşağı değildir., ve (en az 3 lt.) antifriz kullanılması gerekiyor., kaçak kontrolü, bilgisayar ile sistemin havasının alınması vs.. en az 250-300 tl. işçiliği tutar., faturada 213 tl. yazdığına emin misiniz.? bu işte bir yanlışlık var faturayı paylaşabilir misiniz.?
Tahminim; ekleme yapılmıştır Ali hocam

Tahminim; ekleme yapılmıştır Ali hocam
Haklı olabilirsiniz hocam., değişim yapılmadıysa hiç bir işe yaramaz., ve aşırı pahalı bir ücret alınmış demektir., burada amaç zaten komple sıvıyı yenilemek. faturayı bu yüzden görmek gerekli., ekleme yapıp gönderdiler ise verilen paraya yazık günah., kapağı açıp ekleme yapmayı orta okul öğrencisi de kendi yapabilir.

Geri
Üst Alt