Kaza hakkında danışma

kasko için;
hasarsızlık basamağınıza göre belki de hasarsızlık koruma teminatınız vardır suç sizde bile olsa tek hasarda yenilemenizde aynı şirketten devam ederseniz kademe düşmez.Farklı şirketten yaptırırsanız o zaman düşer.Suç karşı tarafta ise fotoğraflarınızı saklayın.Kaza anında,servis öncesi servis esnasında ve servis fotoğraflarınızı parça faturalarınızı mutlaka eksper ve servisten talep edin değer kaybına başvurursunuz.Sizi arayan avukatlara değil tanıdığınız bildiğiniz bir avukata ya da direkt kendiniz takip edin.

Gecmis olsun. Yerinizde olsam veririm servise yaptiririm. Kapi degisecekse degissin. İyi ustayi bulayim yaptirayim vs o isler zor hocam.

Geçmiş olsun, arkadaşların kapı içi barlar için dedikleri doğru ve değerlendirmek gerekir. Ancak barlar sağlam ise düzelttirmeyi deneyebilirsiniz. Kapı değişiminde yansayacak tutara bence takılmayın sonucta fotoğrafı elinizde var olay ortada ve hasar tutarı/araç değeri yapinca cok sırıtmayacaktır.

Öncelikle geçmiş olsun.
Ben olsam kasko varsa servise götürürüm. Benim arabamın da sağ arka kapısı değişmiş ama sanayide bir kasap! değiştirmiş. Ben arabayı aldım, yapılan işçilik hiç hoşuma gitmedi. Bu saatten sonra servise gidemeyeceğim için çok güvendiğim bir ustaya götürüp değişmiş kapıyı söktürüp ön kapıyla beraber tekrar boyattım. Artık değişmesi gerekiyorsa değişmesi taraftarıyım, zorlamaya gerek yok.

Öncelikle geçmiş olsun. Rapor sonucunu bekleyin haklıysanız doğrudan servise gidin orada yaptırıp geçin. Daha sonra değer kaybı davası açın değer kaybınızı alın geçin. Ama siz haksız çıkarsanız eğer sanayide güzel bir usta bulup referansları iyi olan birini ona kendi cebinizden yada kaskodan yaptırın. Kendi cebinizden olursa hasar çıkmaz. Kaskodan olursa servisten daha az hasar kaydı çıkar.
Ama ustayı iyi araştırın eski tabirle ustanın elinin izi kalmasın.

bugün sanayide 1-2 yere gösterdim , fotoda olmayan kapının iç tarafında da yırtık oldugu için servise yönlendirdiler.

servise teslim ettik 20 bin kapı 5 bin masraf yaklaşık 25 binlik bir hasar görünür dediler.

olay yerine gelen polisler ilgilenmeden aranızda tutun dedi çekti gitti. karşı taraf ışıkta geçmesine rağmen geçtiğini kabul etmiyor.

şimdi eksper 2-3 güne kusuru belirleyecek , eğer istediğimiz gibi olmazsa biz mobese görüntülerine nasıl ulaşabiliriz ? şu an eksper Allaha emanet bir karar verecek.

bugün karakola gittik , yaralanma olmadığı için şikayetçi de olsanız savcılık ilgilenmez görüntülere yine erişemezsiniz bilgisini verdiler.

yol gösterebilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
şimdi eksper 2-3 güne kusuru belirleyecek , eğer istediğimiz gibi olmazsa biz mobese görüntülerine nasıl ulaşabiliriz ? şu an eksper Allaha emanet bir karar verecek.
kusuru eksper belirlemez. ilk hasar bildirimini yapan sigorta şirketi kendi belirlediği kusur oranını girer, karşı taraf onaylarsa belirlenmiş olur, onaylamazsa komisyona gider, komisyon karar verir. eskiden şirketlerin kararına itiraz edip komisyona gönderilebiliyordu ancak artık sadece iki şirkette aynıysa itiraz edilebiliyor, harici itirazlar için dava açılması gerekiyor.
Eğer değişmediyse iki tarafta yeşilde geçtiğini iddia ediyorsa 50-50 veriyorlardı.

bugün sanayide 1-2 yere gösterdim , fotoda olmayan kapının iç tarafında da yırtık oldugu için servise yönlendirdiler.

servise teslim ettik 20 bin kapı 5 bin masraf yaklaşık 25 binlik bir hasar görünür dediler.

olay yerine gelen polisler ilgilenmeden aranızda tutun dedi çekti gitti. karşı taraf ışıkta geçmesine rağmen geçtiğini kabul etmiyor.

bugün karakola gittik , yaralanma olmadığı için şikayetçi de olsanız savcılık ilgilenmez görüntülere yine erişemezsiniz bilgisini verdiler.

yol gösterebilirseniz sevinirim.
İlaki bir itiraz mekanızması vardır, bu konu hakkında ne olur ne olmaz diyede bir araştırma yapın. Işıkları gören mobese var ise itiraz sürecinde belirtebilirsiniz(tutanağa yazdıysanız belki bir ihtimal bu aşamada da ulaşmak isteyebilirler). Kayıtlara sigora şirketleri bence ulaşabilir, sonuçta kusuru oranında trafik sigortaları karşı tarafın hasarını ödeyecek bir ihtimal onlar ulaşıp gerçeği ortaya çıkartabilirler. Tekrardan geçmiş olsun, lütfen süreç boyunca yada sonunda güncelleyip bizleride bilgilendirin, bir deneyim bilgi birikimi olarak gelecekte ihtiyacı olacak arkadaşlara yardımı kesinlikle olacaktır.

Edit: mesajı yazarken @Ozan Karsavuran bilgisini aktarmış.

kusuru eksper belirlemez. ilk hasar bildirimini yapan sigorta şirketi kendi belirlediği kusur oranını girer, karşı taraf onaylarsa belirlenmiş olur, onaylamazsa komisyona gider, komisyon karar verir. eskiden şirketlerin kararına itiraz edip komisyona gönderilebiliyordu ancak artık sadece iki şirkette aynıysa itiraz edilebiliyor, harici itirazlar için dava açılması gerekiyor.
Eğer değişmediyse iki tarafta yeşilde geçtiğini iddia ediyorsa 50-50 veriyorlardı.

sigorta şirketinde kim belirliyor hocam ? trafikten mi alıyorlar bilgiyi ?

İlaki bir itiraz mekanızması vardır, bu konu hakkında ne olur ne olmaz diyede bir araştırma yapın. Işıkları gören mobese var ise itiraz sürecinde belirtebilirsiniz(tutanağa yazdıysanız belki bir ihtimal bu aşamada da ulaşmak isteyebilirler). Kayıtlara sigora şirketleri bence ulaşabilir, sonuçta kusuru oranında trafik sigortaları karşı tarafın hasarını ödeyecek bir ihtimal onlar ulaşıp gerçeği ortaya çıkartabilirler. Tekrardan geçmiş olsun, lütfen süreç boyunca yada sonunda güncelleyip bizleride bilgilendirin, bir deneyim bilgi birikimi olarak gelecekte ihtiyacı olacak arkadaşlara yardımı kesinlikle olacaktır.

Edit: mesajı yazarken @Ozan Karsavuran bilgisini aktarmış.
mahkeme kararı olmadan erişemiyorlarmış hocam. mobeseli kavşakta oldu kaza.

mahkeme kararı olmadan erişemiyorlarmış hocam. mobeseli kavşakta oldu kaza.
Hmm şimdi hem meraktan hem yardımcı olmak adına ;

https://www.sbm.org.tr/tr/sayfa/ktt-sorgulama-ve-itiraz-1072

Şu linkteki işleyişi okuduğumda, madde 4.3 gereğince özel hukuk yollarına başvuru yapılabilir yazıyor, bu durumda sulh ceza mahkemelerine başvuru yolu açık olarak ben anladım, yani mahkeme kararı bu yolla çıkabilir. Tabi pratikte durum nasıl olur yada oluyor bunun için tecrube etmek gerek yada daha once tecrube etmis arkadaslar var ise yol gosterici olaraktır.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Hmm şimdi hem meraktan hem yardımcı olmak adına ;

https://www.sbm.org.tr/tr/sayfa/ktt-sorgulama-ve-itiraz-1072

Şu linkteki işleyişi okuduğumda, madde 4.3 gereğince özel hukuk yollarına başvuru yapılabilir yazıyor, bu durumda sulh ceza mahkemelerine başvuru yolu açık olarak ben anladım, yani mahkeme kararı bu yolla çıkabilir. Tabi pratikte durum nasıl olur yada oluyor bunun için tecrube etmek gerek yada daha once tecrube etmis arkadaslar var ise yol gosterici olaraktır.
hocam çok faydalandım linkten teşekkürler

Araç içi kamerası alalı 3 sene oldu, her gün böyle şeyleri okuyunca iyiki almışım diyorum. 300 TL'lik önlemle bunları düşünmenizi gerek kalmıyor. Her araçta olması gerekiyor.

servis kapıyı değişti ama bir sorun daha çıktı arka çamurlukta hasar görünmese de bir esneme olmuş. işaretlediğim yerde kapı takılınca hiç boşluk kalmıyor , servis orayı kazıyıp çektirip yeniden boyamak istiyor. onayımızı istediler , o şekil de kullanılabilir ama sırıtır gibi kararsız kaldım , fikrinizi almak isterim.

bu arada 50 50 verdiler , siz yeşilde de geçseniz kavşağa kontrollü girmediğiniz için 50 kusur yiyorsunuz. ışıklar süs .

Ekli dosyalar

• cacdb102-2008-425d-894b-19db7ab3a2d1.jpg
    cacdb102-2008-425d-894b-19db7ab3a2d1.jpg
    103.8 KB · Görüntüleme: 18
  • Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt