1.6 TDI Manuel Çalışmama, geç çalışma ve beyaz duman

ASword

Üye
İsim
ANIL
Herkese merhaba,

Bayram öncesi aracın 105.000 bakımlarını yetkili serviste yaptırdım. Gayet sağlam bilgisini aldım. Didim'e gidip geldim. 1600 km yol yaptım. Hiç sorun yaşamadım. Fakat geldiğim günün ertesinde sabah aracı çalıştırmaya kalktığımda marş basıyor fakat motor çalışmıyordu. 4-5 defa denedim. Sonra motor çok sarsıntılı bir şekilde çalıştı, 1000 devire çıktı sonra kapandı. Gaz almadı. Bu şekilde yaklaşık 2 - 3 dk denedim. Sonunda normal devirde çalışmaya başladı. Fakat arkadan bem beyaz dumandan sis oluştu. Yola çıktıktan sonra 10 dk içinde duman tamamen ortadan kalktı. 2-3 saatlik parklardan sonra araç rahat bir şekilde çalışıyor fakat süre uzayınca aynı sorunu yapıyor. Çalıştıktan sonra devirde düşüklük ya da gaz almama gibi sorunlar yok. Yakıt olarak şehirler arası yolda farklı Shell ve Opet istasyonlarından aldım. Yol üstü bir tamirciye sorduğumda muhtemelen yakıt filtresidir dedi. Yeni bakımdan çıktığı için servise götürmemi tavsiye etti. Videosunu çektim. Yokuş aşağı aracı park ettim yine aynı.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Herhangi bir arıza lambası yanmıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam benim açtığım konuya bakarsaniz durumun ulaşabileceği boyutu anlayabilirsiniz, eğer geç çalışma ve devir dalgalanması var ise, araç normalde yakması gerekenden bariz fazla yakıyor ise mazot pompasına baktırın hiç gecikmeden.

Upvote 0
@ZITIPAŞA Tüm forumu taramıştım. Sizin konuyu da yakinen inceledim. Sanırım arıza biraz farklı. Bende devirde düşme ya da fazla yakıt tüketimi olmuyor. Aydın İstanbul arası ortalamada 4.5 ile 6 arası gösterdi. Ben de ilk çalışmada sorun. Benim tahminim yakıtın zamanla geri kaçması idi ama önü eğimde kalacak şekilde park ettim işe yaramadı. Ustanın tahmini sensör ya da filtreden. Arkadaşlar kızdırma bujisi diyor ama havalar soğuk değil. Bu kadar etkili olur mu bilemedim. Servisin tahminini yarın öğreneceğim. Her şekilde bir bedeli olacak ama umarım az tarafı denk gelir.

Upvote 0
@ASword  bir fikir olarak soyledim hocam eger yakıt ile ilgili bir durum var ise bu parcayida bir incelemek(incelettirmek) gerek bence ki bende yakıt sarfiyatı haric bir isaret vermeden birden bozuldu.

Upvote 0
@ZITIPAŞA Doğru diyorsunuz. Akşam servise bırakacağım. Sabah çalıştırmaya kalktıklarında kendileri görecek sorunu.  Anlatılmaz yaşanır diyorum kendilerine. 

Upvote 0
@ASword  Benim aracımda buna benzer bi sorun vardı geç çalışıyordu ve beyaz duman atıyordu bu durumdan dolayı aküyü değiştirdim sorun ortadan kalktı.

Upvote 0
Bilgi güncellemesi yapayım dedim. Servis tüm yakıt hattını, yakıt pompasını, enjektörleri söküp teste gönderiyor. Araç haftayı kapatmış olarak görünüyor. Şu an için en ufak fikirleri bile yok. Yakıt filtresi temizmiş. Arızaya göre tamirini orada yaptırmazsam bedeli 800 tl (indirim olacakmış). Sökülmüşken triger le su pompasını da mı değiştirtsem diye düşünmeye başladım. 107.000 de araç.

Upvote 0
Yeni bilgileri paylaşayım. Servis raporuna göre enjöktörler, yakıt pompası basınç regülatörü ve yakıt dönüş hortumlarının değişmesi gerektiği bildirildi. Orjinal parçalarla 31.000 gibi bir fiyat verdiler. Enjöktörleri ve pompayı dışarıda 1 yıl garantili temizletirler ise 11.000 tutar dediler. Vursalar daha az canım yanardı. Aracı yeni aldım eski sahibini bilemiyorum tabi ama araç hiç semptom göstermedi. Sinyal yakmadı ya da teklemedi. Neden olduğunu sordum. Takdiri ilahi dendi. Aracı aldım oradan çekici ile sanayiye götürdüm. Orada da hemen hemen aynı sonuç. Ama Bosch enjektörler ile değişim toplam 13.000 e bitiyor. Valla eski sahibi mi beni kazıkladı yoksa şansıma mı denk geldi bilemiyorum ama çok can yaktı. Arabayı çalıştıramadıkları için başka arıza var mı bilmiyorlar da. Tamirden alınca da paylaşırım.

Upvote 0
Araca zamanında yanlış yakıt konmuş olabilir mi diye düşündürdü beni. Yakıt sisteminin baştan yapılmasını sebep olacak bir hata aklıma gelmedi. 105k öyle yüksek bir km de değil.

Upvote 0
Yeni bilgileri paylaşayım. Servis raporuna göre enjöktörler, yakıt pompası basınç regülatörü ve yakıt dönüş hortumlarının değişmesi gerektiği bildirildi. Orjinal parçalarla 31.000 gibi bir fiyat verdiler. Enjöktörleri ve pompayı dışarıda 1 yıl garantili temizletirler ise 11.000 tutar dediler. Vursalar daha az canım yanardı. Aracı yeni aldım eski sahibini bilemiyorum tabi ama araç hiç semptom göstermedi. Sinyal yakmadı ya da teklemedi. Neden olduğunu sordum. Takdiri ilahi dendi. Aracı aldım oradan çekici ile sanayiye götürdüm. Orada da hemen hemen aynı sonuç. Ama Bosch enjektörler ile değişim toplam 13.000 e bitiyor. Valla eski sahibi mi beni kazıkladı yoksa şansıma mı denk geldi bilemiyorum ama çok can yaktı. Arabayı çalıştıramadıkları için başka arıza var mı bilmiyorlar da. Tamirden alınca da paylaşırım.
Geçmiş olsun. Can sıkıcı bir durum. Muhakkak bir sorun vardır ki bu durumu tetiklemiştir diye düşünüyorum. Aracınızın km'si de nispeten düşük. Konu hakkında tecrübesi olan hocalarımız da vardır belki.

Upvote 0
Vw saşırtmaya devam ediyor hocam muhtemelen önceden hic uyari vermemis olabikir eski sahibinin de günahına girmemek lazım, yani sizin arac en azindan calisacak durumda bende ayni sekilde konusu mevcut olacak sekilde arıza yasamis ve servisten aldigim fiyati yazmistim. Disarida kendi imkanlariniz ile yaptirmak en guzel cozum bence. Servise selam versen borclu cikarsin, arac yolda giderken şasesinden ikiye ayrilsa iyi niyete girmez vw de, dsg haric hic bir tamirde iyi niyet oldugunu sanmiyorum.

Upvote 0
Tdi sahipleri icin , bende dahil

www.Golftutkusu.com adresinden, 

Yönlendirme linki veriyorum

www.golfenayilligi.com

Bir bozulma hakkın var beyefendi.

Sonra direk şut!  Canım cicim yaptır bin yok öyle

Ugraşamam seninle

IMG_20210711_135019.jpg

Upvote 0

Hakikaten anlamak güc son donemde yakit sistemi kaynaklı arızalar ve servisin verdigi fiyatlar. Bir ariza durumunda araba şutlanacak hale geliyor resmen hocam@Savatage 

Upvote 0

Geri
Üst Alt