Panaromik Cam Tavan ( Sunroof) Bakım ve Temizlik

bu cam tavan bakımını istanbul’da nerede yaptırabiliriz yağlanma vs 

Bir hatırlatma ! 

Dün karantinalı günlerde araçların sokağa terk edilmesiyle birlikte alınacak tedbirlerden bahsedilmişti

@frknyldrm videoda uzun süreli karantinada sokakta bekleyen  araç lastiklerinin yere değen yüzeylerinin  periyodik olarak hareket ettirilerek asfalta değen yüzeyde değişimin yapılması gerekiyor deniyor. (Doğru)

Golfleri her çalıştırmada cam silecek lerinin cama değen lastik yüzeyinin de yön değiştirmesi buna en güzel destek

Sunroofa gelirsek ! 

Sunroofun en büyük düşmanı hiç kullanmamak 

Sunroof çerçeve kanalındaki yağ sağlığı için yeterince hareketle açıp kapatmayla sağlıklı kalması yanında.

Plastik/kauçuk fitil şeritlerinde uzun süreli kullanmama durumunda  deforme olacağı aşikar

Sunroof sağlığı için / işleyen demir ışıldar kuralını uygulamak lazım özelikkle kış aylarında

Bir hatırlatma ! 

Dün karantinalı günlerde araçların sokağa terk edilmesiyle birlikte alınacak tedbirlerden bahsedilmişti

@frknyldrm videoda uzun süreli karantinada sokakta bekleyen  araç lastiklerinin yere değen yüzeylerinin  periyodik olarak hareket ettirilerek asfalta değen yüzeyde değişimin yapılması gerekiyor deniyor. (Doğru)

Golfleri her çalıştırmada cam silecek lerinin cama değen lastik yüzeyinin de yön değiştirmesi buna en güzel destek

Sunroofa gelirsek ! 

Sunroofun en büyük düşmanı hiç kullanmamak 

Sunroof çerçeve kanalındaki yağ sağlığı için yeterince hareketle açıp kapatmayla sağlıklı kalması yanında.

Plastik/kauçuk fitil şeritlerinde uzun süreli kullanmama durumunda  deforme olacağı aşikar

Sunroof sağlığı için / işleyen demir ışıldar kuralını uygulamak lazım özelikkle kış aylarında
Hareket edecek şekilde tasarlanıp üretilmiş her şey uzun süre hareket etmeyince sıkıntı çıkartıyor.

Buna bizler de dahiliz, nitekim uzmanlar karantinada egzersiz yapmayı ihmal etmeyin diyorlar.

Sunroof'um yok ama dün aynaları bile birkaç defa katlayıp açtım. :D

Biri beni gördüyse "görmemişin katlanır aynası olmuş, vızt vızt oynuyor" diye düşünmüş olabilir ama @zulalyol hocam çok uğraştı, düzgün kullanmam lazım. :)

ne yazıkki bende bu konuyu okumaya mecbur kaldım arkadaşlar esnemeler de ve bozuk yollarda çok ses yapıyor ufak bir incelememden sonra sorunun sanruf arkasındaki fitilden geldiğini elimle bastırarak teyit ettim ordaki fitile würt silikonmu yoksa tunap 107 mi önerirsiniz kararsız kaldım? 
Hiç biri uygun değil.!! Silikon spreyler toz çeker ilk etapta sesi keser sonra yapısı gereği toz çekmeye çok müsait olduklarından mekanızma toz/çamur içinde kalacağından daha fazla ses yapar., 

Mekanizmayı ve kızakları yağlamak için Würth HHS Grease veya Tunap 101 veya Tunap 901 bu 3 üründe aynı amaçla üretilmiştir istedidiğinizi alabilirsiniz., 

Cam tavanın kauçuk fitillerin bakımı için; https://www.sonaxshop.com.tr/SONAX-Lastik-Parlatici-ve-Koruyucu-100-ml,PR-144.html 

***Not: tercihiniz Würt HHS Grease olursa dikkat edin Würth ‘ün HHS2000 ve HHS5000 diye ürünleri de var., bunlar farklı bölgeler içindir., sizin almanız gereken HHS Grease.!! 

Not 2: Cam tavanın mekanızmasını temizlemeden sadece aldığınız ürünleri kullanarak bakım yapmayınız.,

Öncesinde apc tarzı bir genel temizleyici ve detay fırçasıyla mekanızmayı, kızakları, kauçuk fitilleri vs.. temizleyip sonrasında bakım yapmanız gerekli, doğru yöntem bu şekildedir. 

Not 3: Würth HHS Grease, Tunap 101, Tunap 901 bu ürünler ile sadece cam tavan değil., aynı zamanda “kapı klit mekanizmasının” bagaj kapağı kilidinin bakımı için de üretilmiştir., 

Diğer ihtiyacınız olan malzemeler, 1 tane detay fırçası, 2-3 tane mikfofiber bez., Amway Loc tarzı bir apc (genel temizleyici)

Genel temizleyici olarak; bütçenize göre Ameay Loc, Valet Pro APC veya Koch Chemie Green Star bütçenize göre istediğinizi alabilirsiniz farketmez hepsi başarı ürünler.. 

@serkanhector bakım yaptıracağınız yerler yağı sıkar, tamam der parasını alır, her yer vıcık vıcık yağ içinde kalor., hiç birisi sizin yapacağınızdan daha iyi yapamaz., kendiniz yapın zor bişey değil..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles  çok acıklayıcı ve güzel bilgilendirme olmuş teşekkür ederim öncelikle, benim sanruftaki sorun sadece arka tarafta sanruf kapandıktan sonra gözle görelen fitil, kauçuk esnemelerde veya hafif bozuk yollarda çok ses çıkarıyor bu gres yağını oraya kullanayımmı yoksa slikon spreymi daha iyi olur, mekanik sıkıntısı yok benim anladığım kadarıyla.

Sadece o bölgeden geldiğini nasıl tespit ettiniz bilmiyorum ama elbette siz kendi aracınızı daha iyi bilirsiniz., 

Ses kauçuk fitilden kaynaklanıyorsa apc tarzı bir temizleyiciyle temizleyin., kurulayın ardından sonax’ın şu ürünü ile fitillerin bakımını yapın yeterli; https://www.sonaxshop.com.tr/SONAX-Lastik-Parlatici-ve-Koruyucu-100-ml,PR-144.html 

Sizin gres veya silikon spreye ihtiyacınız yok., sıvı gres kızakları yağlamak için kullanılır.!! Silikon sprey zaten asla kullanmayın

Resimdeki karşılıklı 2 ser adet olan vidalar ile Sunroof ayar gergisi ayarlanabilir arkadaşlar. Torx uca sahip tornavida kullanılması gerekiyor
Arasira gevsediginde daha çok ses ve açılıp kapanmada sorunlar yaşatabilir. Düzgün aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Keyifli Forumlar Dilerim
a192825d6285477a2f6cf970b635c1d9.jpg

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Ender Bu ürünle sanırım eşdeğer. Ben würth gresi bulamadım araştırıyorum olmazsa tunap alayım.Ekli dosyayı görüntüle 31689
HHS 2000 ve 5000 diye başka ürünlerde var ama o ürünler farklı amaçla üretilmiş., önemli olan bakım yapabilmekse marka çok önemli değil tunap ‘ta olur., sonuçta iki markada kaliteli., würth burada var; https://m.n11.com/wurth-hhs-tutunma-ozellikli-yaglayici-gres-400ml-P417885746 

Genel Not: bu ürün Mk7 Golf gibi “plastik kızaklı” sunroof’larda kullanılmak amaçlı geliştirilmiş bir ürün., bazı eski araçlar ve bazı araç üreticileri metal kızak kullanıyorlar o araçlarda farklı bir ürün kullanmak gerekebilir, bakım yapacağınız aracın önceden sunroof/cam tavanını açıp ne tip mekanızması var kontrol edip mekanızmanın yapısına göre doğru ürünü kullanılmasını öneririm..

Havalar düzelsin bende bakımı yapmayı düşünüyorum koltukların ıslanmaması için nasıl bir yöntem izliyorsunuz ? 

Dikkatli davranıyorum ve sırayla yapıyorum yapılacakları hocam. Acele etmemek lazım. Daha güvenli olması açısından gazete poşet vb ile izole edebilirsiniz. Genelde içerden dışarıya doğru işlem yapmak daha mantıklı oluyor.

Merhaba Dostlar;

Biraz önce aracımı Servisten Aldım, Sunroof bakım ve onarımı yapılmıştı. 

Daha önceden de paylaşmıştım Artık  Servislerde Açılır Cam Tavan araçların Periyodik Bakım Şeklinde 30 bin  km veya 2 Yılda bir olmak üzere Ücretli Bakımlarının yapılmak zornluluğunu.

Bugün belkide Forumda ilk Ücret ödeyerek Sunroof bakım onarım hizmeti alan olmuş da olabilirim o açıdan kısa bir bilgilendirme yapmak faydalı olacaktır.

81ec21be9351d96bf9b146f23ff4ec4b.jpg
6899fc205aa3a712cd292943fdd306b6.jpg
0cc8406501b4f6088f5755742850d13d.jpg

544052910126b38a6dda19d1f913b943.jpg

Resimdeki karşılıklı 2 ser adet olan vidalar ile Sunroof ayar gergisi ayarlanabilir arkadaşlar. Torex uca sahip tornavida kullanılması gerekiyor
Arasira gevsediginde daha çok ses ve açılıp kapanmada sorunlar yaşatabilir. Düzgün aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Keyifli Forumlar Dilerim
a192825d6285477a2f6cf970b635c1d9.jpg

TORX yazacaktınız sanırım :)  

F6159170-01.jpg

sunroof bakımı için fiyat ne isteniyor @Ender hocam.

Geri
Üst Alt