1.2 TSI Golf 7 Yağ Eksiltme

Umutpe

Yeni Üye
İsim
Umut
Araç
Golf 7 2013 model tsi
Merhaba
Aracım golf 7 2013 model 131.500 km de
128 binde bakımlarını yaptırdım . Dün yap seviyesi azaldı uyarısı verdi 1 lt yağ koydum düzeldi . 3500-4000 km arası uyarı veriyor . Sorun ne olabilir bilgisi olan var mı .

İş yerinden bir arkadaş 1 ay oluyor Peugeot 2008 aldı 1,2 motor.Cam tavan herşey var arabada.109k km de.2-3 kez iş çıkışı beraber döndük eve benide aldı.Araba temiz içi dışı bana iyi geldi..
Alınca expertiz yaptırmış cikmamış birşey.Kendide yağ filtre bakımı yapıp kullanıyordu.
Bu salı daha dün işe geldi surat birkarış.Hafta sonu bize mesafesi 175km olan eneze deniz evine gitmiş gelmiş toplam 350 km araba yağ ışığını açmış.tam 1 lt den fazla yağ eksiltmiş araba.Ne yapacam diye düşünüyor.Çorluda yetkili bayii servis var oraya gidecem diyor.

Upvote 0

tabi hocam şöyle aracımı 90 binde aldım 110 binlerde felan yağ uyarısını ilk kez aldım ustalara falan gittim sonrasında işte turbodan olabilir turbo olmazsa segman olur gibisinden şeyler duydum sonra alternatif çözümlere döndüm işte başka yağlar farklı filtreler işte yağ tıpası değişimi yağ doldurma kapağı değişimi gibisinden hiçbiri işe yaramadı sonra artık tak etti bende bi ustaya götürdüm rektefeye sokalım dedi 145-150 binlerdeydi rektefeye sokmadan 1 hafta önce ağır bakımları yaptım triger kayışı bujiler (+Kavrama) vb ağır bakıma soktum bayide ve 27 bin TL verdim bayiye sonra rektefe yapıldı 23 bin TL ye ondan sonra araçla yoluma devam ettim şuan hala bende 182 binde ve şaşırmadık geçen 15 gün önce falan yine yağ lambası yaktı 175 binde bakıma girmişti yaklaşık 7-8 bin km sonra yağ lambası yaktı yine baya eksiltmişti ustayla konuştum ortak karar olarak ustayla şu kanıya vardık kaba tabirle 3-4 ay gidiyor 7-8 bin km 15 bin bakımlarını bu araçta 7 bin 8 binde yapıp bu şekilde devam edelim uğraşmayalım dedik ama ben uzunyola gittim ondan hızlı eksiltmiş olabilir durmaksınız ve az az molalarla 2000-2500 km yaptım 8-9 günde bu şekilde deneyimlerim umarım yardımcı olmuşumdur kafana takılan birşey olursa sorabilirsin iyi akşamlar.
Anlaşılan para demetlerini ceplerinizde görüyorlar! Yoksa teşhis edemedikleri şeye nasıl bir müdahale ediyorlar? Üstelik az boz masraf da değil! Sormadınız mı bu şahıslara ben fazla yağ eksiltiyor diye size bunca para döktüm sonuç araba aynı, paralar cebinizde!

Upvote 0
İş yerinden bir arkadaş 1 ay oluyor Peugeot 2008 aldı 1,2 motor.Cam tavan herşey var arabada.109k km de.2-3 kez iş çıkışı beraber döndük eve benide aldı.Araba temiz içi dışı bana iyi geldi..
Alınca expertiz yaptırmış cikmamış birşey.Kendide yağ filtre bakımı yapıp kullanıyordu.
Bu salı daha dün işe geldi surat birkarış.Hafta sonu bize mesafesi 175km olan eneze deniz evine gitmiş gelmiş toplam 350 km araba yağ ışığını açmış.tam 1 lt den fazla yağ eksiltmiş araba.Ne yapacam diye düşünüyor.Çorluda yetkili bayii servis var oraya gidecem diyor.
Umarım görünür yerde bir kaçak vardır da onu yaptırınca kurtulur derdinden.

Upvote 0
Anlaşılan para demetlerini ceplerinizde görüyorlar! Yoksa teşhis edemedikleri şeye nasıl bir müdahale ediyorlar? Üstelik az boz masraf da değil! Sormadınız mı bu şahıslara ben fazla yağ eksiltiyor diye size bunca para döktüm sonuç araba aynı, paralar cebinizde!
doğrusu konuştum fakat bende farkettim eskisi gibi değil eskiden 20 günde bir yağ dolduruyordum 1 litre yağ içiyordu sanki motor şimdi 3-4 ay aylık periyod ben razıyım yani adam gel bir daha indirelim diyor daha uğraşamam yani

Upvote 0
Geçmis olsun, çok can sıkıci bir durum.
Aracı yeni aldım dediğiniz için söylüyorum,
Bu sorunu büyük ihtimalle satan kişi biliyordu.
Bu tip sorunlarda mutlaka motorda bir sorun var demektir. Çünkü motorun 10.000 kilometre de 1 litreden fazla yakması hiç normal bir durum değil. Motor içerisinde bir şekilde yağ kaçağı var Ve bunu tespit ettirmeniz gerekir. Keçeler veya segmanlar veya farklı bir yerden yağ kaçırıyordur. Bunu da size çok büyük bir masraf çıkarmadan yapabilecek babayiğit bir usta bulmanız gerekir.

Upvote 0
Gömleği çok az honlayıp geliştirilmiş piston uygulanır. 0.50 vs.. Stage 1 yazılımla çok güzel olur araç..

Örnek bu firma dövme çelik piston temin edebilir.

Upvote 0
Benim 1.2 golf 2017 model aracımda da yap eksiltme mevcut. Özellikle farkettim uzun yolda yapıyor. Ve yaklaşık 2000 km sonra uyarı veriyor. Çözümü çok araştırmadım ama çözüm bulamadım

Upvote 0
tabi hocam şöyle aracımı 90 binde aldım 110 binlerde felan yağ uyarısını ilk kez aldım ustalara falan gittim sonrasında işte turbodan olabilir turbo olmazsa segman olur gibisinden şeyler duydum sonra alternatif çözümlere döndüm işte başka yağlar farklı filtreler işte yağ tıpası değişimi yağ doldurma kapağı değişimi gibisinden hiçbiri işe yaramadı sonra artık tak etti bende bi ustaya götürdüm rektefeye sokalım dedi 145-150 binlerdeydi rektefeye sokmadan 1 hafta önce ağır bakımları yaptım triger kayışı bujiler (+Kavrama) vb ağır bakıma soktum bayide ve 27 bin TL verdim bayiye sonra rektefe yapıldı 23 bin TL ye ondan sonra araçla yoluma devam ettim şuan hala bende 182 binde ve şaşırmadık geçen 15 gün önce falan yine yağ lambası yaktı 175 binde bakıma girmişti yaklaşık 7-8 bin km sonra yağ lambası yaktı yine baya eksiltmişti ustayla konuştum ortak karar olarak ustayla şu kanıya vardık kaba tabirle 3-4 ay gidiyor 7-8 bin km 15 bin bakımlarını bu araçta 7 bin 8 binde yapıp bu şekilde devam edelim uğraşmayalım dedik ama ben uzunyola gittim ondan hızlı eksiltmiş olabilir durmaksınız ve az az molalarla 2000-2500 km yaptım 8-9 günde bu şekilde deneyimlerim umarım yardımcı olmuşumdur kafana takılan birşey olursa sorabilirsin iyi akşamlar.
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için. Ustaların yorumu nedir peki, kronik midir sekman yapısından mı. Bu tip konusmalar geçmiştir mutlaka aranızda?

Upvote 0
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için. Ustaların yorumu nedir peki, kronik midir sekman yapısından mı. Bu tip konusmalar geçmiştir mutlaka aranızda?
hocam kronik olduğunu eksiltmenin çoğu araçlarında polo 1.2 tsi larda bazı 1.4 tsi passat ve golflerde olduğunu en çok 1.2tsi golflerde gördüğünü söyledi genelde 2 tip oluyor dedi bi ömürlük bakımlar arası max 1,5L eksilten model onlarda çok motora dokunmuyoruz dedi düşük km ise genelde bakımları erkene çekip devam edin diyoruz dedi bide bizim gibi 45 günde 3-4 L eksilten model var yani onlarda mecbur motor rektefeye iniyor segman yapısından bahsetmedi direk kronik dedi.

Upvote 0
hocam kronik olduğunu eksiltmenin çoğu araçlarında polo 1.2 tsi larda bazı 1.4 tsi passat ve golflerde olduğunu en çok 1.2tsi golflerde gördüğünü söyledi genelde 2 tip oluyor dedi bi ömürlük bakımlar arası max 1,5L eksilten model onlarda çok motora dokunmuyoruz dedi düşük km ise genelde bakımları erkene çekip devam edin diyoruz dedi bide bizim gibi 45 günde 3-4 L eksilten model var yani onlarda mecbur motor rektefeye iniyor segman yapısından bahsetmedi direk kronik dedi.
Sizinki kaç modeldi

Upvote 0
Ne yaparsanız yapın yağ eksiltir. Yağ markasıyla veya kullanım tarzıyla alakası yok.
Sıfır km 1.2 tsi almıştım, rodajına falan çok dikkat ettim hiç basmadım zorlamadım devrinde kullandım daha ilk bakıma yetişemeden lamba yakmıştı. Satıcı hanfendiye aracı satarken bu motorların yağ eksilttiğini söylemediniz dedim, kitapçığında yazıyordu alırken baksaydınız dedi.
Yetkili servis tanıdıktı, motoru elden geçirsek bile yine eksiltir bunlar böyle dediler. Zamanla eksiltme sıklığı arttı, en son 7000 km de lamba yaktı sırf buna sebep 70.000 km de iken sattım arabayı, yağ eksilten arabayı bünyem kaldırmadı, efendim bu böyleymiş, kitapçığında yazıyormuş, bizimki az eksiltiyormuş, motor yapsak yine eksiltebilirmiş, yok yağ buharlaştığı için eksiliyormuş falan çok kafaya takmıştım kabullenemedim. Ben hacımurattan, torostan, broadway den velhasıl traktörden yetiştim, onların teknolojisi dahamı iyiydi hiçbir yerinde çatlak patlak yoktu da onda buharlaşmıyordu bunda mı buharlaşıyor. Tsı motor çok yüksek ısıda çalışıyormuş falan filan, motor yağ eksiltemez, eksilten motor normalse artık ve teknolojin böyleyse size hayırlı işler. Saçma sapan yerlerde-vakitte lamba yakar.
Gelen müşteriye tsi leri anlattım, bu aracında şu kadar km ...litre eksilttiğini söyledim kaç müşteri geri gitti, sırf yağ eksilttiğini söylüyorum diye full yetkili servis bakımlı cillop gibi araba aylarca ilanda kalmıştı en son biri ben biliyorum bunları seninki az eksiltiyormuş dedi ona göre anlaştık aldı gitti.
1.2 de eksiltmeyen yok, aracı az kullandığı için lamba yakamadan bakıma giren var onlar diyor ki " yoo benimki eksiltmiyor", ya az eksilten yada çok eksilten var.
Ancak herşeye rağmen golfleri seviyorum.
Kısmet olursa 1.5 rline gönlümde yatıyor, sanırım onlarda böyle bir sorun yok ( madem yağ eksiltme normal diyordun ey vw, neden yeni araçların yağ eksiltmiyor ) araştırmak lazım. Nasip.
Maalesef onlarda da çıkıyor. TSI motor yağ eksiltir. Yakanlar rektefiyeye girer. Eksiltenlerde sorun yok. Zorlu sürüşü herkes aracı zorlamaktan ibaret zennediyor. Ama öyle değil.
Tozlu havalar, çok fazla yokuş olan yerler, çok soğuk ortamlar, sürekli kısa mesafe sürüşler bu uzayıp gider. TSI 15.000 km de bence 2 l eksiltiyorsa gayet normal. Motor ben çekerim giderim ama buna karşılık eksiltirim diyor.
Yağ yakanlarda zaten iş katlanılmaz noktalara gidiyor 1000 km 1l gibi.

Upvote 0

hocam maalesef ahlaksız kişiler söylemiyorlar yağ eksilttiğini yağ kaçırma var mı dedim yok demişti bana da duman filan atmıyor güveniyorum arabanın mekaniğine filan demişti benimde 4 ile 6 binde eksiltiyor , 0w30 motul koydum bu sefer 2000 kmlere düştü artık çıldırıyordum bu duruma elemanın bana söylememesine ;

oda bana bunu satıp 2014 passat almıştı ondada başka sorunlar olmuştur neyse ;

ben kendi araştırmalarıma ve tecrübeme göre hocam shell 5w30 kullan araç 100 derecede iken buharlaşma uçuculuk vs en az shell de ;

sorun sekmanlardan kaynaklı iyi ihtimalı turbonun yağ kaçırması ;

geçenlerde arkadaş 65 k fiyat almış bende geçen sene 30 k ya kadar çıkabilir cevapları almıştım ,

bu arada aracın kitapçığında da gerçekten 2000 km ye kadar yağ eksiltmesi normal yazıyor var bu ibare zaten forumda bu cevabı alan arkadaşlarda olmuş ve tecrübelerini paylaşmışlar;

bence moralinizi bozmayın bakımları düzgün yaptırın araçta yağ sıcaklığını 105 dereceyi fazla geçmeyin , benzinli olupta bu kadar az yakan araç azdır bugün 1.16 da aynı sorunu veriyor audide benzinli turboların böyle bir durumu var bende okuyarak yaşayarak öğrendim.

birde aracınızla bir 30-40 km düzlük bir yerde arada bir tempolu gidin

Upvote 0

Geri
Üst Alt