golf 7 1.2tsi yağ yakmadan dolayı motor rektefiyesi yaptıran oldu mu

emre03

Yeni Üye
İsim
emre
Araç
golf7 1.2tsi midline plus
arkadaşlar selamın aleyküm
golf 1.2 tsi araç aldım 2 ay önce ve aracı aldıktan sonra 2.000km sıkıntısız bindim. Sonra bir bakım yaptırım dedim. castrol 5-30 yağ , yağ filtresi, hava polen filtresi onları değiştirdim. sonra triger seti ve bujilerini de değiştirdim. araca bu bakımları yaptırdıktan sonra araç 1.000km de 3 litre yağ eksiltti. motor arıza lambası yandı. sonra tekrar ustaya gittiğimde sente ayarını tutturamamış hafif bir kayıklık varmış onu da düzelttirip tekrardan castrol 5-30 yağ eklettim. araç suanda 129 binde 2013 model. şuanda yaptığım kontrollerde 400 km de 0.5 litre yağ eksiltiyor.
başka ustalara sorduğumda çoğu kesin sanayide atılan yağ sahteydi diyor. eğer öyle değilse motor rektefiye olması gerekiyor diyorlar.
sorum şu:
1- daha önce başına böyle bir durum ve ya buna benzer birşey yaşayan oldu mu
2-tekrardan yağ değişimine gireceğim önerebileceğiniz yağ var mı
3-eğer araç tekrar yağ değişimi yaptıktan sonra düzelmezse mecburen rektifiye yaptıracağım. bunun için ankara da önerebileceğiniz güvenebileceğim usta var mı
şimdiden çok teşekkür ederim hepinize

sonra tekrar ustaya gittiğimde sente ayarını tutturamamış hafif bir kayıklık varmış onu da düzelttirip tekrardan castrol 5-30 yağ eklettim.
Ahh şu triger değişiminde sente ayarını doğru dürüst bir yapabilseler. Ben de yaşadım aynı durumu, benimkinin sente ayarı 1 diş kaçıktı motor arıza lambası yakmamıştı.

Aracınızın km sini göremedim. Genelde 7-8 bin km de 1 lt yağ eksiltmesi normal karşılanabilir bir durumken, sizde ki yağ eksiltme miktarı bayağı bayağı fazla imiş,
Buna sebep olan motorun yağ yakması&buharlaştırmasından ziyade yağ kaçırmaktan olabilir mi?

Aracın turbo bölgesinde ya da diğer bölgelerde yağ kaçağı var mı ? Dikkatlice kontrol edildi mi? Hatta turboyu söküp içine bakan yerler var.

Yağ karteri tapası ve pulu değişmediyse ya da abartılı sıkıldı ise karteri çatlatıp oradan da kaçırabilir.

Orjinal yağ olup olmama şüphesinden dolayı, ben olsam orjinalliğine emin olduğum bir yerden yağ ve yağ filtresini temin eder. Tapa ve pulu da değiştirerek tekrardan yağ değişimi yaptırırdım. Hatta bu işlemi 1000 km sonra tekrarlamak gerektiği yönünde görüşler de var, sahte yağın tüm kalıntılarının uzaklaşması için.

Tabi önce yağ kaçağı var mı yok mu ne boyutta ondan emin olmak lazım.

Yağı değişirseniz eğer, değişimden sonra belli aralıklarla kontrol ederek sonuca ulaşmaya çalışmak daha mantıklı gibi.

Ahh şu triger değişiminde sente ayarını doğru dürüst bir yapabilseler. Ben de yaşadım aynı durumu, benimkinin sente ayarı 1 diş kaçıktı motor arıza lambası yakmamıştı.

Aracınızın km sini göremedim. Genelde 7-8 bin km de 1 lt yağ eksiltmesi normal karşılanabilir bir durumken, sizde ki yağ eksiltme miktarı bayağı bayağı fazla imiş,
Buna sebep olan motorun yağ yakması&buharlaştırmasından ziyade yağ kaçırmaktan olabilir mi?

Aracın turbo bölgesinde ya da diğer bölgelerde yağ kaçağı var mı ? Dikkatlice kontrol edildi mi? Hatta turboyu söküp içine bakan yerler var.

Yağ karteri tapası ve pulu değişmediyse ya da abartılı sıkıldı ise karteri çatlatıp oradan da kaçırabilir.

Orjinal yağ olup olmama şüphesinden dolayı, ben olsam orjinalliğine emin olduğum bir yerden yağ ve yağ filtresini temin eder. Tapa ve pulu da değiştirerek tekrardan yağ değişimi yaptırırdım. Hatta bu işlemi 1000 km sonra tekrarlamak gerektiği yönünde görüşler de var, sahte yağın tüm kalıntılarının uzaklaşması için.

Tabi önce yağ kaçağı var mı yok mu ne boyutta ondan emin olmak lazım.

Yağı değişirseniz eğer, değişimden sonra belli aralıklarla kontrol ederek sonuca ulaşmaya çalışmak daha mantıklı gibi.
araç şuanda 129 binde. takip ettiğim kadarıyla egzosdan siyah mavi beyaz duman atması yok. sadece arada dur kalk trafikte yoğun bir siyah duman atıyor.başkada hiç bir şekilde egsozdan duman atma görmedim.
araçın alt kısmı turbosu oralara bakıldı oralardan da gözle görünebilir bir yağ kaçağı yok.kendimde hergün aynı yere park ederim yerde hiçbir şekilde yağa rastlamadım. şimdi işini düzgün yapan usta arıyorum ankarada.

araç şuanda 129 binde. takip ettiğim kadarıyla egzosdan siyah mavi beyaz duman atması yok. sadece arada dur kalk trafikte yoğun bir siyah duman atıyor.başkada hiç bir şekilde egsozdan duman atma görmedim.
araçın alt kısmı turbosu oralara bakıldı oralardan da gözle görünebilir bir yağ kaçağı yok.kendimde hergün aynı yere park ederim yerde hiçbir şekilde yağa rastlamadım. şimdi işini düzgün yapan usta arıyorum ankarada.
Evet tekrar okuduğumda farkettim km yi 129 bin km daha çok düşükmüş de.

Ankarada olan üyelerimizin tavsiyesi vardır belki yer konusunda.

Aracı alınca 2000 km sıkıntısız gitmek, sonra yağ değişince 1000 km de 3 lt eksiltmek çok çok fazla bir rakam. Yağı aldığınız yere ve yağın sahte olmamasına dikkat edin lütfen

Yağ filtresini de mann filtre alınız, hatta hava filtresinden de emin değilseniz onu da mann ile değişmekte fayda var.

Bu arada yeni üyelerimizin kısaca kendisini tanıttığı bölüme yazması forumumuzun yazılı olmayan kurallarından biri haline geldi.

Aşağıdaki konuda sizi tanımak isteriz,

Geri
Üst Alt