Hangi Castrol Yağ? Orijinal Castrol Yağ Nasıl Anlaşılır

Ender

Moderatör
İsim
Ende Hoca
Araç
Golf 7 1.6 TDI Highline Trp. + MK 7,51.4 TSİ Golf R line + GTI 2.0 300 hp MK5 + MK6 ...
Herkese Merhaba Golftutkunu Dostları;
Aracımın yağ bakımını kendim yapmak istediğimden Araca UYGUN Orijinal Yağ almak için biraz araştırma yaptım ve çok farklı satıcılardan çok farklı fiyatlar olmasından yola çıkarak bu konuya değinmek istedim. Forum olarak daha önce yağ konusunda birçok konu olsa da bu konuya gerektiği kadar değinme fırsatı olamamıştı bu eksiği de kapatabilmek adına buyurun konuya geçelim.
VW Golf aracımızın da içinde Bulunduğu VAG grubu otomobillerde Üretici Firma vw , CASTROL yağ kullanmakta ve gerek yetkili servis gerekse özel servislerde Yağ değişimi için Castrol yağ tercih edilmekte, Söz Konusu bu marka yağın Ülkemizde Ciddi talebi olduğu düşünüldüğünde piyasada hayli fazla Sahte Yağ olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Bu yazımda CASTROL YAĞ konusunda Uzman ve Yıllarını vermiş Kişilerde dahil olmak üzere birçok araştırma sonucunda aşağıdaki durumları ortaya çıkmış oldu.

CASTROL YAĞ Türkiye için ORİJİNAL ile SAHTE arasındaki farklar nelerdir? Nasıl Anlaşılır Kısaca ondan bahsedelim.

1-
Orijinal Castrol Yağ Üretimi Bursa Gemlik Fabrikasında olup Türkiye Pazarı için Üretim Sadece 4lt ve 1lt olarak üretilmekte, 5 Lt olan ürün Yurtdışı Belçika Üretimi olup; 4lt ve 1lt Türkiye üretimi olan yağların Kapak altı alüminyum folya açılınca boğaz kısmında 6 haneli bir kod mevcuttur bu ürünün orjinal olduğunun bir kanıtıdır. ( Not Bu kod ilgili İnternet sayfası üzerinden kontrolü sorgulama yapıldığında ; Kod ilk defa giriliyorsa okeylenip orijinal olduğu veya daha önce kullanılmış ise bilgilerin bu Yağ bidonunun yeniden kullanılmış olabileceği şüphesini doğurur)
2- Yağın Kapak kısmının Bilek kısmındaki SARI castrol yazısı Orıjinalde Aşağıda paylaştığım resimde de görüleceği üzerine bir resim gibi olup üzerine sonradan yazılmış basılmış gibi deformasyon içermez yek pare halde olmalıdır.
3-Yağ bidonu üzerinde ve Altında olan Üretim Tarihlerine de dikkat etmek lazım. CASRTROL Firması Bidonları Tedarikçi firmadan aldığından Bidonun Tabanında yazan Çember şeklindeki resimde görülen TARİH kısmı Bidonun üretim tarihi olup, Bidon arka yan alt kısmındaki örnekteki BE ........... kısımından sonraki tarih ise Yağ Dolum/üretim Tarihini işaret ermekte olup; Bidonun altındaki tarih hiçbir zaman Yandaki tarihten daha yeni olmamalıdır. Aynen araçlarımızın üretim tarihi ve Trafiğe çıkış tarihinde olan tarih farkı gibidir.

Piyasa da Yetkili kişilerden edindiğim bilgiler doğrıltusunda; Günümüz itibariyle ( mayıs2022) özellikle 2020 üretiminde çok fazla 2021 üretiminde daha az olmak üzere çok sayıda SAHTE ürün dolaştığıdır. internette bu konuda çok mağdur olan kişiye rastkadım yüzlerce şikayetler oluşmuş durumda. 2022 Üretim Yağların şuana kadar sahtesinin yapıl(a)madığıdır. Castrol Özelikle Sahte Yağ satışların önüne geçmek için Yeni bir Güvenlik uyarısını yakında uygulamaya geçirip duyurusunu yapacağı bilgisi de ayrıca söylenmiş bulunmaktadır. Eğer Sizlerde Castrol Yağınızın Orijinal olup olmadığından emin değilseniz bu durumları değerlendirebilir, Satın aldığınız ürünlerde böyle bir olumsuz durum yaşamamanız adına daha bilinçli tercihler yapabilirsiniz. Sonuçta Büyük paralar verdiğimiz ürünün sahte olmasını hiçbirimiz istemeyiz. Ben internet ortamında bu tip sahte yağların uygun fiyat ile çokça satıldığına çevremden de şahit oldum, Maalesef sorunlar yaşanıyor lakin bunu en aza indirmek adına Forum dostlarımızın bu konuda daha hassas davranmaları dileğiyle Herkese Keyifli forumlar diliyorum.
Alışveriş yaptığınız yağ için Faturasını saklayınız, Fatura üzerinde Yağın tüm isminin yazılı olduğuna dikkat ediniz ( Örneğin; Castrol 5w30 LL 4Lt. / Cstroll 5w30 yağ vb yazmamalı)

Orijinal Ürün Almak isteyenler; https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/home/nereden-alabilirim.html veya BP Akaryakıt İstasyonlarından https://www.lastikcim.com.tr/ (lastikçim sitesi şuan için online yetkili satıcı) ve Güveneceğiniz İnternet Sayfalarından tercih edilebilir.
Kendim araştırmalarım ve tanışmamız sonucunda MaxiDepo firmasından aldım, Sahibi Murat Bey de çok bilgili ve tecrübe dolu bir Arkadaşımız.
Dileyen istediği yerden içine sinen &uygun fiyata alabilir. devir ekonomi devri :), https://www.maxidepo.com/

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.22.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.22.jpeg
    62.4 KB · Görüntüleme: 94
  • WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.23 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.23 (1).jpeg
    60 KB · Görüntüleme: 82
  • WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.23.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.16.23.jpeg
    48.4 KB · Görüntüleme: 83
  • WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.06.28.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-17 at 20.06.28.jpeg
    59.7 KB · Görüntüleme: 89
  • 20220402_150922.jpg
    20220402_150922.jpg
    135.3 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleme:

Ben merdiven altında sahte yağ üretsem (castrol)

N11 de fiyatını 245 degil
595 olarak belirlerdim . Pahalı olan mal sahte degildir "algısı"

Bu da bir tiyo olsun benden.

@Ender
Castrol kullanmak isteyen için güzel bilgiler.

Shell icinde
Mobil esp icinde

Aynı bilgiler paylaşılır umarım.

Çoktan seçmeli yağ markalarının elimizin altında olması iyi.

Ben merdiven altında sahte yağ üretsem (castrol)

N11 de fiyatını 245 degil
595 olarak belirlerdim . Pahalı olan mal sahte degildir "algısı"

Bu da bir tiyo olsun benden.

@Ender
Castrol kullanmak isteyen için güzel bilgiler.

Shell icinde
Mobil esp icinde

Aynı bilgiler paylaşılır umarım.

Çoktan seçmeli yağ markalarının elimizin altında olması iyi.
Şuan revacta olan bu yağ markası olduğundan bu konu önce oluştu bu yağ kısımda sahte ürün çok fazla hocam, bakarsın yarın shell , mobil yada maxıma yağlarında da sahte ürün çok büyük artış olabilir Tamamen Arz Talep durumu yani.. Umarım bu vb olumsuz her şey son bulur Güzel Ülkemizde.

Şuan revacta olan bu yağ markası olduğundan bu konu önce oluştu bu yağ kısımda sahte ürün çok fazla hocam, bakarsın yarın shell , mobil yada maxıma yağlarında da sahte ürün çok büyük artış olabilir Tamamen Arz Talep durumu yani.. Umarım bu vb olumsuz her şey son bulur Güzel Ülkemizde.
Yani doğruuu

Başladık bir motul sevdasına ama

Mobil esp
Shell

Legal üretim olursa daha uygun fiyatlı olursa niye motora koyulmasın

Motul+luqui ye çok saplandık

Ben km / yıl aşımı yapıyorum
Ondan motul hadi 2 tık iyidir tolere eder diyoruz.

Yapmasam

Fiyat daha uygun olacaksa
Castrol / mobilesp/shell 3 ü de eksik / bi alt kategori yağ degil

Castrolün hakkaten adı çıktı son 3 yıldır yazık

sizce orginalmi sahtemi?

Ekli dosyalar

• 57048324-29E4-40A6-BF19-5B06CAFDAE31.jpeg
    57048324-29E4-40A6-BF19-5B06CAFDAE31.jpeg
    156 KB · Görüntüleme: 45
  • E6BEB846-D20B-4613-A39C-7A24C9385DC2.jpeg
    E6BEB846-D20B-4613-A39C-7A24C9385DC2.jpeg
    85.3 KB · Görüntüleme: 43
Yağ Siparişim biraz önce elime ulaştı, Orijinal Ürün, düzgün paketleme ve küçük hediyeler içinde ayrıca Teşekkürler Maxidepo ya.

Ekli dosyalar

• 20220520_132831.jpg
    20220520_132831.jpg
    142.1 KB · Görüntüleme: 47
  • 20220520_132623.jpg
    20220520_132623.jpg
    111.9 KB · Görüntüleme: 45
Yağ Siparişim biraz önce elime ulaştı, Orijinal Ürün, düzgün paketleme ve küçük hediyeler içinde ayrıca Teşekkürler Maxidepo ya.
Kutunun arkasındaki etiketi ve nerede üretim yapıldığı kısmını da fotoğraflayabilirseniz çok iyi olur.

Kutunun arkasındaki etiketi ve nerede üretim yapıldığı kısmını da fotoğraflayabilirseniz çok iyi olur.
Üretim BE kodlu olan yerdir Hocam yani Belçika üretimi 5 lt olan Türkiye üretimi yok konusunda bahsetmiştim gözden kaçırmışsıniz sanırım.
Bugun de Bakımını yaptım Aracın evinin yanında Almanya dan gelen Bir ustamiz var hoş muhabbet eşliğinde güzel vakit geçirdik. Resim ekliyorum tarih kısmı için.

Ekli dosyalar

• IMG-20220517-WA0020.jpg
    IMG-20220517-WA0020.jpg
    48.4 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG-20220517-WA0019.jpg
    IMG-20220517-WA0019.jpg
    62.4 KB · Görüntüleme: 37
Merhabalar,

Ender bey'in detaylı paylaşımı sonrası aracımın yağ bakımı için bende yağı MaxiDepo (Aksaçlı Otomotiv) firmasından temin ettim. Siparişimle ilgili sorularım ivedilikle ve detaylı bir şekilde, firma yetkilisi Murat bey tarafından cevaplandı. Ben çok memnun kaldım açıkcası alışverişten. Fiyatları da gayet makul seviyelerde. Bugüne kadar serviste bakım yaptırıyordum. Yağ markasını pek değiştirmek istemediğimden Castrol ile devam edeceğim. Son olarak yağ çok güzel ve emniyetli bir şekilde paketlenmiş ve teslimatı düzgün bir şekilde yapıldı. IMG_6643.jpgIMG_6638.jpgIMG_6640.jpgIMG_6641.jpgIMG_6642.jpg

Son düzenleme:
Hayırlı olsun hocam (y)

Merhabalar,

Ender bey'in detaylı paylaşımı sonrası aracımın yağ bakımı için bende yağı MaxiDepo (Aksaçlı Otomotiv) firmasından temin ettim. Siparişimle ilgili sorularım ivedilikle ve detaylı bir şekilde, firma yetkilisi Murat bey tarafından cevaplandı. Ben çok memnun kaldım açıkcası alışverişten. Fiyatları da gayet makul seviyelerde. Bugüne kadar serviste bakım yaptırıyordum. Yağ markasını pek değiştirmek istemediğimden Castrol ile devam edeceğim. Son olarak yağ çok güzel ve emniyetli bir şekilde paketlenmiş ve teslimatı düzgün bir şekilde yapıldı. Ekli dosyayı görüntüle 58930

Serviste aynı yağın 3 iii li olanı kullanılıyor (castrol edge professional 5w-30 longlife iii) , arasında çok fark var mı acaba?

1656338036364.png

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt