Güncel Bakım Masrafları

Merhaba, Mk8 İmpression için bugün ilk bakımı yaptırdım hava ve polen filtresi hariç 1900₺ ödeme yaptım…

Hava ve polen filtresi değişmesi için özellikle gerekirse değişin ücretini ödeyeceğim dedim servis danışmanı sorunsuz devam dedi Almanya kararı ile iki yıl da bir değişeceğini söyledi…
Legal Garantiden sonra bye bye denir. Muhtemelen. E-tsi pil bozuldu derdi de yok . Karadüzen tsi manuel golf sonuçta

@Terms
Bu belgelere dayanarak (luqui moly 50.000 km / 2 yıl)
Vw Ag avrupa esnek service talimatnamesi (2 yıl /30.000 km)

Bizde 1,5 yıl /20.000 km olarak uyguladık bir önceki bakımı

Artık 2 yıl / 16.000 km kafa rahat revize devam.

Almanların yalancısıyız !!!!!

2020 tiguan 1.5tsi highline. ilk bakım geçen yıl 6binde yapıldı. 2.yıl bakımı yaklaştı, araç 12binde. 2650tl polen ve hava filtresi dahil, 1800tl polen ve hava filtresi hariç fiyat aldım. arada bu kadar fark olması garip. kabul ederseler polen ve havayı değiştirmeyeğim. zaten yılda 6bin yapıyorum, basınçlı hava ile temizler binerim diye düşünüyorum.

Onceki sayfada yazdim, karbonlu polen filtresi + hava filtresi 300tl filtremarketim sitesinde.

Bunlari alip kendiniz de degistirebilirsiniz. Ozellikle polenin degismesi gerektigini dusunuyorum.

Aracım 5 yılı doldurmak üzere Şanzıman ve mekatronik yağını değiştiresim var Ankara da bu işi yaptıran varmı yada usta tavsiye edecek. Youtube deki ustalar sürekli değiştirilsin diye ısrar ediyorlar.

Aracım 5 yılı doldurmak üzere Şanzıman ve mekatronik yağını değiştiresim var Ankara da bu işi yaptıran varmı yada usta tavsiye edecek. Youtube deki ustalar sürekli değiştirilsin diye ısrar ediyorlar.
80.000-100.000Km / 10 Yıl diye biliyorum bu işlemi.

Merhaba, Mk8 İmpression için bugün ilk bakımı yaptırdım hava ve polen filtresi hariç 1900₺ ödeme yaptım…

Hava ve polen filtresi değişmesi için özellikle gerekirse değişin ücretini ödeyeceğim dedim servis danışmanı sorunsuz devam dedi Almanya kararı ile iki yıl da bir değişeceğini söyledi…
Yetkili servis çalışanları bile bunun teknik olarak saçma olduğunu ifade ediyorlar. Almanya nın kararı filan değil, alenen Doğuş bir fiyat ayarlaması yaptı ve gerekçe olarak Almanya yı öne sürüyorlar.

Onceki sayfada yazdim, karbonlu polen filtresi + hava filtresi 300tl filtremarketim sitesinde.

Bunlari alip kendiniz de degistirebilirsiniz. Ozellikle polenin degismesi gerektigini dusunuyorum.

Polenden ziyade özellikle hava filtresinin değişmesi gerekiyor.

Bu yeni uygulama olmasaydı bile TR de hava filtresi yılda en az bir, mümkünse 2 kere değişmesi gerekir. TR aşırı tozlu ve pis bir havası var. Avrupa ile kıyas kabul etmez. Ben 7 senenin son 5 yılında yılda 2 kez hava filtresi değiştirdim.

Diğer taraftan bu işi olumlu yönde de kullanabilirsiniz. Eskiden hava filtresini serviste zorunlu tutuyorlardı. Şimdi madem 2 yılda bir en azından kendimiz filtremarketim den alıp yarı fiyatına değiştirebiliriz. Polen de aynı şekilde.

2 yılda
30k mile = 48k km

Bunlar da işin suyunu çıkartanlardan.

Şu ibreti alem boş laf varya bizim memlekette

Offf kapkara olmuş yağ! Yazık !

Kararmayacak mı yani ?
Sapsarı mı kalmalı ?

Tdi 1000 km de kapkara oluyor ? Sela mı okunmalı?

Adam abartmış 48.000 km gitmiş
Kapkaralık yok ????
Mud (çamur) moda girmiş yağ
Yani artık KAHVERENGİ modunda

Kapkara olsa yine iyi denirdi....

• Beğen
Tepkiler: SCC

Hava ve polen filtresi için öncelik bencede hava fltresinin değişimi. Yakıt sarfiyatı ve motor ömrü ve verimi açısından. Polen filtreside sağlık açısından önemli gerçi.
Benim 2.bkm olduğundan servis nazlaniyor, 1. bkm da veya 15bin km de degismiyormus artık. 2022 yılından itibaren uygulamaya başlanmış bu ...
Ben zaten yılda 6bin km biniyorum. Israr ederseler hava filtresini serviste, polen filtresini ise kendim dediğiniz yerden alıp değiştiririm. İlk bakımda ekonomi serisi polen takmışlar, sonradan faturaya bakınca gördüm.

@Terms benim araç 120bine dayandı 🙂
60-70 bin ideal değişme aralığı çok geç kalınmış., diğer husus şasi kodunuza uygun (orjinal yağı) temin edilip değiştirilmesi ve üreticinin önerdiği doğru dolum talimatlarına uyularak değiştirilmesi gerekiyor. Basit bir işlem ama doğru dolum talimatlarına harfiyen uyulmalı.

60-70 bin ideal değişme aralığı çok geç kalınmış., diğer husus şasi kodunuza uygun (orjinal yağı) temin edilip değiştirilmesi ve üreticinin önerdiği doğru dolum talimatlarına uyularak değiştirilmesi gerekiyor. Basit bir işlem ama doğru dolum talimatlarına harfiyen uyulmalı.
Ankarada bu işi adam gibi yapan birini bulsam değiştirteceğim fakat hala usta araştırıyorum.

Ağırlıklı uzun yol yapılan sakin sürülen bir arabada 120 binde de değiştirilebilir bence. 140 bin km de hala kavrama setim orijinal mesela ( masallah diyelim de bozulmasın şimdi :D )

Geri
Üst Alt