Neden Golf 7 ? Golf 7'nin diğer Marka ve Modellere Karşılaştırmaları

Golf8 öyle bir iddalı gelecekki görenler gözlerini alamayacaklar acıktım   bunu tahmin edebiliyorum. Golf7 4255 mm’lik uzunluğu golf8'de 4355-4400 mm olmalı. 

Merhabalar herkese;

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, çok detaylı araç bilgisi olan bir insan değilim.

Yaklaşık olarak 26/10/2016'dan beri otomobil almak hususunda çok kararsızlık yaşadım ve segment olarak bile birbirinden farklı bir kaç araç arasında kaldım. ÖTV muafiyetim olduğu için vergi konusunu önemsemediğimden yılbaşı geçmesin falan derdine düşmedim. En sonunda 27/01/2017'de Golf 1,6 TDI Highline araca karar verdim. Bu süreçte yaşadıklarımı ve neden golfte karar kıldığımı size anlatayım.

Mevcut aracım 1.3cdti Opel Astra idi. Araçtan çok fazla performans beklentim yok açıkçası 140-160 arası süratlerde güvenle gidebilmesi benim açımdan kafidir. Zaten ağırlıklı şehir içi kullanım yapıyorum.

NOT:Tüm araçların en dolu versiyonlarını almak için yola çıktım.

1- Renault Megane 1.5dci EDC;

Renault Sivas OFZ otonun karşılaması ve ST'nin ilgisi müthiş düzeydeydi. Aracı teste çıktık. Aracın benim için ilk eksi yanı ortasında duran kocaman ekran oldu. Sürüş güvenliği açısından son derece riskli olduğu kanısındayım. Çekiş ve performans olarak da çok memnun kalmadım açıkçası. Artı yönüyse şuydu yeni kasaydı ve megane renault için vazgeçilmeyecek ve bana kalırsa türkiye için peynir ekmek diyebileceğimiz araçlardan bir tanesiydi.

2- Nissan QQ 1,6dci 130hp Xtronic;

Araç gerçekten dolu dolu tabirine son derece uygun dolulukta bir araçtı. Xtronic vites oldukça enteresan geldi bana. Araç ağırlıklı olarak elektrikli bir araba gibi ilerliyordu hiç bir sarsıntısı söz konusu değildi. Hatta yalıtım düzeyi üst derecede olsa eminim düşük hızlarda gittiğinizi ve motorun çalışıyor olduğunu anlamak imkansızlaşırdı. Yol tutuş konusunda pek tatmin etmedi açıkçası araç beni. İç mekan kalite algısı kısmen yüksek ama bazı noktalarda kesinlikle ÇİN malı havası veriyordu (dokunmatik ekran). Velhasılı QQ'da beni tatmin etmeyen şeyler ağırlıktaydı.

3- Renault Talisman 1,6dci 160HP EDC (4Control);

İlk kez renault otomobil yapmış dememe sebep oldu ta kiii lagunadan ve safranedan sonra. Araç herşeyiyle mükemmeldi lakin raneult'un son latitude faciası acaba talismandan da vazgeçer mi ve müşterisini ikinci elde üzer mi kaygısını oluşturdu. Yol tutuşu hızlanma ve premium his açısından gayet tatminkardı araç. Yalnızca ortada bulunan 8' ekran dediğim gibi sürüş güvenliği açısından kesinlikle zafiyet oluşturuyor bana göre.

4- Skoda Superb 1.6 TDI DSG (hayal kırıklığı);

En çok ümitli olduğum araç buydu. Belirtmeden geçemeyeceğim; ticaret ahlakı ve müşteri memnuniyeti açısından kesinlikle gitmemenizi tavsiye edeceğim bir bayidir Kayseri İncar. Aracın içeriye ses alma ile ilgili detayını yalnızca yaşayarak görebilirsiniz. Ben son derece rahatsız oldum. Dışarıda esen rüzgar içeride 90km/h üzeri süratlerde fırtına etkisi yaratıyor. Yol tutuş özellikleri bana pek tatminkar gelmedi. En çok şaşırdığım konu ise aracın DSG ile kombine edilmiş motorunun son derece kararsız ve yığılmaya meyilli oluşuydu (araçta bir sorun var galiba diyerek 3 adet -ankara and/kayseri incar/ankara efe- plazada test ettim). Lakin donanım olarak şunu belirtmeliyim ki ciddi manada aşırı dolu bir araç ve geniş.

5- Honda Civic 1.6 Otomatik;

Ön kısmı son derece güzel görünen aracın içi de bence gayet tatminkardı. Lakin aracın ivmelenmesi ve yokuşlarda yığılıp kalması beni üzdü. Direk uzaklaştım. Neticede benzinli motor ve turbo yok idi. Ama Honda severler için 1.5 180hp turbo motor bence (tr'ye gelirse) kesinlikle değerlendirilmeli.

6- VW Tiguan 1.6 TDI Manuel;

Araç gerçekten güzel ama çok fazla yorum sahibi olamadım çünkü 2.0 TDI 4MOTION DSG modelini test ettim. 1.6 tdi motor ve manuel şanzıman kombinasyonu ile ilgili yorum yapmam doğru olmaz. Dış görünüş itibariyle şunu söyleyebilirim ki 1.6TDI ve DSG kombinasyonu olsa bu aracı almıştım.

7- VW Passat 1.6 TDI 120HP DSG;

Arkadaşlar araç mükemmeldi ve kesinlikle daha önceden aklımda oluşmuş olan ya Passat neden Superbden 20-30bin daha pahalı hak etmiyor imajını ezdi geçti. Eğer araç alma arifesindeyken bir fırsat neticesinde ev almasaydım Passat aklımı çeler ve kendini aldırırdı. Araçla alakalı pek fazla yorum yapmak istemiyorum bence yaşanmalıdır.

8-VW Golf 1.6TDI 110HP DSG;

Bayide hazırda bulunan baya baya donanımlı (BENİM ARAÇ) Golf'e ilk oturduğumda tamam dedim. Daha sonra teste çıktık. Araç stabilite konusunda sınıf standartlarının bence üzerinde. Yol tutuş ve performansı bir arada bulabildim (kendi kriterlerime göre). En önemlisi aracın içerisinde KENDİMİ MUTLU HİSSETTİM. Bu noktada bana düşen kaparo vermek ve mahkemeden çıkacak ek kararı beklemek oldu. İkinci el kaygısı yaşamayacağım, içine bindiğimde her defasında beni mutlu edecek ve kesinlikle güvende hissedeceğim bu aracı seçtim.

Duygusal davrandım mı derseniz gerçekten bilmiyorum ama pek duygularıyla hareket eden bir insan değilim. İlaveten şunu da belirtmek isterim ki VW araçlara son derece ön yargılıydım ve kesinlikle parasının arabası olmadığını savunuyordum. Doğuş politikası neticesinde bu karardaydım sanırım.

Şimdi tek isteğim şu ki piyasa rahatlar fiyatlar düşer ve herkes gerçekten kendini en çok mutlu hissettiği aracı alır.

Kusurumuz olduysa affola.

Saygılarımla,

İyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinize sağlık böyle güzel bir yazı için. Keyifle okudum

Çok güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Ama bu gaza gelerek ev alma imkanınız varken arabaya para yatırmayın siz gene :D

konu eski kalmış ama açıklayayım.

aracımı yükseltmek için çıktığım yolculukta daha konforlu ve iyi yalıtılmış olsun dedim, vag grupta a3 ve golf geliyor hatchback istediğim için. “bu da olsun dediğim” ve eski aracımda olup da “bu olmadan olmaz” dediğim donanımları koyunca ikinci el golf vii 1.4 tsi highlinde dsg kalıyor elimde. bu arada almadım hala arıyorum; amacım sene sonu gibi almak. ama şöyle söyleyeyim, golf leon’a göre daha az sportif, bazı donanımda daha cimriyken (hız sabitleme ve otomatik kapanır ayna-cam -> comfortline ilişkisi) bazısında da çok cömert (park freni, f1 vites, arka kol dayama).

a3 ve golf kısa izlenimlerimi de şurada yazdım.

Sifir Passata param yetmedigi ikinci ellerinde genellikle al satcilarda olmasi ve bi kac kotu tecrube sonrasi sifir Golf aldim.

ikinci el arac alsam Golf yerine daha f/p bir model alirdim fakat sifir alinca ikinci el degerini ister istemez dusunuyorsunuz.

Geri
Üst Alt