Golf 7 1.2 TSİ BlueMotion Yağ Yakma Sorunu

İsim
Ahmet
Araç
Golf 7 1.2 TSİ
Merhaba arkadaşlar aracım 1.2 tsi 77kw 105 hp bluemotion golf 7.Nerdeyse her 35 gün de 900ML 1L arası koymak zorunda kalıyorum artık kilometresi 132 binde başına gelen varmı ne önerirsiniz bunun için ve aracım bunun yüzünden daha fazla benzin yakmaya başlar mı ?

Benim araç 2014 manuel 1.2tsi bluemotion 86binde ve yağ eksiltme gibi bir problemle karşılaşmadım, sizin araç nekadar zamandır sizde? Bu sorunu ilk nezaman farkettiniz?

Upvote 0
2015 Euro 6 motor 110 bg 1.2 TSİ aracım var 62 bin km de. Yaklaşık 8-9 bin km de bir 300-400 ml civarı ekliyorum, yani bakımlar haricinde aracı 44 binde almıştım şuana kadar 2 kere ekleme yaptım ve aşağı yukarı 800-900 ml ekledim, ama bunun normal olduğu söyleniyor. Sizin durum daha farklı gibi, kaçak olabilir sanki

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar aracım 1.2 tsi 77kw 105 hp bluemotion golf 7.Nerdeyse her 35 gün de 900ML 1L arası koymak zorunda kalıyorum artık kilometresi 132 binde başına gelen varmı ne önerirsiniz bunun için ve aracım bunun yüzünden daha fazla benzin yakmaya başlar mı ?
"Kitapçığında yağ eksilttiği yazıyordu alırken bakmadınız mı ?"
Zamanında aracı sıfır aldıktan sonra yağ eksiltiyor diye servise gittiğimde satış temsilcisi hanımefendiyle karşılaştığımda bana böyle demişti dalga geçer gibi.
Motorun çalışma prensibi gereği tsi motorlarda yağ eksiltmeyen yoktur, az eksilten yada lamba yakacak kadar çok eksilten vardır, ya da 1500-2000 km de lamba yakacak kadar daha fazla eksilten vardır. Yıl içinde az km yapanlar aracın yağ eksilttiğini fark etmiyorlar. Çok denedim çok sabrettim ve bunun kullanım tarzıyla alakası olmadığı kanısına vardım. Maalesef bu araçlar böyle. Motor yağ yakmıyor, buharlaşma yapıyor.
Yakıt tüketimini arttıran bir durum değil.

Upvote 0
Fazla yağ yakma nedenleri. Düşük hacim yüksek güç..
1- Kalitesiz sahte yağlar. Testlerde yüksek ısı verip sonrasında ne kadar eksilttiğine bakıyorlar. Motul en az eksilten Yağlama, Parça aşınması, Soğukta sıcakta akışkanlık vs... Eksiltmiyor olması iyi anlamı taşımıyor diğer görevleri ne kadar yerine getiriyor.
2- Motorun genel ısısı yağ soğutucusu radyatörler verimsiz olduğunda yağ ısısı fazladan ısınıyor +10 derece yağın fazladan buharlaşması demektir.
Örnek: Yağ 105 derecede %0.05 buharlaşacaksa 115 derecede %0.35 buharlaşır. Yağına göre değerler değişiyor.
Fazla zorladığınızda bu yüzden eksiltme çok olur yağı fazla stres altında kullandığınızdan. Aşırı yoğunlaşan yağ buharı hassas gördüğü ilk aşamada sızdırır bir yerlerden yada yanma esnasında egzozdan atılır. Piston ve subap sorunlarında Piston sekmanı yağı %100 sıyırmaz zamanla sürtünme ve etkilerle boşluk yapan piston gömlek fazladan yağ yaktırır.

Sonuç olarak tavsiyem çok kaliteli yağ kullanmak. Araç marşa bas git değil de 1 kaç dakika beklemeli. Kontak kapatırken de öyle.
Sıkıştırdığınızda yağ derecesi max 115 derecelerde ise normal,
Bu değerler 130 / 140 ise soğutma sıvınız acil değişmeli sonuçta yağ antifriz ile soğuyor kısmen. ısı iletimi suda daha iyidir fazla antifriz motoru serin tutmaz aksine genel ısıyı artırır. Video da belirtilmiş ..

Son düzenleme:
Upvote 0
Castrol ve toptec 3 Saatlik 140C Testte en fazla eksilten yağ 185C olduğunda işler değişiyor.

Ekli dosyalar

• gdsfsdf.jpg
    gdsfsdf.jpg
    78.8 KB · Görüntüleme: 46
  • gfdgfdhhg.jpg
    gfdgfdhhg.jpg
    80.9 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
Upvote 0
Benim araç 2014 manuel 1.2tsi bluemotion 86binde ve yağ eksiltme gibi bir problemle karşılaşmadım, sizin araç nekadar zamandır sizde? Bu sorunu ilk nezaman farkettiniz?
1 seneye yaklaştık 80 binde aldım 120 binde falan başladı

Upvote 0
Kullandığınız bölge önemli sakin kullanırım ve yokuş yok denecek kadar az ise motul testlerde daha iyi. Aracı zorlarım sık sık dur kalk yokuş çok derseniz toptec ekranınızda yağ sıcaklığı açıktır. Dik yokuşları bitirdiğinizde yağ ısınız ne seviyede ona dikkat edin özellikle yazın. Yağ seçicide Motul specific çıkıyor. 1.2 tsi uygun olarak. 150bin km altı ise 0w30 üstü ise 5w30 sizde eksiltme olduğundan 5w30 mantıklı.

Upvote 0
Sıkıştırdığınızda yağ derecesi max 115 derecelerde ise normal değil 130 / 140 ise soğutma sıvınız acil değişmeli
Bu yazdığınızı biraz açıklayabilirseniz memnun olurum., motoru sıkıştırdığımızda yağ sıcaklığı 115°C olursa neden normal değil..?

Upvote 0
Bu yazdığınızı biraz açıklayabilirseniz memnun olurum., motoru sıkıştırdığımızda yağ sıcaklığı 115°C olursa neden normal değil..?
115 lere kadar normal, Ama değil 130 / 140 ise soğutma sıvınız acil değişmeli olacaktı.. düzeltiyorum..

Upvote 0
Tsi kullanan arkadaşlar ısı değerlerini paylaşırlar, bir kaç konu vardı bununla alakalı, Aynı koşul ve şartlarla test etmek zor olduğundan aşırı zorlamadan aracı sıkıştırdığınız yerlerde yağ sıcaklığına bakın motorda termal verimlilik iyi olmadığında yağda fazladan yanar yakıtta ..
Uzun uzun anlatmak yerine video açıklamış :)

Upvote 0
bu tip durumlarda api sn+ yada api sp standardında 504-507 yağ almak en iyi seçim olur.
lm toptec 4200 5w30 api sp standardına sahip. ben hep bunu kullandım bu güne kadar.
orjinal yağ filtresi kullanın.
aracım 80 binde ve soft yazılım mevcut. daha yağ eklemedim maşallah.

Upvote 0

**Genelde kaç devirde vites atarsınız.?

**Seyir devriniz kaç olur devir saatinde?

Aracına 2000 devir göstertmeyenlerin yağı eksilmez gibi bir sonuç çıkarmı deneyi yapıyorum.

Upvote 0

Yağ yakma olayı sıkıştırmayla ilgili dünyanın en kaliteli yağını koyun tsi motorda aracı devirli ve yüksek hızda uzun süre kullanıyorsanız yağ eksiltir, 507 sertifikalı ve orijinal olduğu bilinen markalı yağ kullanımı ve yağı 4+1 şeklinde alıp bakımdan önce eksiltme yaptığında yağ takviyesi yapılırsa sorun çıkmaz. Tsi motorlu araca sahip olsam her 2 ayda bir yağ çubuğunu kontrol ederdim, uyarı ışığı yanasıya kadar araç az miktar yağla çalışmış oluyor kritik seviye aşılmadan uyarı ışığı yansa da az yağda aşınma daha fazla olur ekleme yapılmalı. Her 2 bin kmde 1 lt eksilten tsi araçlar var servise kalırsa her şey normal ama o araç sahiplerine sabır diliyorum

Upvote 0

Geri
Üst Alt