1.6 TDI Manuel Çalışmama, geç çalışma ve beyaz duman

ASword

Üye
İsim
ANIL
Herkese merhaba,

Bayram öncesi aracın 105.000 bakımlarını yetkili serviste yaptırdım. Gayet sağlam bilgisini aldım. Didim'e gidip geldim. 1600 km yol yaptım. Hiç sorun yaşamadım. Fakat geldiğim günün ertesinde sabah aracı çalıştırmaya kalktığımda marş basıyor fakat motor çalışmıyordu. 4-5 defa denedim. Sonra motor çok sarsıntılı bir şekilde çalıştı, 1000 devire çıktı sonra kapandı. Gaz almadı. Bu şekilde yaklaşık 2 - 3 dk denedim. Sonunda normal devirde çalışmaya başladı. Fakat arkadan bem beyaz dumandan sis oluştu. Yola çıktıktan sonra 10 dk içinde duman tamamen ortadan kalktı. 2-3 saatlik parklardan sonra araç rahat bir şekilde çalışıyor fakat süre uzayınca aynı sorunu yapıyor. Çalıştıktan sonra devirde düşüklük ya da gaz almama gibi sorunlar yok. Yakıt olarak şehirler arası yolda farklı Shell ve Opet istasyonlarından aldım. Yol üstü bir tamirciye sorduğumda muhtemelen yakıt filtresidir dedi. Yeni bakımdan çıktığı için servise götürmemi tavsiye etti. Videosunu çektim. Yokuş aşağı aracı park ettim yine aynı.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Herhangi bir arıza lambası yanmıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ttez Araç sıfır olup garanti devam etsin diye gidilir dahası gidilmez tecrübe ile sabit oldu gerçekten . Enjektör baksınlar diye bıraktım bana triger seti ile su devirdaim pompasını değiştirdiler 🧐

Upvote 0
Herkese merhaba
Aracı dün sabah teslim aldım bu sabahta soguk motorda test etmiş oldum arabadaki sogukken gaza basma tekleme uzun marş herşey çözüldü. Araba sogukken marşa basınca saniyesinde alıyor gaza basınca da lineer şekilde yükseliyor devir.

Bunlara ek olarak arabanın ciddi anlamda gaz yiyişi hızlanışı kısaca gidişi çok çok iyileşti sanki bi 50 beygir eklendi arabaya :D benim ilk aracım olduğu için araba tecrübem yoktu. Arabam sanki tofaştan golfe terfi etti bu enjektör tamiriyle

Yakıtta düştü hiç kasmadan normal sakin kullanımda yarısı akıcı trafikli 24 km lik yol yakıt ortalamam 100km de 4.4 litre. Eskiden 5.5 litre falandı sanırsam.

Birşeyden daha örnek vermek istiyorum araba dpf filtre için jenerasyon mu neydi ona girdiğinde yakıt tüketimi rolantide 1-1.1 litre oluyordu şuan bugun girdiğini gördüm yakıt tüketimi 0.8-0.9 litre oldu heryerden fark etti kısaca

Aracın herşey normalken ki rolantideki yakıt tüketimi eskiden 0.6-0.7 oynuyordu genelde 0.7de duruyordu şuan yeni halinde 0.5-0.6 litre gösteriyor ama hep 0.5 te duruyor yakıt tüketimi. Araba sıcakken de aynı sogukken de aynı bu değerler ve ortam sıcaklığı 27 derece falandı hep.

Aracınızda çekiş yakıt vs. problemi varsa ve km si varsa ben sordum yaklaşık 500-600tl e enjektör test ve temizleme yapıyorlar bilginize.. + ustalarda aracın sesinden anlayabiliyorlar sanırım bana şıkırdama duydum dedi ondan sonra enjektör teste gönderilmişti.
Mrb kardeşim benim golf 7 soğukken geç çalışma beyaz duman atıyor nedeneni ogrenebilirmiyim

Upvote 0

Geri
Üst Alt