Start stop devreye girmemesi

karacafc

Yeni Üye
İsim
Sait
Merhabalar,

3 aydır arabada hiç start-stop devreye girmedi. Önceleri soğuk dedim, sonra emniyet kemeri dedim(arka koltukta çocuklar bağlamadığı için) ayarlardan acaba kapattım mı dedim ama yok hiç devreye girmedi. 

Ayna ısıtmasına baktım o da değil :(

Başka bir ayar olma ihtimali var mı? İki kere menüden aktif edip tekrar kapattım ama bir şey değişmedi.

Nfk

Paylaşımcı Üye
İsim
Nevzat
Merhabalar,

3 aydır arabada hiç start-stop devreye girmedi. Önceleri soğuk dedim, sonra emniyet kemeri dedim(arka koltukta çocuklar bağlamadığı için) ayarlardan acaba kapattım mı dedim ama yok hiç devreye girmedi. 

Ayna ısıtmasına baktım o da değil :(

Başka bir ayar olma ihtimali var mı? İki kere menüden aktif edip tekrar kapattım ama bir şey değişmedi.
Hocam aracınız kaç model ? Akünüzden olabilir. 

Kordi_gs

Katılımcı Üye
İsim
Koray
@karacafc hocam aynı sorun bende de vardı akü değiştirdim sorun bitti ama araç 2021 diyorsunuz. yakıtınızı az değildir heralde 😂

internetten baktım şimdi ;

emniyet kemeri takılı değilse 

kaput açıksa

klima kompresörü devredeyse 

sürücü kapısı açıksa 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nfk

Paylaşımcı Üye
İsim
Nevzat
Akü üretim tarihi de önemli hocam. Aracınız henüz 2000 km de. Ne kadardır sizde araç. Uzun süre kullanmadığınız oluyor mu ? 

Start stop devreye girmemesinin başlıca sebepleri bellidir. 

*klima kullanımı 
*emliyet kemeri 
*eğimli yolda durmak 
*uzun süre aracı kullanmamak
*dizel dpf temizlenmesi ( sizin araçta yok) 

vardır elbet bi kaç sebep daha. Aracınız 2021 model ve garantisi devam ediyor. Servise baktırmanız sorununuza çözüm olacaktır. 

karacafc

Yeni Üye
İsim
Sait
Dediklerinizin hepsini maalesef kontrol ettim dediğim gibi ayna bile önceki araçta engel oluyordu ısıtma :)  ama çözüm olmadı. 

Araç en kötü 1 gün kullanılmıyor ertesi gün kullanıyorum araç 3 aydır bende sıfır alındığından beri :)  

Servise götüreyim ben zaten her gün önünden geçiyorum servisin :)

Teşekkürler, sonucu bildiririm buradan.

• Beğen
Tepkiler: Nfk

Nfk

Paylaşımcı Üye
İsim
Nevzat
Dediklerinizin hepsini maalesef kontrol ettim dediğim gibi ayna bile önceki araçta engel oluyordu ısıtma :)  ama çözüm olmadı. 

Araç en kötü 1 gün kullanılmıyor ertesi gün kullanıyorum araç 3 aydır bende sıfır alındığından beri :)  

Servise götüreyim ben zaten her gün önünden geçiyorum servisin :)

Teşekkürler, sonucu bildiririm buradan.
Merakla bekliyoruz dönüşünüzü hocam.  (y)

Kordi_gs

Katılımcı Üye
İsim
Koray
@karacafc aynen hocam götürün bizde merak ettik şimdi ne çıkacak bakalım 

karacafc

Yeni Üye
İsim
Sait
Usta baktı o da anlamadı :)  Yarın bırakacaz servise bakalım...

ack937

Katılımcı Üye
İsim
Ahmet
Car menüsünde, Start-stop info’ya bakıyor musunuz? Ne yazıyor? Mesela kendi aracımda mk7.5,

eğim fazla diyor kapatmıyor,

motorun çalışması gerek diyor kapatmıyor(OPF yapıyor), dpf gibi düşünebiliriz.

içerideki nem oranı fazla diyor kapatmıyor (A/C açıkken),

bazen de aracın enerji ihtiyacı yüksek diyor kapatmıyor. ( uzun süre kullanılmadığında aküden dolayı)

buelent111

Üye
İsim
Bülent
Bende de start stop devreye girmiyordu, akünün 7 yaşından olduğundan sebep aküyü değiştirdim ama sorun yine çözülmedi, meğersem sorun şanzımandaki sensörden kaynaklıymış.

metinmert06

Yeni Üye
İsim
Metin Mert
bi ise yaramıyor ben sürekli kapatıyorum ilk araca binince

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

karacafc

Yeni Üye
İsim
Sait
bi ise yaramıyor ben sürekli kapatıyorum ilk araca binince

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben yaramadığını düşünmüyorum. Çünkü araç bazen 1-2 dakika ışıkta bekliyor ve ben o sırada motoru da yoruyorum benzin de harcıyorum. Ancak şöyle arkadaşa şirket benzini verirdi "aküyü niye yorayım" derdi. Bu da bir bakış açısı.

@ack937dediğin gibi ısıtma açık vs diyordu MK 7de de ancak dün de devreye girmeyince usta bir hata vermesi gerekir dedi şuan emin ellerde diye düşünüyorum.

Sensörden bahsetti o başına gelmiş onu kontrol edecekler umarım sadece ufak bir sensördür.

karacafc

Yeni Üye
İsim
Sait
Aracı aldım şükür :)  Start-stop çalışıyor ama nedeni ilginç geldi akü yetersiz diye not düşmüşler takviye yapmış. Çok anlayan biri olmadığımdan sordum 3 ay sonra ben yine mi gelicem dedim "yok yok abi" dediler ama içime de kurt düşmedi değil :(  neyse ki şimdilik sorun yok.

Kötü kısmı 2000km lik 5.0lt/100km verisi kayboldu uzun süreli olan o beni üzdü :(