Golf 7 1.2 TSİ BlueMotion Yağ Yakma Sorunu

İsim
Ahmet
Araç
Golf 7 1.2 TSİ
Merhaba arkadaşlar aracım 1.2 tsi 77kw 105 hp bluemotion golf 7.Nerdeyse her 35 gün de 900ML 1L arası koymak zorunda kalıyorum artık kilometresi 132 binde başına gelen varmı ne önerirsiniz bunun için ve aracım bunun yüzünden daha fazla benzin yakmaya başlar mı ?

2013 1.4 Tsi 90 bin km de Cxs motor aracım ile ilk defa yağ yaktım.Aracımı arkadaşım kullanıyordu biraz yokuş çıktıktan sonra devirli kullanım sonrası (düz yolda 15-20 dk) yağ çubuğu kontrolü yaptığım zaman yağ çubuğun yarısındaydı. Düşük hacim yüksek performans olduğu zaman mutlaka yağ yakma olacaktır. Ayrıca forumdan beni tanıyan arkadaşlar araba konusunda çok titiz olduğumu biliyorlar ki her bakımda Mobil 1 5w30 Esp ve Mann filtre seti kullanırım ve mutlaka karter tapası değişir. Km harici yıla göre bakım yaparım ve şahsi düşüncem Polo Gti 180 beygir motora nazaran Golf 1.2 ve 1.4 tsi 105-110-122-125 beygirlik motorlar daha az yağ yaktığını düşünüyorum... @forzaGilles üstadım her konuda herkese nacizane bilgilerini zaten bizimle paylaşıyor 👏💪🧿
Estafurullah o senin güzelliğin Bahadır..., yalnız yağ seviyesi orta bölgedeyse sıkıntı yok., araca bakım yapıldığında TSI motora 4 lt. yağı koydulduğu zaman yağ seviyesi (çukur bölgenin) ortasına geliyor veya ortanın çok çok hafif üstünde oluyor., Üretici motordaki yağın (max. dolulukta) olmasını istemiyor. Orta bölge ile Max. arası kalan miktar (fazla dolumu önleme amaçlı) bir güvenlik önlemi alınmış diyebiliriz.

Upvote 0

Az önce baktık araca yağ bakımından 2 bin km sonra tam 2l yağ eksiltmiş. 2l yağ ilave yapılıp max seviyesine getirildi ama usta beni korkuttu kaçak görünmüyor ortalama 1000 km takip edilecek eksiltme devam ederse muhtemelen motor içinde kaçaklar vardır subaplara pistonlara hepsine bakılması gerekiyor dedi. Benzer şekilde başına böyle bir olay gelen ve motor açılmaya kadar giden tecrübe etmiş arkadaşlar var mı? Bu süreçte dikkat etmem gereken birşey var mı?
hocam benimkide 1.2 tsi bende kaçak varda yağ doldurma haznesi kapağı ve tapalar yapıldı 15 gündür hiçbir sorunum kalmadı eğer kaçak olmasaydı turboya yağ kaçağı var dedi ustalar düzelmese turboyu söküp bakacaklardı haberin olsun

Upvote 0
Benim başımdan geçen,
150 binde aracımı aldım aldım, bi bakım yaptım normal 1 litre anca eksiltmemişti. turbo bozuldu, sonrasında 1 sene arkada 5 lik yağla gezdim 1000 - 1500 km de 1 litre eksiltmeye başladı.
Motorun üst kısmında yağ buharı gibi çoğu yeri yağlıydı.
Altta kaçak vs yoktu.
Bujilerin çevresi hep yağlıydı.
Motor kapak contası değişti. Şimdi 10bini geçtim 1 litre anca eksildi.
Öncesinde herkes bakmadan görmeden yüksek fiyat veriyor, segmanlar subaplar vs derken motor yapmaya uçuk fiyat çıkarıyorlar.
İyi bir ustaya yada devamlı gittiğiniz orjinal servise gösterin.

Upvote 0
Bende aracımı geçen sene aldım turbo masrafı var zannederek 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyordu sonrasında muayeneye sokmak için katalizör taktık muayeneden geçtik ertesi gün katalizör yüzünden aşırı sıkışmadan 4. Pistona bujinin kafası saplandı mecbur rektefiye yaptık turboya kadar sıfır üst kapak kadehler duman lastigi pcv valfi vs herşey sıfır takıldı denemediğim yağ kalmadı yine yağ eksiltiyor duman atıyor çözüme ulaşabilen varsa rica ediyorum bilgi versin bıktım artık

Upvote 0
Bende aracımı geçen sene aldım turbo masrafı var zannederek 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyordu sonrasında muayeneye sokmak için katalizör taktık muayeneden geçtik ertesi gün katalizör yüzünden aşırı sıkışmadan 4. Pistona bujinin kafası saplandı mecbur rektefiye yaptık turboya kadar sıfır üst kapak kadehler duman lastigi pcv valfi vs herşey sıfır takıldı denemediğim yağ kalmadı yine yağ eksiltiyor duman atıyor çözüme ulaşabilen varsa rica ediyorum bilgi versin bıktım artık
Hocam muayeneden geçmek için neden katalizör taktınız muayenede ne sorun oluyorki anlamadım

Upvote 0
Arkadaşlar yağ eklemeye nasıl karar veriyorsunuz? Araba kritik yağ seviyesi diye uyarı mı veriyor yoksa siz kendiniz çubuğu çekip seviyeye mi bakıyorsunuz?

Bende de 1.2 TSI 110ps var, 36 bin km'de aldım şu an araç 70 bin km'ye geldi. 3 yıldır periyodik bakım dışında aracın yağına hiçbir müdahalede bulunmadım. Yağ çubuğunu çekip seviyesine bile bakmadım hiç.

Hata mı yapıyorum acaba?

Upvote 0
Arkadaşlar yağ eklemeye nasıl karar veriyorsunuz? Araba kritik yağ seviyesi diye uyarı mı veriyor yoksa siz kendiniz çubuğu çekip seviyeye mi bakıyorsunuz?

Bende de 1.2 TSI 110ps var, 36 bin km'de aldım şu an araç 70 bin km'ye geldi. 3 yıldır periyodik bakım dışında aracın yağına hiçbir müdahalede bulunmadım. Yağ çubuğunu çekip seviyesine bile bakmadım hiç.

Hata mı yapıyorum acaba?
Hocam zaten eksiltse uyarı yapar. Bende 2014 55.000 km de ben de sizin gibi servisten servise. Başka bir kontrol yok. Sanırım yüksek km ler de eksiltme yapıyor. Bazılarınında hiç başına gelmemiş, garip bi durum

Upvote 0

İzleyin isterseniz. Aynı durum 1.4 lerde de varmış. Yorumları okuduğumda en çok, 2013 modellerde yaşanılıyor sanırım

Upvote 0

Geri
Üst Alt