Tavanda, kaputta her yerde Siyah Lekeler

KB

Üye
İsim
Samil
Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah aracı yıkadım. Tavandaki siyah lekeler dikkatimi çekti. Hatta bazı lekelerin çevresi pas yapmış gibi izler oluşmuş. (leke dediğim kalem ucu kadar)

Sabah sarı meguiars denedim yüzeysel olarak aldı. 

Sonra gaz yağı ile uğraştım baya, Hiç bir faydasını göremedim.

İnternette araştırma yaptım. Aseton, atas resinol, pasta cila, kil, sirke, margarin, cif!, zımpara! okumadığım öneri kalmadı.

Asetonu biraz denedim, uğraşınca lekeyi çıkarıyor. Ancak boyaya zararı olabilir diye bıraktım denemeyi.

Resinol veya kili denemeyi düşünüyorum.  Resinol içinde gittigidiyor n11 baktım ancak bulamadım.

Sırada hangisini denemeliyim? Sizin önerileriniz nelerdir?

Lekeler; 

J2W4dn.jpg

OMaZJA.jpg

Demir tozu yapışmış kil çıkartıyor bu lekeleri

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bunlar demir tozuna benziyor hocam. Eğer çok var ise demir tozu temizleyici ve kille giderebilirsiniz. Demir tozu sökücü, su ve köpükle yıkama yapıyorsanız sonrasında kullanılır. Birkaç dakika sonra su ile durulanır. Kalan çok ufak parçalar ise kille giderilir. Kil ise yıkama ve kurulama işlemi bittikten sonra çok az şampuan be su karışımı kaydırıcı olarak yüzeye püskürtülüp üzerinde kil kendi ağırlığıyla kayacak şekilde uygulanır. Kirlendikçe içe doğru katlayıp temiz yüzey ile kullanılır. Detay ürünleri satan yerlerden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

auto finesse markalı demir tozu sökücü uygulama videosu:

@nartal ilk etapta kili deneyeceğim hocam. Çıkmazsa belirttiginiz ürünü deneyeceğim mecbur. 

Resimlerde az görünüyor. Ama tavan tamamen kaplı siyah noktalarla. 

Bu kadar demir tozu nasıl yapışmış anlayamadım, demir tozu olacağı da aklıma hiç gelmedi. Ağaç altına bıraktığımız için reçine ve reçineye yapışan toz sanmıştım. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@KB hocam resimlerden tam anlaşılmıyor ama uğraşmanıza rağmen çıkmaması nedeniyle demir tozu demiştim. Ama eğer tavanda ve tüm yüzeyde yaygın ise ağaçların hediyesi olması daha ihtimal. Kil çözer diye tahmin ediyorum. Sanırım bir koruyucu vs yok değil mi? Çünkü kil ile varolan cila, wax da kalkar büyük ihtimalle ve yenilemeniz gerekir.

@nartal koruma yok hocam. Aldığım gibi araç. Fabrika çıkışı boya üzerine koruyucu oluyor muydu araçta? Onu kaldırmayım kil ile :)

@KB sanmıyorum hocam. Gerçi bazen seramik kaplama vs hediye ediyorla ama söylerlerdi size heralde. En azından kaliteli bir markanın quick wax ürünlerinden kullanırsanız basit de olsa bir boya korumanız olur. hazır kil uygulayacaksınız madem hafiften detay işlerine başlayın bence :)  

@nartal hocam az önce kili denedim. Biraz bastırarak lekeleri çıkarabildim. Sonrasında quik wax uyguladım. Ancak waxı çok mu kullandım, kurulama işini tam mı yapamadım yoksa kili çok mu bastırdım bilemedim, bez ile sildikten sonra yüzey parlıyor ancak kısa bir süre sonra mum sürülmüş ya da buğu gibi bir görüntü oluşuyor. 2 kuru bez ile yaptım, yine gideremedim.

@nartal hocam az önce kili denedim. Biraz bastırarak lekeleri çıkarabildim. Sonrasında quik wax uyguladım. Ancak waxı çok mu kullandım, kurulama işini tam mı yapamadım yoksa kili çok mu bastırdım bilemedim, bez ile sildikten sonra yüzey parlıyor ancak kısa bir süre sonra mum sürülmüş ya da buğu gibi bir görüntü oluşuyor. 2 kuru bez ile yaptım, yine gideremedim.
Hocam kili nasıl uyguladınız kayganlaştırıcı olarak ne kullandınız.kil işleminden sonra tekrar güzelce arabayı yıkadınızmı

@erkanwrc hocam kilden önce meguiars sarı şampuan kullanarak yıkadım. Sonrada cam sil şişesine su ile sarı şampuanı karıştırarak uyguladım.

Sonra tekrar yıkamaya vaktim kalmadı. 

Tekrardan yıkayınca o görüntü düzelecek sanırım. 

Bir an evvel yıkamam gerekli midir?

@erkanwrc hocam kilden önce meguiars sarı şampuan kullanarak yıkadım. Sonrada cam sil şişesine su ile sarı şampuanı karıştırarak uyguladım.Sonra tekrar yıkamaya vaktim kalmadı. 

Tekrardan yıkayınca o görüntü düzelecek sanırım. 

Bir an evvel yıkamam gerekli midir?
Hocam arabayı yıkamadan olmaz şampuan kaportada kurumuş bu şekilde güneşte bırakmayın güzelce tekrar şampuanlı yıkayıp durulayıp o şekilde wax atın hatta imkan varsa wax öncesi izopropil alkolle silinebilir daha iyi tutunur wax.

@KB hocam kil kayganlaştırıcısı olarak şampuanlı su kullanıldığında tekrar yıkamak gerekirdi. Wax yüzeye tutunamamış gibi. Tekrar yıkama ile geçer diye tahmin ediyorum. Oda olmaz ise ipa(izopropil alkol) ile temizleyince geçer.

Her yıkama sonrası eğer yorucu olmayacak ise wax üstüne bir detailer ( meg uqd, sonax bsd) ürünü uygularsanız waxın ömrünü uzatacaktır

Her yıkama sonrası eğer yorucu olmayacak ise wax üstüne bir detailer ( meg uqd, sonax bsd) ürünü uygularsanız waxın ömrünü uzatacaktır
Sonax bsd mükemmel bir ürün.Su tutunamıyor tozlu arabaya suyu tutar tutmaz akıp gidiyor uzun ömürlü ve kokusu çok güzel :)

Geri
Üst Alt