Golf 7 Bagaj Su Sorunu Çözümlü Video

Yarın ilk bunu denemek 1 yıldır bu sorunu çözemedim yazları du almıyor kışları su alıyor.

Upvote 0
Yarın ilk bunu denemek 1 yıldır bu sorunu çözemedim yazları du almıyor kışları su alıyor.
Hocam kesin çözüm benim sorunum çözüldü alyanları söktükten sonra geri kalan klasikler sekmanlı tatlı tatlı çekerek çıkıyor sağda ampulle sigorta var onlara dikkat et koltukları yatırıp arka kapılarıda açarsın eğer takıldığın yapamadığın yerde 05327690144 rahatlıkla arayabilirsin

Upvote 0
Tıpa sökmak için hiçbir yerini sökmeden, aracın altına eğilip oradan ulaşabilirsiniz.

Menfezleri izole etmek işe yarar. Ancak stop etrafından direkt olarak o görünen havuza su alıyorsa , menfezi izole etmek işe yaramaz.

Özetleyecek olursak suyu nereden aldığı farketmeksizin tıpa sökmek, biriken ve birikecek suyu önler.
Ama neden o tıpalar var ve neden unutsunlar onu bilemem.

Upvote 0
Tıpa sökmak için hiçbir yerini sökmeden, aracın altına eğilip oradan ulaşabilirsiniz.

Menfezleri izole etmek işe yarar. Ancak stop etrafından direkt olarak o görünen havuza su alıyorsa , menfezi izole etmek işe yaramaz.

Özetleyecek olursak suyu nereden aldığı farketmeksizin tıpa sökmek, biriken ve birikecek suyu önler.
Ama neden o tıpalar var ve neden unutsunlar onu bilemem.
Tıpayı sadece sökmek için değil aynı zamanda pas yapmaması için temizlemek şart suyun biriktiği havuzu sıcak suyla temizlerim ardından iyice kurutup tekrar eski haline getirdim
Hocam bende sizin gibi düşündüm izole etmesek bile sonuçta su havuzdan akacağı için gerek duymadık
Ve silikon veya cekomastik etrafa değmeden yapmak bir hayli zor
Yapacak arkadaşlar tamponu söküp daha az zaman harcaya bilir
Ben seri üretim hatası olduğunu düşünüyorum su gideri için yer yapıp topa takmak nedir anlam veremedim
Dip not: stopları söküp conta yerlerine cekomastikveya sıcak silikonda yapılabilir ben yaptım

Upvote 0
Elinize sağlık faydalı bir konu , ancak bende anlamadım alman mühendisliği o tıpa oraya illa ki bi amaçla koyulmuştur . Sonuçta VW den bahsediyoruz maliyet düşürmek için herşeyi yaparlar 😊

Upvote 0
Emin olmamakla birlikte o tıpalar olası çeki demiri ve römork için elektrik tesisatı vs. geçirmek için olabilir mi?

Ben su gideri olarak koyacaklarını pek zannetmiyorum ve orasının su dolacağını hesaplayıp gider koymuş olamazlar.

Upvote 0
Emin olmamakla birlikte o tıpalar olası çeki demiri ve römork için elektrik tesisatı vs. geçirmek için olabilir mi?

Ben su gideri olarak koyacaklarını pek zannetmiyorum ve orasının su dolacağını hesaplayıp gider koymuş olamazlar.
Olabilir lakin videoda izlediğiniz gibi havuz orası toplanan bütün su oradaydı
Ordan taşan stepneye akıyorduben sorunu nu şekilde çözdüm

Upvote 0
Olabilir lakin videoda izlediğiniz gibi havuz orası toplanan bütün su oradaydı
Ordan taşan stepneye akıyorduben sorunu nu şekilde çözdüm
Yanlış anlamayın. Sorun sizin çözüm yönteminiz değil.
Sorunun neden olduğu duruma teknik olarak anlam yüklemeye çalışıyorum.

Neredeyse araç üretildiğinden bu yana bu problem var.
Çözüm yolu tercih edilebilir.

Hatırladığım en eski video(5 sene önce)..
Ama her araçta olmuyor. Su , sızıntı sebebiyle birikiyor. Üretim olarak o kısımda su birikeceğini hesaplayıp delik açıp üzerine tıpa takmak pek mantıklı gelmedi bana.

O kısımda bir havuz oluşturup delik açmak , bir ihtimal üretim esnasında astar sonrası o kısımda birikmeyi tahliye etmek için olabilir.

Bir diğeri de o kısımdan donanım tesisatı geçirmek için olabilir.

Yani özetle o kısımda oluşan ancak üretim aşamasında ileride burada su birikir, biz bunun için bir delik açalım demiş olamazlar. Ama yukarıda bahsettiğim gibi üretimde havuzdan çıkarken o kısımdan tahliye etmek için de olmuş olabilir.
E dolaylı yoldan bir tahliye deliği olduğunu varsayarsak da neden tıpa var?

Su almasına temel sebep menfezlerin gevşemesi. Tıpaları açmayı unutmuşlar olamaz. tıpa sökmek suyu tahliye eder ancak o kısıma su sızmaya da devam eder. Bagaj kısmına geçmez.

Son düzenleme:
Upvote 0
Yanlış anlamayın. Sorun sizin çözüm yönteminiz değil.
Sorunun neden olduğu duruma teknik olarak anlam yüklemeye çalışıyorum.

Neredeyse araç üretildiğinden bu yana bu problem var.
Çözüm yolu tercih edilebilir.

Hatırladığım en eski video(5 sene önce)..
Ama her araçta olmuyor. Su , sızıntı sebebiyle birikiyor. Üretim olarak o kısımda su birikeceğini hesaplayıp delik açıp üzerine tıpa takmak pek mantıklı gelmedi bana.

O kısımda bir havuz oluşturup delik açmak , bir ihtimal üretim esnasında astar sonrası o kısımda birikmeyi tahliye etmek için olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 53248

Ekli dosyayı görüntüle 53247
Bir diğeri de o kısımdan donanım tesisatı geçirmek için olabilir.

Yani özetle o kısımda oluşan ancak üretim aşamasında ileride burada su birikir, biz bunun için bir delik açalım demiş olamazlar. Ama yukarıda bahsettiğim gibi üretimde havuzdan çıkarken o kısımdan tahliye etmek için de olmuş olabilir.
E dolaylı yoldan bir tahliye deliği olduğunu varsayarsak da neden tıpa var?

Su almasına temel sebep menfezlerin gevşemesi. Tıpaları açmayı unutmuşlar olamaz. tıpa sökmek suyu tahliye eder ancak o kısıma su sızmaya da devam eder. Bagaj kısmına geçmez.
Çok teşekkür ederim hocam güzel açıklama yapmışsınız
Hakli olabilirsiniz ben sorunumu bu şekilde çözebildim
Lakin takıldığım gözden kaçan bir sorun daha var
Bagaj kapağı açıkken fitillerin oradan döktüğüm su stoplardan geçerek o havuzdan çıkış yapıyor
Yani bağajdaki çıkış yapan su o havuzdan tahliye oluyor

Upvote 0
Çok teşekkür ederim hocam güzel açıklama yapmışsınız
Hakli olabilirsiniz ben sorunumu bu şekilde çözebildim
Lakin takıldığım gözden kaçan bir sorun daha var
Bagaj kapağı açıkken fitillerin oradan döktüğüm su stoplardan geçerek o havuzdan çıkış yapıyor
Yani bağajdaki çıkış yapan su o havuzdan tahliye oluyor
Menfez üstünden giriyordur.
Yani menfez ile kaporta arasında boşluk olmaması gerekir.

Dediğim gibi tek başına tıpa sökmek sadece bagaja su girmesini engeller ancak o havuza su almayı engellemez.

Özetle havuza su girmemeyi sağlamak gerekir.
Böylelikle ikinci bir iş daha yapılmış olacak.

Son düzenleme:
Upvote 0
Arkadaşlar yukarıdaki mesajlarda problemi belirtmiştim. Cumartesi günü gündüz vakti hava -7 de olsa bakmaya çalıştım.
Evin önünde bahçede deneyeyim dedim ama çeşme donduğu için arabayı oto yıkamacıya götürüp basınçlı yıkama makinası ile aracın arka kısmına özellikle sağ taraf stop üstü, tampon bölgesi, teker iç davlumbaz bölgesi ve benzin deposu kapağı bölgesine yoğun olarak su tuttuk o esnada bende aracın içine girip zaten bagajı komple boşalttım, sağ taraf iç döşemesini de sökmüştüm su acaba nereden girecek diye kontrol ettim ama herhangi bir su giren yer göremedim.
(Arka koltuk sağ taraf altına su girdiğini önceki mesajlarda söylemiştim, bagajı boşalttığımda stepne bölgesine de su girdiğini hatta buz tutmuş olduğu gördüm ama aşırı bir birikme değildi bezle temizledim.)

Sağ taraf hava basıncı dengeleme menfezini elimle kontrol ettiğimde çok sıkıydı hiç boşluk felan yoktu ama onun olduğu yerin daha önceki mesajlarda belirtilen çukur bölgesinde biraz bir su birikintisi vardı. Çok dar bir yer olduğu için oraya kafamı sokup görme gibi bir şansım olmadı elimle kontrol ettim elime herhangi bir tahliye tıpası gibi bir şey gelmedi. Zaten elim oraya sığmıyor bile çok dar bir yer Bende parmakla bezle içindeki suyu temizledim.

Sonrasında tekrardan bagajı yerleştirdim.

Ayrıca sağ stopu elimle kontrol ettiğimde stopta hafif boşluk vardı arkadaki stopu tutan 2 adet vidayı anahtarla söktüm ve stopu dışarı çıkarttım. Sanki yanlış hatırlamıyorsam stopun oturduğu yuvaya altında sızdırmazlık yapması adına lastik conta olması gerektiğini duymuştum ama benim aracın stopunda lastik conta veya benzeri bir sızdırmazlık malzemesi yoktu.

Tekrar stopu yuvasına oturtup vidalarını anahtarla sıktım ilk yaptığım kontroldeki oynama boşluk stopta kalmadı.

Soğukta daha fazla uğraşamayacağım için bagajı yerleştirdim.

Havalar biraz daha düzelince bu su alma sorununu tespit etmem için daha detaylı olarak ne gibi kontrol yapmamı önerirsiniz ?

Ayrıca bagaj sağ hava basıncı dengeleme menfezinin üstünde takılı olan siyah bir kutu var (Aşağıda resmi mevcut)

Üzerindeki kodu internetten baktığımda türk sitelerinde herhangi bir bilgi bulamadım, yabancı sitelerden anladığım kadarıyla park sensörü beyni olarak geçiyor galiba.

Aracın bildiğim kadarıyla üzerinde fabrikasyon geri park sensörü var. (Arka tamponda sensörler mevcut) Geri vitese taktığımda ilk olarak yaklaşık 2 sn civarı bir uyarı sesi verip kesiliyor. Sonrasında geri geri manevra yaparken arkadaki araca, engele yada sabit nesnelere karşı herhangi bir uyarı sesi vermiyor.

Böyle bir şey daha önce başına gelen oldu mu acaba ?

Ekli dosyayı görüntüle 53320

Arkadaşlar diğer konuya yazdım linkini kopyaladım buraya :)

Upvote 0
Arkadaşlar diğer konuya yazdım linkini kopyaladım buraya :)
Kolay gelsin hocam
Benimde elim yetmedi telefonun kamerasını açıp içini video çekmiştim orada gördüm sorunum çözüldü herhangi bir problemim yok çok ta basit oldu
Orası tesisat diyen arkadaşlarımız vardı olabilir ama benim sorunu çözmem gerekiyordu bu şekilde çözdüm
Tamponun altından bakınız görmesi biraz zor olacak ama tıpayı alt taraftanda çekebilirsiniz

Upvote 0
Arkadaşlar bende bugün kontrol ettim malesef bendede su birikmiş ki zaten çn camın buğulanmasından anlamıştım
Tıpayı sökmek için tamponu vs sökmeye gerek var mı yoksa alttan veya üstten sçkebiliyoruz mu

Ekli dosyalar

• IMG_20211226_145705.jpg
    IMG_20211226_145705.jpg
    194.1 KB · Görüntüleme: 130
Upvote 0

Arkadaşlar bende bugün kontrol ettim malesef bendede su birikmiş ki zaten çn camın buğulanmasından anlamıştım
Tıpayı sökmek için tamponu vs sökmeye gerek var mı yoksa alttan veya üstten sçkebiliyoruz mu
Evet hocam mümkün biraz zor tespit edebilirsiniz ama mümkün
Lâkin bagaj dan işlem yapmak daha mantıklı kalan suyu temizleyip kurutursunuz ileride paslanmadan ve kokudan muhafaza etmiş olursunuz bagajı boşaltın stepne taban bezleri vs bir kaç gün kurumaya bırakın tıpaları açtıktan sonra havuzun içine doğru kaynar su dökün bütün pisliği atsın temizlensin oto kuaförlerde de bezle kuruttuktan sonra hava ile tamamen kurutmuş olursunuz

Upvote 0

Geri
Üst Alt