Yıllık periyodik bakım

@rager007

Devirdaim anadolu yakasında (üsküdar)

Triger ekipmanları avrupa yakasında (beşiktaş)

Trigere gerek var Devirdaimin degismesine gerek yok olayına katılamıyorum. Değisecekse hepsi değişmeli

Esas olarak neye katılmıyorum

120 bin de her ikisine de gerek yok da
Neyseeee........

@rager007

Trigere gerek var Devirdaimin degismesine gerek yok olayına katılamıyorum. Değisecekse hepsi değişmeli

Neyseeee........

sanki geçen sene serviste bana 180 bin de değişecek dediler

@rager007

Neyseeee........
Devirdaim akü tarafında kiminde 150 binde kiminde 300 bin gidiyor. Tdi olduğu gibi rulmanda boşluk yapmıyor. basit düzenek kayış çeviriyor yük yok.
Antifriz hiç değişmemişse devirdaimin oturduğu bölge korozyon yapıyor. Sistemin ne kadar pas korozyon yaptığı ile alakalı bir yerlerden kaçırınca değişir hayati parça değil elektronik değil.. Termostat sıkışırsa oda yine pas korozyon sonucu sorun çıkarıyor.

Sistemdeki tüm sıvı yenilenirse pas korozyon bir nebze gitmiş olur. 1.2 tsi olsa 150 bin net gidiyor. 1.4 zincirliler ses yapınca motor koduna göre yorumlanabilir.

Son düzenleme:
Herkese merhaba. Golf 2013 1.6 TDİ aracım 130.000 km’yi devirdi. Araç bakımı ile beraber triger ve devirdim değişikliği yapacağım. SKF triger ve devirdaim seti için Ankara’da 3300 TL fiyat aldım.(kayış ve bilya dahil) contitech için bu fiyat 4200’lere çıkıyor. CLH Kodlu için elektrikli SKF kullanan var mıdır? SKF Nasıl markadır yorumlarınızı bekliyorum.

sanki geçen sene serviste bana 180 bin de değişecek dediler
2021 de kural değisti diye hatırlıyorum.

Tsi 180 bin den => 120 bine

Görende Vw Ag almanya wolfsburg mühendisleri bir ekipmanın optimal ömrünü %33 yanlış hesaplamış zanneder....

TSI motor için uyumlu olan yağ LM Top Tec 4200 5W-30 (Türkiye distribütörü resmi satış sitesi); https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715

Filtreler için Bosch, Valeo, Wunder, Fram vs.. bunlar dandik olanlar,

Mann Filtre piyasada alabileceğiniz en iyi filtre üreticilerinden biridir, Mann Filtre (yetkili satıcısı); https://www.filtremarketim.com/

Zamanında üretilen (CAXA motor kodlu) Mk5 1.4 TSI 122ps Golf ‘lerde model yılına göre değişiklik gösteren 3 farkı tip yağ filtresi kullanılmıştır, bu sebebten yağ filtresini alırken “özellikle” dikkat etmekisiniz, Bu Mk5 TSI motorlarda kullanılan 3 farklı tip filtrenin 2’si görünüş bakımından birbirine çok benzerler yanlış alırsanız, 200-250 km sonra filtreden yağ kaçırır, basınç düşer, sıkıntılı durumlar olur.!!

Mann Online Katalog
(Golf Mk5 1.4 TSI 122ps/90kW CAXA motor); https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Araçlar/Otomobiller + Ticari Araçlar/VW (VOLKSWAGEN)/Golf V ~ Golf Plus (1K1, 1K5, AJ5, 5M1, 521)/1.4 TSI ( (1K1, 1K5, AJ5, 5M1, 521)) CAXA (T00000000382021)

1.4 TSI 122 PS CAXA Motor yağ kapasitesi; 3,6 Litre

##Doğru yağ filtresi için aracın üretim tarihini bilmeniz gerekir (model yılı ile karıştırmayın),
Bakım öncesi servisten (karter tapası ve tapa pulunu) almanızı öneririm, 40-50 lira bişey., dışarda satılan yan sanayi olanlar almaya değmez.

Hocam dediğiniz karter tapasini maslak doğuş oto dan aldim 58 tl. Pul ise zaten icindeymis sordum da o ayri alinmiyormus.
Teşekkürler yardımınız için.

Baska temin etmemiz gereken boyle detay bir parca yok degil mi?

Hocam dediğiniz karter tapasini maslak doğuş oto dan aldim 58 tl. Pul ise zaten icindeymis sordum da o ayri alinmiyormus.
Teşekkürler yardımınız için.

Baska temin etmemiz gereken boyle detay bir parca yok degil mi?
Selam, esas önemli olan yağ filtresi.,

712/93 mü 712/94 mi aldınız.?

iki filtrenin ölçülerinin tamamen aynı olması, hangisini alırsanız alın uyumlu olduğu anlamına gelmiyor..!! Çünkü dikkatli bakarsanız ölçüleri aynı olsa da her iki filtrenin gövde muhafazası ve conta kısmı birbirinden çok farklı yapıdalar.!

93 ve 94 birbirlerine çok benzer olsalar da, sitede verilen boyutsal ölçüler aynı olsa da, Her 2 filtre arasında hem teknik ve hem boyutsal olarak benim gözlerim ciddi farklar olduğunu rahatlıkla görebiliyorum,

Sanırım hiç kimse bu 2 filtre arasındaki (by-pass valfinin) farklı olduğunu teknik yönden hesaba katmıyor.!!

Yanlış filtre alırsanız “basınç kaybı” kaynaklı (yoğun yağ kaçağı) oluşur, siz olayın farkına varana kadar iş işten çoktan geçmiş olur, ciddi onarım masrafları ile karşı karşıya kalırsınız.!!

Bu sebebten (daha önce de) söylediğim gibi; servisten yedek parça bölümünden sizin aracınıza uygun olan yağ filtresinin (vw ‘deki orjinal ekipman parça kodunu) öğrenmeniz gerekiyor, (orjinal servis malı filtrenin) yedek parça kodunu öğrenip burdan paylaşırsanız, Bu kodun (mann filtrede) karşılık gelen uyumlu olan filtre hangisi size söyleyebilirim.

Ayrıca aracın benzinli veya dizel olması hiç bir şeyi değiştirmez, Aracınız benzinli yakıt filtresini değiştirmeye gerek yok diye yorum yapanlar ciddi şekilde yanılgı içindeler,

Benzinli de olsa (her 3 yıl da bir) yakıt filtresini değiştirmek yararınıza olacaktır.

@forzaGilles

Evet bir karışıklık yasandı o konuda ama

@sekmekci nin dedigi şekilde en dogru filtre seciminin aracın üretim yılına göre 2009 model oldugu icin 712/93 olması gerektigi konusunda hemen revize mesaj yazılmıstı.

Evet fark yok gibi demistim ama
Bir yurtdısı forumda birisi sızdırmazlık amaçlı 712/93 ten sonra 712/94 de filtrenin sadece conta yapısının degistigini belirtmis hatta contalarını sökmüş ..IMG_20230412_002506.jpgScreenshot_2023-04-12-00-16-02-587_com.android.chrome.jpg

Evet

712/93 eşit degildir 712/94 e

Son düzenleme:

iki filtrenin ölçülerinin tamamen aynı olması, hangisini alırsanız alın uyumlu olduğu anlamına gelmiyor..!! Çünkü dikkatli bakarsanız ölçüleri aynı olsa da her iki filtrenin gövde muhafazası ve conta kısmı birbirinden çok farklı yapıdalar.!

93 ve 94 birbirlerine çok benzer olsalar da, sitede verilen boyutsal ölçüler aynı olsa da, Her 2 filtre arasında hem teknik ve hem boyutsal olarak benim gözlerim ciddi farklar olduğunu rahatlıkla görebiliyorum,

Sanırım hiç kimse bu 2 filtre arasındaki (by-pass valfinin) farklı olduğunu teknik yönden hesaba katmıyor.!!

Yanlış filtre alırsanız “basınç kaybı” kaynaklı (yoğun yağ kaçağı) oluşur, siz olayın farkına varana kadar iş işten çoktan geçmiş olur, ciddi onarım masrafları ile karşı karşıya kalırsınız.!!

Bu sebebten (daha önce de) söylediğim gibi; servisten yedek parça bölümünden sizin aracınıza uygun olan yağ filtresinin (vw ‘deki orjinal ekipman parça kodunu) öğrenmeniz gerekiyor, (orjinal servis malı filtrenin) yedek parça kodunu öğrenip burdan paylaşırsanız, Bu kodun (mann filtrede) karşılık gelen uyumlu olan filtre hangisi size söyleyebilirim.

Ayrıca aracın benzinli veya dizel olması hiç bir şeyi değiştirmez, Aracınız benzinli yakıt filtresini değiştirmeye gerek yok diye yorum yapanlar ciddi şekilde yanılgı içindeler,

Benzinli de olsa (her 3 yıl da bir) yakıt filtresini değiştirmek yararınıza olacaktır.
Aaa simdi bir dakika hocam öncelikle çok çok teşekkür ediyorum bu ciddi önemli uyarilariniz icin.

Iyi ki uyardiniz hocam az sonra siparis verecektim tam da ama yanlis secimde basinc kaybindan dolayi yoğun yağ kacagi ve sonrasinda ciddi masraflar olusacagini iyi ki soylediniz. Basimiza iş alacaktik durduk yere.

Üstat simdi şöyle bu 93 94 konusunda bir turlu hem fikir olamadik. Dun de sağ olsun arkadaslar yardimci oldular ama ben 2009 diyip golf 5 oldugunu soylemeyince arkadaslar sanirim golf 6 bilgilerini girip baktilar. 2009 5 ve 6 nin tam kesişme yili cunku.

Ben 94 siparis etmek uzereydim hocam.
Mann sitesinden golf 5 CAXA yi secince ilk onu oneriyor ama altinda neden 93 de cikiyor onu anlamis degilim.

Fotografta dediginiz gibi 3 tane cikiyor ben ilkini yani 94 u soyleyecektim. 93 un sol alt kosesinde yazan tarihleri de anlamadim bu arada.

Modelimize gore su sekilde cikiyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230412-005127_Chrome.jpg
    Screenshot_20230412-005127_Chrome.jpg
    44.6 KB · Görüntüleme: 8

Ek olarak bugun maslak doğuşa ugrayip dediginiz karter tapasini aldim ve filtreleri ogrenmeye calistim ama soyleyemiyorlarmis. Kod soylemeleri yasakmis.

E markasi ne diyorum orijinal diyo 1.sinif...

Eee yani mann mi filtron mu bosch mu nedir yani diyorum eleman orijinal fabrika cikisli diyip duruyo.

Cok yardimci oldu sag olsun...

Ek olarak bugun maslak doğuşa ugrayip dediginiz karter tapasini aldim ve filtreleri ogrenmeye calistim ama soyleyemiyorlarmis. Kod soylemeleri yasakmis.

E markasi ne diyorum orijinal diyo 1.sinif...

Eee yani mann mi filtron mu bosch mu nedir yani diyorum eleman orijinal fabrika cikisli diyip duruyo.

Cok yardimci oldu sag olsun...
Özelden şasi no verin, öğrenmesi 2dk. lık şey :)

Benzer durumlarla karşılaşırsanız bir daha ki sefere X.Y,Z hangi parça lazımsa parçayı depodan getirmeleri isteyin, geldiğinde kutunun üzerinden parça kodu öğrenirsiniz.

Maslak doğuş oto yedek parçaya gittiğinizde personelin önünde sistemden sorgulama yaptığı ekranın aynısı size dönük olan 2.ci ekrandan zaten her şeyi görebiliyorsunuz, Efendim kod söyleyemiyoruz falan verecekleri şey gizli belge miymişş.,

Daha yeni 3 gün önce maslak doğuştaydım yedek parçadaki ellemanın kıllık yapacağını bildiğim için, şu şu 4 parçayı istiyorum, getirin bakıcam, getirdi hepsinin kutularını açtım üreticisine baktım, malzemenin kalitesine, parça koduna hepsine baktım, resimlerini çektim, fiyatlarını sordum ve almadan geri çıktım, almak zorunda değilim, ama satın almayı düşündüğüm ürünü görmek istemem en doğal hakkım/hakkınız.

(dışarda yarı fiyatına) alabileceğim aküye serviste 5.000 lira para vericem ama beyfendinin o gün keyfi yok diye, bi dünya para vereceğim akünün üretim tarihine bakıp akü bayat mı değil mi öğrenemiyeceğim öyle mi..? Öyle bir dünya yok, 15-20 kg.lık akü) olmasına rağmen getirmek zorunda ve getirdi baktım eski tarihli almadım, stokta kaç tane var 5 tane daha var dedi, tamam o zaman hepsinin ürerim tarihlerine bakılmasını istiyorum, Baktı ki benle baş edemiyecekler eleman ile beraber direkt olarak depoya gittik tüm akülerin üretim tarine baktım, sonuç olarak almadım çıktım.

Özelden şasi no verin, öğrenmesi 2dk. lık şey :)

Benzer durumlarla karşılaşırsanız bir daha ki sefere X.Y,Z hangi parça lazımsa parçayı depodan getirmeleri isteyin, geldiğinde kutunun üzerinden parça kodu öğrenirsiniz.

Maslak doğuş oto yedek parçaya gittiğinizde personelin önünde sistemden sorgulama yaptığı ekranın aynısı size dönük olan 2.ci ekrandan zaten her şeyi görebiliyorsunuz, Efendim kod söyleyemiyoruz falan verecekleri şey gizli belge miymişş.,

Daha yeni 3 gün önce maslak doğuştaydım yedek parçadaki ellemanın kıllık yapacağını bildiğim için, şu şu 4 parçayı istiyorum, getirin bakıcam, getirdi hepsinin kutularını açtım üreticisine baktım, malzemenin kalitesine, parça koduna hepsine baktım, resimlerini çektim, fiyatlarını sordum ve almadan geri çıktım, almak zorunda değilim, ama satın almayı düşündüğüm ürünü görmek istemem en doğal hakkım/hakkınız.

(dışarda yarı fiyatına) alabileceğim aküye serviste 5.000 lira para vericem ama beyfendinin o gün keyfi yok diye, bi dünya para vereceğim akünün üretim tarihine bakıp akü bayat mı değil mi öğrenemiyeceğim öyle mi..? Öyle bir dünya yok, 15-20 kg.lık akü) olmasına rağmen getirmek zorunda ve getirdi baktım eski tarihli almadım, stokta kaç tane var 5 tane daha var dedi, tamam o zaman hepsinin ürerim tarihlerine bakılmasını istiyorum, Baktı ki benle baş edemiyecekler eleman ile beraber direkt olarak depoya gittik tüm akülerin üretim tarine baktım, sonuç olarak almadım çıktım.
Hahahah hocam harika yapmissiniz:) ben de bugun maslaktaydim yedek parcadaki eleman biraz kıl mızmızlaniyo surekli. Sizin kadar detay bilmediğim icin o topa giremedim ama simdi ogrendim, diger gidisimde tum filtreleri vs depodan isteyip inceleyeceğim ve almayacağım:)

Neymis bu devlet sirri filtrelerin markasi acaba? Anladik 1.sinif orijinal:) bi de laf atiyo mann size 3.sinif uretir bize direkt 1.sinif kalite diyo. E iyi sen kendi aracina 4400 e yağ ve filtreleri degistir o zaman ne diyim:D

Hahahah hocam harika yapmissiniz:) ben de bugun maslaktaydim yedek parcadaki eleman biraz kıl mızmızlaniyo surekli. Sizin kadar detay bilmediğim icin o topa giremedim ama simdi ogrendim, diger gidisimde tum filtreleri vs depodan isteyip inceleyeceğim ve almayacağım:)

Neymis bu devlet sirri filtrelerin markasi acaba? Anladik 1.sinif orijinal:) bi de laf atiyo mann size 3.sinif uretir bize direkt 1.sinif kalite diyo. E iyi sen kendi aracina 4400 e yağ ve filtreleri degistir o zaman ne diyim:D

Ben bakım bitmiştir herhalde diye her sayfayı okudum😊 bir ayı devirmissin...

Aslında aracına göre orjinal ürün kodları öğrenmek istiyorsan çok basit herhangi bir bayiye kendin git araç ruhsatını ver bakım yaptırmak istiyorum fiyat teklifi alabilirmiyim demen yeterli sana listeyi yapıp örneğin rakam x.xxx bin diyorlar çıktı alıyorsun ve düşüneyim diyorsun... ben ikinci yıl bakımda bu şekilde yaptım evraktaki parça numaralarına göre dışarıda fiyat araştırması yaptım ve yağ hariç tüm parçaları gittim servisten temin ettin... Bizim Fatih ustaya işcilik 350₺ verdim (şuan 450₺ olabilir) bakımı bitirdim... yağ filtresi ve havs filtresini kesinlikle dışarıdan almam mesela...

@Doom3farcry

Evet hep golf6 olarak anladık

Golf5 olunca sil baştan.

Birde 2 den 3 e çıktı filtre tipi. Araç üretim tarihine göre

Neyse ŞASİ no dan en dogrusunu almak isabetli olacak

Geri
Üst Alt