Güncel Bakım Masrafları

Gece gece Operasyon "final"

Yag değisiminden artan 5-30 motul yağdan 1-2 damlayı eski diş fırcasına damlatıp kapak dislerini iyice yağladım

Taktım kapağı fırdöndü gibi dönüp sorunsuz sekilde en son aşamada Tık etti kilitlendi .

tık ve kilit ?
Bunu es gecmeyiniz aksi takdirde genlesme tankı icinde basınç/ hava tahliyesi sorunları olabilecektir
Benim araçta fırdöndü yapmıyor ama zorlanmada olmuyor.

1644173749650.png

1644173936686.png
Karar ne kadar zor
Yetkili servis 6. Yıllık bakım 1.264₺
Mini bakım(Yağ+Yağ Filtresi)

Dışarda 4 Filtre + Yağ : 1.032₺

Ekli dosyayı görüntüle 54747

Ekli dosyayı görüntüle 54748
Karar ne kadar zor
Yetkili servis 6. Yıllık bakım 1.264₺
Mini bakım(Yağ+Yağ Filtresi)

Dışarda 4 Filtre + Yağ : 1.032₺

Çok km yapmadı iseniz hava filtresi ve polen temizdir sizin ve koydukları yağı seviyorsanız (ben liqui moly deneyecem bu sene) mini bakım: yetkili servis tercih edilebilir gibi duruyor.

Belki aracı yıkayıp temizlerler de :)

İçime sinsin derseniz; daha servisin otoparkından çıkmadan hava ve poleni siz değişebilirsiniz. Bu arada Hava filtresi sökerken geniş ağızlı bir alet şartmış onu öğrendim :) pense ile söktüm geçenlerde sırf meraktan, çok zor oldu.

Çok km yapmadı iseniz hava filtresi ve polen temizdir sizin ve koydukları yağı seviyorsanız (ben liqui moly deneyecem bu sene) mini bakım: yetkili servis tercih edilebilir gibi duruyor.

Belki aracı yıkayıp temizlerler de :)

İçime sinsin derseniz; daha servisin otoparkından çıkmadan hava ve poleni siz değişebilirsiniz. Bu arada Hava filtresi sökerken geniş ağızlı bir alet şartmış onu öğrendim :) pense ile söktüm geçenlerde sırf meraktan, çok zor oldu.
Son bakımdan bu yana 6.600km yaptım. Çünkü geçtiğimiz yaz karadenizde dolaştım.(Samsun-Trabzon, Ünye)
Son kez servise gideceğim gibi.
Aslında fıçıdan koymasalar koydukları yağ iyi. castrol prof.LL3 5-30 ama fıçıdan basıyorlar güvenemiyorum.
Ne yaptıysam dışardam LM yi de kabul ettiremiyorum. Aslında Gizerler ediyormuş ama ben bütün araçlarımda vw olarak aykana gittim.
aslında Antalyada olsam direk aslan ustaya giderdim.

Son düzenleme:
DPCA, DADA veya DACA kodlu 1.5 TSI motoruna serviste 0w20 yağ ikmali yaptıran oldu mu acaba?

DPCA, DADA veya DACA kodlu 1.5 TSI motoruna serviste 0w20 yağ ikmali yaptıran oldu mu acaba?
Çok nadir kullanan servis var., 0w-20 yağ eksiltiyor dayanmıyor., aşınma koruması da iyi olan bir yağ değil., ve aşırı pahalı bir yağ., bu yağın çıkış amacı gün geçtikçe artan katı emisyon kuraları sebebiyle icat edilmiş tamamen emisyon ve yakıt ekonomisi bir nebze düşürmek amaçlı bir yağ., bu yağın motor koruması vasattır., 1.5 TSI için doğru yağ; (VW504.00 onaylı) 0w-30 yağlardır.

merhaba, serviste güncel 2014 1.4 tsi için disk balata fiyatları + işçilik nedir bilen yakın zamanda değiştiren var mı?

Çok nadir kullanan servis var., 0w-20 yağ eksiltiyor dayanmıyor., aşınma koruması da iyi olan bir yağ değil., ve aşırı pahalı bir yağ., bu yağın çıkış amacı gün geçtikçe artan katı emisyon kuraları sebebiyle icat edilmiş tamamen emisyon ve yakıt ekonomisi bir nebze düşürmek amaçlı bir yağ., bu yağın motor koruması vasattır., 1.5 TSI için doğru yağ; (VW504.00 onaylı) 0w-30 yağlardır.
Bilgilendirme için teşekkürler Ali hocam. Doğuş Oto Ankara’da 0W-20 varmış. Düşünüyordum ama eski vizkoziteden devam ederim yazdıklarınızdan sonra. Sistemde 5W-30 yağ olarak gözüküyormuş zaten benim aracım. Aslında aracı ilk aldığımda fabrika dolumu yağ ile daha az tüketim yakalıyordum. O sebeple 0W-20 ikmali düşündüm.
siz yaptırabildiniz mi?

Bilgilendirme için teşekkürler Ali hocam. Doğuş Oto Ankara’da 0W-20 varmış. Düşünüyordum ama eski vizkoziteden devam ederim yazdıklarınızdan sonra. Sistemde 5W-30 yağ olarak gözüküyormuş zaten benim aracım. Aslında aracı ilk aldığımda fabrika dolumu yağ ile daha az tüketim yakalıyordum. O sebeple 0W-20 ikmali düşündüm.
Fabrika dolum yağı 0w-20 idi çünkü. Benimkinde de öyleydi. Yeşil renkli. Ama ilk bakım ve ikinci bakımdan itibaren 5w-30 ekliyorlar sistemde öyle görünüyor diyip. Yakıt tüketimi artmakla beraber motor yağ sıcaklığı 90-92 lerde dolanıyor. 0w-20deyken 100-102ydi aynı sürüşlerde. Tercih etmem açıkçası fazla sıcaklığı. Yakıt tüketimi artması gözardı edilebilir.

2020den sonra olan modellerde 1.5 tsi’lara 0w-20 dolum yapıyorlarmış. Bizimkiler de aynı motor, model 2021 değil diye bu mantıksız diyorum. Sistem öyle veriyor hepsi aynı değil 1.5lerin dediler.

Ayrıca yurtdışı forumları araştırdım. 5w-30 daha iyi gibi. Ama onlar da kılavuzunuzda ne yazıyorsa onu doldurun diyorlar.

Rica ederim., malesef 0w-20 yazın dayanmıyor, bu yağ performanslı kullanıma hiç gelmiyor., küçük motor hacmi +turbo ‘lu günümüz motorları performanslı kullanımda 5w-30 viskositede bile yağ yakıyorken., 0w-20 çok riskli bir yağdır.!

Yakıt ekonomisi mi.? yoksa motor koruması ve sağlıklı yağ filmi mi diye sorsalar..? konu motor yağı olunca sanırım kimse yakıt ekonomisini seçmez..,

Aracınız için uygun yağlar;

VW 504.00 onaylı 0w-30 (ilk öncelik)
bu tip yağda yakıt tüketimi neredeyse hiç artmaz., yağ filmi ve motor koruması en üst seviyeye yakın düzeydedir. motor sesi olarak 0w-20 ile aynı düzeydedir., 1.5 TSI için en optimum yağ budur.

VW 504.00 onaylı 5w-30 (2. öncelik)
Bir miktar yakıt tüketimi artar (çok aşırı artış olmaz)., motor normale göre “hafiften” sesli çalışır., yağ filmi ve motor koruması en üst seviyeye yakın düzeydedir.

1.5 TSI yağ kapasitesi: 4,3 Litre (filtre dahil)

Elbette bazı yağ markalarının daha üst seviye (0w-40 ve 5w-40) gibi “özel üretim” yağları mevcuttur., ancak araç üreticileri bu vizkositedeki yağlara (yağ onayı/üretici onayı) vermezler (spor otomobiller gibi istisnalar hariç)., çünkü işlerine gelmez., bir arabanın 20 yıl sorunsuz motora sahip olmasını istemezler.

Ancak piyasada her satılan 0w-40 ve 5w-40 yağ da üstün koruma sağlar demek değildir..!! Yağ firmalarının belirli bazı serilerindeki özel üretim yağları için bu geçerlidir., tabii bu özel yağlar ciddi pahalı olurlar :)

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt